TUINBOUWKLANKEN Mooi groen leder moet op eigen is niet lelijk kosten wijs worden Bij de tijd blijven DIAGEN VAN DE WEEK 6 ZUID-BEVELAND gaat het winterwerk in de boomgaarden regelmatig door. De voor raad werk is echter nogal ongelijk. Sommigen rijn al een flink eind met de snoei en anderen zijn nog maar pas begonnen. Het duurt echter nog een poos voor het april is en de beste dagen om op te schieten komen pas in februari en maart. De fruitteeltdag was weer druk bezocht. De lezingen waren goed. Eens te meer is naar voren gekomen dat de afzet in de belangstelling staat, maar ook dat het niet eenvoudig is bij overpro- duktie toch goede prijzen te maken. We zijn ech ter blij dat er wordt gezocht naar een betere wijze van verkoop. De teeltproblemen zijn niet minder groot. Het is ongetwijfeld nuttig dat men weet welke mogelijk heden er zijn als men thans gaat planten, maar de meesten hebben al eerder geplant. Die horen nu dat hun beplanting min of meer verouderd is. En bovendien zal hetgeen thans als het allerbeste wordt aangeraden, over vijf jaar waarschijnlijk ook weer min of meer verouderd zijn. Zelfs vóór men in volle produktie is. Dan zal er weer een lezing worden gehouden over de mogelijkheden die er dan weer zullen zijn. Het is toch wel een nadeel van de fruitteelt, dat men niet vlug kan aanpassen aan het nieuwe, men zit te lang aan een peperdure beplanting vast. Een landbouwer kan elk jaar zijn teeltplan wij- DAT er in bovenstaande zin een harde waar heid zit, zal ook zeker door de THOOLSE tuinders wel worden onderstreept. In de betrek kelijk nog jonge groep staandglastuinders, die hier in de zestiger jaren is opgekomen uit de volle- grondsbedrijven, zal het ,,op eigen kosten wijs worden", op zekere momenten wel eens in de portemonnaie gevoeld zijn. Als dan dit leergeld niet voor niets is uitgegeven, dan hoeft dit nog niet direkt een ramp te zijn. Integendeel, wanneer hiermee de glastuinders naar een méér gerichte bedrijfsvoering toegroeien, is er goede hoop dat ze een vaster fundament in hun onderneming ver krijgen. Het is. en dit zal ook wel altijd zo blijven, dat jonge tuinders, door het klakkeloos nadoen van hun oudere collega's, zó proberen om in het vak te geraken. Geleidelijk aan zien ze dan ook wel in, dat er méér nodig is dan te doen wat een ander doet. Het zal altijd wil het goed zijn zó moeten worden, dat de tuinder, naast het aan nemen van goede raad, een eigen mening over zijn handelwijze vormt. Gelukkig kan men nu al aan de gevestigde glastuinders merken dat ze met hart en ziel in hun bedrijven bezig zijn. Ondanks het feit, dat het nu niet altijd zo precies mee zit met de afzet en de prijzen, zoeken ze steeds weer met nieuwe energie om het bedrijf zo goed mogelijk te run nen. Er wordt gewikt en gewogen met welk sla- zigen, de fruitteler maar om de 1520 jaar. Die hapt naar een koek die telkens hoger wordt ge hangen, zodat hij er weer net bij kan. Zal de nieuwe ontwikkeling in de richting van spurtypen gaan? Als nadeel is altijd aangevoerd dat de appels langer groen blijven dan gewone Golden. De laatste weken is er echter voor Enge land naarstig gezocht naar groene Golden en velen hebben gewenst dat hun appels minder geel waren. Voor export schijnt een bleekgroene Gol den ook in Duitsland meer kans te maken, dus dat groen komt toch wel in een ander daglicht te staan. Naast goudgele Golden is er dus waar schijnlijk ook plaats voor een hoeveelheid groene Golden. Bovendien kun je een groene appel door narijpen geel laten worden, maar het is moeilijk om een gele Golden alsnog groen te krijgen. De appels van de spurtypen komen volgens des kundigen ook gemakkelijker aan de maat, dus ze hebben behalve nadelen toch ook wel voordelen. Wie weet. De verkoop van Golden naar Engeland was een begin van afzet volgens een nieuwe methode. We hopen dat het tevens een begin is van een vlot tere verkoop met betere prijzen. Hopen is voor lopig het belangrijkste houvast om dë moed er in te houden, want de prijzen blijven laag en de voorraden blijven groot. ras men het best in de winter- of zomermaanden uit de bus kan komen en evenzo met de diverse andere rassen. Naar wij vernemen zit er voor 1968 weer een uitbreiding in de lucht. Velen gaan over tot uit breiding van hun warenhuis, en enkele nieuwe lopen met plannen rond om ook een kas te laten bouwen. Een grote handicap blijft