UIT DE PRAKTIJK „Juun" een veel gesproken woord Sombere vooruitzichten Rare wereld Belangrijke punten Er uit halen - wat er rn zit Verlaging kosten noodzakelijk WANNEER we zo tijdens de wintermaanden in WEST ZEEUWS-VLAANDEREN van de ene vergadering in de andere vallen, dan valt het op dat men als bezoeker nog al eens uitspraken en adviezen van de heren inleiders hoort die vaak noodgedwongen in herhaling moesten vallen. Door de veelheid van voorlichtingsbijeenkomsten o.a. van handel en R.L.V.D. valt het dan ook niet altijd mee om steeds iets nieuws te brengen. Over onkruidbestrijding en plantenziekten wordt dan ook weer menig woord gesproken. Hierbij staat de onkruidbestrijding en enkele ziekten in uien wel het meest in de belangstelling. Dit is begrijpelijk, daar behalve dat het er naar uitziet dat het areaal weer zal worden vergroot, het tevens zo is dat de onkruidbestrijding langs chemische weg nog niet af is, maar ook dat we op het punt van de uienvlieg nog niet goed weten waar we aan toe zijn. In ons gewest kwam tot nu toe weinig of geen uienvlieg-aantasting voor. Maar, wat niet kwam, kan nog komen. En we weten dat, als het komt en er is geen preventieve bestrijding uitgevoerd, dit kan leiden tot een totaal misge was. De kosten zijn dan nog veel groter. Preven tieve uienvlieg-bestrijding is duur nl. bij een vol- veldsbespuiting zo'n 400 gulden per ha. Momenteel zijn er echter granules verkrijgbaar, welke met speciaal daarvoor geconstrueerde gra nulaatstrooiers, in de rij dus kort bij het zaad UET is weinig zinvol om te schrijven dat het met de afzet van de produkten op THOLEN en ST. PHILIPSLAND bedroevend slecht gaat, want dat is een algemeen voorkomend verschijn sel in den lande. Wat hieraan te doen? De aard appeltelers zijn van mening dat de regering nu in moet grijpen omdat de prijs van de aard appelen nu met een prijs van 5 a 6 cent veldgewas dermate ver onder de kostprijs is gezakt dat maat regelen verantwoord of beter gezegd noodzakelijk zijn. Vorig jaar toen de prijs zo hoog opliep toen was er volgens de regering ook een punt bereikt dat er van o verheidszij de paal en perk aan gesteld moest worden. Als men het met een uitloop naar boven o.i. werkelijk terecht wèl doet, dan hoort men het nu met een dergelijke terugval naar be neden eveneens te doen. Wij wachten in spanning af De uienprijzen zakken iedere week, terwijl de kwaliteit en de houdbaarheid ook nogal achteruit gaan. Een groter wordend uitvalpercentage en een dalende prijs werken verre van rendement- verhogend! De vraag naar fourage-artikelen is klein met prijzen die in de algemene malaise delen. Als we hier nog bij betrekken dat de prijzen van erwten en vlas het ook al laten zitten, welnu dan vragen wij ons af hoe ons bouwplan voor 1968 er nu eigenlijk zou moeten uitzien. HE weersomstandigheden zijn de laatste weken zodanig dat het goed mogelijk is buitenwerk zaamheden te verrichten. Op verscheidene WAL- CHERSE bedrijven werd hiervan dankbaar ge bruik gemaakt. Sommigen zijn bezig met erfver- harding, anderen met het kontroleren van drains. 's Avonds komt er nog wat „denkwerk" aan te pas om te komen tot een afgerond bouwplan voor het a.s. oogstjaar. Er wordt gewikt en gewogen, overleg gepleegd met medewerkers en handelaren of coöperaties. Omstreeks deze tijd dient het bouwplan toch wel definitief vast te staan. Het bestellen van zaaizaad en meststoffen kan dan ook weer plaatsvinden. Uit ons gebied hebben vorige week een aantal personen de ééndaagse kursus in het gebruik van de landbouwspuitmachine gevolgd. Deze kursus werd gegeven in de landbouwpraktijkschool te Schoondijke. Na afloop van de kursusdag werd door één der deelnemers het verzoek gedaan in de toekomst méér van dergelijke ééndaagse kur- sussen te organiseren. Andere machines zouden dan behandeld kunnen worden. We zullen hopen dat de organisatoren van deze kursussen dit ook voor volgende winter weer voor elkaar krijgen. We hebben met belangstelling kennis genomen van het onderzoek betreffende het „waarom naar WE schrijven in OOST ZEEUWS-VLAANDE REN 31 januari. De periode van betrekke lijke rust op onze bedrijven is weer al voor een deel verstreken en met het lengen van de dagen kan het voorjaarsgevoel ons al danig in de ban hebben. We gaan dan plannen maken en rassen- lijsten nalezen, want