De ziekenhuiskostenverzekering Wist U dat Aan mijn vrienden trekpaardfokkers- en houders 3 VERZEKERINGSZAKEN DE nieuwe aktiviteit van de Z.L.M., waarover in het Kerstnummer de eerste en in het Zeeuws Land- en Tuinbouwblad van 5 januari 1968 de 2e pubiikatie verscheen, is bij de Z.L.M.-leden in de gehele provincie goed ontvangen. Dit blijkt uit de zeer veie reakties welke dagelijks binnenkomen. Toch blijken onze publikaties zo hier en daar tot misverstand te hebben geleid, 't Zal wel aan de schrijver liggen. Reden, waarom wij een poging wagen de misverstanden weg te nemen! In de eer ste plaats dit: Aan de kollektieve verzekering van de Z.L.M., welke gesloten is met de Vereniging voor Ziekenhuis verpleging te Goes (hierna te noe men Z.H.V.) kunnen alle Z.L.M.-leden deelnemen, waar zij ook wonen, in Zeeland of daarbuiten. Voorwaarde is echter wel, dat zij dan hun ver zekering tegen ziekenhuiskosten onderbrengen bij de Z.H.V. Zolang u elders verzekerd bent kunt u niet aan de kollektieve verzekering deelnemen en kunt u dus niet in aanmerking komen voor de pre miekorting van 8 UW EIGEN VOORDEEL: Uit de vele reakties is ons gebleken, dat de dek- kingsvoorwaarden en premietarieven van de Z.H.V. in zeer vele gevallen gunstiger liggen dan de elders lopende ziekenhuiskostenverzekeringen. Deze ver schillen belopen soms, afhankelijk van de grootte van het gezin, enkele honderden guldens premie per jaar. Indien u elders verzekerd bent doet u der halve verstandig na te gaan of er bij u ook grote verschillen vallen te konstateren. U kunt dit laten nagaan door ons een briefje te schrijven of te bel len (011005010), waarop u met spoed bezocht wordt door de buitendienstinspecteur van de Z.H.V. Met deze voorlichter kunt u dan nagaan of het over- sluiten van uw ziekenhuiskostenverzekering naar de Z.H.V. voordelen biedt. Uiteraard is deze voor lichting vrijblijvend. Vanzelfsprekend kan uw ver zekering niet van de één op de andere dag over- gesloten worden naar de Z.H.V. Vele elders lopende verzekeringen zijn n.l. ge sloten voor 3, 5 of 10 jaar. In die gevallen zal dan de af loop termijn in acht moeten worden genomen maar ook daarover kan de voorlichter u informeren. Ook al loopt uw ziekenhuiskostenverzekering nog één of meer jaren elders dan is het toch van belang reeds nu inlichtingen in te winnen. ZIJ, DIE REEDS BIJ DE Z.H.V. ZIJN AANGESLOTEN Voor hen, die reeds bij de Z.H.V. 2!Jn aangesloten ligt de zaak veel eenvoudiger. Zy hebben niets anders te doen dan een briefje te schrijven aan de Z.H.V. met het verzoek hun lopende verzekering over te schrijven naar de kollektieve van de Z.L.M. Zeer vele Z.L.M.-leden hebben van deze mogelijk heid gebruik gemaakt en zullen binnenkort de pre_ mienota over het le halfjaar van 1968 via ons kan toor ontvangen. Zij, die nog geen briefje aan de Z.H.V. schreven adviseren wij dit alsnog te doen. Zij zijn dan wel te laat om hun verzekering nog per 1 januari 1968 via de koflektieve verzekering van de Z.L.M. te laten lopen maar wel vroeg genoeg om dit per 1 juli 1968 te laten ingaan. Het is n.l. zo, dat alle aanvragen aan de Z.H.V. voor overschrijving naar de kollek tieve van de Z.L.M., die na 15 januari 1988 binnen komen, eerst per 1 juli 1968 in de kollektieve ver zekering zullen komen. Zij missen dan over het le halfjaar 1968 de extra premiekorting van 8 Dit is overigens eigen schuld want dan had men, zoals verzocht werd, vlugger moeten zijn. 1. Ons advies voor de aangesloten Z.L.M.-leden bij de Z.H.V. is: Zorg er voor, dat uw ziekenhuis kostenverzekering nu per 1 juli a.s. via de kollek tieve van de Z.L.M. loopt. Een briefje aan de Z.H.V., Heernisseweg 188a te Goes is voldoende. 2. Aan de Z.L.M.