De maand januari op het Zeeuws landbouwbedrijf 9 D. RENSMA R.L.V.D. - Goes DE eerste maand van het nieuwe jaar heeft weer zijn intrede gedaan. Méér dan iedere andere maand i9 januari er één van vergaderingen, kursussen, enz. Verder bepalen de werkzaamheden zich hoofdzakelijk tot veeverzorging, werktuigen- en drainage-onderhoud, veran dering en verbetering van de inrichting van de bedrijfsge bouwen, enz. Tracht aan de hand van de U beschikbare gegevens en praktijkervaringen een zo goed mogelijk bedrijfsplan op te stellen, uw bedrijfsvoorlichter wil dit ook gaarne met U be spreken. Stel U zoveel mogelijk 'op de hoogte van de nieuwe ontwikkeling op het gebied van mechanisatie (R. A. I.) en chemische onkruidbestrijding. Bezoek zoveel mogelijk de vergaderingen van de landbouworganisaties en andere in stellingen, om uw persoonlijk inzicht te ontwikkelen. Daar door zal beter in staat zijn om de problemen te overzien en een keuze te bepalen uit de verschillende mogelijkheden. Het ploegen is klaar. Schijnbaar heerst er rust op de bedrijven. In werkelijkheid tracht de boer thans zijn nieuwe bedrijfsplan zodanig op te zetten dat 1968 weer een arbeidsrationalisatie van 1015 geeft. BOUWPLAN EN VRUCHTWISSELING Een goed bouwplan opstellen is geen eenvoudige zaak. Vooral in verband met de minder gunstige resul taten van sommige gewassen, gedurende de laatste jaren. Wij willen graag de grond gezond houden. Hier voor is een goede vruchtwisseling noodzakelijk Tevens willen wij echter graag zoveel mogelijk die gewassen verbouwen waarvan, gezien de kilogram^ opbrengst en de prijs, een goed financiëel resultaat kan worden verwacht. Soms bestaat dan de neiging om te overdrijven en dat kan in de toekomst weer leiden tot teleurstellingen. Een te éénzijdig bouwplan kan bij diverse gewas sen aanleiding geven tot het optreden van verschil- RASSENKEUZE Gelukkig heeft de rassenkeuze grote belangstelling bij de boer. In uw landbouwblad is reéds uitvoerig over de rassenkeuze geschreven. Het kan goed zijn die rassen te handhaven die reeds in de praktijk be kend zijn. Blijkt het echter dat er voor bepaalde be drijfsomstandigheden een beter ras beschikbaar is, dan zal tijdig overgeschakeld moeten worden. Om een goede kennis te krijgen van de verschillen de rassen, zal bestudering nodig zijn van de reeds eerder gepubliceerde rassenberichten en de rassen- lijst. Voor het eerst is er een suikerbietenras in de Ras- senlijst 1968 opgenomen met natuurlijk monogerm Ingaande september 1967 is er een nieuw kalkbe- mestingsadvies voor bouwland ingevoerd. Was voor heen het bekalkingsadvies er op gericht om de meest gewenste pH te bereiken om een goede opbrengst ta verkrijgen, thans streeft men er naar om de kalk- toestand van de grond zodanig op peil te brengen dit de ^rond in een goede struktuurtoestand zal ver keren. Door onderzoek kan men thans aangeven hoe hoog de pH moet zijn om, op kleigronden van ver schillende zwaarte en met verschillende gehalten aan organische stof, een goede struktuur te mogen ver wachten. De voedervoorraad kan als er enige tijd van gevoerd is mee- of tegenvallen en aan Een flinke eenheid melkvee maakt het economisch verantwoord om het verwerken de hand hiervan kunnen de rantsoenen nog tijdig gekorrigeerd worden. van de voederbieten te rationaliseren. lende ziekten. Gegevens over de bezetting van met aaltjes besmette grond, bijv. bij uien, erwten en bie ten, kunnen worden verkregen door grondonderzoek. Waarschuw op tijd de monsternemer, opdat u tijdig de gegevens van de uitslag ontvangt. WINTERTARWE De stand van de uitgezaaide wintertarwe is over het algemeen goed. Zoals het zich nu laat aanzien zal op weinig percelen bijgezaaid moeten worden. Mocht dit in voorkomende gevallen wel nodig zijn, dan is hiervoor Opal het meest geschikte zomertarwe-ras. Dit ras is produktief, ook op minder goede gronden en het is vroeg rijp. Eigenschappen dus die gunstig zijn voor eventuele bijzaai in wintertarwe. zaad. Deze nieuwe ontwikkeling bij de veredeling van de bieten is interessant en biedt goede vooruitzichten voor de telers. BEMESTING Het bemestingsadvies op basis van grondonderzoek maakt een doelmatige bemesting mogelijk. Er staan de boer ter beschikking: enkelvoudige- en een reeks samengestelde meststoffen. Als men de gehele bemesting met samengestelde; meststoffen wil uitvoeren, geeft dit arbeidsbesparing. In de praktijk blijkt dat, om op het gewenste mo ment de juiste mengmeststoffen op het bedrijf te hebben, tijdig en voldoende overleg met uw leveran cier nodig ts. VEEHOUDERIJ Op het gemengde bedrijf wordt een belangrijk deel van de beschikbare tijd in de winter aan de veehou derij besteed. De rantsoenen die opgesteld zijn kun nen nog eens worden nagegaan aan de hand van de voedervoorraad. De voorraad kan, als er enige tijd van gevoerd is, mee- of tegenvallen en aan de hand hiervan kunt u de rantsoenen nog tijdig korrigeren. Voor een goede en voordelige opfok van de kalveren is het nodig, om naast de noodzakelijke melk, al spoe- t dig (in de 2e week) een weinig hooi bij te voeren; al leen het beste hooi is voor de jonge dieren goed ge noeg. Ook indien men beschikt over kuil van zeer goede kwaliteit, kan dit reeds op jonge leeftijd bijge voerd worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 9