steeds, dat voor vele beginners het aanleggen van stroom en water leiding zó veel gaat kosten, dat dit soms erg rem mend werkt bij de uitvoering van hun plannen. Het zal door velen nu wel betreurd worden dat ze in 1961 niet van de gelegenheid gebruik heb ben gemaakt om in herverkavelingsverband stroom- en waterleiding te laten aanleggen met de bekende regeling van betaling over dertig jaar. Het gezegde zal dan ook wel waar zijn, dat, als men een huis bouwt men het eigenlijk twee keer zou moeten kunnen doen Evenzo met de her verkaveling Niet dat wij de uitvoerders van de herverkave ling dit nu in de schoenen mogen schuiven, want die konden in 1958 ook niet vermoeden waar het in 1968 aan zou haperen. Ondanks de soms grote moeilijkheden in onze, zó zeer veranderende tuinbouwwereld van tegen woordig zien toch veel jongeren er kans voor om een eigen tuindersbedrijf op te bouwen. Velen hebben daarvóór in de pendeldienst gewerkt, maar verkozen na enige twijfel toch een moeizame op bouw van een eigen bedrijf. Er wordt soms door buitenstaanders wel eens gedacht: wordt het de nieuwe tuinders niet te gemakkelijk gemaakt met het verstrekken van het benodigde kapitaal, maar de tijd laat wel zien dat ze het in hen gestelde vertrouwen niet heb ben beschaamd. Vermoedelijk zullen zij, die de tuinders financieel behulpzaam zijn, weten èn ge loven dat de geholpen tuinder er zelf van door drongen is van de stelregel: „Ieder moet op eigen kosten wijs worden!" WE hebben ook van SCHOUWEN-DUIVELAND nogal belangstelling gezien op de fruit teeltdag in Goes. Door de vaste verbinding is dit nu ook veel gemakkelijker geworden. Toen de boot nog voer was het vaak zó, dat het juist die dag net mistig was of glad of hard waaide, en nu is het een kwestie van gaan geworden. Ja, er waren er nog veel te weinig, want wat er gezegd is was eigenlijk voor iedereen bestemd, die een fruitteeltbedrijf uitoefent. We hoeven niets te schrijven, want iedereen heeft het verslag wel gelezen in dag- en vak bladen. Ja, er zijn ook een aantal telers die zeg gen: we blijven rustig thuis en morgen lezen we dan rustig in de krant wat er allemaal gezegd is op de fruitteeltdag. We sparen geld en we snoeien door en we weten het ook. Zo doende kan je de vraag stellen: wat is de waarde van een krantenverslag en wie zijn er nu slimmer: de bezoekers van de fruitteeltdag of de krantenlezers? Vast staat dat maar een klein percentage van datgene wat gezegd is in een ver slag staat en uiteindelijk neerkomt op een samen vatting van het gesprokene. De betreffende ver slaggever heeft dus een selectie samengesteld van datgene wat naar zijn oordeel belangrijk is om gelezen te worden. Daardoor komt het dat veelal 'n verkeerd begrip ontstaat van datgene wat de spreker heeft bedoeld! En zonder van de pers die dit verzorgt maar één kwaad woord te zeg gen, dachten we toch dat zo'n verslag een ge ringe waarde heeft, en dat we er voor ons be drijfsbeleid en bedrijfsvoering weinig aan hebben. Neen, de thuisblijvers zijn beslist niet slimmer. We hebben het idee dat de sprekers voor zo'n fruitteeltdag hun lezing met bijzondere aandacht en een gedegen kennis samenstellen, dat is ons ook nu weer wel gebleken. Want de heren Spoor, Roosje en Groot hebben beslist waardevolle din gen gezegd. Persoonlijk zouden we dat woord voor woord nog wel eens over willen lezen. Wan neer dit in een gestencild verslag gebundeld kon worden, dan zou daar best belangstelling voor zijn. ook door diegene, die dit reeds gehoord heeft, want we zijn weer al enkele dingen ver geten. Met bovenstaande regels bedoelen we dus niet dat na zo'n bezoek aan de fruitteeltdag alles dui delijk is geworden. Maar het gaat ons meer om de redenering van vele mensen, die zeggen wel te weten wat daar besproken wordt. Je ontmoet zelfs (Zie verder volgende pagina) QP de fruitteeltdag van de N.F.O., begin januari in Goes gehouden, is door verschillende sprekers nog eens met grote nadruk naar voren ge bracht, dat we in een tijd leven waarin de ontwik kelingen op velerlei gebied zich in een bijzonder snel tempo voltrekken, een situatie waarmede ook de fruitteler heeft te maken en zich bezig dient te houden. N.F.O.