<"Uoor de ^Vrouw van Wet <=^latteldnd Vergif door de brievenbus Wat doet de economisch sociale voorlichtster? DE economisch sociale voorlichtster of kortweg gezegd „E.S.V." heeft als doel voorlichting te geven aan de plattelandsbevolking. De E.S.V.-ster geeft in hoofdzaak voorlichting over: Op alles voorbereid Het aanschaffen van diepvriezer is het overdenken waard 17 Onder redactie van Mevrouw L N. Huijsman—Griep Een baby van drie maanden heeft een hoornvlies- beschadiging opgelopen, omdat het kindje spetters van het schoonmaakmiddel „Andy" in de oogjes kreeg. Een kleuter van 2Vt jaar moest na het drinken van hetzelfde middel met een verbrande slokdarm en maagklachten in een ziekenhuis worden opgenomen. Het schoonmaakmiddel, dat deze narigheid ver oorzaakte, werd door een verspreidingsbureau van reclamemiddelen in opdracht van de fabrikant in een deel van de randstad Holland huis aan huis in de brievenbus gedeponeerd. Na het eerste geval waarschuwde -het ziekenhuis de geneeskundige inspectie voor de volksgezondheid in Noord-Holland te Haarlem. Toen zich twee weken later het tweede ongeluk voordeed was de inspectie Warenwet nog niet van het eerste op de hoogte. De Inspectie Volksgezondheid had zijn schriftelijke mededeling aan een verkeerd adres gestuurd. De Inspectie Warenwet is van mening, dat het schoonmaakmiddel gevaarlijker is dan de fabrikant voorgeeft. Het bevat ammonia en formaline. Het geval „Andy" is niet het eerste van deze aard. Be^in vorig jaar werd in ons land een grote reclame-actie gevoerd voor het reinigingsmiddel „Ajax", waarvan eveneens huis-aan-huis proef- flesjes door de brievenbussen werden geschoven. Ook Ajax bevat ammonia. Ook van Ajax heeft een peuter gedronken en ernstig letsel opgelopen. Van het geval „Ajax" hebben de kranten duidelijk ge wag gemaakt. Het is helaas niét genoeg gebleken om de fabrikanten van „Andy" er toe te bewegen voor hun product een minder gevaarlijke versprei dingsmethode te zoeken. Gelukkig is er nu een Tweede Kamerlid geweest, die de minister van Volksgezondheid heeft verzocht op zeer korte termijn wettelijke maatregelen te nemen om de consument tegen mogelijke gevolgen van dit soort reclamepraktijken te beschermen. ZOETSTOFFEN EN SUIKER Cyclamaten zijn sedert 1950 erkende zoetstoffen die suiker kunnen vervangen, b.v. in frisdranken, in de farmaceutische industrie als smaakcorrector fungeren en een belangrijke rol spelen bij dieet voeding tegen te dik worden. Voedingsdeskundigen hebben aangetoond dat zoetstoffen geen gewichts vermindering geven en hebben nog in onderzoek of constant gebruik schadelijk is voor de gezond heid. De gemiddelde Amerikaan gebruikt 1 van deze stoffen in zijn voeding maar bij een hogere winstmarge maken 8 fabrieken in de V. S. reeds cyclamaten voor vervanging van 600.000 ton sui ker. De suikerindustrie is daartegen nu een campagne begonnen. 1. Woninginrichting, -verbouw en -nieuwbouw plus alles wat daarmee samenhangt. 2. Leiding en beheer van de huishouding of wel arbeidsbesparing van de huishouding, 3. Gezinsbudgettering of goede besteding van het beschikbare huishoudgeld. Door de handen van de huis vrouwen gaat veel geld, dus is het belangrijk, dat dit met overleg wordt besteed. Voorlichting over deze punten kunt U krijgen in de vorm van: a. Individuele voorlichting. (Persoonlijk gesprek). b. Praatgroepen. (Groepen van ongeveer 10 dames in huiskamerverband). De onderwerpen voor dit seizoen zijn: 1. Arbeidsbesparing in de huishouding; 2. Waar blijft ons geld? 3. Moderne textielstoffen. e. Lezingen: Loopt ons huishouden op rolletjes? Woon prettig en praktisch. Bij de Zeeuwse Landbouwmaatschappij is als eco nomisch sociaal voorlichtster aangesteld: Mejuffr. Z. J. H. Edzes, Seissingel 40, Middelburg, tel. 01180- 5233. Op dinsdag is mejuffrouw Edzes aanwezig op het Landbouwhuis te