TUINBOUWKLANKEN Wij kunnen weer vooruit Tabellen inkomstenbelasting kunnen interessant zijn DINGEN VAN DE WEEK Rookwolken stjjgen op I 4 Op THOLEN lijkt het er op, dat men met het sterk drogende weer van de laatste veertien dagen, met een prima zaaibed van start kan gaan. De eerste voorjaarswerkzaamheden zijn al weer be gonnen met het strooien van de benodigde kunst mest, terwijl hier en daar een spruitenteler zijn laatste restant oogst. De spruitenteelt, die hier maar door enkelen wordt beoefend, is ook dit jaar weer goed lonend geweest. Vooral in de maand februari zijn er beslist goede prijzen gemaakt, zelfs voor het ongeschoonde produkt. Het schijnt dat in de noordelijke provincies de spruiten in december en januari nogal te lijden hebben gehad van sneeuw en ijs. Hieruit komt weer duidelijk naar voren dat het winterklimaat in Zeeland belangrijk gunstiger is voor een der gelijke teelt. Ditzelfde geldt ook voor de teelt van winterbloemkool, die er tot nu toe in Zeeland beslist wel hoopgevend voor staat. Een klein per centage uitval is er altijd wel te vinden, als ge volg van duiven of hazenvraat. Ook ziet men hier en daar een enkele klemhart, en op een laagge legen plek wat achterstand als gevolg van te veel nat. Vooral op slemp gevoelige gronden is deze teelt nogal kwetsbaar, omdat bij te weinig zuur-, stof in de grond de wortels het vlug begeven. Plant indien mogelijk winterbloemkool in goed doorlatende niet slempgevoelige grond, want de ervaring heeft geleerd uit welke grond men het beste kool snijd. Vanzelfsprekend heeft deze teelt in februari zijn nodige kunstmest al ontvangen en laat men dan hiermede niet te karig zijn. De plant moet in korte tijd geweldig veel blad maken, wat een eerste vereiste is om te komen tot een volwaardig uit gegroeide kool. Voor de volle gr ondtuinders is het één van de eerste teelten die geoogst worden in het vroege voorjaar. Een héél geschikte teelt 'na de winterbloemkool is wel de knolselderij, ofschoon men dan bij droog plantweer de beschikking moet hebben over goed gietwater. Jammer dat de overeengekomen prijs van de knolselderij voor oogst 1968 weer minder was dan vorig jaar. Indien de teeltomstandigheden gunstig zijn kan de kostprijs nog wel gemaakt wor den, maar veler gevoel heeft de teler het grootste risico. Het zal nog wel lang zo blijven dat de teler als grondstofleverancier steeds als sluitstuk moet fun geren. Ondertussen zullen wij als telers, hoewel opmerkzaam, weer niet al te zwaar aan deze materie moeten tillen. Laten wij hopen, dat onze bedrijfsorganisaties, inclusief het centraal bureau van veilingen, deze gang van zaken goed in het oog zullen houden. Wij zijn nu al benieuwd naar -wat er op de tuin- bouwmiddag van deze week uit de bus zal komen, waar de chef-inkoper van Albert Heijn zal spre ken hoe de moderne detailhandel de afzet ziet voor groenten, fruit en aardappelen. Tot heden toe blijft er in ons vak nog altijd hier en daar enige muziek en momenteel kunnen de slatelers na Nieuwjaar weer dik tevreden zijn met de gemaakte prijzen. Het is te hopen, dat de glas tuinders in de opvolgende teelten ook van gun stige -prijzen mogen profiteren. Juist bij de beginnende of uitbreidende glas tuinders is het zo nodig dat ze op hun zo grote investeringen er een jaar tussen hebben met een flinke aflossing. Men mag het toch dergelijke tuinders toch wel gunnen, dat ze voor hun „on dernemerschap" ook wel eens betaald worden. Indien zij aïtijd maar moeten zeggen „maar nét de