I Zon en regen kunt u niet bestellenWel goedgekeurd zaaizaad. DINGEN VAN DE WEEK Fruitprijzen I even stabiel „Toegepaste intensivering op een akkerbouwbedrijf" Het Produktschap voor Groenten en Fruit gaf dezer dagen in een marktoverzicht de situatie weer, zoals die op het ogenblik geldt voor appelen. Naar ruwe schatting zal thans (midden januari) ca. drie kwart van de Westeuropese appeloogst 1967 geruimd zijn. De E. E. G.-landen raamden hun appelproduktie 1967 op rond 7 miljard kilo tegen 6,3 miljard kg het jaar daarvoor. De voorraad rond de jaarwisseling bedroeg nog plm. 2,1 miljard kg tegen het vorig jaar 1,5 miljard. De voorraden ap pels in de verschillende landen zijn als volgt, waar bij tussen haakjes de hoeveelheden van het vorig jaar zijn vermeld, alles in min. kg. West-Duitsland 106 (76); Frankrijk 713 (500); Ne derland 185 (127); Engeland 45 (72); België 79 (50) en Italië 1000 (650). Het geheel overziende komt men tot de weinig opwekkende conclusie dat de afzetmoeilijkheden nog lang niet voorbij zijn. Kwam er in de eerste helft van het seizoen bijna een kwart meer aan de markt dan een jaar tevoren, voor de komende maan den voorspellen de voorraadcijfers een aanbod dat omstreeks 40 groter zal zijn dan in de tweede helft van het vorig seizoen! Italië had in 1967 een betrekkelijke kleine appel- oogst. Ze bedroeg 2280 miljoen kg, dat in 300 mil joen kg minder dan het jaar daarvoor. Per 1 januari was de voorraad in dit land echter 350 miljoen kg groter, zodat er voor de jaarwisseling 600 miljoen kg appels in Italië minder werden afgezet dan het jaar daarvoor. Verwacht wordt dat Italië in de komende maan den een groot deel van de internationale appel markt voor zich zal opeisen. De voorraden in Duitsland per 1 januari maakten nog geen 5 uit van de oogst die werd binnen gehaald. Heel veel, zo niet de meeste telers in Duitsland zullen hun exploitatierekening dit jaar met een negatief saldo zien eindigen. Bijzonder teleur stellend zijn de resultaten geweest in de Noord- duitse teeltgebieden. Daar had men geen bijzon der grote oogst. De prijzen waren er echter weinig minder laag dan elders. De invoer van appelen in Duitsland was in het vierde kwartaal van 1967 pre cies de helft kleiner dan gemiddeld in de drie voor afgaande jaren. Het ligt volgens het Produktschap in de rede dat de importhandel de komende maan den zijn schade zal inhalen. Dat wil zeggen wat de te importeren hoeveelheden betreft. Zien wij het goed, zo lezen we, dan is er een hevige strijd om de afzet op de Duitse importmarkt te verwachten. Italië, Frankrijk, Nederland en Bel gië hebben hun leveranties uit moeten stellen. Deze landen hebben stuk voor stuk nog grote voorraden en zullen ongetwijfeld proberen daarvan alsnog een zo groot mogelijk deel op de Duitse markt af te zetten. Dat de eigen Duitse voorraad 30 miljoen kg groter is dan het vorig jaar, speelt een onder geschikte rol. In de eerste zes maanden van 1967 importeerde West-Duitsland 362 miljoen kg appe len. Daarvan was 54 afkomstig uit Italië, 20 uit Frankrijk, 11 uit Argentinië, 4,3 uit Ne derland en 2,7 uit Australië. Het ziet er naar uit dat de Duitse invoer in de komende maanden ten minste dezelfde omvang zal bereiken. Hoe de ver deling over de verschillende landen van herkomst zal uitvallen is uiteraard niet te voorspellen. Het kan een gedrang van jewelste worden. Aantrekke lijke prijzen zijn daarbij niet te verwachten. Over Frankrijk zegt het Produktschap dat gezien de aanplant die in produktie is gekomen, de Fran se appeloogst 1967 enigszins teleurstellend is. De binnenlandse afzet wil daar niet vlotten. Er schijnt in Frankrijk rond 150 miljoen kg in niet gekoelde bewaarplaatsen opgeslagen te liggen. Het percen tage appelen beneden 70 mm is hoger dan gewoon lijk. Engeland heeft een kleine appeloogst. Voor de invoer worden contingenten vastgesteld. In de eer ste helft van het seizoen mochten er in Engeland 22,8 miljoen kg appelen ingevoerd worden in plaats van de gebruikelijke 15,2 miljoen kg. In de twee de helft van de campagne 91,7 miljoen kg tegen normaal 68,7 miljoen kg. Alle Europese leveranciers