De vorming van de toekomstige ondernemer Taak voor een plattelandsjongerenorganisatie? Provinciale raad voor de bedrijfsontwikkeling in de landbouw P. J. G. Mr. C. Stapel, direkteur van de Volkshogeschool „Allardsoog" te Bakkeveen heeft onlangs onder bo venstaande titel een inleiding ge houden voor een van onze zuster organisaties. De inhoud van zijn voordracht heeft hij neergelegd in een aantal stellingen, die hieronder zijn weergegeven. Niet iedereen zal het op alle pun ten met de heer Stapel eens zijn. Dat hoeft ook niet. Maar laat u in dat geval uw mening eens aan ons weten. Wellicht kan daaruit een in teressante discussie groeien. RED. 1. Ondernemers worden geboren, niet gemaakt; wie als boerenzoon wordt geboren is daarmee echter nog geen ondernemer integendeel het ondernemerschap is de boerenstand „opge drongen" door de economische situatie, en in het algemeen gesproken is het boerenmilieu weinig gunstig voor het veelvuldig vóórkomen van de eigenschappen die kenmerkend geacht kunnen worden voor ondernemers. 2. Bij de voorbereiding op hun toekomst dient er rekening mee te worden gehouden, dat ook voor plattelandsjongeren stad en land open liggen evenals trouwens voor jongeren uit stedelijke omgeving. 3. Hier ligt reeds een taak voor een plattelands jongerenorganisatie: het bevorderen van een zo verantwoord mogelijke school- en beroeps keuze, door tijdig een brede oriëntering van de leden te stimuleren en mogelijk te maken. 4. Voor zover de jongeren „in de landbouw" wil len, zal er bij de voorbereiding op hun toe komst rekening mee dienen te worden gehou den dat in de landbouw in deze jaren de „grote schifting" plaats vindt, zoals die in ambacht en middenstand al veel eerder heeft plaatsgehad: de ondernemersen de „employés" schiften zich uit. 5. In dit proces zou de jongerenorganisatie, te zamen met de a.s.v. en de e.s.v. een belangrijke rol kunnen spelen door in haar vormingsakti- viteiten de vanouds bestaande beeldvorming t.a.v. het „zelfstandig ondernemer" zijn en het „arbeider" zijn te doorbreken. 6. Voor toekomstige ondernemers zowel als voor toekomstige employés in de landbouw zal het leren leiding te geven en te ontvangen van wezenlijk belang zijn; voor beiden is uiteraard een vaktechnische opleiding (mits niet te vroeg en niet te zeer gespecialiseerd: specialisatie kan beter in het beroep geschieden) noodzakelijk. 7. Hier vindt een plattelandsjongerenorganisatie wederom een taak: zij zou haar aktiviteiten voor déze groep van haar leden bewust zodanig kunnen inrichten dat men zich deze „sociale vaardigheden" zo goed mogelijk kan eigen maken. 8. Voor hen, die zich evenwel tot het onder nemerschap aangetrokken en in staat achten, is niettegenstaande het onder 1. gestelde een voorbereiding daarop mogelijk en nood zakelijk: deze zal vooral gericht moeten zijn op het aankweken van een a-traditionele rationele), dynamische en relativerende wijze van denken, op het economisch en efficient leren handelen, op het aandurven van iets nieuws en het durven dragen van risico's. 9. Op dit terrein, van mentale voorbereiding op een eventueel ondernemerschap, zou wellicht de belangrijkste taak kunnen liggen van een plattelandsjongerenorganisatie met betrekking tot diegenen van haar leden die in deze richting ambities hebben. Een programma van aktiviteiten, gericht op het aankweken van de bedoelde wijzen van denken en handelen, van verbeeldingskracht en vindingrijkheid, waarbij de stof ontleend kan, maar niet behoeft te zijn, aan het agra risch bedrijfsleven, is zeer wel denkbaar en zou aantrekkelijk geboden kunnen worden. 10. Rekening dient er ook mee te worden gehou den, dat de tijd niet stil staat: van begin af aan zal men zich op het levenslang leren moeten instellen (ontwikkeling van wetenschap en techniek; verschuiving van specialisme; over gang naar nieuwe beroepen). Deze faktor van de „voortdurende verandering" zal program matisch in de aktiviteiten aandacht moeten krijgen en als „levenslang leren" organisato risch tot uitdrukking kunnen komen in een nauw samenspel met de ondernemersorganisa ties. 11. Een schoolsysteem dat zich kenmerkt door een algemeen vormende onderbouw, die zo lang en breed als zij maar enigszins mogelijk is en die een isolement van plattelands- of landbouw- jongeren voorkomt, is in verband met het voorgaande noodzakelijk. 