-leden, die elders verzekerd zijn adviseren wij: Laat uw lopende ziekenhuiskosten verzekering vergelijken met die van het Z.H.V. In de meeste gevallen zal er een aanmerkelijke pre miebesparing inzitten. Nadere inlichtingen ver krijgbaar bij de Verzekeringsinstellingen van de Z.L.M., Postbus 72 te Goes, tel. 011005010 of recht, streeks bij de Z.H.V., Heernisseweg 188a te Goes, tel. 01100—7603. DE L. DEZE MAAND IN BRUSSEL J"}E winter heeft ook Brussel in zijn greep. Sneeuw en spiegelgladde wegen afgewis seld met zouterige modder maken het verblijf niet tot het aangenaamste dat men zich denken kan. De stemming wordt zeker niet verbeterd door de onzekerheid die heerst over een spoedig hervatten van de werkzaamheden in de E. E. G., bij allen die bij de diensten van de Europese Commissie wer ken. Voor dit laatste is de generaal verantwoorde lijk, want >iet Franse staatshoofd heeft opnieuw meerdere of mindere toorn bij zijn vijf partners op gewekt door het afwijzen van onderhandelingen met Groot-Brittannië en de Scandinavische landen over hun toetreden als lid van de, op economisch gebied zeker succesvolle gemeenschap. De rege ringen van Italië, België en Nederland hebben daar na nog weinig geneigdheid getoond aan de werk zaamheden tot verdere uitbouw van de E. E. G. mee te doen. Zij hebben naar officieel verluidt een pe riode van nadenken nodig om hun houding te be palen. Voorts houden de Benelux-ministers voeling met elkaar. Juist deze week hebben de bewindslieden van buitenlandse zaken hun periodieke bijeen komst en wie weet wat daar uitkomt. Inmiddels zoekt ook de Westduitse minister Brandt naar tus- sen-oplosaingen, waardoor Engeland langzaam maar zeker in etappes de E. E. G. binnengeloodst zou moeten worden. Veel geestdrift heeft hij daar bij noch bij de Beneluxlanden, noch bij Engeland zelf ontmoet. Dit alles maakte, dat de permanente vertegenwoordigers van de zes E. E. G.-landen geen nieuwe datum voor een volgende vergadering van de ministers van buitenlandse zaken konden vaststellen, leder land heeft namelijk in Brussel een kantoor gesticht, onder leiding van een per manent vertegenwoordiger. Zij moeten als het ware, door onderling overleg en met de Europese com missie, de weg voorbereiden voor de vergaderin gen van de Raad van Ministers. En als deze niet uit een vraagstuk kunnen ko men door te grote onderlinge verschillen van me ning of inzicht krijgen zij veelal de opdracht een oplossing te zoeken. Zij hebben de rang van am bassadeur. Voor Nederland is het Mr. Spierenburg, die o.a. een landbouw-attaché te zijner beschikking heeft. Overigens werd wel een datum in de volgende week afgesproken, waarop de ministers van land bouw zullen vergaderen. Of deze dan geconfron teerd zullen worden met de voorstellen van de Europese Commissie voor de regeling voor melk en zuivelprodukten en daarover een eerste gedach- tenwisseïing zullen hebben, moet worden afge wacht. De diensten van de heer Mansholt zijn er praktisch klaar mee, maar de Commissie moet het nog goedkeuren. Het moeilijke probleem zal daar bij zijn, dat de kosten van het melkprijsbeleid bij de op 1 april a.s. in werking tredende richtprijs van 35,3 cent per kg melk, zeer hoog dreigen op te lo pen. Voor het bedrijfsleven zal het daarom van belang zijn te vernemen, welke plannen zijn uitge broed om deze kosten te beperken of althans aan banden te leggen. Een verlaging van deze richtprijs ook door de melkveehouder te laten halen, is voor dit landbouw bedrijfsleven welhaast onaanvaardbaar. Het is op het ogenblik zeker een van de meest dringende landbouwzaken, hoewel ook een aanpak van het structuurbeleid met alles wat daaromheen zit zo als communautaire structuurprogramma's, produ centengroeperingen en maatregelen ter regeling van het concurrentievraagstuk eveneens aan de orde zijn. Daarnaast kampt de voorzitter van de Commis sie, de Belg Jean Rey nog met het personeelsvraag stuk. Nu de diensten van de E. E. G., de Kolen- en Staalgemeenschap en de Euratom zijn samenge smolten zijn er te veel directeuren-generaal, direc teuren, administrateurs enz. om efficiënt te werken. De puzzle wie blijven kan en wie verdwijnen moet is er een om grijze haren van te krijgen. Daarbij wil natuurlijk niemand in de kou gezet worden. En dat in deze winterl Zo men ziet, genoeg werk aan de winkel, deze maand in Brussel. s. TJET tegenwoordig voor een jonge beginnende ondernemer geen eenvoudige opgave is, om zijn bedrijf zodanig op te zetten dat een rendabele exploitatie mogelijk is. Nu kan men als men wat ouder is wel zeggen, dat dit door alle tijden heen verre van eenvoudig was. Men kan zeggen alle begin is moeilijk". On geveer 75 jaar geleden schreef een Groningse boer: „De belastingen vermeerderen gaandeweg, de arbeidslonen klimmen op onrustbarende wijze en „de koopprijzen van landerijen hebben een hoogte „bereikt, die velen verbaasd doet vragen, waar dat „heen