UIT DE PRAKTIJK Samenwerken - ook bij vergaderen Suikerbietenteelt voor 1968 Grote belangstelling voor uienteelt 0r Gewoon doordoen Op stap. DE belangstelling op de diverse vergaderingen die in de winter in overvloed worden gehou den is doorgaans matig. We vragen ons dan ook af, of men op dit terrein niet tot wat meer samen werking moest komen. Alle verenigingen en or ganisaties houden hun jaarvergadering, zo ook de afdelingen der Z. L. M. Deze vergaderingen combineren gaat moeilijk, doch andere bijeenkomsten met een voorlichtend of instructief karakter lenen zich daarvoor wel degelijk. Ook is samenwerking met buurgemeen ten mogelijk dachten wij. Op vele vergaderingen horen we klachten over de slechte afzet van onze landbouwproducten, en dan deze winter natuurlijk speciaal onze aardappelen. Hieraan zou toch iets moeten gebeu ren vindt men. De standsorganisaties, de afzet- coöperaties moeten zich laten horen! Nu gaat het slecht, nu met de vuist op tafel slaan, nu studies maken van een betere afzetmethodiek, nu zijn wij er rijp voor 't Ja, maar wat men er dan niet bij zegt, maar wel een beetje in het achterhoofd heeft, is, dat als er volgend jaar weer goede prij zen te maken zijn, men geen gehoor geeft aan oproepen tot gezamenlijke actie om de afzetmetho diek te verbeteren. Als het slecht gaat wil men meewerken, maar als de rollen zijn omgekeerd kijkt men liever eerst maar eens de kat uit de boom. De achterban van onze bestuursleden is helaas dikwijls zo wispelturig Op dezelfde vergaderin gen zeggen de deskundigen dat er te weinig leden aanwezig zijn als er over afzet en contractteelt gesproken wordt. Demonstraties met aangedreven eggen en di verse soorten ploegristers zijn belangrijk en wor den goed bezocht, doch bijeenkomsten van afzet- coöperaties en contracttelersvereniging evenzeer. Samen kunnen we de moeilijkheden bespreken en misschien oplossen. Met enkelingen lukt dat De heer W. Lokker, Heerendijk 33, Oude Tonge, schrijft ons: Graag wil ik even de bietenteelt zoals die was in 1967 onder de loep nemen, omdat het zachtjes aan weer al tijd gaat worden om het zaad dat we willen zaaien te bestellen. Vorig seizoen heb ik voor het eerst bieten op afstand gezaaid en wel op 15 cm, dat was pillen- zaad „Trirave", gezaaid 14 april op lichte grond, die zelfde dag gerold en ook gesproeid. In deze bieten, een oppervlakte van 0.50 ha is niets ge daan, ze zijn zo opgegroeid. Kunstmest werd normaal toegediend, gedeel telijk voor, en gedeeltelijk na opkomst, het aan tal planten per ha was rond 62.000; meerdere ma len gecontroleerd door de R.V.L.D. Het oogsten werd voor Vs deel met de hand ge daan op 5 oktober (netto 9545 kg.), de volgende rooiing gebeurde op 1 november machinaal netto 22.882 kg., totaal 32.427 kg. opbrengst van 0,50 ha, het gehalte was 16 Hiermede komen we tot de conclusie dat we absoluut geen bieten behoe ven te dunnen! Dit zegt genoeg. In 1968 ga ik mijn bieten nog ruimer zaaien, en dat is van 1822 cm in de zware grond. Ik zaai niet meer vóór 1 april, wat heb je aan al die zaad- de WALCHERSE bedrijven heerst nu rust. Na de jaarwisseling konden weinig werk zaamheden buiten de bedrijfsgebouwen uitgevoerd worden vanwege sneeuw en vorst. De eerste twee weken van het nieuwe jaar leverden ook al een flinke hoeveelheid neerslag op. Voor het bezoeken van vergaderingen was er alle gelegenheid. Ver schillende regionale en plaatselijke verenigingen hielden bijeenkomsten. Dit zal de eerstkomende vier weken nog wel plaatsvinden. De vereniging voor bedrijfsvoorlichting organi seerde een bijeenkomst waarop het transport van verschillende produkten door enkele personen werd belicht. Er werden door de sprekers ver schillende wenken gegeven om te komen tot een vlot verloop van de oogstwerkzaamheden bij de granen, aardappelen en suikerbieten. Een goede samenwerking tussen de boer, de loonwerker en de handel is hierbij van het allergrootste belang, terwijl een goede verstandhouding tussen de boe ren onderling wat betreft het gebruik van trans portmateriaal in vele gevallen eveneens onmis baar is. De noodzaak hiertoe zal in de toekomst nog toenemen. Van belang is het daarbij dat bij aanschaf van transportmateriaal er rekening mee wordt gehouden dat het materiaal voor alle samenwerkende