kost" verdiend te hebben, zit er toch ergens wat scheef. Laten wij dan, of wij nu vollegronds- of glastuinders zijn, met geloof en hoop in het hart, in het pas begonnen teeltjaar ons best doen om er weer van te maken wat er van te maken is, want „voorlopig kunnen wij weer vooruit". Ook in WALCHEREN remt het wel goede, doch vrij koude weer der laatste februariweek en be gin maart de werkzaamheden nogal af. Vooral voor de koudegrondtelers is er na de spinazie-uitzaai in januari nog weinig productiefs te produceren. We hebben ons zelf wel eens laten verleiden om in de eerste maartdagen vroege aardappelen te poten. De oogst was zodanig, dat we maar liever een- 14 dagen wachten, tot de bodemtemperatuur wat stijgt. Als we zo rondneuzen op de bedrijven zie je nog veel werk dat nu nog klaar kan voor de echte drukte loskomt. Kunstmest strooien, kassen, en bakken verzorgen, de laatste hand aan de snoei leggen, fruit ruimen enz. De eerste radijsjes en rabarbers zijn weer aan de veiling, voorafgegaan door de spinazie. Sla is thans een jaarprodukt geworden, dat praktisch elke dag op de veilingen vertegenwoordigd is. We hebben de moeite genomen om in een groente winkel de soorten groenten te tellen die te koop werden aangeboden. Winter- en zomergroenten samen telden weachttien soorten! Zonder de moesappelen, de stoofperen en dergelijke pro- dukten, die ook wel bij de warme maaltijd wor den genuttigd. En dan te denken dat er nog veel huisvrouwen zeggen: niet te weten wat ze op moeten dienen, want er is zo weinig uitzoek We zagen ook volop Italiaanse andijvie en bloemkool. Wat ons opviel was de goede smaak van de Italiaanse brocoli en de lage prijs. We hoor den van inkoop van 8,per krat van 12 of 18. Alg de winst van groenteboer - grossier - groot handel - trein en de omgekeerde volgorde in Italië wordt berekend, zullen de prijzen voor de Ita liaanse boer wel niet denderend zijn, dunkt ons. Nu de vakvergaderingen achter de rug zijn kre gen we een serie convocaties op economisch, poli tiek en financieel terrein, zodat we ons vergader seizoen nog verlengen moeten met enkele verga deringen die we niet graag zouden missen. Wat ons opvalt, is dat onze Coöp. Raiffeisen- banken zo goed reilen en zeilen. Als we de door snee-rente op 3','a a 4 stellen en voor debet 6% procent rekenen, dan is dit ook niet zo verwon derlijk en zouden we zelf wel een privé-bankie willen hebben om hetzelfde kunstje uit te voeren! Ook bij ons is er flink selderij gecontracteerd. Het lijkt ons, gezien de prijs, dat de uiterste grens bereikt is. Meer ha en tegen nog lagere prijs is zelfmoord. We horen cp ons eiland nog al veel van kleinere boerenbedrijven, waar vader en zoon(s) of zoons apart een firma of maatschap aangaan. Er zijn aan deze opzet soms een aantal voordelen verbonden, waardoor het verteerbaar inkomen stijgt. Ook hiermee zoekt men naar maasjes in de wet en vindt men deze ook wel. Uiteraard gaan deze be langrijke beslissingen in nauw overleg met des kundigen op boekhoudkundig terrein. Deze week kregen we de contributie van onze Z.L.M. te voldoen. Ook deze was aangepast aan de CR is veel gelachen tijdens het optreden van de heer Ruys van de afdeling Inkoop van Albert Heijn N.V. vorige week donderdag in Goes tijdens de jaarvergadering van het L.C.C. De heer Ruys wist zijn zegje goed en op een onderhoudende manier te zeggen. De kern van zijn betoog was echter allerminst om zich vrolijk over te maken. We hebben gehoord de vele bedenkingen en bezwaren die