J Huwelijken met buitenlandse werknemers Nieuwe uitgave van een oude bekende Over smaak valt niet te twisten ^Poor de <*rOrouw van Wet <:Platteland Vloerbedekking - Sluit >ost van de begroting? 21 WANNEER een Nederlands meisje kennis heeft gemaakt met een buitenlandse werknemer en met hem wil trouwen, doen zich méér problemen voor, dan men soms op het eerste gezicht veronder stelt. Zo'n huwelijk heeft niet alleen juridische, maar ook sociale gevolgen en vaak zijn er tevens godsdienstige consequenties aan verbonden. De ervaring heeft geleerd, dat al deze aspekten zó be langrijk zijn, dat het zonder meer noodzakelijk moet worden geacht hierover tijdig deskundig advies in te winnen, ook wanneer de ongehuwde vrouw reeds in verwachting is, of als haar kind reeds is geboren. JURIDISCHE aspekten van zo'n huwelijk zijn onder meer: de geldigheid in andere landen van een in Nederland gesloten huwelijk; de nationaliteit (en) van de vrouw na haar hu welijk; de rechtspositie van de gehuwde vrouw in het land van de echtgenoot; de status van de kinderen; eventuele vaderschapsakties; erkenning van buitenechtelijke kinderen; mogelijkheden van echtscheiding of het ont breken daarvan; alimentatie. Met het oog op deze problemen werd enige jaren geleden opgericht de Werkgroep Huwelijk en Gezin van de Commissie voor overleg inzake Bijstand aan Buitenlandse Werknemers. De Werkgroep Huwe lijk en Gezin verstrekt individuele adviezen. Daar toe is een vragenlijst ontworpen, die op aanvraag gaarne wordt toegezonden. Ook de maatschappelijke consequenties behoren nauwkeurig te worden afgewogen, omdat vroeg of laat vestiging in het land van de man zeker ter sprake zal komen. Immers, zonder bij de hier be-, doelde huwelijken de problemen aan de kant van de echtgenoot te onderschatten, ligt het voor de hand, dat de vrouw het meest onder moeilijkheden te lijden zal krijgen bij vestiging in het geboorte land van de man. Niet alleen kunnen zeden en ge woonten daar fundamenteel verschillen, vaak ook komen de buitenlandse werknemers uit streken waar de maatschappelijke ontwikkeling op een bij Nederland onvergelijkbaar niveau ligt, in het bij zonder wat betreft de positie van de vrouw in sa menleving en gezin. Daarom stelt de werkgroep zich voor om behalve individuele adviezen in de toekomst ook voorlichting te geven en wel door het beschikbaar stellen van documentatie-materiaal op juridisch, sociaal en godsdienstig gebied betreffen de de hiervoor in aanmerking komende landen. Bovendien verzorgt de Landelijke Stichting Bij stand Buitenlandse Werknemers een losbladige uit gave inzake de culturele, de sociaal-economische en godsdienstige aspekten van de migratie. Mocht u eventueel in uw naaste omgeving gevallen kennen, waar sprake is van omgang van Nederlandse meis jes met buitenlandse werknemers en u wilt een waarschuwend woord laten horen, dan kunt u do- kumentatiemateriaal aanvragen aan onderstaand adres: Landelijke Stichting Bijstand Buitenlandse Werknemers, F. C. Dondersstraat 9, Utrecht. In 1964 publiceerde de Stichting Landbouwgids een boekje, speciaal bestemd voor de huisvrouw op het platteland. De inhoud bestond uit artikelen op huishoudelijk- en gezinsterrein, zoals ze enige ja ren verschenen waren in de Landbouwgids. NIEUWE UITGAVE Het nieuw uitgegeven boekwerkje ziet er goed verzorgd uit en bevat een keur van artikelen met dezelfde naam: „Patroon". De stof is verdeeld over de sectoren: woning, apparatuur, voeding, kleding, leiding en beheer, opvoeding en opleiding, bloem, plant en dier. De inhoud van deze uitgave verschilt geheel met die van 1964 en ook de prijs is gewijzigd en bedraagt thans 6. Men heeft zich van goede medewerkers (sters) verzekerd, zodat er gezorgd is voor goede informatie, die „bij de tijd" is. Uit de landbouwkring werd vooral aandacht gevestigd op gezinseconomie in het agrarisch bedrijf. Inhoud: „Wenken bij bouwen en verbouwen met praktische aanwijzingen en maten, „water, licht en verlichting" vormen samen met „vloerbedekking en meubelen" de afdeling wonen. Hierbij vinden wij zelfs een uitgebreide handleiding over zelf opknap pen en bekleden van stoelen. Leiding en beheer worden uitgebreid