A H. van de Velde Juiste prognoses aanbod slachtvarkens belangrijk Fordson-5000 1967 W. Schipper en Zn. n.v. 6 jarige koeien FARMALL D 436 A. C. DE JONGE Fa. L.M. VERBURG Bericht voor uienverbouwers en handel Miljoenen Israëlische eieren komen ons land binnen 8 HET is voor de beoordeling van de markt van uitermate groot belang, dat de prognoses over de te verwachten aanvoer van slachtvarkens zo veel mogelijk overeenkomen met de werkelijk heid. Dit was de conclusie van het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees, dat op 24 januari te Utrecht vergaderde, naar aanleiding van een nota van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, waarin getracht werd een verklaring te geven voor de grote afwijkingen in de afgelopen herfst. Voorts deelde de voorzitter mede, dat de varkensprijzen op dit moment vrij hoog zijn ten opzichte van de afzetmogelijkheden, terwijl de rundvleesprijzen zich bewegen rond de oriëntatie prijs en de prijzen voor vette kalveren vrij sterk gedaald zijn. Mr. Van Dijk hoopte dat de mond en klauwzeermoeilijkheden achterwege zullen blijven, omdat deze ziekte in België, Frankrijk en West-Duitsland thans in het geheel niet voor komt. EEN GOEDE MARKTBEOORDELING VAN ONSCHATBARE WAARDE In de maanden augustus en september met name was het aanbod van slachtvarkens elke maand een 100.000 stuks groter dan de prognoses van het C.B.S. aangaven. Deze verwachtingen worden ge baseerd op de dekkingscijfers van de K.I.-stations en van de particuliere dekstations, terwijl ook de geregistreerde eigen beren in de cijfers worden verwerkt. Rekening houdend met de resultaten van de landbouwtellingen wordt het aantal dek kingen bepaald. Met een gemiddelde toom biggen van 7,5 wordt gerekend om de produktie-omvang te kunnen bepalen. In het verleden klopten de prognoses van het C.B.S. vrij goed, hetgeen voor de marktbeoordeling en de prijsvorming van gro te betekenis is. Vandaar dat het Produktschap zich in oktober tot het C.B.S. wendde met het verzoek de oorzaken van genoemde afwijkingen te willen opsporen. Als mogelijke oorzaken noemt het C.B.S. nu: a. dat een verschuiving in de aanvoer van de slachtvarkens heeft plaatsgevonden. Dit lijkt Bijzondere aanbieding: 400 draaiuren; banden maat 14 x 30. Vraagprijs f 11.450. Brieven onder letter N, bureau van dit blad te Terneuzen. TE KOOP Precisiezaaimachine 6-rijig, „Monodril" bodemaandrijving. Fabrieksnieuw (even ge bruikt voor demonstra ties). Speciale prijs 1500, GOES - tel. 01100—6410 TE KOOP: wegens beëindiging be drijf: 2 drachtige resp. met produktie van 30 liter en 24 liter; Trommelschudder, aange schaft in 1967 (merk Victoria); Transporteur, 7 m lang, eveneens aangeschaft in 1967 (merk Vicon). J. M. DE BIL Dijkweg 30 Serooskerke (Sch.-D) Telefoon 01117301 TE KOOP met hefinrichting agriomatic en Urgent op- bouwsproeier 20 m, 1000 liter tanks. Alles in zeer goede staat OVEZANDE Tel. 01195 - 236 (b.g.g. 303) NIEUWERKERK Tel. 01114 - 672 NEUTJ Algemeen weer veel klachten over de kwaliteit van de bewaar-uien. Echter niet over de Uien sel. ONDERDELINDEN. Sel. O. heeft ook nu weer in de praktijk bewezen: 1. Machinale bewerking het BESTE te kunnen verdragen en als BEWAARUI ver aan de kop te staan. 2. Dat deze goede eigenschappen niet ten koste gaan van de kg.-opbrengst per ha. Voorkom teleurstelling en zaai in 1968 ook SEL. O. Kon. Julianastraat 3 - EMMELOORD Tel. 05270—2397 (b.g.g. 3028 of 3559) Ook via uw handelaar of coöperatie. echter onwaarschijnlijk omdat de grote slach terijen is gebleken, dat in augustus en sep tember het gemiddelde geslachte gewicht zich op 78 kg heeft gehandhaafd; b. dat de gemiddelde toomgrootte van de biggen waarschijnlijk te laag is gesteld. Door een steeds betere voeding, huisvesting, en gezond heidszorg lijkt het reëel, dat de factor 7,5 aan de lage kant is; c. dat er minder jonge zeugen gedekt zijn dan normaliter het geval is, terwijl het aantal in gevoerde biggen groter is dan uit de