er bij het grootwinkelbedrijf zijn, speciaal ten opzichte van de tuinbouw. Een belang rijk deel van de rede van de heer Ruys was aan deze bedrijfstak gewijd. Hoewel we het lang niet op allé punten eens zijn met deze spreker en we van mening zijn dat hij vele dingen te sterk en te zwart-wit heeft gesteld, is het toch nuttig kennis te nemen van zijn gedachten en uitspraken. Hij begon met te zeggen dat in West- Duitsland 70 van de distributie van groenten, fruit en zuidvruchten plaats vindt via het grootwin kelbedrijf tegen 20-22 in ons land. Hij stelde, dat wanneer de Nederlandse boer en tuinder een produkt aanbieden dat ook elders te koop is, zij niet alleen moeten zorgen voor dezelfde prijs, maar ook voor dezelfde kwaliteit en aantrek kelijke presentatie. Verder dienen de afzetkanalen onder alle omstandigheden en zo regelmatig mo gelijk voorzien te worden. Het is ook de taak van de producent om vraag op te wekken en te creëren. De fruittelers werd gevraagd er eens over te denken om de kwaliteitsklasse II uit de markt te nemen omdat daar geen markt meer voor is. Over de klasse III wou de heer Ruys helemaal niet spre ken. De Nederlandse huisvrouw wil geen mindere kwaliteit meer kopen. Het regelen van de dagvraag en -aanbod is moei lijk. Er staat bij Albert Heyn een computer dei zegt wat er geleverd kan worden en wat de prijs is en die vergist zich niet dikwijls. Alleen bij groenten en fruit ligt het erg moeilijk. Hij vroeg de tuinders voor al te zorgen voor een regelmatig aanbod, een gelijk matige produktie en in geen geval achter de markt aan te zaaien. Hij vond dat de veilingen te laat zijn met het zich aanpassen aan de nieuwe situatie. No dig is te concentreren en wat status en traditie weg te schoppen omdat het niet meer past. Als afzet kanaal noemde hij het een idiote situatie dat er In Utrecht binnen een straal van 11 km vier fruitvei lingen zijn, evenais het hele rijtje uit de Betuwe. Dat past niet meer in het huidige tijdsbeeld. Het belemmert bovendien de ontwikkeling van de tuin Wij zien ook op SCHOUWEN-DUIVELAND in de boomgaarden rookwolken opstijgen en dat be tekent dat het snoeihout wordt verbrand. Vooral de afgelopen week was hiervoor zeer gunstig, want om dit werk goed te kunnen doen, moet het stil weer zijn dan brand het vuur goed en moet de grond een beetje bevroren zijn, dan rijden we weinig sporen. Sommige telers wachten met ver branden totdat alles gesnoeid is, anderen benutten zulke dagen toch, ondanks dat er nog gesnoeid moet worden. Inmiddels dient de snoei klaar te komen want het is maart, en wanneer de tempe ratuur gaat stijgen zien we.al vlug ontwikkeling in onze vruchtbomen. We moeten dus door kun nen lijden voor het kunstmeststrooien, en het duurt heus zo lang niet meer of u gaat weer al spuiten. Weet u dat in 1967 de eerste schurftinfec- tie-kans aanwezig was op 10 maart. Wellicht zal dit jaar deze data wel later komen te liggen, maar vooral onze peren zijn zichtbaar bezig en vooral een voorbehoedende bespuiting zal na een dag of wat „zacht weer" vlug aan de orde zijn. We worden weer zo zachtjesaan „snoei-moe" ook, maar daarnaast zijn er diverse andere werk zaamheden zoals kankerwonden behandelen, bo men opnieuw aanbinden, windschermen snoeien en nog diverse karweitjes die ook onze aandacht vragen en eigenlijk moeten gebeuren, al hebben we het idee dat dit werk een zaak is van hebben we daar tijd voor, geen tijd dan blijft het rustig achterwege en zien we volgend jaar weer wel.. Op 27 februari