J Deze maand in Brussel VRIJDAG 16 FEBRUARI 1968 56e Jaargang No. 2918 Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van Land- en Tninbonw cn Veeteelt in Zeeland V. Met behulp van de bedrijfseconomische boekhoudingen van de L. E. l.-bedrijven bij het konsulentschap voor de Zeeuwse Eilanden te Goes, is voor akkerbouwbedrijven van 30-50 ha een onderzoek uitgevoerd betreffende de trekkerkosten. Op de pagina's 12 en 13 zijn een aantal gegevens uit dit onderzoek opgenomen. Alhoewel deze zijn gebaseerd op voornamelijk akkerbouwbedrijven is het verwerkte cijfermateriaal ook voor de fruitteeltbedrijven interessant om kennis van te nemen. LJET zal de vraag zijn of de Belgische Kabi- netscrisis vertraging zal opleveren voor het werk m en rond de E. E. G. Want de val van de regering over de tragische taalkwestie kan natuur lijk, wanneer niet spoedig een nieuwe gevormd kan worden, de beslissingsmogelijkheden van de Belgische ministers beperken en belemmeren. Zij bepalen zich immers, zoals gebruikelijk, tot het af handelen van de lopende zaken. Hieronder vallen veelal niet belangrijke beleidsbeslissingen. En toch zijn er enkele kwesties aan de orde in deze maand februari, die gevolgen en consequenties voor de toekomst hebben. Hieronder willen wij nog niet ver staan de ambtelijke problemen rond de fusie van de organen van de drie gemeenschappen, de E. E. G., de Kolen- en Staalgemeenschap en Euratom. Deze moeilijkheden hebben natuurlijk hun direkte gevolgen voor de begroting voor 1968 van de ge meenschap, die nog niet door de Raad van Mi nisters is goedgekeurd. Deze Raad heeft namelijk deskundigen van de zes regeringen de uit de fusie voortvloeiende mogelijke rationalisatie en reorga nisatie van de diensten laten bestuderen. Deze nu menen, dat het aantal directeuren-gene raal van 36 teruggebracht kan worden tot 22 en het aantal directeuren van 114 tot 83. De Euro pese Commissie meent, dat zij het niet zonder 27 directeuren-generaal en 100 directeuren kan stel len. Ook voor de lagere rangen zijn er verschillen van mening van dezelfde proporties. DELANGRIJKER zijn echter de vraagstukken, die nog altijd rond de aanvrage tot 't lidmaat schap van de E. E. G. van Engeland en de Scandi navische landen en Ierland opduiken. Er is in de eerste plaats een initiatief van de Benelux-regerin- gen, waarop door Engeland en Italië gunstig is ge reageerd. Voorts vindt te Parijs de halfjaarlijkse Frans-Duitse beraadslaging plaats tussen generaal De Gaulle en Bonds-Kanselier Kiesinger, waarbij het Benelux-memorandum ter sprake zou kunnen komen. Op het landbouwpolitieke terrein dienen deze maand de beslissingen te vallen over het melk- en rundvleesbeleid. Nadat in 1S62, 1964 en 1966 alle grote besluiten over het E. E. G. markt- en prijs beleid genomen schenen te zijn in de vorm van reglementen en de vaststelling van de prijzen, zit de Raad van Landbouwministers toch weer met een moeilijk oplosbaar probleem opgescheept. Het systeem, volgens welk de melkprijs wordt vastgesteld die moet gelden in de hele gemeen schap voor het prijsjaar 1 april 1968/31 maart 1969 en de maatregelen waardoor de melkveehouder de richtprijs (35,5 cent) ongeveer moet halen, werden in die voorgaande jaren reeds bepaald. Maar het definitieve reglement met de uitwerking van een en ander moest nog worden opgesteld en door de Raad van Ministers worden goedgekeurd. Hetzelfde geldt voor het rundvleesbeleid, waar een oriëntatieprijs werd vastgesteld, die nauw verband houdt met het invoerbeleid en waarbeneden nog in- nameregelingen moesten worden vastgesteld. De indruk bestaat, dat de Raad voor het rundvlees de voorstellen van de Europese Commissie wel zal volgen in grote lijnen. Deze zijn een interventie prijs op 93 van de oriëntatieprijs en reeds markt- beïnvloedende maatregelen, wanneer de marktprijs zakt beneden 98 van deze oriëntatieprijs. Maar het is thans wel algemeen bekend, dat het melk- en zuivelbeleid de grootste zorgen gaat geven. ^AEN spreekt van enorme melkplassen en een 1 boterberg. Zij gaan de gemeenschap veel geld kosten en de heer Mansholt, opgeschrikt door enkele forse uitlatingen van de Duitse en Italiaan se ministers van financiën, die diep in hun niet volle staatsbuidels moeten gaan tasten zonder dat zij er voor de zuivel iets van terugkrijgen, heeft zijn voorstellen aan de Raad van Ministers doen toe komen. Maar hij heeft daarbij de cijfers voor de richtprijs voor de melk en de interventieprijs voor boter niet ingevuld, ofschoon deze dus reeds in 1966 voor het komende melkprijsjaar waren vast gesteld! En met de uitdrukkelijke afspraak tussen de ministers erbij, dat deze niet meer veranderd zouden worden. Er was toen van de kant van het landbouwbedrijfsleven, de C. O. P. A., sterk aan gedrongen op een revisieclausule, omdat de kos ten de laatste jaren steeds stijgen. |"~\E Raad wees deze af en het zou nu wel heel vreemd zijn en weinig vertrouwenwekkend, indien zij de richtprijs van de melk of de inname- prijs voor de boter zou gaan verlagen. Dit zijn namelijk twee van de vele suggesties die de heer Mansholt heeft gedaan om de kosten van het zuivelbeleid te drukken. Want dat een derge lijke beslissing de melkproduktie terug zou druk ken, wil er bij ons niet in. De stijging van deze produktie in de gemeenschap van 63 miljoen ton in 1960 tot 72,5 miljoen ton in 1967 is uitsluitend te danken aan een hogere gemiddelde opbrengst per melkkoe van 2950 kg tot 3295 kg. Deze gang van zaken beantwoordt nu precies aan de eerste doelstelling van het gemeenschappelijk landbouw beleid, neergelegd in artikel 39 van het Verdrag van Rome. Deze luidt: ,,de produktiviteit van de landbouw te doen toenemen door de technische vooruitgang te bevorderen en door zowel de ra tionele ontwikkeling van de landbouwproduktie als een optimaal gebruik van de produktiefactoren te verzekeren." De melkveehouderij heeft daar gehoor aan ge geven ook al door in genoemde periode de melk- leveranties aan de melkfabrieken te verhogen van 41 miljoen ton tot 53,5 miljoen ton. Ook een hef fing op krachtvoer, een andere suggestie, zou het paard achter de wagen spannen zijn. Onze mening is dan ook, dat de ministers bij hun besprekingen over het zuivelbeleid de bepa lingen van het Verdrag van Rome in de gaten die nen te houden deze maand in Brussel. SCHLINGEMANN.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 1