Van het Landbouwschap Landbouwveiligheidswedstrijd 1968 21 Kwekersvergoedingen worden opgeheven. Na de uitkering over de oogst 1967 zullen de kwekersver- goedingenfondsen worden opgeheven. Als gevolg van de inwerkingtreding van de nieuwe Zaaizaad- en Plantgoedwet zullen de kwekers met ingang van de oogst 1968 hun inkomsten moeten verkrijgen uit de exploitatie van de rassen waarvoor zij kwekers recht hebben verkregen. De opheffing van deze fondsen is op 6 maart 1968 in de openbare bestuursvergadering van het Land bouwschap aan de orde gesteld. Het Landbouwschap zal de minister van Landbouw adviseren het te ver wachten tekort van ongeveer ƒ550.000,voor de uitkering uit het fonds voor granen en peulvruchten over de oogst 1967, te putten uit het saldo van 350.000,dat in overleg met het Bedrijfschap voor de Vlasindustrie voor subsidiëring van projecten in de vlassector benut zou kunnen worden. Ten behoeve van deze fondsen legde het Land bouwschap een areaalheffing op van 1,70 per hec tare. Wanneer het tekort in het kwek ersvergoedin genfonds voor granen en peulvruchten overeen komstig het advies van het Landbouwschap kan worden aangevuld, zal deze heffing (over 1968) niet meer nodig zijn. Sociale Commissie Pluimveehouderij. Het bestuur van het Landbouwschap stelde tevens een sociale commissie voor de Pluimveehouderij in. Deze com missie, die ressorteert onder de hoofdafdeling Sociale Zaken, krijgt tot taak het voer envan overleg inzake de vormgeving en inhoud van lonen en andere arbeidsvoorwaarden in de pluimveehouderij. In het sociale overleg maakte de pluimveehouderij tot dusverre deel uit van de akker- en weidebouw en de veehouderij. In verband met het geheel eigen karakter van de pluimveehouderij acht het bestuur het gewenst, dat dit overleg in een speciale com missie plaats vindt, zoals ook bijvoorbeeld voor de tuinbouw en de landboiiwambachten het geval is. Garantieregeling pootaardappelen over 1968. Aan de hand van een nota van de hoofdafdeling Akker bouw heeft het bestuur van het Landbouwschap zich beraden over het beleid ten aanzien van de garantieregeling voor pootaardappelen van oogst 1968. Met de Pootgoedcommissie en de hoofdafdeling Akkerbouw wordt het niet verantwoord geacht over te gaan tot verlaging van de totale inkomsten van areaalheffing en plombeheffing, waarmede de ga rantieregeling wordt gefinancierd. De heffingen zullen dan ook op hetzelfde peil als vorig jaar ge handhaafd moeten worden. Voor de oogst 1963 en oogst 1964 zijn de fondsen waaruit de garantieregeling wordt betaald, krachtig aangesproken. Pas sinds kort zijn zij de gevolgen van deze krachtmeting weer enigermate te boven gekomen. Voor de overname van partijen uit oogst 1967 zijn ongeveer zeven miljoen gulden beschikbaar, namelijk de inkomsten van de areaalheffing en de plombeheffing van dat jaar. Het aanbod van de oogst 1967 kan vrij omvangrijk zijn en daarom is de kans groot, dat al deze middelen nodig zullen zijn om dit voorjaar de overname van partijen van oogst 1967 te financieren. Zoveel mogelijk moet worden voorkomen, dat er voor de garantieregeling voor oogst 1968 te grote risico's door het fonds ge nomen moeten worden. Vandaar, dat men de hef fingen niet wil wijzigen. Voorts is besloten om naast enige verlaging van de garantieprijzen voor enkele rassen, zoals Climax, Eersteling, Ostara en Sientje, de garantieprijzen van alle rassen te ver lagen met 0,50 per 100 kilo. Over bovenstaande besluiten bestaat volledige overeenstemming met het Bedrijfschap voor de Groothandel en Tussen personen in Aardappelen. landbouwveiligheidswedstrijd 1968 is weer achter de rug en de prijsbepaling heeft op 29 februari plaatsgevonden. Het is voor notaris L. W. A. Duynstee uit Den Haag geen eenvoudige zaak ge weest, want het percentage goede oplossingen was klein, zo klein zelfs, dat uit de eerste honderd uitge kozen formulieren geen goede oplossing te voorschijn kwam. Er zaten voor de deelnemers klaarblijkelijk moei lijk te beantwoorden vragen in. De bestrijdingsmid delen waren over het algemeen geen probleem, daar voor was de afgesloten bewaarplaats het overwegend goed ingevulde antwoord. Anders was het met de hoogte-verstelling van de transporteur. Velen hadden hun constructie