woonden we de jaarvergadering bij van de Vereniging tot Bevordering van Tuin- bouwonderwijs op Schouwen-Duiveland. Herdacht werd het feit dat deze vereniging 40 jaar geleden werd opgericht. De secretaris gaf een overzicht van deze 40 jaar, waaruit toch weer bleek dat deze vereniging veel nuttig werk heeft gedaan voor het tuinbouwonderwijs op ons eiland. Intussen is de zorg voor het onderwijs al enkele jaren in handen van de Z. L. M., maar nog altijd exploiteert deze vereniging een proeftuin te Haamstede. Met aandacht werd geluisterd naar het jaarver slag van de heer Jonker, chef van de proeftuin, betreffende de werkzaamheden, proeven en op brengst der diverse percelen appel- en pererassen. De gemiddelde prijs in 1967 voor appels bedraagt 33 cent per kg en voor peren 59 cent per kg. Ook dit bedrijf kon in 1967 geen winst behalen, dooi de lage prijzen van het fruit, zodat een nadelig slot van enkele duizenden guldens moet worden vastgesteld, daar deze vereniging geen cent sub sidie van wie dan ook ontvangt. Besloten werd om te trachten een andere ster kere trekker aan te kopen, en verder hoopt het bestuur en natuurlijk ook de leden, dat 1968 een beter resultaat te zien zal geven. Met de hoop dat dit inderdaad het geval zal zijn willen we deze keer graag besluiten. normale trend van deze tijd, n.l. iets hoger. Toch hebben we met veel plezier betaald en vinden, ge zien. het zeer vele werk dat onze maatschappij voor ons verzet, de contributie beslist nog zeer laag. Wij betalen minder dan onze arbeider aan zijn bondscontributie betaalt. Bovendien zit de mogelijkheid er goed in dat men een klasse lager komt in de inkomstenbelas ting, wat we met een willekeurig voorbeeld willen aantonen. Bij een inkomen van 10.020,betaalt een kinderloos gezin 1206,belasting en bij 10.019,1199,Dit is een uiterst geval, maar het is geenzins theorie dat meh voor 1 gulden in komen, door de progressie 7,belasting meer betaalt. Ieder kan deze voorbeelden zelf aanvul len. 't Is erg interessant om inkomenstabellen te bestuderen. Veel uitgaven worden minder onaangenaam als men de kennis heeft ze af te wegen met de belas tingprogressie in zijn achterhoofd. bouw. Het ontbreekt volgens de heer Ruys in de tuinbouw teveel aan een communicatie tussen pro ducent en degene die het produkt bij de consument brengt. Er zijn 40 vollegrondsgroenten, slechts van acht produkten gaat de consumptie omhoog, 4 blijven gelijk en van 38 loopt ze terug, maar de tuinder blijft ze telen. Hij vraagt helemaal niet wat de con sument wil. In dit verband noemde hij later het pro dukt radijs dat de laatste weken geweldig goed loopt in de A.H.-winkels. Die komen uit Florida per vliegtuig, netjes in zakjes met een uniform gewicht. De Nederlandse telers leveren ze echter in bosjes, terwijl niemand wat met het loof kan doen en zeker het grootwinkelbedrijf niet. Ook bietjes en wortelen met loof kan het grootwinkelbedrijf niet gebruiken in haar gemechaniseerde distributie. Ze werden echter wel zo geleverd. De heer Ruys vertelde dat hij de vorige week naar Frankrijk was geweest om rode appels te ko pen. Die wil de huisvrouw op het ogenblik hebben. Er Is In Nederland nog Jonathan maar die kan niet meer gebruikt worden voor het mechanische distri butiesysteem. Die moest in oktober-december wor den verkocht. Goede rode appels zijn er op het ogenblik in Nederland niet te koop in hoeveelheden van betekenis. (Zie verder volgende pag.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 4