hebben hun exporten naar Engeland weten te vergroten, deels ten koste van de Verenigde Staten en Canada. Nederland nam 3200 ton voor zijn rekening (het vorig jaar in dezelfde periode 325 ton). Dat de appelprijzen in Engeland hoog waren en nog zijn ligt voor de hand. In de komende maanden als het contingent uitgeput raakt, zal de schaarst© zich overigens pas goed doen gevoelen. Zodra Zuid-Afrika, Australië en Nieuw Zeeland aan de markt komen, zal de situatie wel snel ver anderen. De eerste Kaapse leveranties worden eind februari tegemoet gezien. Australië en Nieuw Zee land komen niet voor april. Over Nederland zegt het Produktschap dat er dit seizoen tot eind vorige week 265 miljoen kg appelen worden afgezett dat is nog geen 5 meer dan vorig jaar. De prijzen waren echter aanzienlijk lager. De oorzaak hiervan schuilt in de geringe exportmoge lijkheden (12 miljoen kg minder dan vorig jaar) en de grote invoer (12 miljoen kg meer) vooral uit België. Er is zeer veel fruit opgeslagen, met name Gol den Delicious. De thans nog aanwezige voorraden zijn naar schatting de helft groter dan het vorig jaar. Ze worden geraamd op 185 miljoen kg, waai*» van de helft Golden Delicious. België exporteerde tot en met 31 december ruim 20 miljoen kg handappelen (vorig jaar 11 miljoen kg) en eveneens ruim 20 miljoen kg industrie-appe len (vorig jaar 4 miljoen kg). De voorraad werd per 1 januari in België geschat op 79 miljoen kg. Ook in België bestaat ongeveer de helft van het opgeslagen fruit uit Golden Delicious. De goud- reinette neemt 15 voor zijn rekening. Tot zover deze gegevens van het Produktschap. Ze spreken voor zichzelf en naar we dachten een duidelijke taal. Er zal stevig geruimd moeten woe den in de komende periode, ook al lijkt de prijs minder aanlokkelijk. Wanneer ieder afwacht zul len er zonder twijfel brokken gemaakt worden, niet alleen wat de prijs betreft maar ook wat de kwa liteit betreft Gelukkig dat we in Zeeland op grote schaal poolvorming hebben, dan kan veel onheil worden voorkomen! IN het prijsbeeld van appelen en peren op de Zeeuwse veilingen kwam in de afgelopen periode weinig verandering. De algemene klacht van vele handelaren was dat er te weinig kwali- teitsfruit te koop was. Er is op het ogenblik vraag naar de goede kwaliteiten van de verschillende ras sen, maar die waren dikwijls in te kleine hoeveel heden te koop. Daar tegenover was er wel een ruim aanbod van appelen die te lang waren bewaard in bewaarplaat sen van de telers. Daarvoor werden uiteraard lage prijzen betaald. Het onderscheid hiervan was zelfs helemaal niet voor consumptie te verkopen en ging met uitzondering van de Golden Delicious naar de fabriek. Golden Delicious lid, Illfijn en kroet draaide door en moest worden vernietigd. Hiervoor bestaat geen belangstelling. Duidelijker dan ooit blijkt op het ogenblik dat er enkel een markt is voor goed fruit. Vooral bij de veiling in Goes was veel Golden Delicious te koop. Midden vorige week lag de prijs van de goede kwaliteiten van dit ras tussen 45 en 55 cent per kg. Klasse II grote en middenmaat deed tussen 35 en 45 cent. Deze week is plaatselijk een begin gemaakt met de aanvoer van Golden Delicious uit de gascellen. Indien mocht blijken dat er vraag is, zal er van dit ras worden gezorgd voor een aanbod van groene en gele appels. Verder is het ook de bedoeling Golden Delicious in vóórverkoop op monster aan te bieden. Deze week woensdag zou in Kapelle- Biezelinge de eerste vóórverkoop van groene Gol den Delicious op monster plaats vinden. De goede kwaliteiten Cox's Orange Pippin steeg tot 70 cent per kg. Vooral de veiling in Terneuzen had in de afgelopen periode een ruim aanbod van dit ras. Aan de kwaliteit van dit ras is duidelijk te merken dat het seizoen voor deze appel verge vorderd is. Goudreinette kan nog steeds niet erg mee komen. Er waren goede partijen van dit ras te koop in Zeeland, maar de prijs van de grote en middel maten kwam gemiddeld niet veel boven 30 cent per kg en de kleine maat bleef hangen op even 20 cent per kg. Winston blijft erg gevraagd. Hiervan wordt ook een zeer goede kwaliteit aangeboden. De