9e Zeeuws-Vlaamse Studiedag on) De afzetperspektieven van enkele tuinbouwprodukten ft De kansen voor groenten voor de verse markt zijn het grootst, n.l. voor prei, spruiten, witlof en aardbeien. De grootste vraag is: kan Zeeuws-Vlaanderen hiervoor voldoende kopers aantrekken. Dit gebied ligt thans nog te veel geïsoleerd van de rest van Nederland. Er is voor Zeeuws-Vlaanderen pas uitbreiding mogelijk wanneer het gebied ontsloten is en dus de koperskring groter wordt. De heer Gijsberts adviseerde daarom om momenteel lie ver harder te werken aan een tunnel, dan om hier nu sprui ten te gaan telen! GROENTEN VOOR DE INDUSTRIE Voor de teelt van spinazie, princessebonen, tuin bonen en knolselderij is vrijwel geen uitbreiding mo gelijk. Afzet alleen op de binnenlandse markt. Het buitenland kan spinazie veel beter en goedkoper telen. Princessebonen is veel kontraktteelt. Grote konkur- rentie van goedkope Belgische bonen. Van knol selderij is er een flinke export van het verse produkt. Doch ook is er een groeiende konkurrentie van West- Duitsland en Hongarije. In Zeeuws-Vlaanderen wéi nig afzet en geen kopers. Deze komen alleen, wan neer Zeeuws-Vlaanderen dit produkt goedkoper kan produceren dan overig Nederland. Bij de kontraktteelt hebben de fabrieken veel macht. De individuele boer staat hier te zwak tegen over, waardoor geen hoge prijzen. Er is een verschui ving merkbaar van deze produkten van de tuinbouw- naar.de akkerbouwbedrijven. Door de heer L. GIJSBERTS, medewerker van het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen in Nederland Uien vroeger een arbeidsintensief gewas. GROENTEN VOOR DE VERSE MARKT De vraag naar aardbeien, prei en spruiten groeit wat. Voor prei en spruiten ook exportmogelijkheden voor de Duitse markt. De oogst van deze produkten is nog weinig gemechaniseerd en vraagt veel arbeid. b. Welke produkten vertonen nog groeiende vraag? Kan Zeeuws-Vlaanderen voldoende kopers aan trekken? Kan Zeeuws-Vlaanderen deze produkten goed koper of beter produceren dan overig Nederland? Voor peren is het beeld iets rooskleuriger, meC meer en betere afzet- en exportmogelijkheden dan voor appels, ook in Europees verband. Het betreft vooral de rassen: Doyenné en Confe rence. Onze export van appels ondervindt veel kon kurrentie van Frankrijk en Italië, waar de laatst® jaren grote fruitbedrijven gesticht zijn. Ook naar Bel gië is de laatste 6 jaar de export niet gestegen, ter wijl ook de produktië toeneemt. Uien: thans een arbeidsextensieve teelt. gJE heer Gijsberts begon met er op te wijzen dat het moeilijk is om in een tijd waarin de afzet van de meeste tuinbouwprodukten in West-Europa moeizaam verloopt te praten over afzetperspektieven. Bij vele groenten- en fruitsoorten is de laatste jaren het aanbod sneller toegenomen dan de vraag. Hij wil speciaal de perspektieven voor Zeeuws-Vlaanderen bekijken aan de hand van de omzetcijfers van de „Veiling Terneuzen" over de jaren 1960 en 1966. De omzetten van fruit zijn In die jaren zeer sterk ge stegen, van appels met 150 van peren met 50 Bij de groenten is een stijging waar te nemen bij de kastomaten, witlof en sla en uien, die merendeels buiten de veiling om verhandeld worden. Tomaten en sla passen niet op onze akkerbouwbedrijven. WELKE GRONDSOORTEN PASSEN OP HF.T AKKERBOUWBEDRIJF Vollegrondsgroenten, die geschikt zijn voor een akkerbouwbedrijf, maar waarvoor Zeeuws-Vlaanderen blijkbaar niet genoeg afzet heeft of kopers voor kan aantrekken, zijn: a. Voor industriële verwerking: spinazie, princesse bonen, tuinbonen, knolselderij en boerekool (kon traktteelt met fabrieken komt meer en meer op de voorgrond); b. Voor de verse markt: zaai-uien, spruiten, prei, aardbeien, witlof en witlofwortels, appels en peren. Uit de Terneuzense cijfers blijkt ook dat de be stemming van de produkten veelal de binnenlandse markt is (vnl. groothandel). Slechts 8 van de om zet was bestemd voor exporteurs. Alleen de uien vor men een belangrijk exportartikel. De export onder vindt veel buitenlandse konkurrentie. Uitbreiding van groenten en fruit in Zeeuws-Vlaan deren moet naar verwachting dan ook worden af gezet op de binnenlandse markt. Daarbij zijn 3 vra gen belangrijk: FRUIT Het rassensortiment kan bij appels snel veroude ren. Zo zijn Jonathan en Stark Earliest weer al op hun retour. Golden Delicious zal de andere rassen nog meer verdringen. De verdubbeling van de Neder landse omzet van appels van 1958 tot 1966 is een ge volg van prijsstijging, niet van kg-aanvoer, terwijl de export is teruggelopen. Uitbreiding is alleen mogelijk voor de binnenlandse markt met vraag naar de ras sen: Cox, Golden Delicious en James Grieve. Zaai-uien: Zeer wisselvallige afzet. Geen groeiende exportvraag door de wisselvallige Nederlandse kwali teit en toenemende konkurrentie van Spanje, Polen, Hongarije en Tsjechoslowakije. Witlof: Uitbreiding mogelijk. Teelt in Nederland neemt af. Import uit België neemt toe en is sterk konkurrerend. Kansen voor Nederlands „gesloten lof". Ook Zeeuws-Vlaanderen heeft hierin mogelijk heden. (Zie verder pag. 13)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 9