Wat doen we met het C.O.W. E.R.-rapport West Zeeuws-Vlaanderen was naar Parijs r. j. g. JONGEREN AKTIVITEITEN In de „Plattelandsjeugd" van 19 januari jX is een overzicht gegeven van de inhoud van het door het Ministerie van CRM uitgebrachte rapport betreffende subsidiëringsmogelijkheden voor de jeugd vorming. Tevens werd in grote trekken aangegeven in hoeverre de plattelandsjongeren-organisaties profijt uit het rapport kunnen trekken. In het COWER-rapport wordt de nadruk gelegd op subsidies in het plaatselijke werk. Het zullen dus vooral de afdelingen zijn, die vooraan zullen moeten staan als het rapport tot uitwerking komt. Natuur lijk kan hierbij rekening gehouden worden met steun van de provinciale en landelijke organisatie. In het artikel hieronder wordt uiteengezet op welke wijze een afdeling zelf het initiatief kan nemen tot instel ling van een plaatselijke raad voor jeugdaangelegen heden, om op die manier een stevige vinger in de subsidiepap te krijgen. HET WERKGEBIED Allereerst moet worden vastgesteld op welk ge bied men zich moet richten. Er zijn twee mogelijk heden: óf er is één afdeling in één gemeente (b.v. Goes), óf er is één afdeling in meerdere gemeen ten (b.v. Tholen, West Zeeuws-Vlaanderen, enz.). Dit laatste kan nadelig werken, omdat dan de ge meentelijke medewerking versnipperd kan worden. Het beste is dan om zich te richten op één ge meente, daar waar men met de leden het sterkst is vertegenwoordigd. INVENTARISATIE De afdeling verzamelt de adressen van alle plaat selijke verenigingen; leden van de afdeling be zoeken de besturen van die verenigingen, maken het doel van hun bezoek duidelijk en inventari seren de volgende punten: welke verenigingen werken er in de betreffende gemeente; wat doen ze; waarom doen ze het; hoe werken ze (werk wijze, hulpmiddelen, beschikbare ruimte en men sen). Uit deze kennismaking kan nog een ander ge sprek voortvloeien, namelijk over de mogelijkhe den om eigen leden voor bepaalde, specialistische aktiviteiten (b.v. paardrijden, handenarbeid e.d.) naar andere clubs te verwijzen. Hiervoor is moed nodig, maar we krijgen on die wijze toch ook wat invloed bij die andere clubs. KONTAKT MET GEMEENTE Tegelijkertijd met of vooruitlopend op de in ventarisatie, kontakt leggen met de gemeentelij ke overheid en mededelen welke plannen men heeft. In dit geval is het nuttig als men als afde ling bij de gemeente al bekend is. Een middel hiertoe is het rechtstreeks aanvragen van gemeen telijke subsidie. Een ander middel is presentatie van de afdeling bij zoveel mogelijke gemeentelij ke gebeurtenissen (zie hiervoor het P.J.G.Z.-rap port „Public Relations"). GESPREK MET DE VERENIGINGEN Het afdelingsbestuur kan het initiatief nu nemen voor een gesprek met alle betrokken verenigingen. Bij dit gesprek ook de gemeente uitnodigen. Nagaan of de geïnventariseerde gegevens juist zijn. Eventueel kan men de afgevaardigden van de verenigingen nog eens mondeling hun doel, werkwijze en werkzaamheden laten uiteenzetten. Een open gesprek over wat er aan de orde is. Zoe ken naar zwakke en sterke punten, de laatste ge zamenlijk uitbouwen. Ook kan men dan nagaan hoe méér mogelijkheden kunnen worden gescha pen, b.v. door te trachten gebruik te maken van eikaars middelen in ruimte (clubhuizen e.d.), mensen èn aktiviteiten. Bij dit gesprek moet ook de ongeorganiseerde jeugd betrokken worden..Ondanks hun ongeorga- niseerdheid zijn ze toch te bereiken. Via de baas van de beatkelder of het friteskraam kan met deze jongeren kontakt worden gelegd. VORMING VAN GESPREKSGROEP Uit bovenstaande bespreking kan tenslotte een blijvende gespreksgroep jeugd- en jongerenwerk worden gevormd. Doordat de initiatieven van de plattelandsjongerenorganisatie zijn uitgegaan kan zij in deze gespreksgroep goed vertegenwoordigd zijn en ook daar haar initiatieven