prys van de mooi gekleurde partijen ligt tussen 60 en 70 cent per kg. Van dit ras zal in de komende maan den nog een mooi aanbod komen op de Zeeuwse veilingen, want de teelt van Winston wordt steeds belangrijker. Bij de peren zakte de prijs van Conference mid den vorige week wat in, maar in het eind van de week trad weer een prijsherstel op. Conference grote en middelmaat deed tussen 78 en 80 cent per kg en de kleine maat werd verkocht voor 6869 cent per kg. Saint Remy werd iets goedkoper en deed tussen 80 en 85 cent per kg. ZEEUWS-VLAAMSE STUDIEDAG (Vervolg van pag. 9) JJE „toepassing" van deze studiedag werd ver zorgd door de heer A. Tebbens Torringa, een Groningse landbouwondernemer, die een schets gaf van de wijze waarop hij zijn akkerbouwbedrijf in de loop der jaren heeft geïntensiveerd met handhaving van een ruime personeelsbezetting. Spreker schetste hoe hij in 1956 zijn bedrijf van ruim 60 ha begon met een bouwplan van 29 ha graan, 5 ha peulvruchten, 10 ha vlas, 7 ha bietenzaad en 10 ha suikerbieten. De arbeidsbezetting bestond uit 7 vaste medewerkers. Dit bouwplan werd gehandhaafd tot 1960. Maar ge zien de financiële uitkomsten werd de heer Tebbens Torringa als ondernemer voor de keus gesteld om met behoud van de aanwezige personeelsbezetting te intensiveren of personeel af te stoten en extensiever te gaan boeren. Een tussenweg (via mechanisatie van de verzorging en de oogst) was toen nog niet aan wezig. Hij koos de weg van de intensivering, die aan vankelijk bestond uit een uitbreiding van het zaad- bietenareaal en het opnemen van 5 ha spruitkool in het bouwplan. Verder bezocht hij de fruitteeltvak school en plantte 10*4 ha boomgaard in terwijl ten slotte in 1964 met de bloembollenteelt werd begon nen (oppervlakte 3 ha). De resultaten van zowel fruit- als bollenkultuur stemmen tot voldoening. Toch gaan zeer weinig kollega's deze richting uit, gezien de zeer hoge investeringen die hiervoor nodig zijn. Op het nog resterende akkerbouwgedeelte beslaan de granen nog 40 het vlas 8, de suikerbieten 14, de zaadbieten 20, de aardappelen 5 en de spruiten 12 van het areaal. De gemiddelde opbrengsten (8-jarige) per ha zijn: zomertarwe 4500 kg, suikerbieten 47 ton, zaadbieten 2500 kg, aardappelen (Eigenheimers) 30 ton, vlas 8000 kg en spruiten 8 k 10.000 kg. In de loop der jaren werden de percelen sterk ver groot door het dempen van sloten, terwijl de gebou wen door het inrichten van opslagruimten en bewaar plaatsen sterk gemoderniseerd zijn. Aan het eind van zijn betoog gaf de heer Tebbens Torringa nog een openhartig overzicht van de financiële kant van zijn bedrijf. Het netto-overschot van het akkerbouwgedeelte van zijn bedrijf bedroeg gemiddeld van 1957 t/m 1965 550,per ha. De kosten stegen in deze periode met 30 de opbrengstenstijging was iets minder door de heer A. TEBBENS TORRINGA sterk, n.l. ±25 Veel werkzaamheden worden nog door de loonwerker uitgevoerd. Dat voor het aan planten van fruit grote bedragen nodig zijn bleek wel uit het bedrag van f 15.500, dat per ha fruit was ge ïnvesteerd. De exploitatiekosten van dit produkt zijn mede hierdoor zeer hoog, 8000,per ha per jaar. hetgeen bij een opbrengst van 20 ton neerkomt op een kostenbedrag van 0,40 per kg. Ook de teelt van bollen vergt hoge investeringen. Spreker noemde voor deze oppervlakte een bedrag van ruim 130.000,(voor werktuigen, opslagruimte, plantgoed, e.d.) waardoor de jaarlijkse exploitatie kosten tot een hoogte van 19.300,per ha opge lopen zijn. De heer Tebbens Torringa merkte tenslotte nog op dat zijn opzet teelttechnisch goed geslaagd is, dat de opbrengsten kunnen konkurreren met die van an dere bedrijven in het land, maar dat. een dergelijke omschakeling zeer grote bedragen vergt en van de ondernemer een zeer groot aanpassingsvermogen vraagt. Er moet verder rekening worden gehouden met een jaarlijks vrij sterk wisselend inkomen, ter wijl hij tenslotte nog opmerkte dat een latere over dracht van het bedrijf aan de opvolger zeer bemoei lijkt wordt door de zeer hoge investeringen die in het bedrijf gedaan zijn.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 13