beschreven in het hoofdstuk over huishoudelijke apparaten en in artikelen over ge zinsfinanciering. De kosten van wassen worden u voorgerekend, met en zonder machines, in tijd en geld. Jammer, dat hierbij de mogelijkheden van nieuwe arbeidsbe sparende textiel ontbreken. Men vraagt zich af of er nog strijkmachines moeten worden aangeschaft wanneer we steeds meer „niet te strijken" stoffen tegenkomen. Misschien een suggestie voor een volgend boekje, want de uitgeefster vraagt de lezer (es) naar wensen. Dan zou ook eens het ver schil tussen huishoudconsulente en economisch- sociale voorlichtster naar voren kunnen worden gebracht. Deze nieuwe functie komt nog niet voor op de beroepenlijst voor meisjes. Voeding. Moderne (snoep) gewoonten en hun ge volgen, kruiden- en diepvriesvoorbereiding, zullen veel plattelandsvrouwen boeien. Voor moeders zijn goede artikelen over spelen, kinderfeestjes en zieke kleuters van belang. Eén van de laatste hoofdstukjes heet: „Uw biljart laken" en hiermee wordt uw gazon bedoeld en niet een aanvulling op de kinderspelen. Al met als is dit „Patroon" zeer lezenswaard en geschikt voor huisvrouwen, scholen, jongeren en voorlichters. „Patroon" is te bestellen bij„De Landbouwgids", Maliesingel 22 te Utrecht. Gironummer: 54 23 64. Onder redactie van Mevrouw L. N. Huijsman Griep NAUWELIJKS had Elisabeth Taylor in een in terview verklaard, dat volgens haar mollige vrouwen meer aantrekkingskracht op het sterke geslacht uitoefenen dan de mageren, terwijl zij bovendien veel gezelliger zijn in de omgang omdat zij van lekker eten houden of zij werd meteen ge plaatst op de lijst van 's werelds slechtst geklede vrouwen. De ontwerper Blackwell in Hollywood vindt dat haar figuur eruit ziet „als twee kleine jongetjes, die onder de nertsplaid met elkaar vechten". (Hoe komt die man op het idee?) Het feit, dat zij aan haar vijfde echtgenoot toe is zonder lelijk te wor den, laat hem volkomen koud. „Zij is veel te dik en kleedt zich schandelijk slecht", zegt hij koeltjes en daarmee is het oordeel geveld. De vraag hoe dat nu zit met de aantrekkelijkheid van mollige vrouwen, beantwoordt Blackwell niet en dat is maar goed ook, want iedere man zal daaromtrent een eigen mening hebben, die niet door uitspraken van een „meneer" uit Hollywood te beïnvloeden is. SMAKEN" verschillen nu eenmaal. Engelands magerste mannequin, de 17-jarige Twiggy, wier broodmager lijfje, gehuld in broekpakken of minijurkjes, tegenwoordig op omslagen van week en maandbladen staat, zegt: „Ik trek er mij niets van aan als de mensen me nakijken of uitlachen om dat ik zo plat en zo hoekig ben als een jongen van 12 jaar. Weet u wat ik erg zou vinden? Er uit te zien als Sophia Loren. (Wat zo'n puber al niet durf te zeggen!) Al vindt Twiggy zichzelf ideaal, dat neemt niet weg, dat een Franse modekoning van naam, een man die middenin de mode van „morgen" zit, in een Frans modetijdschrift vertelt, dat de tijd van vrouwen, die uit puur vel-over-been bestaan, fi naal voorbij is. „Ik eis van mijn mannequins, dat ze gezond bruin verbrand en in prima conditie zijn. Hun taille- omvang en gewicht interesseren mij minder dan hun goede humeur. Meisjes, die op een hongerdieet leven kunnen zich beslist nooit lekker voelen en daarom schrijf ik ze behoorlijk voedsel voor. Veel groente, veel fruit en gegrilleerd vlees. De kleren, die ik ontwerp, zijn bestemd voor jeugdige vrou wen, die aan sport doen en veel reizen. Niet voor tere, breekbaar-bleke dametjes, die nooit in de frisse lucht komen en die bij het minste of geringste windvlaagje kou vatten". Zijn ster-mannequin, de danseres Jacotte, voegt hier nog aan toe: „Het is fijn om hier te werken; de baas is streng, maar er moet nu eenmaal orde heersen in een modehuis waar zoveel omgaat. We trainen maanden voor de voor- en najaarsshow en we hebben onder elkaar een uitstekende verhou ding. Gelukkig zijn er geen kasplantjes of kruidje- roer-me-nieten bij. Volgens mij is dit voor een be hoorlijk deel te danken aan onze leefregel, 's Nachts minstens acht uur slapen, drie maaltijden per dag en niet meer dan hoogstens eenmaal per maand op de weegschaal". Hopelijk heeft deze Fransman succes met