uiteindelijk hebben we de februarimaand nog voor de boeg, en die kan nog heel wat brengen. We zullen zaaizaad en plant- goed bestellen en uiteindelijk zal de keuze van veel factoren afhangen. Belangrijke punten daar bij zijn b.v. bij bieten: ongetwijfeld de geschikt heid voor machinaal rooien, de keuze die er ge maakt kan worden tussen kiemkracht en eenkie- migheid terwijl de geschiktheid tot vroeg zaaien uitgedrukt in het cijfer voor resistentie tegen schieten, van groot belang zijn voor de chemische onkruidbestrijding. kunnen worden gedeponeerd. Hiervoor wordt ook wel een zaaibak van een zaaimachine gebruikt welke dan op een andere zaaimachine wordt be vestigd. Alzo wordt belangrijk op de kosten van bestrijdingsmiddel bespaard, terwijl het effekt eerder gunstiger dan ongunstiger is dan bij een volveldsbespuiting. Op de aktualiteitenlezing welke voor alle stu- dieklubs wordt gehouden komt veelal het onder werp „Eindafstandzaaien van bieten" ter spra ke. Wanneer we zo de geluiden hier en daar horen, dan ziet het er naar uit dat de oppervlakte bieten die in 1968 op eindafstand gezaaid gaat worden niet kleiner zal zijn dan in het voorgaande jaar. In 1967 werd in deze streek ongeveer 150 ha op eindafstand gezaaid. Meestal werd gezaaid op 12 of 13 cm in de rij wat een veldopkomst te zien gaf van zo'n 80.000 planten gemiddeld per ha. Wanneer we bedenken dat bij op eindafstand zaaien het ge was eerder een onregelmatige stand kan te zien geven, dan wil dat zeggen, dat in dergelijke gewas sen eigenlijk geen bieten meer mogen worden ver wijderd. Hoogstens zouden dus eventuele tweelin gen op één gezet kunnen worden. De opbrengst waarnemingen welke op deze percelen zijn geschied gaven (alweer gemiddeld) t.o.v. gewone zaai, dus op 7 of 8 cm geen belangrijke opbrengstverschillen te zien. In grote trekken weten wij dat natuurlijk wel, maar erg hoopvol gestemd zijn we ook voor het komende oogstjaar niet. Incidentele verhoging van de produktenprijzen (vrije producten) is mogelijk, maar het algemeen beeld van de toekomstverwachtingen is zonder meer somber. Een stijging over de gehele lijn mag nauwelijks verwacht worden, terwijl de kosten beslist zullen blijven stijgen en wie gaat ons dan de weg aangeven hoe we dit in het vervolg op moeten vangen De grotere bedrijven zullen nog personeel af moeten stoten maar de kleinere die nu al alleen over zijn Eén is ondeelbaar Terwijl de kansen van een bedrijfsintensivering practisch geen per spectieven bieden! Het lijkt ons dienstig dat onze standsorganisa ties aan dit probleem maar eens een uitvoerige studie wijden, en verder dat de leden van onze organisatie niet blijven volharden in de idee dat 't voorlopig zo'n vaart niet zal lopen en dat ze het vooralsnog zelf met eigen middelen nog wel zul len redden. Wij zouden dat zelf heus ook bijzonder graag willen, want wat is er mooier dan baas op eigen erf en zelfstandig bepalen wat men wil doen en laten. De tijd zal ons echter leren dat dit een uto pie is, en hoe hardleerser dat we zijn, hoe harder de klap straks aan zal komen! het O. en S.-Fonds". Jammer dat meerderen uit ons gebied geen gebruik hebben gemaakt van deze tot vorig jaar zeer gunstige regeling t.o.z. van de huidige regeling. We leven overigens in een rare wereld, met veel tegenstrijdigheden. Enerzijds geeft onze over heid grote bedragen uit voor sanering van de kleine bedrijven. Anderzijds is het via de pacht wet nog mogelijk dat men op vergevorderde leef tijd, gepachte grond, die aan een jonge boer werd verkocht, toch nog voor een volle pachttermijn krijgt toegewezen. De pachtwet is een zeer nuttig instituut en is in de agrarische samenleving niet meer weg te denken. Toch zijn we van mening dat deze wet nodig aan herziening toe is wanneer bovenge noemde gevallen nog mogelijk zijn. De vereniging voor bedrijfsvoorlichting Walche ren houdt haar tweede vergadering in Middelburg op donderdag 8 februari a.s. in „De Schakel". Aan vang 9.30 uur. „Ontwikkelingen op het gebied van de melkwinning. bewaring en transport" zal wor den behandeld in samenwerking met de melkwin- ningskommissie. Vooral voor de melkveehouders is het van be lang de nieuwe ontwikkelingen op het gebied van de melkwinning te volgen. MET vele andere NOORDBEVELANDSE agra- riërs hebben we vorige week ook de jaar lijkse