CHILI SALPETER ^Uoor de *"1Jrouw van Wet <*Piatteland Steeds meer meisjes studeren in Wageningen Plattelandsvrouw - Ahoy.... Zouden w[j er aan wennen Een éénmalige gift geeft direkte verbetering aan NATRIUM-ARM GRASLAND 24 Onder redactie van Mevrouw L N. Huijsman-Griep IN verband met het gouden jubileum, dat de Landbouw Hogeschool in Wageningen juist heeft gevierd is het ons allen wel heel duidelijk ge worden dat deze instelling van wetenschappelijk onderwijs ook aantrekkelijke mogelijkheden biedt voor meisjes. Vandaar dat het aantal meisjes, dat in Wageningen studeert procentsgewijze aanmerkelijk groter is dan aan de andere instellingen voor weten schappelijk onderwijs. Laatst las ik ergens, dat het percentage van de stu denten, die afstuderen aan de Wageningse Hoge school beduidend hoger ligt dan aan de universi teiten. Ook het aantal meisjes, dat afstudeert houdt gelijke tred met dat der jongens, terwijl zij overal elders achterblijven, als regel langer over hun studie doen en deze gemakkelijk voortijdig opgeven. Momenteel is de situatie zo, dat van de 2289 vol ledig ingeschrevenen 392 vrouwelijke studenten zijn, wat neerkomt op 18%. Vijftig jaar geleden was dit 13 op 220, dus 5%. In 1940 nog 30 op 419 (7H%), in 1950 63 op 1047, doch in 1960 was het aantal meisjes studenten met een sprong vooruitgegaan, want toen waren het er 162 op 1147. Vorig jaar waren er 323 meisjes op een totaal van 1970 studenten. De stijgende belangstelling voor de landbouw wetenschap bij de vrouwen kan niet verklaard wor den uit belangstelling voor het boerenbedrijf. Wij als plattelanders weten maar al te goed, dat er bij veel meisjes, die uit een traditioneel agrarisch milieu komen weinig interesse bestaat voor het boerderij vak. Het is ook niet zo, dat Wageningen in tegenstelling tot andere universiteiten en Hogescholen minder een mannenzaak zou zijn. Men durft ook daar nog wel te beweren, dat de vrouw in de wetenschap nog altijd het stempel van de graag gedulde uitzondering is. (Het wordt toch weieens tijd, dat dit stempel verdwijnt.) Dus zouden wij op het eerste gezicht geneigd zijn te zeggen: „zo aantrekkelijk is het niet om als meisjesstudente naar Wageningen te gaan." Toch blijft de interesse bestaan, ja neemt jaarlijks toe. De reden hiervan is waarschijnlijk, dat deze Hogeschool op een keerpunt staat (Het gedenkboek, dat ter gelegenheid van het gouden jubileum wordt uitgegeven heeft ook tot titel: „De Landbouw Hoge school op een keerpunt") Men is bezig naast de wetenschappelijke bovenbouw van het landbouw- productiebedrijf een dito onderbouw van de wel zij nsconsumenten-industrie te worden. De man is het nauwst betrokken bij de productie, de vrouw bij de consumptie. Wanneer dus niet alleen de produ cent maar ook de consument de aandacht heeft, be hoeft het geen verwondering te wekken, dat de be langstelling van de vrouw hiernaar uitgaat. Meisjes, die in Wageningen gaan studeren hebben over het algemeen een duidelijke voorkeur voor de nieuwste richtingen, die betrekking hebben op het levensmiddelenpakket inrichting van de woning, verbetering en verfraaiing van het leefklimaat LANDBOUWHUISHOUD WETENSCHAPPEN. In de landbouwhuishoudwetenschappen, technisch en sociaal, studeren 47 vrouwen tegen één man. Bij de tuin- landschapsarchitectuur zijn er 43 vrou wen op 59 mannen. Bij de plantenveredeling 28 op 56, bij de tuinbouwplantenteelt 25 op 65, in de agra rische sociologie 16 op 35 en bij het hele nieuwe vak met de meeste toeloop, de levensmiddelen techno logie 15 vrouwen op 123 mannen. HAAR EIGEN TERREIN. Geen enkele vrouw studeert akker- en weide- bouw, tropische veeteelt zuivelbereiding en land- bouwwerktuigkunde. Daar er een behoorlijk aantal meisjesstudenten in Wageningen uit de boerenstand komt, zou men geneigd zijn te zeggen: „bovenstaande richtingen zijn toch uitgesproken boerenvakken." Bodemkunde, bemestingsleer, bosbouw enzovoort hebben ook maar een geringe vrouwelijke belang stelling. De cijfers spreken duidelijke taal. Begrijpe lijk is het wel. Wanneer het gaat om het levens middelenpakket het huishouden en de consument, daar is de vrouw op haar terrein en wil zich in die richting wetenschappelijk bekwamen om haar woord te kunnen doen. Waar gedokterd wordt aan betere voeding, goed wonen, arbeidsbesparing voor de huis vrouw meent zij ook wetenschappelijk recht van spreken te hebben. WEINIG AFGESTUDEERDE VROUWEN KOMEN OP EEN BOERENBEDRIJF TERECHT. Weinig vrouwen, die in Wageningen afstuderen komen op een boerenbedrijf terecht. Men kan ze vinden in het onderwijs (huishoudscholen), bij con sumentenvoorlichtingsorganisaties, in de nationale en internationale organisaties of overheidsdiensten, die zich met de betere voeding en zo meer bezig houden. Voor deze wetenschappelijk gevormde huisvrou wen van de gehele samenleving is ongetwijfeld