Dagelijks Bestuur Z.L.M. vergaderde Op de door de Federatie van Bedrijfsvoorlichting in Zeeland in samenwerking met de Landbouwvoorlichtingsdienst twee weken geleden georganiseerde studiedag over: „Het najaar op het Zeeuwse bedrijf", zijn de problemen die vooral in die tijd van het jaar betreffende de bedrijfsvoering aktueel zijn aan de orde gesteld en een aantal oplossingen ervoor gegeven. Prof. ir. A. Moens wees onder meer op de invloed van de toenemende industrialisatie op de bedrijfsorganisatie van het land- en tuinbouwbedrijf. Een weer spiegeling daarvan geeft bovenstaande foto! Uitvoerig wordt op de pagina's 11, 12, 13, 14 en 15 op deze studiedag nader ingegaan. IN de maandag gehouden vergadering van het Dagelijks Bestuur van de Z. L. M. stond de vergadering uitvoerig stil bij de huidige slechte situatie op de aardappelmarkt. De vergadering was van mening dat hieruit nog weer eens duidelijk blijkt, welke risico's, o.a. bij deze teelt, gedragen moeten worden. Het Bestuur besprak of de verschillende gedach ten die de laatste tijd naar voren zijn gekomen een verbetering in de situatie zouden kunnen bewerk stelligen. Hoewel de mogelijkheden voor een effec tief ingrijpen gering zijn besloot men de situatie nauwiettend te volgen. Vanuit de vergadering waar schuwde men voorts tegen geforceerde verkopen en wees men nogmaals op het belang ook in deze situatie van gespreide afzet. Tenslotte be sloot het bestuur een commissie in te stellen, die tot taak zal hebben om de toekomstige positie van de Zeeuwse consumptie-aardappel te bezien. Het bestuur wenst een overzicht te verkrijgen in de struktuur van de aardappeltelende bedrijven, de kwaliteit en de omvang van de produktie én van de afzetkanalen die worden benut. Men hoopt dat de commissie suggesties kan doen om de positie van de goede Zeeuwse consumptie aardappel te verbeteren en dat, waar knelpunten worden gesignaleerd, aanbevelingen kunnen wor den gedaan. De vergadering oordeelde het voorts gewenst om te bezien of voor het volgende oogstjaar de minimummaat der kwaliteitsregeling niet hoger ge steld moet worden. Men wees er tenslotte op dat ook nu weer gebleken is dat met de harmonisatie van de kwaliteitsregeling in E. E. G.-verband haast gemaakt moet worden. De vergadering toonde zich voorts verontrust over de uitlatingen van de Minister van Landbouw bij de behandeling van de landbouwbegroting ten aanzien van onder meer de wijzigingen in het ruil- verkavelingsbeleid. Men vroeg zich af of door de verdergaande be zuinigingen niet te veel onderdelen voor een ver antwoord Nederlands landbouwbeleid in de waag schaal worden gesteld. AKKERBOUW De heer Becu deelde mede dat binnenkort de suikerbietenoogst 1967 zal worden geliquideerd. Boven het contingent is circa 100.000 ton geleverd, welke voorraad dus niet vet is. Op korte termijn wordt een beslissing van de regering verwacht in die zin, dat de keuze valt op het mengprijssysteem. Dit zal inhouden dat de half-vette voorraad zal wor den opgenomen in de voorraad van het komende jaar. Verwacht wordt dat de prijswaardering zal lig gen tussen vet en halfvet De heer Becu deelde voorts mede dat gesproken is over een graanregeling voor het komende jaar, die gelijk zal zijn aan die van het afgelopen jaar. Aan de orde zijn bewaarvergoedingen. Alleen voor de gerst is de prijs 1hoger gesteld t.a.v. richt prijs en interventieprijs. Betreffende de Zaaizaad- en Plantgoedwet is overeenstemming bereikt t.a.v. de verbouw van ge kwalificeerde zaaizaden. Omtrent de positie van de N.A.K. bestaat nog geen klaarheid. Met betrekking tot het vlasbeleid zijn voorstellen gedaan voor een steunregeling in Europees ver band, t.w. een gelijke subsidie gebaseerd op f 220 per ha. Een helft hiervan is voor de industrie, de andere helft voor de teler. In verband met de ko mende invoer van Amerikaanse lucerne wees de vergadering op de grote betekenis van maatrege len voor het behoud van de Nederlandse lucerne- teelt. TUINBOUW De heer P. J. J. Dekker merkte in zijn overzicht van de tuinbouw op, dat de situatie bij de groente teelt onder glas momenteel vrij gunstig is. Het aan bod van sla is verminderd, terwijl de vraag sterk bleef. Daardoor ligt de prijs hoog. Er is een begin gemaakt met de aanvoer van komkommers. Dit pro- dukt brengt bevredigende prijzen op; het aanbod zal toenemen. (Zie verder pagina 3.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 1