studiedag in Goes bezocht. Er wordt nogal eens geklaagd over het vergaderbezoek. Voor de grote provinciale studiedagen gaat deze klacht echt niet op. Ook op de spuitdag begin deze maand was de „Prins" overvol. Is dit misschien een aanwij zing dat het gezegde: „Niet het vele is goed, maar het goede is veel" ook voor onze vergaderaktivi- teiten van toepassing is? Iedere bezoeker zal met verschillende conclusies en gedachten de thuisreis weer aanvaard hebben. Enkele van de onze wil len we hier nog laten volgen. Duidelijk bleek o.i. weer dat het idee van een rustig landbouwbedrijf dat in een reeks van jaren weinig of niet veranderd iets is dat we maar in de geschiedenisboeken moeten schrijven. Onder invloed van veranderende mechanisatie, prijzen en kosten is dit voor het heden en de te overziene toekomst een illusie. Een conclusie die wij ook meenden te mogen trekken is dat de technische mogelijkheden nog zeer vele zijn. Bovendien nemen deze onder in vloed van bedrijfsleven, voorlichtingsdiensten en onderzoekinstituten nog steeds toe. De werkelijke problemen van het hedendaagse landbouwbedrijf liggen op het vlak van de inkomensvorming. De kosten blijven omhoog gaan. De opbrengsten gaan gemiddeld (met sterke jaarlijkse wisselingen) on geveer in dezelfde mate omhoog. Gezien de ge hele loon- en prijsontwikkeling betekent dit rela tief een regelmatige achteruitgang. Technisch zullen we moeten blijven proberen uit ons bedrijf te halen wat we kunnen. De ge hele georganiseerde landbouw zal moeten blijven vechten voor elke cent meer die er voor de land- bouwprodukten haalbaar is en voor elke maat regel die het welvaartspeil van onze bedrijfstak ten goede komt. Toch lijkt het ons gezien de ge hele situatie van o.a. vraag en aanbod steeds moei lijker om een welvarende landbouw te combine ren met een talrijke. Deze laatste conclusie te moeten trekken doet een boerenhart pijn. Maar is het ook niet onze plicht om realist te zijn? AP SCHOUWEN-DUIVELAND beperken de werkzaamheden zich hoofdzakelijk tot ver zorging en onderhoud van werktuigen en machi nes en naast de veeverzorging ook de verzorging van de drainage en onderhoud sloten. Het op tijd vervangen van versleten onderdelen kan grote schade aan arbeidsuren voorkomen. Een versleten onderdeel heeft meestal de neiging om defect te raken op een zeer ongeschikt moment. Belangrijk is ook dat de nodige aandacht geschonken wordt aan de ontwatering, niet alleen goede oppervlakte ontwatering is van belang maar ook een goed functionerende drainstelsel is uitermate gunstig. Het vergaderseizoen draait op volle toeren en het is nuttig om ons licht daar op te steken, want de keuze van 't bouwplan is al moeilijk genoeg. Hoe hier het totaalbeeld der bouwplannen er dit jaar uit zal zien is nog een onzeker punt. Uit tal van onderzoekingen op een groot aantal be drijven is reeds gebleken, dat de gunstige bedrijfs resultaten vbornamelijk door de hoge opbreng sten worden bepaald en voor een kleiner ge deelte door de lage kosten. Vooral de invloed van de hoge kg-opbrengst speelt hierbij een grote rol. Het is daarom in hoge mate gewenst alle aandacht te besteden aan bouwplan, structuur, bemesting, rassenkeuze, verzorging, ziektebestrijding, melk- produktie enz. Half januari stond voor velen van hier in het teken van de R.A.I.-landbouwwerktuigententoon stelling. Tweemaal zoveel als vorige jaar, n.l. 250 deelnemers bezochten met de „Schipper-expresse" deze tentoonstelling. Het gebodene gaf de moge lijkheid een juiste keuze te maken bij de aanschaf van nieuwe werktuigen, In de tweede helft van januari is op Schouwen- Duiveland een gezamenlijke actie begonnen om de bruine rat te verdelgen. Gemeenten, waterschap en landbouw verenigingen werken nauw samen en tot nu toe in prima verstandhouding. Ten aanzien van de gemengde bedrijven is het nodig nog eens met klem te wijzen op de nood zaak een inzicht te verkrijgen in 't produktiever- mogen van de koeien. Er worden nog wel eens „dure kostgangers" aangetroffen. Melkcontrole is de basis voor 't selecteren van vee, dat onvol doende produktief is. Een vroege zaai en daardoor een vroege toepas sing van de bestrijdingsmiddelen biedt de beste kans op goede werking. Bedrijven welke op eind- (Zie verder pag. 15)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 6