PLATTELANDS JEUGD Facetten van de ontwikkelingshulp FRUITAANBOD IS WAT KLEIN P. J. G. 22 JongerenaktÏYite'ften Handelsapparaat. Me<ie door deze slechte ont sluiting is vaak een groot handelsapparaat dat massaal (voedsel) over grotere afstanden kan 'werken onvoldoende ontwikkeld. Stimulering van de handel is echter toch een dringende noodzaak, niet alléén voor distributie in eigen land, maar ook voor handel met het buitenland. De interne handel is vaak niet in staat voldoende snel voedsel e.d. te brengen naar tekortgebieden. Momenteel is in New-Delhi in India ,de 2e UNCTAD aan de gang (de United Nations Con ference of Trade and Development - De Ver enigde Naties Vergadering over Handel en Ont- wixkeling). Op deze vergadering worden wereldomvattende problemen op dit gebied be sproken door vertegenwoordigers van zowel ont wikkelingslanden als donorlanden. Landbouw. Verbetering is vaak een der meest urgente zaken. Allereerst natuurlijk om de voedselproduktie te verhogen. Verder werkt het een bevolkingsspreiding in de hand. Ook leent deze tak van de maatschappij er zich uitstekend toe om op zeer kleine schaal te beginnen en later uit te bouwen zonder dat geweldige inves teringen vereist zijn. Naast de genoemde zijn er natuurlijk nog tal loze andere problemen die aangepakt dienen te worden zoals voedingsvoorlichting, medische hulp, hygiëne en vele andere. Zonder hun be langrijkheid te onderschatten laat ik deze ver der onbesproken. TOT slot nog enkele cijfers over ontwikkelings hulp. Alle cijfers hebben betrekking op 1966. (Vervolg en slot) Er wordt aan ontwikkelingshulp gegeven door: Westerse wereld 9,853 miljard dollar. Communistische wereld 0,530 miljard dollar. De hulp van de westerse wereld is ais volgt in te delen: Overheidshulp 6,4 miljard dollar. Hiervan is: 0,7 miljard multilateraal 12 (Nederland 50 5,7 miljard bilateraal 88 Hulp vanuit het bedrijfsleven rt 3,4 miljard dollar. Hiervan is 0,3 miljard multilateraal; 3,1 miljard bilateraal. Verder dient hierbij opgemerkt dat Nederland 2,5 van 'alle ontwikkelingshulp verleent en dat de drie grootste donorlanden, U.S.A., Duitsland en Frankrijx, gedrieën d: 80 van alle hulp voor hun rekening nemen. Nederland zal als klein land moeilijk zulke grote bedragen kunnen opbrengen. Daarom is het zaak, zoveel mogelijk specialistische hulp te verlenen. En ons land is specialist op vele terreinen die interessant zijn voor ontwikke lingshulp zoals agrarisch (voedsel), geologisch (bodemschatten), waterstaatkundig (bevloeiing, bemaling, waterkering, drainage, stuwdammen), onderwijs e.d. Daarom lijkt het dat Nederland zich meer zal moeten richten op bepaalde on derdelen en dus in de vorm van bilaterale of consortiumhulp, om zodoende efficiënte hulp te verlenen. Want hulp verlenen moeten we, maar dan toch liefst op de meest doelmatige wijze! A. L. MOGELIJKHEID VOOR KORTE STAGE IN AMERIKA Sinds 1966 bestaat voor een beperkt aantal plat telandsjongeren de mogelijkheid om gedurende zes weken in de Verenigde Staten te verblijven in het kader van een uitwisselingsprogramma tussen Amerika en Nederland. De bedoeling van dit pro gramma is om de deelnemers o.a. nader in kennis te brengen met het jongerenwerk in de Verenigde Staten en hun tevens iets te laten zien van het wo nen en leven aldaar. In het overleg met onze zusterorganisatie in Ame rika is hiervoor een programma opgesteld, waarbij men op een drietal bedrijven in verschillende ge deelten van de Verenigde Staten zal worden onder gebracht. Aan het begin van de stage is er een oriëntatie- en ontmoetingscursus waarin men het een en ander te horen zal krijgen over het land waar men voor korte tijd zal verblijven. Het is de bedoeling dat de deelnemers aan dit programma op 11 juli zullen vertrekken naar New York en op 30 augustus naar Nederland zullen teruggaan. De kosten voor de deelname aan deze stage bedragen voor de deelnemers 900 per per soon. Hierin is begrepen de reis naar Amerika en terug, een bedrag voor de verzekering, de reiskos ten in Amerika van het ene bedrijf naar het andere alsmede de verblijfskosten tijdens