voortzetten. De hele procedure kan eventueel vo^afeegaan worden door samen met de C. P. J. en K. P. J. een „groen front" te vormen. Het lijkt waarschijnlijk dat op deze wijze de plattelandsjongerenorganisa ties, die. we zeiden het de vorige keer al. op zich een unieke taak vervullen bij een praktische uit werking van een plaatselijke subsidieregeling de eerste klanten zullen zijn. OP vrijdag 15 december zijn we heel vroeg met 24 leden van de P. J. G. West Zeeuws-Vlaan deren voor een driedaagse excursie per bus van uit Oostburg naar Parijs vertrokken. Het was tame lijk stil in de bus, totdat we in Frankrijk van de bijzonder goede koffie en cognac genoten hadden en er wat leven in de brouwerij kwam. De meis jes werden voor de gevaren van Parijs gewaar schuwd en de jongens werd een net en rustig gedrag aangeraden. Om ongeveer 3 uur kwamen we na een voor spoedige reis in Parijs aan. Onze eerste indruk was een mistroostige en ontzettend drukke stad, maar na zo'n 10 minuten werd het met het bereiken van Place Pigalle iedereen duidelijk: „Dit was nu Parijs". Ons eerste bezoek was aan de Sacre Coeur, een witte kathedraal die over heel Parijs domineert. Vanaf de trappen van deze kathedraal heb je een schitterend uitzicht over het prachtige Parijs, la ville lumière, met een oppervlakte zo groot als West Zeeuws-Vlaanderen. Daarna zijn we naar de Place du Tertre gewan deld waar vele schilders van allerlei nationalitei ten aan het werk waren en waar je ook een teke ning van jezelf kon laten maken. Verder hebben we nog enkele schilderijengalerijen bezocht. Daar na zijn we naar de Rue St. Luciën Sampaux ge reden, waar ons hotel stond, en ons een heel harte lijke Franse ontvangst wachtte, 's Avonds heb ben we een rondrit door Parijs gemaakt en zijn om 10 uur gaan slapen (hm IYE volgende ochtend was het om half vier appèl. De reveille werd op zeer deskundige wijze geblazen door Sera, iets waar wij haar allemaal zeer dankbaar voor waren. We zijn dan te voet naar Les Halles vertrokken. Het ontvangstcomité bestond daar uit een groep clochards die ons luid ruchtig verwelkomden. Het was er een. druk ge doe en we waren allemaal blij dat na enkele uur tjes iedereen veilig in „Au pied cochon" aangeland was. Hier werd de beroemde uiensoep gretig ver slonden. Verder stond er die dag op het programma een bezoek aan de Dóme des Invalides, waar de graf tombe van Napoleon staat, met daarachter de oor logsmuseums. Vervolgens een wandeling door de Champs Ely- sées, waar de dames gewinkeld en de heren auto showrooms bezocht hebben. Daarna bestegen we de Are de Triomphe. waaronder het graf van de Onbekende Soldaat ligt, met de eeuwig brandende vlam. Van hierboven heb je een prachtig uitzicht over de grootste Place van Parijs, waarop vele boulevards uitkomen. Ook de Nótrè Dame en de boekenstalletjes langs de Seine hebben we die middag bezocht. 's Avonds zijn we in uitgaanstenue naar de Fo lies Bergères gegaan. Hier werd een magnifiek spektakel opgevoerd waar iedereen ten zeerste van onder de indruk was. Het was duidelijk te zien dat men kosten noch moeite gespaard had om 's werelds beroemd ste theater, de Folies Bergères, zijn naam eer aan te doen. OP de laatste dag werd 's morgens Versailles be zocht. Mede dank zij het schitterende weer hebben we hier allen bijzonder van genoten (idee voor het bestuur van de P.J.G.Z.: houdt eens 'n bal in de Spiegelzaal!). CONTACTDAG STREEK WALCHEREN De hoofdmoot van de Contactdag is dus contact. Echter om contacten te leggen moet men iets doen. Of dit nu individueel of groepsgewijs is, blijft het zelfde, maar men komt dus in contact d'csr middel van „iets". Dit „iets" is meestal wedstrijden enz. Op onze Contactdag zijn daarom ook wedstrijden. Wij zullen er enige noemen: trekkerkennis, ma chine-onderdelen herkennen; afwerking werktui gen; brommercross; tafeldekken; hartige hap jes maken, vloertekeningen maken; vingerverven; veebeoordeling; enz. enz. Verder een tentoonstelling van vele artikelen van „vroeger en nu". 