zijn methode en behoeven wij op de modeshows niet langer geconfronteerd te worden met de hongerige ogen van naalddunne mannequins, die modellen dragen in maten, waar de doorsnee Nederlandse jonge vrouw zich niet in-wurmen kan. WIJ LAZEN IN „CONSl De consumentenbond onderzocht „valhelmen" voor motorrijders en bromfietsers. Van de 20 op de Nederlandse markt verkrijgbare helmen bleken slechts vier de bescherming te geven, die ervan mag worden verwacht. ENTENGIDS" VAN DECEMBER: Met alle 12 koffiezetmachines, die werden onder zocht. kan behoorlijk koffie worden gezet. Met de ene machine gaat het wat vlugger, in de andere blijft de koffie wat heter en een derde is weer zui niger in 't koffiegebruik. Alle machines zijn echter „onvoordelig" voor kleine hoeveelheden. Sommige Zeeuwse dorpen kennen momenteel geen echte woningnood meer. Bijna overal worden bejaardenflatjes gebouwd, waardoor er huizen vrij komen. Trouwlustige paartjes krijgen soms na ja renlang wachten een woning toegewezen, jonge gezinnen, die door uitbreiding uit hun te klein geworden woning naar een grotere kunnen verhui zen, moeten ook weer één en ander vernieuwen. Dit alles brengt problemen mee. Het beschikbare geld moet verdeeld worden, want het is nu eenmaal niet onbeperkt. Er staat bijvoorbeeld een wasautomaat op het verlanglijstje en een stevige teakhouten eethoek. Een marmeren tafel is ook niet te versmaden. Het zijn vragen, die alleen aan de hand van goede voor lichting kunnen worden opgelost. Vaak heb ik er in deze rubriek op aangedrongen advies te vragen bij ons woningadviesbureau, dat elke tweede woensdag van de maand zitting houdt in het Land bouwcentrum. Lang niet iedereen is van de nood zaak overtuigd. Immers in de zaken, waar men koopt, wordt ook voorlichting gegeven! Bedenk echter, dat hier het eigenbelang een rol meespeelt. Vooral als het gaat om een jong gezin, waar kin deren een wezenlijk gevaar voor het meubilair vormen, gaat het er om verstandig te kiezen! Een bankstel met mooie lichte bekleding kan er na een jaar ontoonbaar uitzien door sporen van drop en pap, om van hondepoten nog maar te zwijgen. Jonge mensen letten vaak bij de inrichting van hun woning alleen op het effect, dat zij met hun keuze bereiken en besparen op de vloerbedekking. Er is in Nederland vloerbedekking te koop tussen de twintig en tachtig gulden per meter. Bij de mees ten ligt de prijs, die zij hiervoor besteden dichter bij de twintig dan bij de tachtig gulden. Kunt u werkelijk niet meer besteden, dan is het dubbel nodig, dat u eerst uw licht bij het woning adviesbureau opsteekt, voor u tot aankoop over gaat. Daar zal men u naar beste weten raad geven om voor het beschikbare geld toch nog een aan vaardbare vloerbedekking te kopen. PRIJSOVERZICHT GECONCENTREERDE VLOEIBARE AFWASMIDDELEN Het Consumenten Contactorgaan heeft in overleg met het ministerie van economische zaken en in samenwerking van de Nederlandse Huishoudraad een overzicht samengesteld van de prijzen van ver schillende merken geconcentreerde vloeibare af- wasmiddelen, die in ons land door fabrikanten, grootwinkel- en filiaalbedrijven in de handel wor den gebracht. Zoals bij prijsoverzichten gebruikelijk, werd iedere beoordeling van kwaliteit achterwege gela ten. Ook met de door sommige bedrijven gegeven kortingen in welke vorm dan ook werd geen rekening gehouden. Het produkt wordt gebracht in een groot aantal qua inhoud verschillende verpakkingen. Bovendien wordt de inhoud niet door alle fabrikanten op de flacons vermeld. Evenmin wordt de concentratie vermeld, terwijl voor wat betreft de dosering de voorlichting niet verder gaat dan de mededeling, dat éénmaal knijpen voldoende is. Iedere vergelijking van de prijzen is derhalve voor de consument onmogelijk. Daarom is men b$f het overzicht van een gewichtseenheid van 1000 gram uitgegaan. De prijzen blijken te variëren van 1.05 tot /3,65. Er zijn slechts weinig merken, die in flacons van 1000 gram worden verkocht. Meestal variëert de inhoud van 260 tot 600 gram. Gezien het grote verschil in prijs loont het d* moeite eens na te gaan of de duurdere merken M>- veel beter zijn.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 21