VRIJDAG 26 JANUARI 1968 56e Jaargang No. 2915 Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van Land- en Tuinbouw en Veeteelt in Zeeland K. N. L. C. Brussel en de produktschappen Evenalc vorige jaren was ook deze keer de belangstelling voor de jaarlijkse Zeeuwse spuitdag te Goes weer bijzonder groot Vier sprekers vroegen in hun inleidingen speciaal de aandacht voor verantwoord spuiten! Deze week op pagina 9 de belang rijkste gegevens uit de inleiding gehouden door ir. M. Heuver, die sprak over de „Ervaringen in 1967". WELE nieuwjaarstoespraken hebben we weer, zoals gebruikelijk, moeten ondergaan. Daar onder waren ook de verklaringen van een aantal voorzitters van produktschappen. Het viel ons op, dat deze heren meer of minder uitvoerig bespraken, welke invloed hun produktschap en hun sektor on dervindt van E.E.G.-regelingen in het kader van het gemeenschappelijke markt- en prijsbeleid. Dit is natuurlijk allerminst verwonderlijk. De Nederlandse produktschappen voerden in ons nationale land bouwpolitieke bestel een marktordenend beleid. Voor een groot deel moesten zij zich min of meer voegen naar de grote beslissingen, die de overheid met betrekking tot de prijzen had genomen. Voor een ander deel hanteerden zij geheel zelfstandig financiële en andere middelen om regelend in te grijpen op te sterk wisselende markten van land en tuinbouwprodukten. Toen Brussel dus een gemeenschappelijk prijs- en marktbeleid op poten zette, gingen vanzelfspre kend de produktschappen dat direkt aan den lijve voelen. Dat brengt de noodzaak van aanpassing met zich mee en dat zoiets bij reeds lang gevestig de instellingen niet zonder moeilijkheden gaat, laat zich denken. Wij lazen de nieuwjaarstoespraken van de voor zitters van akkerbouwprodukten, van vee en vlees en van zuivel en proefden daaruit dit soort aanpas singsmoeilijkheden. Enkele uitspraken in dit ver band nopen naar onze mening toch tot het maken van een kanttekening. BETUTTELING "70 bijv. het bezwaar, dat de heer Van Beuke- ring, voorzitter van het Hoofdproduktschap voor Akkerbouwprodukten en andere akkerbouw- produktschappen, heeft tegen ,,de betutteling door Brussel". Hij zegt de indruk te hebben, dat de pro- duktiviteitsbevordering niet is gediend met de te sterke centralisatie en te grote verfijning van het uitvoeringsbeleid in Brussel. Zo'n uitspraak nu is geschikt om tot misverstand aanleiding te geven. Het schimpen op de pakhuizen vol bureaucraten en weinig produktieve ambtenaren in Brussel is toch al een geliefkoosde bezigheid. (Dat geldt overi gens niet alleen wat Brussel aangaat.) Het ware goed geweest als de heer Van Beuke ring zich wat voorzichtiger had uitgedrukt. En met name toch ook had gewezen op een andere kant van deze Brusselse bemoeizucht. Het is namelijk wel van belang, dat door de E.E.G.-Commissie zo goed mogelijk wordt voorgeschreven waaraan de nationale uitvoeringsorganen zich te houden heb ben. Anders zouden gemakkelijk nationale toepas singsmethoden kunnen worden gehanteerd, die stiekem een stukje vrijheid van de markt teniet doen en concurrentievervalsend werken. Door de gemeenschappelijke marktordening vanuit Brussel zijn onze produktschappen natuurlijk nog veel meer dan vroeger tot zuivere uitvoerings organen geworden. Zij behoeven nauwelijks meer eigen (bestuurs)beleid te voeren. Zit daar misschien de moeilijkheid van de „betutteling"? TAAK VAN BEDRIJFSLEVEN QMDAT de éne graanmarkt al helemaal een feit is, heeft men bij Granen, Zaden en Peul vruchten natuurlijk al wel de meeste ervaring met Brusselse regelingen. Anders is dat gesteld met het produktschap voor Zuivel, dat een grotendeels markttechnische beschouwing geeft over de mo gelijkheden en moeilijkheden als straks de ge meenschappelijke zuivelmarkt in werking treedt. Voorzitter Van Dam maakt in dit verband een ty perende opmerking'voor de situatie in onze vader landse zuivelsektor. Hij zegt, dat het bestuur van het produktschap steeds heeft getracht „misschien wel eens met een te angstvallige zorgvuldigheid" niét de een of andere produktierichting door zijn maatregelen te bevorderen, maar een evenwichtige ondersteuning na te streven. Hij betreurt, dat door het regeringsbesluit om geen melkpoederinlevering goed te keuren, het einde van de nationale regelin gen zo ongelukkig verliep. (Zie verder pagina 3.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 1