's Avonds is er ook van alles, m.a.w. men kan doen waar men zin in heeft. Enige begeleidende punten van de avond zijn: cabaret, conference, beat- muziek, enz. U komt toch ook? Het is op vrijdag 16 februari in de loods van de heer S. Brouwer, Brouwerij straat 7, Oostkapelle. Aanvang van 'het middag programma 13 uur, van het avondprogramma 19.30 uur. Alle Walcherse P. J. G.-leden zullen een program maboekje ontvangen. Zijn er personen, die geen lid zijn of buiten Walcheren wonen en toch be langstelling hebben, dan kunnen zij gratis een programmaboekje ontvangen. Een briefje of tele foontje naar A. Z. de Buck is voldoende. Zijn adres is: „De Linge", Grijpskerke, post Oostkapelle tel. 01188—288. BINGO- EN WEDSTRIJDENAVOND OOST ZEEUWS-VLAANDEREN De streek Oost Zeeuws-Vlaanderen organiseert op zaterdag 17 februari een bingo- en wedstrijden avond in „De Poort" te Zaamslag. Op het program ma staan wedstrijden op home-trainers, quiz, trit sen, en als gezelschapsspel Bingo. Aanvang 19.45 uur. ONTSPANNINGSAVOND HOEK—TERNEUZEN Op vrijdag 9 februari houdt de afdeling Hoek Terneuzen de jaarlijkse ontspanningsavond, in „De Meerpaal" te Philippine. Aanvang 19.30 uur. Naast het toneelstuk „Tropenkolder" wordt ook nog een cabaretvoorstelling verzorgd. Bal na tot 2 uur, met medewerking van het befaamde orkest Frans Bonne uit Gent. EXCURSIES LANDBOUW TENTOONSTELLING PARIJS De Internationale Landbouwtentoonstelling in Parijs, de grootste van Europa, wordt gehouden van 2 tot 10 maart 1968. De Stichting Holland Educatio nal Program organiseert naar deze tentoonstelling enkele excursies, namelijk een driedaagse, een vier daagse en een vijfdaagse excursie. De prijzen voor deze excursies, waarbij alles is inbegrepen, bedra gen resp. vanaf 205, 225 en 245. De reis wordt gemaakt per vliegtuig. Op het pro gramma staan behalve natuurlijk een bezoek aan de tentoonstelling, waar men begeleid wordt door een tolk, ook een dagexcursie in Parijs en een lezing van het Franse Ministerie van Landbouw over de rol van de Franse landbouw in de E.E.G. Opgaven moeten door bovengenoemde Stichting ontvangen zijn vóór 20 februari. Nadere inlichtin gen, programma's en deelnemingsformulieren zijn te verkrijgen bij het P.J.G.-sekretariaat, Landbouw - huis. Goes, tel. 011005010. SCHRIKKELFEEST GOES Op vrijdag 2 februari organiseert de afdeling Goes een groot Schrikkelfeest in de schuur van de heer H. Janse, Westerlandpolderweg 1, Wolf aarts dijk. Ook leden van andere afdelingen zijn welkom. Aanvang 20 uur. JAARVERSLAG 1966—1967 Het verslag over het verenigingsjaar 19661967 van de P.J.G.Z. is deze week verschenen. Belang stellende leden kunnen het verslag ter inzage vra gen bij hun afdelingssekretaris(esse), of zelf een exemplaar aanvragen bij het provinciaal sekreta- riaat (zolang de voorraad strekt). 's Middags bezochten we het Louvre. We hadden er allen spijt van dat we niet wat meer tijd hadden om dit museum te bezichtigen. De Mona Lisa en de Venus van Milo maakten op velen een diepe indruk. Om 4 uur zijn we uit Parijs vertrokken en heb ben de terugreis aanvaard. Onderweghebben we in een Frans plaatsje nog eens heerlijk gedineerd. Zo gauw het vertrouwde Belgische grondgebied in zicht kwam steeg de stemming in de bus ten top, vooral de achterhoede had nog een heel mili tair zangrepertoire. Alvorens naar huis te gaan hebben we nog eens aangelegd in een typisch Vlaamse gelegenheid. Om ongeveer 2 uur bereikten we Oostburg. De algemene indruk van de deelnemers was wel, dat het een „leutige" en leerzame reis is geweest en achteraf bleken de kosten ook nog veel mee te vallen. GREET KOTVIS 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 19