Dagelijks Bestuur Z.L.M. vergaderde VRIJDAG 12 JANUARI 196S 56e Jaargang No. 2913 Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van Land- en Tuinbouw en pet°e>t ir Zeeland V .J De komende week zullen ook vanuit Zeeland weer duizenden boeren en tuinders zich naar de R.A.I. te Amsterdam begeven om zich op de hoogte te stellen van hetgeen de werktuigenindustrie en -handel de agrariër te bieden heeft. In dit nummer is ondermeer een plattegrond van de R.A.I.de lijst van de standhouders en een greep uit de „nieuwtjes" op mecha- nisatiegebied opgenomen, (pagina 11 t/m 27). In de eerste vergadering van het jaar 1968 van het Dagelijks Bestuur van de Z. L. M., gehouden op 8 januari j.l. te Goes, sprak de algemeen voor zitter, Ir. Prins, de wens uit, dat het nieuwe jaar voor de boerenstand een goed jaar zal mogen wor den. Terugziende naar 1967 merkte de voorzitter op dat het afgelopen jaar over het algemeen goede opbrengsten heeft laten zien, maar dat de prijzen voor de produkten veel te wensen overlieten, tens te meer is de land- en tuinbouw geconfronteerd met de belangrijkheid van een goede en vlotte af zet van de produkten. De ervaringen van het af gelopen jaar hebben de noodzaak onderstreept om de problematiek die er in deze materie zit aan een nader onderzoek te onderwerpen. Van essentiële betekenis in dit verband is ook dat de bereidheid tot samenwerking in zijn ruimste vorm aanwezig is. Na het verontrustende beeld van de algehele nationale economische situatie van het vorige jaar, lijkt de situatie nu iets gunstiger te zijn. Wanneer inderdaad zou biijken, aat er nog enige ruimte is in het nationale budget, dan wordt onzerzijds een verruiming van het structuurbeleid in de landbouw een eerste vereiste geacht, aldus de heer Prins. De vergadering sprak haar verontrusting uit over de positie van de aardappelenmarkt. De afzet ver loopt zeer onregelmatig en een nader beraad op provinciaal en nationaal niveau over de problemen rond de afzet is naar het oordeel van de vergade ring dringend geboden. Met waardering nam de vergadering kennis van het streven van de Provinciale Zeeuwse Elektrici- teits Maatschappij om in het kader van de bijzon dere regeling voor aansluiting van onrendabele per celen een laatste aantal van circa 50 percelen als nog aan te sluiten. Het Bestuur besloot in een schrij ven aan haar kringen nogmaals op deze mogelijk heid te wijzen. Naar aanieiding van enkele praktijkgevallen acht te de vergadering de momenteel geldende regeling voor heffing van registratierecht bij ruiling van land onrechtvaardig. Wanneer de ruiling gaat tussen land binnen en buiten een ruilverkaveiingsgebied moet wèl, wanneer het geheel binnen de ruilver kaveling blijft, behoeft geen registratierecht be taald te worden. Aangezien ruiling bijna altijd struc- tuurverbeterend werkt acht de vergadering het juist, indien ruilingsovereenkomsten ook in de boven genoemde gevallen worden vrijgesteld van regi stratierecht. B. T. W. Voorts besteedde de vergadering uitvoerig aan dacht aan het ontwerp Belasting op de 'toegevoeg de Waarde (B. T. W.). Gezien het feit, dat voor een groot aantal landbouwprodukten een gereduceerd tarief van 4 zal gelden, zal het wenselijk zijn, naar het oorueei van de vergadering, dat de voor druk voor de agrarische ondernemer hiermee in overeenstemming zal zijn, waardoor heffing en voordruk tegen elkaar weg zullen vallen. In het ontwerp wordt voorts de mogelijkheid ge creëerd, dat een landbouwer gebruik maaKt van een speciale landbouwregeling. In dit geval wordt hij echter niet aangemeiKt ais ondernemer in de zin van de wet. Dit zou inhouden, dat de landbouwer in dit geval ook geen aanspraak kan maken op restitutie van omzetbelasting bij export. Daarom acht de vergadering het wenselijk, dat de landbou wer, die van de landbouwregeling gebruik maakt, als ondernemer aangemerkt blijft. Bovendien achtte men het noodzakelijk, dat het begrip landbouwer zodanig geïnterpreteerd wordt in de nieuwe wet dat ook de veredelingslandbouw, de loonwerkers en de bedrijfsverzorgingsdiensten e.d. als zodanig aangemerkt worden. Discrimine rend achtte de vergadering het, dat de landbouwer in geen geval gebruik kan maken van de voordelige regeling voor de kleine ondernemers. De periode waarvoor gekozen wordt voor de landbouwrege ling wordt in het ontwerp op 5 jaren gesteld. Het (Zie verder pag. 3)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 1