de cursus aan het begin van de stage. Gedurende het verblijf op de bedrijven zullen de deelnemers worden opge nomen in het gezin. Belangstellenden voor dit programma dienen zich vóór 15 maart 1968 aan te melden bij hun provin ciale organisatie of bij de P.J.G.N., Prins Maurits- plein 23 in Den Haag. TONEELUITVOERINGEN KOUDEKERKE EN ZOUTELANDE Morgen, 9 maart, om 19.30 uur in het Vereni gingsgebouw te Koudekerke en volgende week zaterdag, 16 maart, ook om 19.30 uur in 't Vereni gingsgebouw ..Middendorp" te Zoutelande. U weet opgevoerd wordt het blijspel in drie bedrijven: „Bokken en Geiten". Gezelligheid? Dan naar de P.J.G.-toneelavonden, morgen of volgende week! Entree 2, TREKKERBEHENDIGHEID AAGTEKERKE De afdeling Aagtekerke zal op zaterdagmiddag 16 maart een trekkerbehendigheidswedstrijd orga niseren. Leden van de afdeling die willen deel nemen kunnen zich opgeven, tot woensdag 13 maart, bij P. C. Louws, Zuiverseweg 3, Aagtekerke (teL 01188—514). SCHRIKKELBAL OOST ZEEUWS-VLAANDEREN Op zaterdag 9 maart organiseert de streek Oost Zeeuws-Vlaanderen een groot „schrikkelbal" in hotel „Rotterdam" te Terneuzen, met medewerking van „The Williams". Aanvang 19.45 uur. Entree 3. ALGEMENE VERGADERING P.J.G.N. De jaarlijkse Algemene Vergadering van de Plat telands Jongeren Gemeenschap Nederland vindt plaats op zaterdag 23 maart in Arnhem. Het onder werp voor deze bijeenkomst is „Vrije tijd voor de plattelander". Er wordt veel gesproken over vrije tijd. Is die vrije tijd er werkelijk voor de platte lander? Zo ja, wat doen we ermee? Dit zijn vragen waarop een forum onder leiding van de voorzitter van de P.J.G.N., de heer D. J. van der Broek, zal ingaan, haar mening zal geven, maar tegelijkertijd de aanwezigen zal uitdagen tot in stemming en tegenspraak. Aan het forum werken mee: mej. M. Geertsema, cursusleidster aan de Volkshogeschool Bergen; mej. L. Harbers, presidente van „Jong Gelre"; C. Cabout, plv. hoofd van de programmastaf van de Ned. Radio Unie; drs. Verbakei, sociaal onderzoeker bij het Katholiek Instituut voor Maatschappelijk Werk. Hier ligt een unieke kans voor plattelandsjonge- ren om te laten merken dat zij wensen hebben ten aanzien van vormen van vrijetijdsbesteding en de noodzakelijke voorzieningen en inspraak wensen bij de verwerkelijking van plannen. In het tweede ge deelte van de middag is er een optreden van de cabaretier Hessel van der Wal uit Leeuwarden. P.J.G. NOORD-BEVELAND Vrijdag 8 maart jaarlijkse ontspanningsavond in de „Stadswijnkelder" te Kortgene. Aanvang 20.00 uur. Opgevoerd wordt: „Moderne jeugd" door de P.J.G. West Zeeuws-Vlaanderen. Bal na met medewerking van „The Quick Stars". UITWISSELINGSPROGRAMMA VOLKSHOGESCHOOL GRAINAU (bij Garmisch-Partenkirchen) De Volkshogeschool Grainau organiseert ook dit jaar weer landbouwkundige en uitwisselingspro gramma's voor buitenlandse groepen. Deze pro gramma's kunnen plaatsvinden in Grainau zelf, in Ingolstadt/Donau en in Fuchsstadt bij Schweinfurt/ Unterfranken. De duur van de programma's is meestal één week en de deelnemers worden ondergebracht in de ge kozen standplaats. In Grainau is dit de Volkshoge school, in Ingolstadt de landbouwschool en in Schweinfurt bij particulieren. Wel bestaat de mo gelijkheid tijdens het verblijf in Duitsland van standplaats te verwisselen. De programma's kunnen naar eigen wens zowel een toeristische, culturele of politieke inhoud heb ben, maar wel wordt de nadruk gelegd op het land bouwkundige karakter, mits dit absoluut niet op prijs wordt gesteld. De prijs per persoon per dag bedraagt D.M. 16, (volledig pension), exclusief excursiekosten. Via de Volkshogeschool is het mogelijk een autobus tegen gereduceerde prijzen te huren, terwijl er tevens een Engels en Frans sprekende reisleider tot uw beschikking staat. Allen die belangstelling voor deze uitwisselingsprogramma' hebben, kunnen zich voor meerdere inlichtingen wenden tot het secre tariaat P.J.G. Nederland, Prins Mauritsplein 23, Den Haag (tel. 070—512541). Het aanbod van goede kwaliteiten appelen op de Zeeuwse veilingen was in de afgelopen periode niet