-kringvoorzitter Kakebeeke wees erop, dat ook voor de fruitteelt geldt, dat het blijft een voort durend zich aanpassen aan gewijzigde omstandig heden en het introduceren van nieuwe, betere ar- beids- en kostenbesparende methoden. De fruitteelt is altijd een strijd geweest tegen het kostenprobleem, maar in deze tijd is dat wel heel sterk het geval. De heer Kakebeeke meende dat aanpassing van het afzetapparaat aan de nieuwe situatie dringend nodig is en snel zal moeten geschieden omdat de tijd dringt. Hij was ervan overtuigd dat waar een wil is, ook een weg gevonden zal worden. Het is één der punten wat de fruittelers in deze tijd in ern stige mate bezig houdt Hoe snel de ontwikkeling gaat bleek uit enkele cijferreeksen van de heer Spoor van het L. E. I. De produktiekosten van appelen konden in 1967 bij een opbrengst van gemiddeld 28 ton per ha gesteld worden op 40 cent per kg. In 1959 was dat 23 cent per kg bij een produktie van 23 ton per ha. De ontwikkeling van het prijsniveau geeft een andere richting te zien. Ten opzichte van het gemid delde prijspeil van appelen in de periode 1959-1961 lag de prijs in 1967 80 lager. Het gemiddeld prijs peil van appelen bedroeg in 1967 130% van het gemiddelde prijspeil in 1949-1951, dat wil dus zeg gen dat in deze periode een prijsstijging van appe len van 30 valt te constateren. De kostprijs steeg echter met 80 De conclusie van de heer Spoor was dan ook, dat de bedrijven die bij de ontwikkelingen achter bleven, zonder meer verliesgevend zijn. Slechts de moderne bedrijven van voldoende omvang geven, dank zij de betere prijzen voor het goede sortiment, nog een redelijk resultaat. CR is de laatste tijd sprake van een gedepri meerde stemming in de fruitsektor. De prij zen zijn te laag. Dat is op zichzelf bijzonder ver velend. Nog vervelender is echter dat velen zo wei nig perspectief zien voor de toekomst. Toch dach ten we dat het goed is om nog eens naar voren te brengen dat men de toestand ook te somber kan inzien. De Zeeuwse fruitteler heeft beslist nog wel sterke punten. Eén van die sterke punten is de perenteelt. Grond en klimaat in ons gebied zijn gunstig om dit produkt te telen. Waarom zouden we deze kansen dan niet ten volle benutten? Er heeft in de zuidelijke E.E.G.-landen een uit breiding van de perenteelt plaats gevonden, maar voorlopig lijkt er toch beslist nog wel een markt te zijn voor de goede peren van het Zeeuwse sorti ment. Het bezwaar is dat men er zo lang op moet wachten. Het is moeilijk om ermee te beginnen, maar we hebben een goed perenbestand in Zee land en dat kan voorlopig de ruggegraat van de fruitteelt blijven. Daarnaast vindt er ook een voort durende modernisering van de appelteelt plaats. Er wordt deze winter weer op grote schaal gerooid. Dat is nodig ook, maar het is ook verblijdend dat het gebeurt. Ook in Zeeland vindt aanpassing plaats aan de nieuwe inzicht bij de plantsystemen. De be drijven worden meer en meer aangepast aan de eisen die de mechanisatie stelt. \KIANNEER ir. Roosje in Goes op de fruitteelt dag vertelt dat het gebruik van stapelkisten een besparing aan koelkosten en fusthuur geeft van 2 tot 3 cent per kg, dan zal iemand die sceptisch tegenover deze nieuwe ontwikkeling staat nog tegenwerpen dat er niet bij gezegd wordt hoeveel men minder krijgt door kwaliteitsverlies, maar de praktijk heeft bewezen dat dit ook mee valt en daarom lijdt het geen twijfel of de stapelkist zal snel terrein winnen. Die twee tot drie cent per kg winst, kan de teler niet missen. De fruitteelt is een hard vak geworden, zei ir. Vellekoop. U weet dat allemaal, want u hebt er mee te maken. Het is echter geen hopeloos vak. Er zal nog wel veel aanpassing moeten plaats vinden en er zullen zonder twijfel nog ondernemers in deze sektor uitvallen omdat ze niet of niet tijdig genoeg de bakens hebben verzet toen het getij verliep. In Goes is zeer uitvoerig gesproken over nieuwe af- zetmethoden die noodzakelijk zijn. Ir. Groot van de N. F. O. heeft daar zeer drastische ingrepen bepleit. We dachten dat hij wel wat te ver is gegaan, met name waar hij een nieuwe afzetorganisatie wil van de belangrijkste fruitveilingen. Wat dat betreft heb ben en houden we het volste vertrouwen in het Cen traal Bureau van de Tuinbouwveilingen. Dat neemt echter niet weg dat we er voor 100 van overtuigd zijn dat er bij de afzet veranderingen zullen moeten komen. Gelukkig zijn vele Zeeuwse veilingbestuur ders daarvan ook overtuigd. Helaas echter nog niet aüe telers en dat is jammer want de tyd dringt

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 6