Op bezoek bij een kleinfruitteler Bij de tijd blijven Zaad wordt duur betaald 7 VROEGER was de teelt van klein fruit voor Kapelle en omgeving van zeer grote betekenis. Bijna iedereen was er rechtstreeks of met een omweg bij betrokken. Niet alleen de vele ondernemers en de honderden pluksters en plukkers, maar ook de middenstand. Allen deelden in de buit. De bessen kwamen voor als onderteelt. Vooral de stekelbeiers groeiden voorspoedig in de scha duw van de grote fruitbomen, 's Zomers weergalmden de boomgaarden van het gezang van de pluksters. Daarbij werden de nieuwste tophits als „Marietje vrijt met een huzaar" en „Heb mede lij Jet, is er voor mij dan geen plaats in bed" afgewisseld met typische beierhof-smartlappen, die jaar in jaar uit standhielden. Het ging over Eduard en Helena die samen hand in hand zaten en over een soldaat met beide benen afgeschoten en daarbij zijn rechterhand. Dus wel realistisch. De bessen stonden later in de weg voor de trekker en ze weredn gerooid. Ook de oppervlakte aardbeien, frambozen en bramen is na een periode van uitbreiding, de laatste jaren steeds klei ner geworden. ZES GEMET KLEIN FRUIT De heer M. IJzerman te Biezelinge is één Ier betrekkelijk weinigen, voor wie klein fruit nog steeds de voornaamste bron van inkomen is. En wat belangrijk is: dat inkomen is beter dan van velen met een veel grotere oppervlakte appels en peren. Zijn bedrijf is altijd ruim 3 ha groot geweest. Het laatste jaar heeft hij er een perceel van bijna 1 ha bijgehuurd van de S.B.L. In totaal heeft hij ongeveer 6 gemet, dus 2.40 ha klein fruit. De verdeling van een en ander is als volgt 0.80 ha frambozen (w.v. 20 are huur van S.B.L.) 0.80 ha bramen 0.80 ha appels in huur van S.B.L. 0.80 ha appels zelf geplant op pachtgrond. 0.26 ha appels en peren op eigen grond in W.A.- polder. Mede voor spreiding in het werk heeft hij als frambozenrassen behalve Malling Promise en wat M. Exploit ook nogal Schöneman geplant. VERSE GROND ZEER GROOT VOORDEEL Klein fruit is vooral een kwestie van vrucht wisseling. Hoe is dat probleem opgelost? Elf jaar geleden kreeg de heer IJzerman de beschikking over de kleine boerderij aan de Abdijstraat, waar hij nu woont. Bij de boerderij De frambozen worden aangebonden -Ss Hier ziet u dat het bedrijf aan de bebouwde Woning met deel van de schuur kom grenst. 0.25 ha aardbeien (Regina) 0.20 ha rode bessen 0.20 ha kruisbessen 0.15 ha zwarte bessen 2.40 ha klein fruit was 2 ha grond, beplant met oude fruitbomen. De bomen heeft hij direct gerooid en daardoor had hij een flinke oppervlakte die voor klein fruit als vers beschouwd kon worden. Het was lichte grond met een behoorlijke structuur, dus goed geschikt. Dat bleek ook uit de groei van de ge wassen. De bessen, frambozen en bramen gedijen goed tot zeer goed, en de Regina-aardbeien zijn zelfs telkens op precies dezelfde grond terug ge plant. Er is grond waarop de laatste 11 jaar niet minder dan 10 jaar Regina heeft gegroeid, die om de twee jaar werd vernieuwd. (Zie verder pag. 15) TUINBOUWKLANKEN (Vervolg van vorige pagina) mensen die zeggen: wat doet nu een organisatie, toch niets zeker! En dan zou je soms kunnen zeg gen: hoe weet je dat, want je komt nooit op een vergadering. Geen vergaderingen bezoeken en daarnaast ook meer of minder vakbladen lezen zou kunnen wan- zullen wel niet alléén zijn in WALCHEREN die blij waren met de snelle verdwijning van de vorstperiode. Voor de jeugd was 't een barre tegenvaller, dat ze met schaatsen op zater dag 6 januari uitgerangeerd werden door de wel zeer snelle depressie met dooi. Jonge en oude be langen zijn beslist tegenstrijdig in deze. We her inneren ons nog zeer goed, dat we knap nijdig waren als jongen, toen vader vergenoegd naar de lucht keek (er was nog geen algemeen weerbe richt) en voorspelde dat er dooi in de lucht zat. Zo ziet men: „de historie herhaalt zich". We hebben afgelopen week nog wat zaad ge kocht en de zaadcatalogussen eens bestudeerd. Heel mooie, waar men bestellen zou alleen reeds door de suggestie van mooie frisse plaatjes en kundige aanbevelingen. Ook ontvingen we er een, die totaal negatief werkte, zonder aanbeveling van