bedrijven geschikt is. Afgelopen week hebben verschillende kollega's wel wat tijd moeten besteden aan het vorstvrij maken van aardappelopslagplaatsen. Wanneer er niet voldoende maatregelen vooraf waren geno men kan dit bij provisorische opslag wel eens moeilijkheden geven. Voor de teelt van uien blijkt er grote belang stelling te bestaan. Het ziet er naar uit dat het areaal in ons gebied dit jaar nog groter zal wor den dan vorig jaar. Van deze plaats zij er nog maals op gewezen dat het nu wel de uiterste tijd is voor het laten nemen van grondmonsters voor onderzoek op uiestengelaaltjes. Dit kan teleur stellende resultaten bij de uieteelt door het op treden van „kroef" voorkomen. De telers van winterbloemkool hebben weer te kampen met duiven in hun gewas. Vooral wan neer er een laag sneeuw ligt, is dit gewas een aan trekkelijke pleiserplaats voor deze dieren. Tij dens hun verblijf eten ze hun magen vol. In som mige jaren is de duivenschade erger dan schade door vorst en/of wateroverlast. Er zijn verschil lende middelen om deze dieren uit het gewas te houden, maar de beste is nog altijd, zelf verjagen. Knalapparaten leveren soms ook redelijk sukses. Het is wel noodzakelijk dat men zo dicht mogelijk bij het perceel woont. Op de afgelegen percelen is de schade doorgaans het grootst. niet! De samenwerkingskreet horen we op iedere bijeenkomst. Wellicht terecht, maar toch helpt het weinig. We zullen iets anders, iets meer pakkends moeten bedenken! Fusies van handelsverenigingen, fusies van ban ken, stichten van grote supermarkten, e.d. zien we bijna dagelijks plaats vinden, maar wij reage ren daar nauwelijks op. Men moppert op een te groot aantal kleine vei lingen, waarbij men graag naar ons gebied wijst, hoewel wij ons in gezelschap weten van Zuid- Beveland, West Noord-Brabant, Zuid-Hollandse Eilanden en ga zo maar door! En daar gaat het ook niet zo gemakkelijk hebben we begrepen! HeJ is ook allemaal niet even gemakkelijk om de stoel te verlaten waarop men jaren heeft ge zeten, en waarop men voor de gemeenschap goed en belangrijk werk heeft gedaan. Maar de tijden veranderen, de koopgewoonten veranderen, de tussenhandel past zich aan, en ook van ons wordt de nodige aanpassing geëist. Men denkt tegenwoordig in grotere eenheden, daarvan zijn de kleinere de dupe; tenminste als ze niet op tijd de bakens verzetten en hun krachten bun delen. T.a.v. het fust hebben de Thoolse veilin gen een stap in de goede richting gedaan. Samen organiseren zij een aardappelpool, op een niet on verdienstelijke wijze. Maar ja de vooruitstreven- den ónder ons verlangen meer en terecht, omdat er in een centrale administratie en een beter al gemeen gericht beleid in de top beslist betere perspectieven schuilen, teneinde overinvesteringen plaatselijk tegen te gaan en dit dan meer gericht te centraliseren. Momenteel lijkt ons het klimaat er niet direct ongunstig voor. Laten wij het nog tijdig (nou tijdig) vrijwillig doen, anders zal straks de economische noodzaak ons daartoe dwin gen. en dan zal het niet meer meevallen om nog een zo goed mogelijke plaats te bereiken. schieters? Het zaaibed klaarmaken en die zelfde dag zaaien, dat kan bij de tegenwoordige mecha nisering heel gemakkelijk, dadelijk rollen en da delijk sproeien, op geblokt land werkt de be- sproeing het allerbeste. Het zaaien op afstand is uitgevoerd door het loonbedrijf van Gebr. v. d. Boogaard, Zuidzijde. Dit kan overigens niet met alle precisiezaaima- chines. Voor deze proef zijn ook 2 aparte wissel wieltjes besteld, toen, die erop gemonteerd waren (Va uur) kwamen we tot de ontdekking dat er ook op 9 cm. en 6 cm. mee gezaaid kan worden. Nu zullen er weer 2 wisselwieltjes bijkomen om te komen op 18 tot 22 cm. Intussen is er ook weer beter Pillenzaad gekomen nu met 100 éénkie- migheid n.l. de Monohil Hilleshog en de Solorave ook 100 éénkiemigheid. Dat was het vorig jaar nog niet het geval, toen er nog wel enkele dub bele bijstonden. Wij vernamen dat in België en in Frankrijk er heel veel zo gezaaid worden met goede resultaten. Ik meen dat wij in Nederland dan niet moeten achterblijven. Er zijn nu al meer dere bietentelers die mij gezegd hebben dat ze in 1968 ook wel hierin meedoen, en meerdere zullen nog wel volgen. IN WEST ZEEUWS-VLA ANDEREN zitten we