opgaven blijkt; d. dat er meer zeugen gedekt zijn, dan geregis treerd is. Het bestuur van het P.V.V. meent dat er inder daad een groot aantal ongeregistreerde beren zijn, die de prognoses nadelig beïnvloeden. Echter hier voor zou het C.B.S. kunnen werken met een er varingscijfer. Voorts meent het Bestuur dat tijdens mond- en klauwzeerperioden in gebieden met een vervoersverbod nog meer gebruik gemaakt is van wilde, niet-geregistreerde beren dan normaal. De grote vraag is echter of het C.B.S. bij de opstelling van het varkensaanbod in de toekomst rekening houdt met enkele gewijzigde omstandigheden. Factoren van tijdelijke aard (mond- en klauwzeer) mogen hierbij geen rol spelen. ZIJN DE VARKENSPRIJZEN TE HOOG Daar de aanvoer van slachtvarkens op een nor maal niveau ligt van 145.000 stuks per week en de export vrij ruim is. hebben de prijzen zich de eerste weken van januari kunnen handhaven op ƒ2,70 a ƒ2,80 per kg geslacht gewicht voor de 1 A-kwaliteit. In de week van 19 januari zijn 23.000 levende en geslachte varkens uitgevoerd met nog eens 500 ton onderdelen. Gezien de lagere prijzen op de Franse en Italiaanse markt wordt een geringere uitvoer verwacht, waardoor ook de Neder landse varkensprijs enigszins zou kunnen dalen. Thans blijken de prijzen voor hammen, schouders en ribben reeds te laag te zijn voor het niveau van de varkensprijzen. Het noodzakelijk evenwicht ontbreekt. Ook de prijsvorming van varkenslevers is zwak, wat eveneens een nadelige invloed heeft. Het valt moeilijk te verwachten dat de varkens- prijzen zich op korte termijn op het huidige ni veau zullen kunnen handhaven. VRIJ GROTE INVOER VAN RUNDVLEES De prijzen op de slachtveemarkt schommelen rond de oriëntatieprijs van 2,26. Na enkele weken met een halve heffing bij de invoer uit derde lan den gewerkt te hebben, is de prijs thans weer ge daald tot beneden de oriëntatieprijs, waardoor de gehele heffing bij import werd opgelegd. In Bel gië en Italië is het prijsniveau zodanig dat de hal ve heffing wordt gehanteerd, terwijl in Frankrijk en Duitsland nog steeds de volle heffing wordt opgelegd. In de week van 19 januari werden 416 ton rundvlees en 1250 slachtrunderen ingevoerd, waarvan 270 ton vlees en ruim 1000 koeien uit Denemarken afkomstig waren. In de bestuursvergadering werden nog opmer kingen gemaakt over de geruchten, dat het ge meenschappelijk rundvleesbeleid pas in zou gaan op 1 juli of 1 oktober a.s. Indien men in Brussel niet klaar zou komen met een nieuwe rundvlees verordening per 1 april, dan zal toch de oriën tatieprijs van 2,46 gelden, waartoe reeds lang besloten is. Echter de toepassing zal dan plaats moeten vinden in het kader van de huidige rund vleesverordening. Overigens is in Brussel beslo ten de komende maanden geheel te besteden aan de uitwerking van de rundvlees- en zuivelveror- dening. Een concept-rundvleesverordening heeft de Europese Commissie reeds gereed en voorge legd aan de Europese Ministerraad. Het is echter ten hoogste tijd, dat er beslissingen genomen wor den, opdat het bedrijfsleven weet waar men aan toe is. R. VUISTREGEL Voor een bedrijfseconomisch verantwoord bouw plan wordt voor Groningen wel als vuistregel aan genomen dat de jaarlijkse bruto-geld-opbrengst 20.000,als basis moet bedragen vermeerderd met ƒ35.000,per volwaardige arbeidskracht Voor een éénmansbedrijf zou dit 55.000,bete kenen, voor een tweemansbedrijf ƒ90.000,en voor een driemansbedrijf ƒ125.000,als minimaal noodzakelijke opbrengsten, uitgaande van een pachtbedrijf, rente van het bedrijfskapitaal en een redelijk inkomen. Voor een bedrijfsgrootte van 40 ha is een graan- bedrijf met lucerne en zaderijen als vruchtwisseling alleen verantwoord als dit als éénmansbedrijf wordt geëxploiteerd. Overigens staat achter deze vuist regel geen wetenschappelijk bewijs maar wel een stuk praktische ervaring. AMMONIAK-INJEKTIE De stikstofbemesting met ammoniak kreeg in 1965 een nieuwe vorm door 120 ha bouwland te injecteren