de zaadhande laar. Zonder enige fantasie. Eén ding hadden alle gemeen. De prijzen zijn niet onaanzienlijk hoger dan vorig jaar. Na de zomer van 1967 hadden we dit niet zó verwacht, 't Was een goed zaad-oogstjaar. Ook komt er tegenwoordig zeer veel zaad uit overzeese gebie den, waar 't klimaat veel gunstiger is dan in ons land. Het wil er niet in dat deze verhogingen nodig zijn. We kunnen niet ontkomen aan de in druk dat er beslist niet te weinig zaadhandelaren zijn. Willen ze zich handhaven dan zullen de pry- neer er niets veranderde. Maar wat drie jaar ge leden nog modern en vooruitstrevend was, is dit nu niet meer en daar zult u ongetwijfeld rekening mee moeten houden. De snoei gaat gewoon door. zen niet hoger, maar lager moeten. Om met en kele collega's te spreken: Je zou de zaadjes tellen! Van onze kennis, de boomkweker, vernamen we dat er, vooral in de moderne rassen, zeer veel verkocht is. Er wordt dus gelukkig nog veel ver nieuwd of ingeplant. Wel vroeg; maar we willen alle collega's, en ook andere belangstellenden zijn hartelijk wel kom, opwekken voor de provinciale vergadering van onze Z.G.O. op 28 februari 1968 in de Schouw burg te Middelburg, 's middags om half twee met 's morgens bezoek aan Walcherse stookbedrijven en 's middags een tweetal inleidingen. Men kan zich weer opgeven voor contractteelt van prei. knolselderij en boerenkool bij de veiling. Belanghebbenden wenden zich tot de veiling. Vorige week stond in het teken van de grote R.A.I.-tent. Wat een prestatie van de betrokken firma's waarvan twee Zeeuwse, om vier dagen lang een monsterdeelname te verzorgen. Wat ons bijzonder trof was de amicale en belangstellende begeleiding, en niet alleen zakelijk, door de or ganisators-firmanten. Teveel bestaat de mening dat de bazen van grotere bedrijven onbereikbare grootheden zijn. Als 't goed is (en hier was 't goed) leven de eigenaars veel meer mee dan 't grote publiek vermoedt. O.i. is dit een nog onbe licht aspect bij de vele gehoorde en gelezen lof- klanken! VRAAG NAAR GROENE DELICIOUS In het prijsbeeld op de Zeeuwse fruitveilingen kwam in de afgelopen periode weinig verandering. Voor de goede kwaliteiten Golden Delicious, Winston, Cox's en Jonathan was de stemming niet onvriende lijk. De algemene klacht van de handel was echter, dat het aanbod hiervan te gering was. Deze klacht werd in sommige gevallen terecht geuit. Er was wel een aanbod van versleten fruit dat soms nog vrij _groot was. Hiervoor bestaat echter geen interesse. 1160; lid en Illfijn Golden Delicious kan zelfs de fabriek niet gebruiken. Deze draaiden door en de teler krijgt dan de C. B.-vergoeding van 8 cent per kg. De overige appelrassen van mindere kwaliteit gaan naar de fa brieken voor 10 cent per kg. Ook dat betreft soms vrij grote hoeveelheden. Er was vraag naar een wat groenere Golden Deli cious. Ook hieraan kon dikwijls niet worden voldaan. Het ziet er naar uit dat ook in Zeeland meer en meer rekening gehouden zal moeten worden met de wen sen van de afnemers ten aanzien van de kleur der Golden Delicious. Elders in het land en met name in de Noord-Oostpolder wordt al enkele jaren een groen getinte Golden Delicious afgeleverd. Ook in Zeeland zal hieraan niet te ontkomen ziin want de handel vraagt er naar. Voor de goede kwaliteiten Golden Delicious grote en middelmaat werd algemeen tussen 40 en 48 cent per kg betaald. Winston noteerde voor de meest gevraagde maten tussen 55 en 70 cent per kg en voor goede kwaliteit Cox's werd tussen 50 en 65 cent per kg betaald. Jonathan klass I van goede kwaliteit noteerde tus sen 25 en 35 cent per kg. Goudreinette kon niet mee komen en de prijs hier van bleef meestal voor de grote en middelmaat han gen op 2528 cent per kg en voor de kleine maat werd rond 20 cent betaald. Bij de peren werd de Conference ook wat goed- koner. Klasse I grote maat noteerde vrijdag 81 cent; middelmaat 77 cent en de kleine maat 71 cent per kg. Saint Remy bleef vrijwel onveranderd op 85 tot 95 cent per kg en voor Doyenne du Cornice werd iets meer betaald op f 1,30 tot 1,40 per kg voor de meeste maten en kwaliteiten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 7