15 STENGEL DICHTHEID de aardappelziekte is eigenlijk nooit verantwoord. Zeker niet tijdens of na natte pq lode. Bekend is dat kleinere poters een nauwere plantafstand vragen dan gro tere. Grotere poters geven, over het algemeen, een grotere aanslag dan klei nere. Voor de pootgoedteelt gebruikt men dan bij voorkeur ook grovere poters, welke relatief op een kleinere afstand in de rij worden gepoot. Hierdoor wordt het aantal knollen groter, terwijl de sortering wat fijner blijft. Voor de consumptieteelt gebruikt men een kleinere maat pootgoed of men poot een grotere maat op een grotere onderlinge afstand. Het aantal knollen dat wordt gevormd is dan wat kleiner, maar het bevordert een grovere sor tering. Recente onderzoekingen hebben uitgewezen, dat niet het gebruik van groter of kleiner pootgoed en een meer of minder grote plantafstand bepa lend zijn voor het beoogde doel, maar dat het beslissende criterium gelegen is in het aantal stengels per m2. Voor pootgoedteelt blijkt het gunstigste stengelaantal per m2 30 te bedragen. Voor onze consumptieteelt zal het aantal steengels per m2, waarbij de hoogste opbrengst aan knollen boven 40 mm wordt behaald, 18 a 22 moe ten bedragen. In het algemeen kan men wel stellen dat een grotere poter meer stengels zal voortbrengen dan een kleinere en daarom wijder geplant kan worden. Hoe groot het aantal stengels zal zijn dat te voorschijn komt is niet zo gemak kelijk te bepalen, hierover is nog niet zo veel bekend. De physiologische ontwikkeling en rijpheid van de poter veroorzaakt door het tijdstip van rooien, de manier van bewaring, één of meerdere malen Het uitstellen van 't spulten tegen afspruiten, al of niet een warmtestoot geven, het tijdstip van poten, zijn hierop alle van invloed. Om een idee te krijgen hoe in de praktijk het aantal stengels ligt zijn in 1967 op een aantal percelen tellingen verricht. Het bleek dat op de 14 getelde percelen waar de maat 3545 mm als pootgoed is gebruikt de spreiding vrij groot was. Onderstaand staatje geeft dit zeer duidelijk weer. AANTALLEN laagste hoogste gemiddeld Aantal planten per ha 29.800 41.200 35.619 Aantal stengels per 100 planten 380 728 553 Aantal stengels per m2 15.05 27.46 19.55 Aantal stengels per mi bij 66 cm rijenafstand 10.03 18.30 bij 75 cm rijenafstand 11.30 20.60 Bij de tellingen waren ook enkele percelen betrokken waar klein pootgoed was gepoot. Hierbij bleek dat in de meeste gevallen het stengelaantal te gering was. Hoewel de sortering dan wel zeer grof kan zijn, zal de hoogst mogelijk te behalen kg opbrengst zeer wellicht niet bereikt zijn. Dichter in de rij planten zal bij de kleinere maten dan ook gewenst zijn. De indruk bestaat dat over het algemeen aan de ontvangst en de verdere bewaring van het pootgoed niet die aandacht wordt besteed, die noodzake lijk is om het gewenste resultaat te behalen. Het staat wel vast dat de wijze van bewaren, het al of niet toedienen van een warmtestoot op het juiste moment de stevigheid van de eventuele kiemen, de behandeling tijdens het (Zie verder pag. 17) van een regelmatig gewas heeft men bij het gebruik pootmachine poters nodig die nog maar net uitge- waarvan de spruiten kort en goed afgehard zijn. Hoe hoger en breder de ruggen gemaakt worden des te kleiner wordt de kans op groene knollen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 15