met een palrad uitgevoerd, maar een palrad is niet zelfremmend dus niet veilig. Propaan- gasflessen werden overwegend buiten de hokken op 3 meter afstand geplaatst, zoals het behoort, maar de schrikdraadinstallaties op batterijvoeding, ook als zij niet aan een weg zijn geplaatst, moeten toch wor den gekeurd en dit laatste werd vaak vergeten of ver ondersteld niet nodig te zijn. De extra ketting tussen de trekker en de stalmest- strooier voorkomt het achteroverslaan, vooral wan neer de aanhangwagen hoog is aangekoppeld. Dat een vaste trap met meer dan vier treden in een bedrijfs gebouw voorzien moet zijn van een leuning was niet ieder bekend en evenmin dat het lopen op asbest- cement daken gevaarlijk is anders dan met behulp van een ladder of een plank. Ook als het dak droog is zakt men er vlot doorheen. Het verkeer en het nieuwe reglement verkeers regels en verkeerstekens heeft velen moeilijkheden opgeleverd. Het inhaalverbod waarbij 2 auto's en 1 vrachtauto op het bord zijn afgebeeld, geldt ook voor andere motorvoertuigen op meer dan 2 wielen, dus ook voor landbouwtrekkers; deze mogen dus niet worden ingehaald. Het parkeren op de rijbaan van een voorrangsweg mag slechts binnen de bebouwde kom; buiten de be bouwde kom mag op de rijbaan niet worden gepar keerd. En ten slotte loopt men bij nacht buiten de be bouwde kom op een onverlichte weg zonder voetpad alleen links veilig. Daarbij komt, dat het niet alleen veilig is, maar men is het ook volgens de verkeers- wetgeving verplicht. De hoofdprijs van f 5000,is ten deel gevallen aan de heer R. van Riel te Biddinghuizen. De heer W. S. de Vries, student aan de Landbouwhogeschool te Wageningen, mag zich de gelukkige eigenaar noe men van de tweede prijs groot 2000,en de heer H. v. d. Veen uit Stroobos is bij trekking aangewezen als winnaar van de derde prijs van 1000, Aan de prijswinnaars zullen de prijzen worden uit gereikt in een feestelijke bijeenkomst op 19 maart a.s. in het gebouw van de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven door de directeur- generaal van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. P. H. Valentgoed. Dat de uit reiking van egn geldprijs in de vorm van een cheque gebeurt, zult u begrijpen, want dat is het veiligste! RADIO Dinsdag 19 maart 1968, Hilversum II, 12.3012.40 uur „Betere kansen voor het vlas?", m.m.v. ir. J. C. Friederich, rijkslandbouwconsulent voor de han delsgewassen te Wageningen. „Asperges in maart", m.m.v. het Rijkstuinbouwconsulentschap voor Noord- Limburg. Vrijdag 22 maart 1968, Hilversum II, 12.30—12.40 uur „De varkenssituatle", een vraaggesorek met mr. F. G. van Dijk, voorzitter van het Produktschap voor Vee en Vlees. „De kruidenteelt in Nederland", m.m.v. de heer J. Wolfert van het Proefstation voor de akker- en weidebouw te Wageningen. Voor kapitaal- en risicoverzekeringen BESTUIVINGSREGELING 1968 De contactcommissie Tuinbouw/Bijenteelt, be staande uit vertegenwoordigers van de hoofdafde ling Tuinbouw en de afdeling Bijenteelt van het Landbouwschap, heeft betreffende de voor 1968 gel dende „Algemene voorwaarden inzake het plaatsen van bijenvolken voor de bestuiving van fruit- en groentegewassen" vastgesteld, dat de door de teler verschuldigde vergoeding per bijenvolk bedraagt: a) 15,voor zover het betreft kastvolk en 12,50 voor zover het betreft korfvolk bij plaatsing in de open lucht bij het fruit; b) 25,voor zover het betreft kastvolk en 20, voor zover het betreft korfvolk per periode van maximaal van maximaal vier weken, en voor zover het betreft beide soorten volken 10, voor elke volgende periode van maximaal vier weken, by plaatsing in de open lucht bij meloe nen en aardbeien onder plat glas; of augurken onder staand glas; met dien verstande dat in de provincie Limburg voor plaatsing bij de augur- kenkassen een richtprijs geldt van 75,voor het gehele seizoen tot en met augustus, terwijl de vergoeding voor elke week daarna 10, bedraagt; t) f 35,per periode van maximaal drie weken bij plaatsing onder staand glas. Tenzij anders wordt overeengekomen, komen de kosten van vervoer der bijenvolken ten laste van de teler. VOEDERBIETEN EN VERGELINGSZIEKTE Bij de nadering van 1 april lijkt het gewenst er ook dit jaar wederom de aandacht op te vestigen, dat na genoemde datum, geen voederbieten met spruitvorming meer op het bedrijf mogen voorko men, zulks overeenkomstig de voorschriften vervat in de Verordening Bestrijding Vergelingsziekte bij bieten. Het is derhalve noodzakelijk maatregelen te tref fen, opdat tijdig alles opgeruimd kan zijn. Per 1 april dus geen voederbieten meer in voor raad (ook niet in de schuur) waaraan spruitvorming voorkomt. Wist U overigens dat een kiemremmend middel niet gebruikt mag worden op voederbieten die be stemd zijn om aan melkvee gevoerd te worden? E. E. G. GRAANREGELING OOGST 1968 Het overleg over de E. E. G.