in gasvorm en onder hogedruk vloeibaar in tanks getransporteerd. Op kleigrond bleek dit minder goed uitvoerbaar dan op zand- en veen koloniale grond waar in het noorden des lands in 1967 volgens een deskundige van de stikstofmesfc- stoff en industrie ongeveer 5.000 ha werden geïnjeo- teerd. Een moeilijkheid bij deze methode van bemes ting is de aanvoer en juiste distributie van ammo niak, waarvoor thans twee systemen en drie ty pen injectoren in gebruik zijn, met het streven de injector zonder onderbreking doelmatig te kunnen gebruiken. Door het gevaar van structuurbederf kan op klei grond de injectie pas vlak voor de voorjaarsgrond bewerking worden uitgevoerd en op grasland is injecteren praktisch niet mogelijk. Uiteraard kan van ammoniak-injecties dus maar een beperkt gebruik gemaakt worden. Hoewel de resultaten vooral op aardappelgewassen zich gun stig lieten aanzien, vooral in natte zomers met kans op uitspoeling van stikstofmeststoffen in zoutvor- men. VAN 6 OP 10 E. E. G.-LIDSTATEN Indien de 6 E. E. G.-landen eerst als gemeen schappelijke markt vergroot zouden worden met Engeland, Ierland, Denemarken en Noorwegen dan zou de zelfvoorziening van de agrarische produktie als totaal volgens deskundigen dalen van rond 90 tot 85 Voor tarwe, verse groenten en boter, die nu een exportsurplus opleveren zou het percentage in 10 lidstaten dalen tot 94 voor tarwe, 88 voor groenten en 84 voor boter, kaas zou dalen van 99 op 95 suiker van 97 op 76 vers fruit van 88 op 80 en rijst van 60 op 52 Daarentegen zou voor voergranen de zelfvoorziening stijgen van 71 op 73 voor rundvlees van 84 op 90 voor pluimveevlees van 95 op 99 en voor varkens vlees van 98 op 102 Het landbouwareaal zou Indien de E. E. G. deze 10 lidstaten zou omvatten met rond 30% toene men maar het aantal bedrijven met 20 door de hogere gemiddelde bedrijfsgrootte in Engeland en Denemarken. De agrarische beroepsbevolking zou maar met 16% toenemen! De laatste weken komen er miljoenen Israëlische eieren ons land binnen. Verleden week woensdag kwam er in Rotterdam een schip aan met een zen ding van ruim drie miljoen eieren. Een transport bedrijf uit Bameveld zorgt voor vervoer van de dui zenden boxen, die voorlopig in een ruimte in Barne- veld worden opgeslagen. Het blijkt, dat de eieren bestemd zijn voor de ei- produktenindustrie. Met name de „Nederlandse In dustrie Veredeld Ei" N.V. (NIVE) te Harderwijk heeft de partijen aangekocht. De miljoenen eieren worden verwerkt tot eiprodukten. Of deze produkten weer uitgevoerd worden naar landen buiten de E. E. G. is niet bekend. De directeur van de NIVE, de heer S. de Fluiter, wilde desgevraagd wel zeggen dat deze mo gelijkheid bestaat. Of het in werkelijkheid gebeurt, liet hij in het midden. De directeur van de N.V. wilde verder geen informaties verstrekken, daar hij het in principe niet nodig acht dat hierover wordt geschre ven. Volgens de noteringen van de exportgroep „Eva dag" in Bameveld biedt Israël eieren aan voor 'n prijs die rond zes of zeven cent ligt. Voor deze prijs wor den de eieren franco grens Oostenrijk geleverd. In Nederland komt er dan wel de onlangs nog ver hoogde derde-landen-heffing ingevolge de E. E. G.- regeling op. De eieren, die ruim tien dagen naar Nederland onderweg zijn, komen vermoedelijk uit de Israëlische koelhuizen en kunnen gezien worden als overschot ten. De reacties in de pluimveewereld in Barneveld en omgeving blijven niet uit nu bekend is geworden, dat het zulke grote hoeveelheden betreft. Vooral de leg- pluimveehouders zijn nogal bezorgd. Velen zijn er van overtuigd, dat de eieren de binnenlandse markt ongunstig beïnvloeden. Waren het enige tijd geleden de Belgische eieren die verontrusting zaaiden in de kringen van de pluimveehouders, nu zijn het onge twijfeld de Israëlische. Volgens verkregen inlichtingen komt er eenmaal per twee weken een schip met miljoenen eieren in Rotterdam aan.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 8