DE MAAND FEBRUARI ZEEUWS- LANDBOUWBEDRIJF OP HET Bouw- en bedrijfsplan Waterbeheersing Graszaad Aardappelen 10 Deze maand is voor de boer (hopelijk) weer al de laatste van de win termaanden. Het bouw plan voor dit jaar moet nu wel definitief worden vastgesteld. De laatste kunstmest- en zaaizaad bestellingen kunnen dan, voor zover dit nog niet is gebeurd, ook de deur uit. Het vergader seizoen draait in deze maand nog op volle toe ren. Verder zijn er een aantal winter- en voor jaarswerkzaamheden die de aandacht van de boer opeisen. Op enke le daarvan willen wij in dit artikel iets nader in gaan. Opslag van poota? bewaard zijn, die n ontraden te worder Mits de grond goed berijdbaar is kan er in februari reeds fosfaat en kali gestrooid Indien de aardappelen dit najaar zeer vroeg met kiemremmingsmiddelen beh worden. zijn kan het bij de swing-fog-methode nodig zijn een derde behandeling passen. Oppassen van overdosering is dan geboden. is dit uiteraard veel ingrijpender. Een bedrijfsekono» mische „doorlichting" van het bedrijf moet daaraan wel vooraf gaan. In de winter overtreft de neerslag verre de ver damping. Daardoor is bet land nat. Dit benadeelt de struktuur terwijl het een tijdig begin van het voor- jaarswerk belemmert. Begreppeling, kontrole van eindbuizen en het doorspuiten van drains zijn dan ook vaak goed bestede uren. Eén van de manieren die een redelijke kontrole op de werking van een drain geeft, is de boorgatenmethode. Hierbij maakt men in een regenrijke periode ver van de sloot ^LS het goed is hebben we ons bij het opstellen van het bedrijfsplan niet al te veel laten leiden door de bijzondere omstandigheden van het laatste jaar. Bij de rendementsvergelijking van gewassen en bedrijfstakken kunnen we ons het beste baseren op de financiële resultaten van het eigen bedrijf bezien over meerdere jaren. Eventuele veranderde prijs- verwachtingen kunnen daarin worden opgenomen (dit is heel iets anders dan de prijs van het laatste jaar inkalkuleren). Vruchtwisselingseisen en arbeidsaan- spraken zullen dan mede bepalen hoever we met de meest winstgevende gewassen kunnen gaan en of we ook nog gewassen moeten opnemen die in eerste instantie financieel wat minder aantrekkelijk lijken. Half februari is proefondervindelijk de beste tijd gebleken voor de N-bemesting op graszaad. Wanneer grond en weer het toelaten moet dan niet langer ge wacht worden. Niet strooien over diep bevroren grond of bij sneeuw. Tijdens dooi kan dan verbranding van het gewas of verplaatsing van de stikstof voorkomen. Voor bijna alle soorten graszaad is kalksalpeter de meest aangewezen kunstmestsoort. De hoogte van de gift vaststellen in overleg met de kontrakterende firma. Van veel belang is een goede verdeling. Vooral in graszaad zijn strooibanen zeer schadelijk. Open weer is ook geschikt voor het met de hand opschonen van graszaad. Gelukkig heeft het middel Zonder direkt een pleidooi te willen voeren voor een ijzeren bouwplan dat de zaak voor 10 en meer jaren vastlegt, zien we toch veel voordelen in een bepaald grondpatroon waarin de voornaamste ge wassen een vrij vaste plaats innemen. Het gevaar voor bodemziekten is dan het kleinst en ook voor groenbemesters e.d. is een zekere rou latie op zijn plaats. Een bouwboek is o.a. een ge makkelijk hulpmiddel om de geschiedenis van het bedrijf per perceel vast te leggen. Gaat men over tot uitbreiding van bepaalde be drijfstakken bijv. meer weiland en melkkoeien dan dus aan het boveneind van de reeks een boorgat tot op de drain. Afhankelijk van de zwaarte van de grond wordt na één dag (bij zware grond) of na en kele minuten (bij grof zand) de waterstand in dit gat opgenomen. Staat er meer dan een paar cm water in dan werkt de drain onvoldoende. Ingesloten laagten met geregeld piasvorming kun nen het beste in een droge tijd, dus de nazomer, van schelpenfilters worden voorzien. Verder zijn ook ver betering van kalktoestand en toevoer van organische stof vaak middelen ter voorkoming van waterover last. Eptapur (mits tijdig toegepast) zodanige resultaten gegeven dat dit opschoonwerk in veldbeemd belang rijk is gereduceerd. Gezien het grote belang van zui ver zaad is ook het opschonen in handwerk nog van belang. Door dit met een rugspuit te doen, bereikt men een belangrijke arbeidsbesparing t.o.v. het werken met een hak of schrepel. De aardappelen blijken dit jaar extra gevoelig voor

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 10