r De Europese melkplas VRIJDAG 2 FEBRUARI 1968 56e Jaargang No. 2916 Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van Land- en Tninhouw en Yeeieell in Zeeland v- Ook al is het voor de boer nog de rustige tijd, vooruitzien en doen wat er gedaan kan worden komt de oogst van straks weer ten goede. Het bouwplan moet nu toch wel definitief worden vastgesteld en voorzover nog niet gedaan de kunstmest- en zaaizaad bestellingen de deur uit. Meer hierover en over de voorjaarswerkzaamheden op de pagina's 9 en 10 van dit nummer. Ir. C. S. KNOTTNERUS V/ORIGE week hebben de Ministers van Land- bouw in Brussel weer vergaderd. De boos heid over het Franse veto t.a.v. Engelands toe treding is dus blijkbaar zover geluwd dat verder werken aan de verdragsverplichtingen mogelijk is. Het was ook wel de hoogste tijd, want voordat op 1 april a.s. de melk- en rundvleesverordeningen voor de vrije markt in werking kunnen treden moet er nog heel wat worden geregeld. Tot nu toe had de Commissie van de Europese Gemeenschappen de betreffende voorstellen nog steeds in de lade gehouden. Waarschijnlijk vroegen politieke aktivi- teiten teveel tijd van de leden van de Commissie om zich ook nog over melk te kunnen beraden. De voor stellen liggen nu op tafel en de discussies kunnen beginnen. Het is te hopen dat er niet te veel con troversen zullen rijzen tussen de lidstaten, want dan zullen er wel te weinig werkdagen voor de Minis ters gevonden kunnen worden om alles op 1 april voor elkaar te krijgen. NEDERLANDSE ERVARINGEN X/AN de zijde van dr. Mansholt worden er al v voldoende moeilijkheden aangedragen. Eén daarvan is belangrijk genoeg om ons er eens over te beraden, n.l. de stijgende kosten van het zuivel beleid door de zich steeds uitbreidende melkplas. Wij herinneren ons dit probleem en de discussie daarover natuurlijk nog wel uit de tijd van onze na tionale melkpolitiek, nu ongeveer een jaar of tien geleden. Wij zouden dus de argumenten van toen allemaal weer opnieuw op kunnen sommen. Wij horen in dr. Mansholts betoog ook weer dezelfde argumentatie die ons toen nationaal werden voor gehouden: met de prijzen is niets meer te bereiken, het moet nu over de boeg van de struktuurpolitiek. Ook toen heeft deze discussie ettelijke jaren ge duurd. Het resultaat was een lage melkprijs die ook voor boeren die de ontwikkeling bij wensten te houden te laag was en het ontstaan van het Ont- wikkelings- en Saneringsfonds. Wij kunnen hier, dacht ik, lering uit trekken. In de eerste plaats dat de lage melkprijs voor onze hele boerenstand zodanige slechte gevolgen.had dat hij na enkele jaren drastisch moest worden ver hoogd. Misschien niet enkel op economische, maar ook op politieke gronden. In de tweede plaats dat de instelling van het Ont- wikkelings- en Saneringsfonds zoals 14 dagen geleden op deze plaats werd uiteengezet een gunstige invloed heeft uitgeoefend. Misschien ook weer niet in economisch opzicht maar dan toch vooral door het feit dat iedereen met de neus op de feiten gedrukt werd. In de derde plaats, en dat Is nu ook heel belangrijk, dat de discussies over deze materie jaren kunnen aanhouden. Wanneer wij ons dit goed bewust zijn, dan geloof ik dat wij de Minis ters van Landbouw en de Commissie deze feiten nogmaals in hun welwillende aandacht moeten aan bevelen. LERING VOOR DE E. E. G. ~7 IJ zouden daaruit in de eerste plaats de con- clusie kunnen trekken dat het geen zin heeft om de discussies over de zich uitbreidende melk plas te willen houden voordat men tot regeling van de vrije markt voor melk en rundvlees overgaat. Dan zou die vrije markt vóór 1 april 1970 nog niet klaar zijn. In de tweede plaats dat een Europees Ontwikke- lings- en Saneringsfonds bijzonder nuttige diensten zou kunnen bewijzen. Er bestaat immers al een soort ontwikkelingsfonds en men is druk bezig om als Gemeenschap ontwikkelingsprogramma's uit te voeren. Een saneringsgedeelte hieraan verbonden zou een wel nuttig effekt kunnen hebben. In de derde plaats, en dat is vooral voor Neder land als zuivelland belangrijk, dat men met de prijs alleen een wassende melkstroom niet kan indam men. Vooral wat dit laatste punt betreft is het goed te beseffen dat wij nu spreken over een Europese melkprijs. In Nederland was de situatie 10 jaar ge leden anders. Wij zien nu duidelijk een tendens naar grotere veestapels. Ik zag hier onlangs cijfers over van de provincie Noord-Brabant, die duidelijk in die richting wijzen. (Zie verder pagina 3.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 1