KNLC Dagelijks Bestuur Z.L.M. vergaderde d2> „ZIE ZEELAND" LANDELIJK CONGRES 1968 TE GOES 3 (Vervolg van pag. IJ Bestuur acht deze periode te lang en acht een overgangstermijn van bijvoorbeeld twee jaren drin gend gewenst Waar het systeem van belasting heffing gebaseerd is op een onmiddellijke aftrek is het ongerijmd, dat afbreuk aan dit principe wordt gedaan in het ontwerp wanneer bepaald wordt, dat de minister van Financiën, in overeenstemming met zijn collega van Economische Zaken, deze af trek kan temporiseren of zelfs geheel verbieden. Tenslotte merkte de vergadering op, dat de in het ontwerp genomen regeling voor vrijstelling van registratierecht bij overgang van onroerend goed in de agrarische sfeer in de rechte lijn zodanig uitgebreid dient te worden, dat ook een gedeel telijke bedrijfsovergang onder deze regeling zal vaiien. Het Bestuur zal haar opmerkingen aan hangig maken bij de desbetreffende instanties. TUINBOUW De heer P. J. J. Dekker deelde mede hat de situatie in de groenteteelt de laatste weken voor verscheidene produkten is verbeterd. Er is een sterke vraag naar wintersla, vooral voor export. Hoewel het aanbod groot is kon de prijs na kerst mis daardoor belangrijk aantrekken. De propagan- da-aktie van het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen die in Engeland werd gevoerd voor de sla, was effectief. Ook naar spruiten is er een goede vraag, mede uit het buitenland. De prijs ligt thans op een gunstig peil. Het grote aanbod wordt vlot afgenomen. De vraag naar kool blijft zwak en daar door is het prijspeil aanhoudend laag. Daarentegen ligt witlof gunstig in de markt met goede prijzen. Wat de afzet van fruit betreft is er een groot verschil tussen peren en appels. Naar peren is er een goede vraag in binnen- en buitenland. De prijs is zeer bevredigend en ook in de komende periode zijn geen afzetmoeilijkheden te verwachten. De appels vormen hiermee een tegenstelling. De voor raden zijn groot, zowel in ons land als in de buur landen, o.a. Frankrijk en Italië. Het binnenlandse verbruik is bevredigend, doch de vraag voor ex port is beperkt. De prijs staat aanhoudend onder druk. Vanaf half november is de mogelijkheid open gesteld om weer fruit uit te voeren in meermalig fust. De grootwinkelbedrijven in het buitenland blij ven de voorkeur geven aan éénmalig fust, doch de grensexport is toegenomen met gebruikmaking van meermaiig fust. In Engeland had men in 1967 een kleine fruit oogst, zodat men vroeger dan andere jaren invoer heeft toegestaan. Om zaken te doen is het echter gewenst grote hoeveelheden aan te bieden; Frank rijk heeft door zijn aktieve wijze van verkoop aan zienlijke hoeveelheden kunnen leveren. Voor ons land waren de kansen kleiner, omdat het huidige veilingsysteem minder mogelijkheden bood. Daar om werd een andere weg ingeslagen. Door bemid deling van het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen is voor de maand januari een kwantum Golden Delicious in de gevraagde maten bij el kaar gebracht en tegen een redelijke prijs naar Engeland verkocht. Dergelijke transacties zijn mogelijk als de telers bereid zijn om mee te werken om uit de pool be paalde hoeveelheden ter beschikking te stellen van de organisatie, teneinde deze laatste in staat te stellen op elk ogenblik een bepaald kwantum af te zetten. Tenslotte merkte de heer Dekker nog op dat de appelvoorraden groter zijn dan voorgaande jaren. Het lijkt daarom gewenst regelmatig te ruimen. Dan is er misschien een kans dat er later wat ruimte komt voor een prijsverbetering. VEEHOUDERIJ De heer De Buck deelde mede, dat de paarden- stapel steeds kleiner wordt. In 1967 werden er in ons land ruim 15.000 geslacht en ruim 9.000 uitge voerd, tegen een invoer van 5.800, meestal uit lan den achter het. ijzeren gordijn. De schapen blijven duur; import uit Engeland is niet mogelijk. Er is een verbod in Nederland uit gevaardigd, dat het verboden is drachtige schapen af te slachten, met de bedoeling a.s. voorjaar vol doende lammeren te hebben. Er was in de afgelopen week een zeer belang rijke uitvoer van levende varkens, terwijl er 157.000 geslacht werden, waarmede het totaal aantal in de cember 650.000 stuks