moet?" Deze Groninger boer liet het niet bij deze verzuchting, maar gaf zijn collega's het volgen de advies: a. doe al je werk met oordeel. b. plaats geen tweede man, waar één man voldoen de is. c. laat geen werk uitvoeren waarvan het niet zeker is dat het resultaat de uitgaven beloont. d. trek zoveel mogelijk profijt uit het gebruik der werktuigen. f^EN lesje in economie, dat ook vandaag voor de jonge ondernemer zeer actueel is. Ook nu dient alle werk met oordeel, d.w.z. met grondig overleg te gebeuren. Ook nu geen twee man waar één het wel af kan. De kans hierop is momenteel niet groot, daar het aantal arbeidskrachten in de landbouw sterk is afgenomen en nog steeds terugloopt. Ook in 1968 geldt voor de jonge ondernemer, trouwens evengoed voor de oudere, „vergelijk de kosten van alle werk met de redelijkerwijze te ver wachten resultatenen tenslotte, veel meer nog dan aan het eind van de vorige eeuw is de boer op mechanisatie aangewezen en is het zo efficiënt mogelijk gebruik der werktuigen van belang. 1S er dus veel overeenkomst met de periode van 75 jaar terug, er is nog meer verschil! Soms in ongunstige zin, maar ook naar de gun- stige zijde. De landbouwwetenschap heeft zeer grote vorde ringen gemaakt en de voorlichting is veel beter. De jonge boer kan een veel betere begeleiding krijgen om zijn bedrijf rendabel op te zetten en te voeren dan vroeger het geval was. De bedrijfseconomie heeft in deze periode een enorme vooruitgang ge boekt. Onze Groninger boer kon zich niet tot zijn boek- houdbureau wenden en ook niet tot de bedrijfsvoor lichting van Rijk of eigen organisatie. Hoe totaal anders 'is dit in onze tijd. De bedrijfseconomische afdeling van ons boek- houdbureau verzorgt reeds een aantal jaren voor tal van bedrijven een bedrijfseconomische boek houding. Van Rijkswege wordt het streven naar steeds meer bedrijfseconomische boekhoudingen door subsidie aangemoedigd. Voor 1968 geldt voor de kosten hiervan een nieuwe subsidieregeling. ONDERNEMERS DIE IN 1967 MET EEN EIGEN BEDRIJF ZIJN BEGON NEN, KUNNEN ZICH AANMELDEN OM VOOR SUBSIDIE IN AANMERKING TE KOMEN. Laten onze pas begonnen jonge boeren hiervan gebruik maken en zich voor nadere inlichtingen wenden tot de BEDRIJFSECONOMISCHE AFDE LING VAN HET BOEKHOUDBUREAU VAN DE Z. L. M.. WIJNGAARDSTRAAT 20 TE GOES. Zij die van deze regeling gebruik willen maken moeten zich hiervoor opgeven VOOR 15 MAART 1968. MEIJERS. INGEZONDEN 1843 Z. L. M. 1968 QP 20, 21 en 22 juni a.s. zal de Z. L. M. haar 125- jarig bestaan herdenken. In verband hiermede zal een grote provinciale landbouwtentoonstelling worden gehouden op de terreinen van de Maatschap „De Wilhelminapolder". Als oud-secretaris van de Afd. Zeeland van de Kon. Vereniging „Het Neder- landsche Trekpaard" wil ondergetekende speciaal de aandacht van de Zeeuwse trekpaardfokkers en -hou ders er op vestigen dat aan deze tentoonstelling als van ouds een afdeling „levende have" verbonden zal zijn, waarbij de trekpaarden zeker niet mogen ont breken. Wel is deze fokkerij sterk teruggedrongen door de mechanisatie, maar ze zijn er nog, de trek- paardhengsten en -merries, getuige de te Goes on langs gehouden keuringen van achttienmaanders en de gecombineerde verplichte keuring en de daaraan verbonden centrale premiekeuring van dekhengsten, alsook de in de afgelopen zomer gehouden fokvee- dagen. Wel wat minder aangiften uiteraard, maar alle zeer goed geslaagd, zowel door de kwaliteit der voor gebrachte paarden, als door de grote belangstelling die nog steeds voor deze keuringen bestaat. De Zeeuwen hebben dus nog het materiaal, dat tentoonstellen ten volle waard is. Daarom vrienden fokkers en -houders van het Nederlandse trekpaard, doet allen mee en geeft uw paarden op voor deelname aan de Z. L. M.-tentoonstelling, waarvoor t.z.t. in schrijfformulieren zullen worden toegezonden. Als alle fokkers en houders meewerken kan de Afdeling Zeeland van de K. V. N. T. nog een keurkollektie trekpaarden laten zien, die kan wedijveren met an dere keuringen waar dan ook. Daarom is het besluit van de algemene vergadering van de Afdeling Zeeland van de K. V. N. T. van j.l» maandag 15 januari tot medewerking aan deze Z. L. M.-tentoonstelling een zeer gelukkig besluit te noemen! A. CAPPON.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 3