groot. De handel geeft voor het binnenland de voor keur aan een goudgele Golden Delicious, maar het valt niet mee om die te leveren. Golden Delicious met een groene tint brengt al gauw 58 cent per kg minder op dan de geel gekleurde en de teler zegt (terecht) dat met een week wachten de kleur wel goed is geworden. Alleen is wel het gevaar aan wezig dat het aanbod van gele partijen dan weer zodanig wordt dat de prijs daalt en hiermede zitten we dan in de vicieuze cirkel. Degenen die leiding moeten geven aan de afzet, hebben een heel moei lijke taak. Zij kunnen ook niet in de toekomst kijken en dat zou noodzakelijk zijn om de meest gewenste gedragslijn bij de afzet uit te stippelen. In elk geval dient ervoor gezorgd te worden dat er een regel matig aanbod is en we hebben de laatste weken ook weer herhaaldelijk gezien dat het aanbod ruim moet zijn om de hoogst mogelijke prijs van dat moment te krijgen. Zeer sterk kwam dat vorige week naar voren bij de verkoop van Golden Delicious. Kleine partijen van de beste kwaliteiten brachten soms tot 6 cent per kg minder op dan grote partijen van een belangrijk mindere kwaliteit. Wanneer men zijn best heeft gedaan om een prachtig produkt aan de veiling te krijgen en men ziet dan net resultaat, dan is dat toch wel jammer. Het zal moeilijk zijn om hierin verandering te bren gen. Wel dwingt de huidige situatie bij de afzet van appelen de teler in de richting van pool vorming. Er is beslist geen enkele teler die het zich kan ver oorloven op eigen gelegenheid te handelen en doet men het wel, dan speculeert men toch mee met de gedragslijn van de pool. Het is een moeilijke zaak, maar er zal in dezen toch meer regelend opgetreden moeten kunnen worden om de stroom van appelen nu en in de toekomst op een redelijke manier tot waarde te brengen. De groene partijen Golden Delicious werden vrij wel even duur betaald als de gele met een lichte groene tint. De kleine maten waren gevraagd voor Engeland. Groot was de vraag naar Winston. Plaat selijk gingen de gascellen voor dit ras open en de prijs van de meest gevraagde maten liep op tot rond en iets boven 90 cent per kg. Debetere binnen landse zaken hebben behoefte aan deze rood ge kleurde appel met een goede smaak. Hierdoor kon het gebeuren dat prachtig gekleurde Jonathan steeg tot 45 cent per kg. Echter lang niet iedereen kan deze leveren. Heeft men klasse II dan is 30 cent per kg meestal de uiterste prijs die gemaakt kan wor den. Laxton Superbe kon het verhoogde prijspeil goed vasthouden nu de Cox's vrijwel is geruimd. De meest gevraagde maten klasse I deden tussen 50 en 60 cent per kg. Opnieuw heeft de Laxton haar waarde in het Zeeuwse sortiment bewezen. Voor waarde is echter dat men een goed produkt heeft. VOORZICHTIG MET UITBREIDING KASAARDBEIEN Een uitgebreid onderzoek naar de marktmoge- lijkheden van kasaardbeien is voor het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen aanleiding ge worden, de telers tot voorzichtigheid te manen. Die voorzichtigheid is vooral geboden in die gebieden waar men denkt dat de kasaardbeienteelt vele? telers van andere produkten uit hun chronische financiële moeilijkheden zal halen. De totale oppervlakte kasaardbeien, die vorig jaar 159 ha bedroeg zal in de komende jaren met niet meer dan 15 a 20 hectare per jaar moeten worden uitgebreid, omdat anders ook in deze sec tor de rentabiliteit onder druk zal komen te staan. Toekomstige teeltuitbreiding zal voornamelijk moe ten worden opgevangen door uitbreiding van de binnenlandse markt. De exportvraag, in de laatste vijf jaren wat toegenomen, zal waarschijnlijk in de komende jaren niet meer zo'n groei vertonen, als gevolg van uitbreiding van de aardbeienteelt in België en Italië en van Noordamerikaanse en mis schien Mexicaanse export per straalvliegtuig naar Europa. Het Centraal Bureau heeft dit onderzoek in het voorjaar 1967 verricht in samenwerking met het proefstation voor de fruitteelt, het Sprenger instituut in Wageningen, enige belangrijke glas- aardbeienveilingen en het NIPO.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 22