r Een tweelingschuur VRIJDAG 1 MAART 1968 56e Jaargang No. 2920 Officieel orgaan van de Maatschappij lot bevordering van Land- en Tiiinboaw en Veeteelt in Zeeland f I' De winter raakt op het eind en de voorjaarswerkzaamheden op het Zeeuws akkerbouwbedrijf dienen zich weer aan. Uitvoerig wordt in „De maand maart op het Zeeuws landbouwbedrijf" op pag. 14 en 15 op de verschillende aspecten daarvan ingegaan De vereniging van Bedrijfsvoorlichting „Noord-Beveland" heeft met medewerking van verschillende deskundigen een rapport samengesteld over het „Onderzoek naar enkele aanpassingsmogelijkheden van dit middelgrote akkerbouwbedrijf 30 ha). Bij zonderheden uit dit rapport op pag 16 en 17. Rekenkundige puzzels in de tuinbouwrubriek waar blijkt dat 5 x 1 tien is of wel dat 5 kleine telers samen meer mans zijn in één grote firma. Als laatste willen wij nog vermelden dat het laboratorium van Grond en Gewasonderzoek deze week het 40-jarig jubileum heeft gevierd. Hierover meer op pag. 3. |N de afdeling Heinkenszand van de Z. L. M. werd de vorige week een inleiding gehou den over de mogelijkheden van de ruilverkaveling. In de discussie werden vele onderwerpen aan de orde gesteld, die op een geanimeerde wijze geza menlijk werden besproken. Eén van die onderwerpen was de verplaatsing van boerderijen. Voor de lezers buiten deze ver kaveling zij vermeld dat in het stemmingsrapport gesproken wordt over de verplaatsing van 7 boer derijen naar het niet bewoonde gebied in de Poel. Men vroeg zich af of op vrijwillige basis niet moest worden overgegaan naar een iets gewijzig de opzet, in verband met de bijzonder snelle ont wikkeling in de landbouw. Het mag als bekend worden verondersteld dat het bouwen niet goedkoop is rn deze tijd. Dank zij de subsidieregeling op verplaatsing van boerde rijen en de voörflnancieringsregeling In ruilverka- velingsgebieden zijn er economisch gezien geluk kig nog mogelijkheden. De huidige opzet is dat men op een kavel een nieuwe boerderij bouwt en zo veel als mogelijk rond de gebouwen 25 ha grond toedeelt. 500 m verder bouwt men weer een boer derij en daalt daar weer een ongeveer gelijke op pervlakte grond toe. QE vraag was nu of het niet mogelijk zou zijn twee boerderijen in één te bouwen (zie •chets op de volgende pagina) en zowel aan de rechter als aan de linkerzijde van het bedrijf één woning waar de respectievelijke landbouwers met hun gezinnen in zouden wonen. Ér zouden dan bij de bouw voorzieningen kun nen worden getroffen opdat, indien later zou blij ken dat een dergelijke tweelingschuur uit mense lijke overwegingen niet zou bevallen, deze op een eenvoudige wijze weer in tweeën geplitst zou kun nen worden. Dit laatste is zelfs bij mensen moge lijk (Siamese tweeling) laat staan bij een schuur, zo vond menl Bijvoorbeeld zou een stal gebouwd kunnen wor den van 60 melkkoeien, waarbij uitgegaan zou kun nen worden van het type montagestal maar dan met een wat bredere voergang dan bij de huidige stal len. Aan de ene kant van de stal zouden de koeien van A gestald kunnen worden en aan de andere zijde die van B. Het hooi en andere voedermidde len voor de dieren zou gezamenlijk opgeslagen kunnen worden dan wel van ieder afzonderlijk in zijn eigen gedeelte; al naar gelang men dit wenst! Als nadelen kon men slechts aanvoeren dat die zouden liggen in het menselijk vlak. Men meende dat men wel iets van zijn zelfstandigheid zou prijs moeten geven en vroeg zich af of dit wel mense lijk zou zijn. Toen men echter de voordelen ging bespreken kwamen er verschillende naar voren! a. Het alléén voeren \7an zo'n 30 of 40 melkkoeien vond men een zware opgave. Wellicht zou op een dergelijk bedrijf gezamenlijk één man in dienst genomen kunnen worden. b. Het zouden meer eociaal verantwoorde bedrij ven worden; eens in de 3 weekeinden zou over een vrij weekeinde beschikt kunnen worden. c. Bij ziekte of ongeval zou men minder kwets baar zijn. d. De investeringen in gebouwen en intern In de gebouwen zouden wellicht goedkoper zijn. Men dacht al aan de gezamenlijke aanschaf van melkleiding e.d. e. Indien na een aantal jaren boer A, om wat voor redenen ook, da bedrijfsvoering zou willen be ëindigen kan hij kiezen. Of zijn bedrijf overdoen aan B dan wel dit aan iemand anders verkopen. Er zou dan bij overgave aan B automatisch een grotere eenheid ontstaan zonder dat er een ge bouwenprobleem zou optreden. Ï"\E samenwerkingsvorm zou zo opgezet kun- nen worden dat ieder juridisch eigenaar of pachter blijft van zijn eigen grond, gebouwen en vee. De machines zouden gezamenlijk eigendom kunnen worden, terwijl er in maatschapsverband gewerkt zou kunnen worden. Als voorwaarde zou volgens de meeste aanwezige leden in ieder ge val gesteld moeten worden dat op eenvoudige wij ze van één gebouw twee gebouwen gemaakt moe ten kunnen worden dan wel omgekeerd. Wij von den deze suggestie te belangrijk om ze onvermeld (Zie verder pagina 3)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 1