Wie Polykuhn zaait, zal winst oogsten Rapporten en Publikaties A Bespuitingen in de Fruitteelt. Adviezen voor 1946 Rijkstuinbouwconsulentschap voor Zee land en W.-N.-Brabant. Prijs 2,te verkrij gen R.T.C. - Goes en door overmaking van het verschuldigde bedrag op giro 67.46.11 t.n.v. Pro vinciale Direktie Rijkslandbouwvoorlichting Zeeland te Goes. Het bekende Ziektebestrij- dingsboekje, onmisbaar voor de fuittelers, waar in nu ook de chemische onkruidbestrijding, che mische vruchtdunning en andere bespuitingen een plaatsje hebben gevonden. Bijzonder over zichtelijk ingedeeld. A Jaarverslag 1966 van het Proefstation voor de groenteteelt in de volle grond. A Montagebouwsysteem voor landbouwbedrijfs gebouwen. Publicatie No 38 I.L.B. Wageningen door J. K. Gardenier waarin vele constructie details en montagevoorschriften voor montage- bouw werden verwerkt. Prijs ƒ4. (giro 94.74.76) Belangrijke punten KORTE WENKEN De verstandige bietenteler kan de toekomst voorspellen (omdat hij bij-de-tijd blijft). Hij weet nu al alles van zijn volgende oogst. Want hij zaait Polykuhn, dan heeft hij zekerheid. Een succesvolle teelt, een rijke oogst. Bent u öök zo'n verstandige bietenteler? A- Na de Lagere School, een uitgave van het Minis terie van Onderwijs en Wetenschappen waarin de vele mogelijkheden op het gebied van voort gezet onderwijs worden uiteengezet. In verband met de invoering van de Mammoetwet en de in grijpende veranderingen van groot belang voor kinderen die in 1968 de l.s. gaan verlaten (112 bladzijden, met vermelding bij elk schooltype de aard van het onderwijs, toelatingseisen, cur susduur enz.) A „Na het eindexamen studeren", 17e gewijzigde druk. Deze uitgave is speciaal bestemd voor hen die na het eindexamen, afgelegd aan een school voor voorbereidend hoger of middelbaar onder wijs, verder willen studeren. Alle universitaire opleidingen en vele niet-universitaire opleidin gen worden hierin in het kort behandeld. De uitgave is verkrijgbaar bij de Staatsuitgeverij, Christoffel Plantijnstraat 19 te 's-Gravenhage, en bij de erkende boekhandel ad 3,50 per exemplaar. if Jaarverslag 1966 Stichting Landbouwproefbe drijf „Zeeland" te Wilhelminadorp waarin weel een schat van gegevens is verwerkt betreffende de resultaten van vele proeven, zowel wat be treft de rassenproeven van de verschillende gewassen als het beproeven van bestrijdings middelen. zaaitijden, bemesting, ploegdiepte, vruchtopvolging, groenbemesting enz. enz. if Proefstation voor de Akker- en Weidebouw Wageningen. Mededeling No. 145. Onderzoeksresultaten tuinbonerassen. Het PAW en het Sprenger Instituut hebben in 1965 en 1966 een aantal nieuwe tuinbónenrassen onderzocht op hun geschiktheid voor industriële teelt, waarbij de peulen in één keer geplukt worden. Bij de bruinkokende bonen waren de volgende rassen in het onderzoek betrokken: Canner, Compacta bontbloeiend, K 27, Felix, C 719, B 705. Wika. Bij de blankblijvende bonen: Lux, Compacta witbloeiend, Driemaal Wit, R 11, R 12, R 34, R 70, nr. 48 en Driemaal Wit selectie Beemsterboer. Bij de groenblij- vende bonen: Staygreen en R 80. De mede deling is verkrijgbaar door overschrijving van 1,5 op giro 966643. Mechanisatie met behulp van arbeidsbanken en loonbedrijven in België. Verslag van een studiereis van 8 t/m 12 mei 1967, door ir. L. J. T. Lumens, A. J. ter Welle en L. Nieu- wenhuyse. Mededeling nr. 143. Prijs 1,50 op giro 966643 van het PAW. Om het werken met machines zo economisch mogelijk te doen zijn en om de sociale positie van de boeren te verbeteren, zijn in België enkele arbeidsbanken opgericht. Een. arbeidsbank is een organisatie van boeren die arbeid en machines uitwisselen met gesloten beurzen. Een soort burenhulp dus. Aan het eind van het jaar moet er evenwicht bestaan tussen de verleende en de ontvangen nrestaties. Enkele Nederlandse landbouwkundigen heb ben onlangs him bevindingen van een stu diereis naar België in een verslag vastge legd. Daaruit blijkt o.m. dat bij deze samen werkingsvorm, de hulp van zowel arbeid als machines in punten worden gewaar deerd. Meestal komt «iet de machine een arbeidskracht van de helpende boer mee. Dit is wenselijk om 'n juist gebruik van de machine te waarborgen en omdat onderhoud en reparatie voor rekening van de