Zeeuws-Vlaamse Studiedag m Fruitteelt op het akkerbouwbedrijf 10 De dag mag het gehoor dan geen hoopgevend beeld heb- bsn gegeven voor intensive ring van het akkerbouwbedrijf, niettemin mag deze voorlich tingsdag als een waardevolle zijn te kwalificeren. Al was het alleen maar om zijn algemeen heid de ondernemers terug te houden van een strukturele aanpassing, die naderhand een foutieve zou blijken te zijn. Kwaliteit dus vak manschap is de voor naamste voorwaarde voor de winstgevend heid van de fruitteelt. Ir. K. ELEMA - L. E. I. te Den Haag. CINDS 1957 zijn op verschillende akkerbouw- bedrijven in Zeeuwsch-Vlaanderen fruitteelt- bedrijven gesticht. Hoewel de fruittéelt vroeger reeds met veel vakkennis werd bedreven, is deze vakkennis voor de handelsfruitteelt pas later een steeds belangrijker rol gaan spelen. Juist in de tegenwoordige tijd is dit vakmanschap een eerste vereiste om tot een zo gunstig mogelijk resultaat te komen. Voor de hoeveelheid fruit is vooral belangrijk dat de boom op de juiste manier wordt behandeld. Een goede kwaliteit van het fruit wordt, naast de snoei, bepaald door de ziektebestrijding. Behalve aan voorwaarden van vakkennis moet voor een rendabele fruitteelt worden voldaan aan eisen wat betreft bedrijfsgrootte en arbeidsbezet- ting. Rekening houdend met deze eisen komen we tot de opzet van een tweemansbedrijf van ca 10 ha. Bij de modernste aanplant met kleine bo men komt men aan ca 15 ha. DE START KOST VEEL IVERGELIJKE beplantingen vragen grote inves- teringen,die de grond voor lange tijd bezet houden. Bovendien duurt de opbouw van een boomgaard appels 5 jaar en van peren zelfs 8 jaar. Doordat gedurende deze jaren de kosten van de grond, machines, rente en ook arbeid op de be planting rusten komt men, na aftrek van de fruit- opbrengst tegen kostprijs, op een totale inves tering van 18.000,tot 20.000,per ha voor appels. De zuivere aanlegkosten bedragen slechts 5000,tot 12.000,afhankelijk van het aantal bomen per ha. Voor peren wordt het zelfs een bedrag van ca 27.000,dat op het 8e jaar is vastgelegd. In de fruitteelt wordt dus een groot bedrag geblokkeerd in de beplanting die pas na deze aanloopperiode opbrengsten levert. Bovendien is gedurende 20 tot 30 jaar een ander gebruik van de grond niet mogelijk. KOSTENONTWIKKELING IN DE FRUITTEELT De kostprijs van appels (gegevens L. E. I.) in 1948 bedroeg 22 cent per kg. In 1959 was deze nau welijks gestegen, n.l. 23 cent per kg. De stijging van de kosten in deze periode is voornamelijk op gevangen door een sterk doorgevoerde mechanisa tie en rationalisatie en een sterke stijging van de opbrengst, n.l. van 13.500 kg tot 23.000 kg per ha. Sinds 1959 is de kostprijs gestegen tot 34 cent in 1964 en tot 38 a 40 cent in 1967. OPBRENGSTEN Hoewel van jaar tot jaar en binnen een seizoen grote prijsschommelingen optreden, vertonen de prijzen over het algemeen een dalende lijn. Zo was op een belangrijke Zeeuwse veiling de mid- denprijs van alle appels van 19581961 36 cent per kg en van 19631966 33 cent per kg. In een periode dat de kostprijs bijna 30 steeg, daalde de opbrengstprijs bijna 10 Een verklaring voor bovengenoemde ontwikke ling is de sterk gestegen produktie in de E. E. G.- landen, n.L van 3 miljoen ton in 19501957 tot 6 miljoen ton in 1966. Voor 1967 liggen de ramin gen alweer hoger. WELKE PRIJZEN KUNNEN ER WORDEN VERWACHT De Nederlandse uitvoer wordt hierdoor bemoei lijkt, de omvang van de uitvoer is echter belang rijk voor het prijspeil in ons land. Door de totstandkoming van de E. E. G. is het vrije verkeer van fruit een feit geworden. Verder moet er rekening mee gehouden worden dat er grote oppervlakten appels en peren nog niet in produktie zijn, zodat de schatting van de de O. E. S. O., dat er in 1970 een duidelijk over schot aan appels zal zijn, aannemelijk is. Een ander aspekt dat hier nog bij komt is het risiko van rasveroudering. wat betekent dat de waardering van handel en konsument voor een bepaald ras minder wordt. Dit heeft dikwijls grote gevolgen voor de prijs. Samenvattend kan gezegd worden dat het prijs niveau voor appels lager zal liggen dan in een voorgaande periode, zodat alleen voor een fruit- bedrijf met in verhouding veel rassen en een be hoorlijke bedrijfsgrootte een redelijke bedrijfs- uitkomst mag worden verwacht. PERSPECTIEF VAN FRUIT Oï' EEN AKKERBOUWBEDRIJF Welke perspektieven biedt, in dit licht gezien, fruitteelt op het akkerbouwbedrijf en wel met name voor die bedrijven die de door een grotere bewerkingskapaciteit „vrij" gekomen mensen aan het bedrijf willen binden? Op grote akkerbouwbedrijven is in het verleden vaak fruit ingeplant om daardoor een bedrijfs- splitsing toch twee bedrijfsekonomisch rendabele eenheden over te houden. Een andere reden is geweest, dat de rentabili- teitsvooruitzichten voor de fruitteelt hoger wer den aangeslagen dan die van akkerbouwgewas sen. Een andere reden was risikospreiding, weer een andere het binden van mensen aan het akker bouwbedrijf. Vergeleken met het stichten van een zuiver fruit bedrijf zijn er een aantal voordelen bij ves tiging van fruit op het akkerbouwbedrijf. de grond is beschikbaar tijdens de aanloopperiode is er een inkomen uit het akker bouwbedrijf de aanschaf van bepaalde machines kan wor den uitgesteld bedrijfsgebouwen zijn beschikbaar uitwisseling van arbeidskrachten is mogelijk. Bij invoering van fruitteelt op een akkerbouw bedrijf moet echter het saldo dat gehaald kan wor den met landbouwgewassen gezien worden als de kosten van de grond 1000,tot 1500,per ha). Bij een splitsing in akkerbouw en fruitteelt moet worden beseft dat de bedrijfsekonomische mogelijkheden van het akkerbouw bedrijf aanzien lijk kunnen verminderen. Problemen geeft fruitteelt als onderdeel van het landbouwbedrijf zeker ook, denk aan prijsschom melingen en veranderingen van het sortiment. Vaak blijkt het een bezwaar dat de ondernemer zijn aandacht aan twee uiteenlopende bedrijfs onderdelen moet schenken. KONKLUSIE Gezien de prijsvooruitzichten in de komende vijf a tien jaar is fruitteelt voor de doorsnee ak kerbouwer geen aantrekkelijke oplossing voor de intensivering van zijn bedrijf.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 10