beloopt. Frankrijk is een be langrijke afnemer van vers varkensvlees. Oosten rijk nam 5.000 ton buikspek af, terwijl veel ham en schouders in ingeblikte vorm naar Amerika en En geland gaat. Ongeveer 40 van het varkensvlees blijft voor consumptiedoeleinden in eigen land. Ten aanzien van het slachtvee deelt de heer De Buck mede, dat de laatste dagen de prijs weer iets is aangetrokken, hoewel de algemene stemming zowel bij de handel als bij de veeweider en -mester ontevreden blijft. Men moet in de komende tijd veel aanbod verwachten, ook uit het buitenland, zodat men in de loop van dit jaar niet op bedui dend betere prijzen moet rekenen. De gebruiksvee-markt is rustig; het aanbod liep wat terug. De prijzen voor melk- en kalfsvee ble ven stabiel. De export van fokvee was niet groot, hoewel deze week een flinke zending naar Peru gaat en een volgende bestelling in voorbereiding is. De produktie en uitvoer van mestkalveren is groot met een goede prijs. In 1967 werd circa 56 miljoen kg kalfsvlees uitgevoerd en hiervan ging het grootste deel naar Italië. De vleesconsumptie in ons land is in 1967 met 1 kg per hoofd geste gen, hetgeen toch nog altijd een kwantum van 12 millioen kg betekent. Men kan spreken van een lonende melkveehou derij in 1967. In het afgelopen jaar Is 100.000 ton melk meer aan de zuivelfabrieken geleverd dan in 1966 tot een totaal van ruim 7 milliard kg. De nieuwe melkprijs in de E. E. G. gaat in op 1 april 1968 met een bedrag van 35,50 per 100 kg met 3,7% vet. Voor de consumptiemelk is in E. E. G.-verband nog geen prijs vastgesteld. WERKGEVERS- EN ARBEIDSZAKEN Ter vergadering werd geïnformeerd naar de re denen van de veelal forse stijging van de voor schot-premienota's 1968 van het A. S. F. Enerzijds, zo werd erop gewezen, wordt dit veroorzaakt door de premiestijging van de sociale verzekeringen die in 1968 voor een vaste arbeider reeds 17.8% van de loonsom bedragen. Daarnaast is in deze voor schot-premienota nu ook de premie Bedrijfspen sioenfonds voor de landbouw begrepen a 234,— per jaar. Voor een vaste arbeider kan gemiddeld gerekend worden op een voorschotnota van ca. f 1800,a 2000,Anderzijds echter moet erop worden gewezen dat het A. S. F. voor de vaststel ling van de voorschotpremie uitgaat van de arbeids- bezetting op de bedrijven in 1966. Mutaties door ontslag of vertrek van werknemers in de loop van 1967 zijn daarin nog niet verwerkt, zodat in die gevallen wordt uitgegaan van een door het bedrijf te betalen te hoge loonsom. Eerst bij de definitieve vaststelling van de verschuldigde premie wordt e.e.a. rechtgetrokken. Het A. S. F. is echter in voorkomende gevallen altijd bereid voor lopige correcties in de voorschot-premienota's aan te brengen. BENOEMINGEN Het Bestuur kon zich verenigen met de voor dracht tot herbenoeming als leden van de Grond kamer voor Zeeland van de heren R. E. A. de Badts, Schoondijke; W. Koster, Axel; S. J. van Langeraad, Kamperland; W. P. J. Staal, Stoppeldijk; P. Ton, Grijpskerke en J. v. d. Zande, Nieuwerkerk. Tot lid van de Commissie van Toezicht van de Landbouwhuishoudschool te Oostkapelle werd op voordracht van de Kring Walcheren benoemd me vrouw W. JanseFran'Cke, Domburg. Het Bestuur besloot voorts opnieuw ter benoe ming voor te dragen als lid van de Provincialé Ad viescommissie van het O. en S.-fonds de heer Ir. J. Prins. MAURITSPLEIN 23 De eerste plannen liggen op tafel voor het congres 1968 van de algemene plattelandsorganisaties. Ge woonte getrouw is het langzamerhand om met een tussenruimte van drie jaar met een dergelijk congres te komen waaraan mannen, vrouwen en jongeren deelnemen. Het begon in 1959 in Emmeloord met het congres over „De toekomst van het platteland" ter gelegenheid van het 75-jarig jubileum van het K.N.L.C. In 1962 vierde de P.J.G.N. het derde lustrum ter gelegenheid waarvan in Hoofddorp een landelijk congres werd gehouden over „Onderwijs, Vorming en Plattelandsjongerenwerk". In 1965 viel er niet direct iets te vieren, maar er was toch aanleiding genoeg om „Het ondernemerschap in de landbouw" als con- gresonderwerp aan de orde te stellen. Dat gebeurde in Zuidlaren. Waarom Goes? Waarover zal het in 1968 gaan? De vertegenwoor digers van