eigenaar zijn. Van de verleende hulp wordt een werk- bon geschreven door degene die het werk verricht. De voorzitter van de arbeidsbank is de centrale figuur. Hij regelt veelal het werk en moet ervoor zorgen dat elk lid evenveel punten kan verdienen als hij aan de bank moet betalen. Bij de individuele aanschaffing van machines door de, leden moet hiermee rekening worden gehouden. UIT DE PRAKTIJK (Vervolg van pag. 6) afstand zaaien en zonder verder veel handwerk bieten willen telen zullen hoge eisen moeten stel len aan de éénkiemigheid, immers door tweekie- migheid en daardoor dicht bij elkar staande bie ten van veelal verschillende kophoogte, zullen de kwaliteit van 't kopwerk sterk beïnvloeden (meer koptarra). Belangrijk is ook dat de bieten wel zijn ontsmet tegen kiemschimmels, maar niet be handeld tegen insecten. Er zit ook geen middel bij verpakt. Alleen indien we insectenvraat ver wachten dient er behandeld te worden. Er is in Oost en West Zeeuws-Vlaanderen de laatste weken ook enige interesse voor de con tractteelt van conserven-erwten. Bij de beslissing over het opnemen van deze teelt in ons bouwplan zullen we niet uit het oog moeten verliezen dat het saldo niet noemenswaardig hoger ligt dan bij groene erwten, terwijl het moment van oogst erg belangrijk is voor de kwaliteit, waarbij een kleine fout reeds grote financiële gevolgen kan hebben. Ondanks deze bezwaren zijn er ook voordelen: het gewas is een zeer goede dekvrucht, terwijl de stoppel vroeg vrijkomt. Er is in verhouding tot groene erwten zeer weinig arbeid nodig. Of een dergelijk gewas gaat passen in .onze bedrijven zal van veel factoren afhangen. OP HEEL WAT BEDRIJVEN wordt de hangket- ting in rundveestallen verkeerd gebruikt, met als gevolg dat de dieren niet zuiver blijven. De ver- stelmogelijkheden bij de bovenbevestiging en soms ook aan het vloeranker zijn echter niet voor niets aangebracht. Door bij het stellen rekening te hou den met de grootte en de eigenaardigheden van het dier, kunt U de stand beter zuiver houden. VAAK WORDT GEKLAAGD over moeilijk op staan en speenbetrappen bij het melkvee. Dit laat ste kost U veel extra tijd en zorg. Veelal is het speenbetrappen het gevolg van een te strakke ket ting. Vooral bij de wat oudere dieren moet er vol doende speling zijn om gemakkelijk te kunnen op staan. ALS MEN BEZWEET zonder jas naar buiten stapt vat men kou en voelt zich een paar dagen niet goed. Veel jongvee in goed afgesloten warme stal len overkomt hetzelfde als de deur opengaat voor voeren of uitmesten. Wees verstandiggeef de die ren voldoende ventilatie zodat de stal niet te warm wordt en het vee droog blijft. Dieren die op een mestvaalt lopen of in een loopstal, blijven toch ook gezond. ONLANGS BEWEERDE IEMAND dat 50 van de veehouders nog nooit een drijfmeststal gezien heeft. Het is bijna niet te geloven. Wel is bekend dat veehouders een rundveestal aan het bouwen zijn met een gewone grup zonder dat ze zich van voor- of nadelen van drijfmest op de hoogte heb ben gesteld. Overtuig U eerst van de mogelijkhe den van verschillende systemen voordat een schop in de grond wordt gestoken. OP VERSCHILLENDE BEDRIJVEN zijn thans goed ingerichte kalverstallen in gebruik. De eerste tien dagen worden de nuchtere kalveren hierin af zonderlijk gestald en komen daarna in groepjes van 3-4 stuks in een hok van 1,50-2 m breed. Met ver plaatsbare tussenschotten kan de hokbreedte naar behoefte worden geregeld. Dit systeem is overzich telijk bij het verzorgen van de dieren en geeft een minimale kans op besmetting met ziekten. DE MANIER VAN MELKEN is van grote invloed op de melkproduktie. Controleert u eens of u bin nen het hiergenoemde schema werkt. Tijd van voor- behandelen V2-I minuut en binnen 1 minuut dan het apparaat aanhangen. Het apparaat 3-5 minuten later melken, afhankelijk van de melkgift van de koe. Het handnamelken moet beginnen binnen één minuut nadat het apparaat is afgenomen en niet langer dan 1 minuut duren. Bij machinaal namelken mag het namelken lh tot 1 minuut duren. leverbaar als: normaal zaad precisie zaad C 3,25 - 4,25 mm D 3,50 - 4,50 mm M 3,25 - 4,75 mm POLYKUHN produkt van de Koninklijke Beetwortelzaad-Cultuur, Kuhn&Co. n.v.. Naarden. IS

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 15