12. Voor alle plattelandsjongeren zowel meis jes als jongens, zowel toekomstige zelfstandigen als niet-zelfstandigen geldt dat zij zullen leven in een wereld van welvaart en veel vrije tijd: zij zullen erop moeten worden voorbereid Jongerenaktiviteiteit POLITIEKE FORUMAVOND KOUDEKERKE Op vrijdag 26 januari organiseert de afdeling Koudekerke een grote politieke forumavond. Alle partijen die in de Zeeuwse Provinciale Staten zit ting hebben zullen vertegenwoordigd zijn. U komt die avond toch ook naar hotel Rijckborst Aan vang 19.30 uur. DROPPING AXEL - ZAAMSLAG De afdeling Axel - Zaamslag organiseert op vrfl- dag 19 januari een dropping. Het vertrek is om 19.30 uur bij „Landhuis Kijkuit". Goede kleding, stevig schoeisel of laarzen en een zaklantaarn zijn aan te bevelen. Het inschrijfgeld bedraagt 0,50. WEDSTRIJDENAVOND NOORD-BEVELAND De afdeling Noord-Beveland houdt weer een wedstrijdenavond, waar „voor elk- wat wils" wordt geboden. Men kan er o.a. biljarten, sjoelen, rou lette spelen, jokeren en deelnemen aan een muziek quiz, waarmee men de titel P.J.G.-muziekkampioen kan verwerven. De bijeenkomst vindt plaats op vrijdag 12 januari in hotel „De Kroon" te Wissenkerke. Aanvang 19.30 uur. KADERDAGEN P.J.G.Z. EN B.P.J. In het programma van de kaderdagen op het Zil veren Schor, dat vorige week werd gepubliceerd, is door verwisseling van enkele regels op de zetterij een vervelende fout geslopen. Het spreekt vanzelf dat gelegenheid tot kerkgang wordt gegeven op de zondagochtend. Op zaterdagavond worden de wed- strijen tussen P.J.G.Z. en B.P.J. gehouden. Even tuele misverstanden die over de publikatie zijn ge rezen zijn hiermede dus opgelost. TONEELUITVOERING WEST ZEEUWS-VLAANDEREN De afdeling West Zeeuws-Vlaanderen geeft op zaterdag 20 januari in Oostburg en op vrijdag 26 januari in Biervliet een toneeluitvoering. Opge voerd wordt „Moderne jeugd". Aanvang 20 uur. Entree 2,p.p. Bal na. Prijzen voor de verloting kunnen afgegeven worden bij de heer P. v. d. Hooft, tel. 01176—379. ONTSPANNINGSAVOND THOLEN-ST. PHILIPSLAND De jaarlijkse ontspanningsavond van de afdeling Tholen - St. Philipsland wordt gehouden op vrijdag 12 januari in het „Holland Huis" te Scherpenisse. Aanvang 19.30 uur. Opgevoerd wordt het toneel stuk „Zeeman, pas op". Na afloop dansen m.m.v. de New Black and White I KOUDEKERKE NAAR SNIP EN SNAP De afdeling Koudekerke organiseert op zaterdag 3 februari een busreis naar de Snip en Snap-revue te Rotterdam. Inlichtingen en opgave vóór 24 jan. bij J. Brasser, Groeneweg 5, Koudekerke (telefoon 01185—440). om niet alleen voor henzelf deze speelruimte te verwerven (of er, maar dan vrijwillig en bewust, van af te zien!), maar ook hem te leren gebruiken op een verantwoorde wijze. En daar mee is vermoedelijk de belangrijkste taak aan geduid, nog belangrijker dan die van de vor ming van toekomstige ondernemers in de land bouw want velen voelen zich misschien ge roepen, maar er zullen weinigen uitverkoren zijn. QE Zeeuwse Raad voor de Bedrijfsontwikke- ling hield zich in zijn decembervergadering uitvoerig bezig met de bespreking van een oriën terend rapport ten behoeve van de Streekontwikke- ling De Poel-Heinkenszand. In dit rapport, samen gesteld en in de Raad toegelicht door de heer F. do Ronde, bedrijfsdeskundige voor de gemengde be drijven bij het Rijkslandbouwkonsulentschap te Goes, is niet alleen getracht de knelpunten in het desbetreffende gebied aan te geven, maar bovenal ook gepoogd wegen aan te geven waardoor deze zijn op te heffen. De Raad bleek van oordeel, dat mede dank zij de ruilverkaveling er zeker een toekomst voor het ge bied is, maar een begeleiding door een streekont- wikkeling de overgang naar de nieuwe situatie voor veel boeren en tuinders kan vergemakkelijken. Be sloten werd dan ook in beginsel te zijner tijd een voorstel hieromtrent bij de landelijke landbouw- voorlichtingsraad te doen. Met belangstelling en instemming nam de Raad kennis van de werkzaamheden van de agrarisch- sociale en ekonomisch-sociale voorlichting over het afgelopen jaar en de plannen voor deze voorlich ting voor het komende jaar van de Zeeuwse Land bouw Maatschappij. De gegeven toelichting door de heer M. Markusse over enkele facetten van deze voorlichting vormde aanleiding tot een levendige gedachtenwisseling. De Raad verenigde zich tenslotte met het voor stel van de sekretaris omtrent de verdeling van het krediet voor bijzondere voorlichtingsaktiviteiten voor 1968.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 32