Goes. U kunt haar dan persoonlijk raadplegen of telefonisch bereiken onder nummer 01100-5010. (ALLE VOORLICHTING IS GRATIS!). Wij leven in een klimaat vol afwisse ling en al hebben de molenaar of de schip per het niet altijd bij rechte eind, toch krij gen wij te maken met depressies en hoge drukgebieden en met angst in ons hart zien we op de weerkaart, dat het in Scandina vië overdag meer dan 20 graden vriest. Berg je als de wind naar 't noord-oosten draait en een hoge drukge- bied uit Scandinavië op ons afglijdt. Wij zijn aan veel gewend in ons kikkerlandje en een zomer kan het zo gek niet maken of wij hebben er een vestje voor en ook de winter laat ons zelden met de mond vol 'klappertanden staan. Aan kleren ontbreekt het ons bijna nooit. Nu wij volgens mo de-deskundigen op de maxi-mode afstor men, kan bijgaande kleurige maxi-pull- over van draion u vast en voorproefje geven. Deze is be stemd voor mogelijke „witte" dagen, wan neer uw bezigheden buitenshuis het ka rakter van de winter sport dragen. (Lijkt lekker warm door zijn lengte). In Nederland worden door vele huisvrouwen op het platteland jaarlijks groenten, fruit en slacht- produkten gekonserveerd. Er zijn verschillende ma nieren van konserveren, waarvan diepvriezen de voorkeur geniet en steeds meer wordt toegepast. De diepvriezer kan vooral wat vlees betreft een flinke kostenbesparing geven. Voor groente en fruit is het voordeel veel geringer. Bovendien geeft de diep vriezer dan ook weinig tijdsbesparing, maar natuur lijk heeft men te allen tijde de beschikking over een smakelijk produkt. Om een kostenberekening te maken, wordt er van uitgegaan, dat de diepvriezer voor 100°/# benut wordt, zodat de vaste kosten per liter zo laag mogelijk komen te liggen. VOORBEELD KOSTENBEREKENING: KIST VAN 450 L. INHOUD Prijs aanschaf kist: /-1045, Afschrijving in 10 jaar 104,50 Kosten electriciteit 365 x 2Vj x 7 ct 65, 4 rente van 522,50 20,90 Onderhoud 2°/o 20,90 Kosten per jaar 211,30 Vaste kosten per liter 0,47 In deze diepvriezer wordt een gekocht varken ge daan van 95.5 kg geslacht géwicht Prijs varken a 2,41 per kg 233,98 Provisie koopman 5, Slachtkosten slager 25, 1 263,98 Verpakkingsmateriaal 12, Totaal f 275,98 Kosten per kg: 275,98 95.5 2,90 Vaste kosten 0,30 Totaal per kg f 3,20 Stel, dat de gemiddelde prijs van vlees en vlees waren, gekocht in een winkel ongeveer 5,80 per kg is, dan geeft dit een prijsverschil van 2,60 per kg. GEEN TIJD Misschien heeft U opgemerkt, dat in deze verge lijking niet over tijd is gesproken. De factor tijd is voor ieder anders en het is moeilijk hiervoor een bepaald bedrag te noemen. Wel moet u er rekening mee houden, dat tijd geld is. REGELS VOOR GOED DIEPVRIEZEN a. Kies levensmiddelen van goede kwaliteit; b. Gebruik goed verpakkingsmateriaal; c. De levensmiddelen moeten snel en op lage tem peratuur worden ingevroren; d. Fruit en groenten dadelijk na het oogsten klaar maken; e. Zout en kruiden verminderen de houdbaarheid; f. Deel de porties zo in, dat ze zijn afgestemd voor één dag. INHOUD DIEPVRIEZER Deze kan variëren van 100- tot 600 liter. Bij nor maal gebruik van de diepvriezer voor inmaak van vlees, groenten en fruit en het bewaren van cake, brood en dergelijke kunnen we rekenen op 75- tot 100 liter per volwassene. DE KIST MOET GOED GEVULD ZIJN. AANSCHAF OVERWEGEN WAARD Wanneer U niet gewend bent zelf te slachten, te wecken of een grote hoeveelheid vlees te kopen, dan zult u dus werk aantrekken. De overwegingen van het al of niet aanschaffen van een diepvriezer zijn bij iedereen weer anders en vele factoren spelen een rol, zoals: Zelf slachten. Eigen tuin. Zelf bakken. Ligging boerderij. Hoe vaak komen de leveranciers? Aantal kinderen. Meehelpen van de vrouw op het bedrijf. Interesse van de vrouw. Z. J. H. Edzes.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 17