-graanregeling voor de oogst 1968 welke regeling op 1 augustus a.s. zal moeten Ingaan, is al begonnen. In de vergade ring van het Produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten werden hierover enkele mededelin gen gedaan. Verwacht wordt dat er geen grote veranderingen zullen komen t.o.v. dit jaar. Alleen zullen de prijzen van de voergranen verhoogd wor den, naar wij aannemen op grond van de afspra ken die vorig jaar zijn gemaakt bij het prijsover- leg. Door de E. E. G.-Commissie wordt voorgesteld de drempelprijs, de prijs dus waarop het produkt bij invoer d.m.v. heffingen wordt gebracht, van rogge te verhogen met f 1,35, voor gerst met 1,15 en voor mais met f 1,55 per 100 kg. Door de bin ding van de drempelprijzen van de uitheemse gra nen en van de haver aan de gerstprijs, zullen voor deze granen dan de prijzen in dezelfde mate stij gen. Alleen voor sorghum wordt een grotere ver hoging voorgesteld in verband met de extra ver hoging die de maisprijs zal ondergaan. Van Neder landse zijde is hiertegen bezwaar gemaakt en is er op aangedrongen de oorspronkelijke verhouding met de gerstprijs te handhaven. Hoewel sorghum voor ons land niet het belangrijkste voedergraan is, is het toch belangrijk genoeg om aan dit stand punt vast te houden. Naast de prijsverhogingen die vrijwel zeker zullen komen heeft onze verede- lingslandbouw werkelijk geen behoefte aan een nog grotere lastenverzwaring. Osk. BETERE PRIJZEN VOOR GOED FRUIT De vraag naar goed gekleurde appels (rood en geel) van goede kwaliteit, nam in de afgelopen periode verder toe, zowel voor de binnenlandse markt als voor export naar België. Het aanbod van dergelijke appels was echter niet groot en als gevolg hiervan konden de prijzen verder aantrekken. Jonathan die goed rood gekleurde was, steeg tot boven 50 cent per kg voor de meest gevraagde maten met uitschieters tot 59 cent in het eind van de vorige week. Wanneer de kleur van deze appel niet al te best was, lag de prijs al gauw 20 cent per kg lager. De kleine maat Jonathan noteerde eind vorige week al naar gelang van de kleur tussen 30 en 40 cent per kg. Mooie gele partijen Golden Delicious deden voor de maten 70 en 75 mm tussen 55 en 60 cent per kg. De middelmaat deed rond 50 cent en de kleine maat Golden Delicious klasse 1 rond 35 cent per kg. Goudreinette was gevraagd voor België en Frank rijk en de prijs trok opnieuw iets aan. De maten boven 75 mm deden eind vorige week tussen 40 en 45 cent per kg. Klasse 1 70-75 mm deed toen rond 35 cent en de kleinste maat (65 mm) noteerde rond 30 cent per kg. Zeer gevraagd bleef de Winston, waarvan het aanbod overigens klein was. Goede partijen met een voldoende kleur deden onveranderd tussen 80 en 90 cent per kg. Goed gaat het ook met de verkoop van Laxton's Superbe. Vooral voor West Duitse rekening was deze vervanger van de Cox Orange Pippin gevraagd en verder werden er wat gekocht voor Engeland. De prijs van de grote maten lag eind vorige week rond 60 cent per kg. De middelmaat deed tussen 45 en 50 cent en de kleine maat rond 30 cent per kg. Het aanbod van Conference loopt nu belangrijk terug. Nadat in Krabbendijke twee weken geleden de laatste uit de afzetpool waren geveild, gebeurde dat vorige week in Kapelle. De prijs was toen ge stegen tot 0,95 tot 1,voor de grote en middel maat en 0,87 tot de kleine maat. De afzet van deze peren uit de koel- en gascellen heeft een be vredigend verloop gehad. Saint Remy steeg tot 1,20 per kg maar het aanbod is nu van zeer geringe be tekenis geworden. Een OBF-polis onomstreden objektief

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 21