de organisaties die dit nieuwe congres voorbereiden waren het daar al gauw over eens. De ruimtelijke ordening is in Nederland zo'n be langrijk vraagstug, vooral ook voor de landbouw die daarbij direkt betrokken is als belangrijkste grond gebruiker, dat men meende hierover deze keer te moeten spreken met elkaar. Niet in een geest van te willen houden wat men heeft, maar vooral als partner in het gesprek met andere belanghebbende groepen die ruimte zoeken in ons overvolle land. Een belangrijk ander punt kwam daarbij van de kant van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij, die dit jaar het 125-jarig bestaan viert en al plannen koesterde voor een conferentie over het genoemde onderwerp. Een en ander leidde ertoe om het lande lijk congres te houden in het kader van de jubi leumviering van de Z.L.M. die in de week van 17 tot 22 juni zal plaats hebben. Nog belangrijker dan dit toeval van een jubileum waaraan men een der gelijk congres zou kunnen „ophangen" is het feit dat de Z.L.M. aan het onderwerp recreatie en landbouw enige jaren geleden reeds aandacht besteedde, dat het Deltaplan een totale vernieuwing van dit gebied te zien geeft, dat er grootse havenplannen bestaan waardoor de industrie in Zeeland betekenis gaat krijgen. Op het gebied van het verkeer (Ooster- scheldebrug bijv.) hebben de Zeeuwen getoond het belang van de ontsluiting van hun gewest te onder kennen. Hier is, zou men kunnen zeggen met het Deltaplan en aanverwante plannen een stuk ruim telijke ordening in de laatste 15 jaar zodanig in praktijk gebracht dat het gebied een totaal ander gezicht heeft gekregen. Daarom vooral werd het van belang geacht om dit congres in Zeeland te laten plaats vinden. „Zie Zeeland" De titel van het congres luidt dan ook „Zie Zee land"; een congres over besteding en bestemming van landelijke ruimten in Nederland, georganiseerd door het K.N.L.C., de Ned. Bond van Plattelands vrouwen, de P.J.G.N. en de Z.L.M. Dit congres zal in de jubileumweek op dinsdag 18 en woensdag 19 juni 1968 te Goes worden gehouden. Er worden ongeveer driehonderd deelnemers vanuit het gehele land verwacht. In Zeeland zijn reeds plannen geopperd om de congresgangers bij hun aankomst per auto in d© provincie te leiden langs speciale routes om het „Zie Zeeland" zo goed mogelijk tot zijn recht te laten komen. Na afloop van het congres is er voor de gasten van buiten de provincie gelegenheid om nader met Zeeland kennis te maken op de Z.L.M. tentoonstelling die ter gelegenheid van het jubileum zal worden gehouden in de Wilhelminapolder bij Goes. Discussies en sprekers Over de uitwerking van het onderwerp beraadt zich een kleine werkgroep uit de betrokken organi saties. Reeds zijn enkele toezeggingen van prominen te sprekers ontvangen. Naast de landbouw zullen recreatie, verkeer en industrie, als belangrijke be langhebbenden bij het grondgebruik, aan de orde komen. Verder zal ook aandacht worden gegeven aan de vraag hoe deze belangen in samenspel met de over heid tegen elkaar kunnen worden afgewogen. Het is de bedoeling om, evenals dat met de vorige congressen is gebeurd ook dit congres een staartje te geven. Het onderwerp ruimtelijke ordening zal daartoe deel gaan uitmaken van een landelijk ge spreksthema van de betrokken organisaties in het winterseizoen 1968/1969. Het congresverslag zal tegen die tijd, zo wordt verwacht, gereed zijn. J. R. W. EXCURSIE VARKENSHOUDERS De Varkenshouderijkern Walcheren zal in samen werking met de Varkensfokvereniging Walcheren op dinsdag 30 januari a.s. bij voldoende belangstelling een excursie houden naar enkele belangrijke varkens objecten. Hierdoor kan men zijn kennis op het gebied van de varkenshouderij uitbreiden. Daarom wordt deze ex cursie in uw belangstelling aanbevolen. Ook de dames kunnen vanzelfsprekend mee. Bezocht zullen word#n een varkensfokbedrijf in de omgeving van 's-Hertogenbosch en de fabriek van de Coöperatieve Brabantse Vee- en Vleescentrale van de N. C. B. te Boxtel. De leden van de Varkenshou- derijkern en de Varkensfokvereniging ontvangen nog nader bericht omtrent hét volledige programma. R. v. d. MEER. C. W. M. BACKX

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 3