momenteel midden in de winter. Een tijd van veel vergaderingenbezoek. Voor de veehouder de tijd van extra aandacht voor de vee verzorging en voor de akkerbouwer de tijd van uitrusten en nieuwe kennis voor het komende seizoen opdoen. Toch moet iedere boer deze tijd zich bezinnen op zijn bouwplan voor het a.s. voorjaar. Een collega vroeg zich onlangs af: wat moeten we nu zaaien? In welke produktie zit nog perspectief? Op alle vergaderingen heerst een pessimistische stemming over bijna alle gewassen. Welnu ik heb maar één advies: gewoon doordoen. Het kan allemaal nog wel meevallen. Er zijn niet veel produkten op té noemen, waarmee we achter de markt aan kun nen zaaien. Dit maakt het misschien wel gemak kelijker, omdat er niets anders opzit dan op de ingeslagen weg voortgaan. Ondanks alle pessimistische geluiden zijn er toch ook nu weer boeren die hun bedrijf gaan intensiveren met melkvee, varkens, fruit, hak- vruchten e.d. Er is mijns inziens geen andere weg. Niets doen en alles laten zoals het was is zeker geen verbetering. Stilstand is in deze tijd van eco nomisch snel veranderende, omstandigheden een achteruitgang. In ons gewest worden weer veel contracten af gesloten voor de teelt van uien; Dit contracteren gebeurt op zeer verschillende wijzen met diverse bepalingen. Soms is de prijs zó dat de handelaar het uienzaad en/of het middel tegen de uienvlieg zelf er bij levert. Kan het niet verstandiger zijn het zaad zelf aan te schaffen van het ras dat men wenst en dan liefst aaltjesvrij zaad. Men kan dan niet voor teleurstellingen komen te staan, dat later blijkt men een ander ras ontvangen heeft of zaad dat niet aan de gestelde eisen blijkt te vol doen. Begin januari zijn in de Landbouwpraktijk- school te Sehoondijke ééndaagse cursussen gehou den over de afstelling en dergelijke van sproei- machines. Hier is een dankbaar gebruik van ge maakt gezien het grote aantal deelnemers. Elk jaar komen er weer boeren bij, die besliuten zelf te gaan sproeien. Het hoeft geen betoog dat dit een machine is waar nauwkeurig mee möet wor den omgegaan, gezien de kónsekwenties die ér aan vastzitten bij onnauwkeurig werken. Het is daarom dat deze cursussen in een behoefte voor zien. Rest mij nog te vermelden dat een dezer dagen onze Rijks Middelbare Landbouwschool haar 25- jarig bestaan vierde. Dit is donderdag 11 januari feestelijk gevierd. De bijeenkomst vond plaats in de grote hal van de Praktijkschool te Sehoondijke onder grote belangstelling. Ook van onze zijde van harte gefeliciteerd met dit jubileum. We ho pen dat deze school nog vele van onze jonge boe ren mag opleiden tot bekwame agrarische onder nemers. Het programma was goed en gezellig. De oud-rij kslandbouwconsulent voor Zeeuws-Vlaan- deren, ir. Bouman, hield een zeer interessante lezing over: „De wereldboerderij en ik". Hij bracht het wereldvoedselprobleem onder de loupe en gezien de omvang van de wereldproduktie is de inbreng van de West Zeeuws-Vlaamse boer hierin maar een nietige schakel in het grote ge heel. De Organisatoren kunnen térügzien op een werkelijk goed geslaagde middag. yAN vorst, gladde wegen en regen hebben we ook op ZUID-BEVELAND de afgelopen week al lemaal ons deel gehad. Buitenwerk was niet mo gelijk en zelfs binnenwerk was evenmin aantrek kelijk. Vorige week naar de jaarlijks weerkerende Spuitdag geweest. Voorheen werden vrijwel alle chemische onkruidbestrijdingen gezien als gericht op het schoonmaken van één gewas. Lang niet al tijd is het mogelijk om bepaalde onkruiden in onze akkerbouwgewassen werkelijk goed te bestrijden. Zo zal men bijvoorbeeld klein hoefblad in de gra nen moeten bestrijden omdat het anders onover- komenlijke moeilijkheden in bieten zal kunnen geven. De afgelopen week staat sterk in het teken van de R.A.I. landbouwwerktuigententoonstelling in Amsterdam. Voor verschillenden een plezierreisje, maar voor velen een tocht waarbij beslissingen moeten worden genomen over een koop van be paalde machines. De keuze zal lang niet altijd ge makkelijk zijn. Verder zijn deze week verschillende groepen met geïnteresseerden in het spuiten van land bouwgewassen voor een ééndaagse cursus over dit onderwerp naar de Landbouwpraktijkschool te (Zie verder pag. 1)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 4