een grote taak weggelegd. Wij denken hierbij ook aan het nog pas op gang gekomen ontwikkelingswerk. De mannen, die in het verleden koloniën gingen vestigen en de vrouwen thuislieten hebben er niet zo bar veel van terecht gebracht. De vrouw is nn uitgerust om de huishoudens in de ontwikkelings landen tot centra van welzijn te organiseren. Voor lopig zal daarom naar wij verwachten de toeloop van vrouwelijke studenten naar Wageningen nog wel even voortduren. DE Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen heeft weer een groots opgezet plan ontworpen, waaraan druk wordt gewerkt Wij bedoelen de Bondsbeurs, die van 5 t/m 10 mei in de Ahoyhal in Rotterdam zol worden gehouden. Al lang tevoren is er een Bonds-Beurs-Commissie kortweg genoemd de BBC) ingesteld, die met behulp van vele anderen enorm veel werk heeft verzet om het geheel te laten slagen. Hoewel er nog bijna twee maanden moeten verlopen voor de Beurs zijn poorten zal openen, zijn er nu reeds duizenden aanmeldingen binnen ge komen van afdelingen, die de Beurs gaan bezoeken. De afdelingssecretaresses weten waar zij zich moeten vervoegen, doch daar er buiten onze Bond ongetwij feld vrouwengroepen zullen zijn, die deze Beurs willen bezoeken, doet men er goed aan de komst van de groep te melden aan de secretaresse van de Bonds-Beurs-Commissie. Haar adres is: mevrouw E. Broekman-Vriesman, Hoflaan 25, Bergen (N.-H.), tel. 02208-2582. DEHALVE de commerciële stands kunt u kennis maken met de bondsactiviteiten. De woning commissie b.v. is druk bezig met de voorbereidingen voor een woonkeuken en een tienerkamer, met be hulp van één van de adviseurs-binnenhuisarchitec ten van de adviesbureaus. De kledingcommissie zal kledingshows brengen in samenwerking met een modezaak. Van de handwerk- commissie is vanzelfsprekend een tentoonstelling met een keur van handwerken te verwachten. De jeugdcommissie komt ook met een stand in samenwerking met K. en O. te Rotterdam. Aan nog veel meer wordt gewerkt. Vervolgens zullen alle provincies hun beste beentje voorzetten, daartoe uitgenodigd door de Culturele commissie. Zij zullen korte ontspanningsprogramma's brengen. Wij namen dit alles met opzet over uit het jongste nummer van „de Plattelandsvrouw", daar het tij dens de schoonmaakdrukte wel eens gebeurt, dat men niet toe komt aan het lezen van ons Bondsblad. LIET meinummer van de Plattelandsvrouw zal grotendeels aan de Beurs zijn gewijd. Zo moge lijk zult U daarin een plattegrond van de tentoon stellingsruimte, beschrijving van de stands en andere wetenswaardigheden kunnen aantreffen. Dit num mer wordt dus eed soort catalogus voor de Beurs en zal daartoe een week eerder dan normaal ver schijnen. zodat ieder het bijtijds in huis heeft en vooral om het als wegwijzer mee te nemen naar „Plattelandsvrouw Ahoy". Daar de opzet van deze Beurs is, de huisvrouw zo goed mogelijk voor te lichten, mogen wij deze kans niet voorbij laten gaan. Stelt u zich eens voor: een grote pluche kamer, helemaal wit, of hele maal oranje, waarin stapels aan el' kaargemaakte ballen een grillige, maar wonderbaarlijk comfortabele zitmogelijkheid bieden. Of een rood- verlichte kamer, waar een dicht be plante garentuin de indruk wekt, dat de Tutter ieën op hun kop aan het plafond hangen. Of denkt u eens aan een reeks van kleine ronde kamertjes, achtereenvolgens in paars, oranje, blauw, rood en groen waar in gordij nen en vloerkleedjes nu eens grote voeten zijn afgebeeld, dan weer han den, oren, lippen en ogen. Het is inderdaad nauwelijks voor te stellen, hoe dit alles er in werkelijk heid uitziet. Hij, die het zich zelfs nog voor het gemaakt was, voorstel len kon, is Verner Panton, de Deense architect en ontwerper, die onlangs lijte ideeën uitwerkte aan boord van het deze en nog veel meer wonderlijk Dralon-Meubelschip, dat tijdens de pas gehouden Internationale Meubel beurs in Keulen aan de Rijnoever voor anker lag. Mensen, die het we ten kunnen beweren, dat Panton een unieke tentoonstelling wist te schep pen, die op internationaal niveau gro te belangstelling wekte. Zo zal bij voorbeeld een permanente tentoon stelling voor industriële vormgeving in Kopenhagen een gedeelte ervan overnemen, terwijl ook thema's van fenoemd schip zullen worden gebruikt ij een evenement in het Parijse Lou vre, waar onder het motto „Mens in de Ruimte" tal van internationaal be kende ontwerpers hun creaties zullen tonen. Kunstenaars zijn meestal hun tijd vooruit en ik geloof niet, dat onze generatie (uitzonderingen daargelaten) net kan opbrengen de creaties van deze artiesten voetstoots over te ne men. Toch willen wij U een plaatje van zo'n rond kamertje, zoals Verner Panton er verscheidene voor het Dralon-Meubelschip ontwierp niet onthouden. (Bij de foto): Eén van de ronde ka mertjes.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 24