15 ker ontwikkeld en omvat een hydraulische pomp en motor, die beide continu variabel zijn. De traditionele koppeling is niet aanwezig. De besturing van de trekker geschiedt uiterst licht met behulp van twee hefbomen via een hydraulische bekrachtiging op de voorwielen. Met de hefboom voor de snelheidsregeling kan tevens zeer krachtig word geremd. De dieselmotor is van een gerenommeerd Duits merk. Moet lange tijd aèhteruit gereden worden, dan kan op eenvoudige De Lely trekker. wijze de bestuurderszitplaats met de daarbij behorende besturingsorganen 180* gedraaid worden, zodat de bestuurder weer in rijrichting kijkt en een maximum zicht heeft op het betreffende werktuig. De aftakas kan desgewenst ingesteld wor den op 540 omw./min. of 1080 omw./min. Deze wordt ingeschakeld met behulp van een hydraulisch bediende lamellenkoppeling. In uitgeschakelde toestand kan de aftakas met de hand vrij rondgedraaid worden, hetgeen het aankoppelen van werktuigen zeer eenvoudig maakt. De hydraulische hefinrichting heeft een hef- kracht aan de trekkerbalkogen in de hoogste stand van 2200 kg en in de laagste stand van 3000 kg. Enige technische gegevens zijn: 6 cylinder M.W.M. dieselmotor; aantal pk's: 87; gewicht: zonder chauffeur of ballastgewichten 2700 kg; hefinrichting: de auto matische diepteregeling, die beheerst wordt door de optredende trekkracht, be werkstelligt de gewichtsoverdracht. De positieregeling maakt het mogelijk een werktuig in een vaste positie ten opzichte van de trekker te brengen, waardoor men met een werktuig op een bepaalde vooraf ingestelde hoogte kan blijven wer ken. De stand voor „vrij zweven" tenslotte, dient voor het werken met werktuigen, voorzien van diepteregelende wielen. Eén aansluiting voor een buitenwerkende cylinder is aanwezig. Op bestelling zijn nog 2 extra aansluitingen leverbaar. Met behulp van deze aansluitingen kan gewerkt worden met cylinders, die op werk tuigen gemonteerd zijn, biiv. frontladers, kiptrailers, ploegen en dergelijke. Wielen en banden: 16,9/14—30 AS 6 PR bij een spoorbreedte van 1500 mm; voorwielen: 6.50—20 6PR bij een spoorbreedte van 1420 mm—1840 mm; wielbasis: 2435 mm; snelheden: 022 km/uur vooruit continu regelbaar; 012 km/uur achteruit con tinu regelbaar. De nieuwe Lely grondfrees. Een probleem voor dé gebruikers van landbouwmachi nes is nog steeds de vraag hoe de exploitatiekosten het laagst gehouden kunnen worden. Dat V. van der Lely N.V. hiertoe haar bijdrage wil leveren, blijkt uit het feit, dat de alom bekende Lely grondfrees thans geïtroduceerd wordt in een nieuwe uitvoering. Dit nieuwe model, waarvan de rotor, evenals bij het reeds bekende model „overtop" draait, dus tegengesteld aan de rijrichting, is eveneens voorzien van de schermconstructie, waardoor bereikt wordt dat altijd een fijne kruimel achtige bovenlaag verkregen wordt, terwijl de ondergrond grover van structuur blijft. Een groenbemestingsgewas, gras, stalmest of stro wordt in één keer volledig ondergebracht en er ontstaat een prima zaaibed. Het nieuwe model wordt thans uitgevoerd met een verende kap, waardoor grotere stenen of stukken hout door de frees kunnen worden opgenomen, zonder dat be schadigingen optreden. Indien een grote steen tussen rotor en kap komt, wijkt de kap naar boven uit en veert weer terug, zodra de steen er tussen uit is. Mocht de rotor echter toch door één of andere oorzaak geblokkeerd worden, dan is nog een extra beveiliging aangebracht door middel van een breekpenkoppeling. Door deze twee veiligheidsinrichtingen, waarmede in de praktijk reeds zeer gun stige ervaringen opgedaan zijn, kan de gebruiker de exploitatiekosten tot een minimum beperken. Ook de nieuwe Lely grondfrees is voorzien van de cassette variator, waarmede het aantal omwentelingen van de rotor aan de omstandigheden aangepast kan worden. Lely kunstmeststrooier L 2500. De bekende serie kunstmeststrooiers is thans uit gebreid met een getrokken kunstmeststrooier op 2 wielen; de aandrijving geschiedt (Zie verder pag. 19) Eén van de vele voordelen van deze Votex Excèntra cirkelmaaier is de maai- hoogte-afstelling d.m.v. een eenvoudig handwiel, waarmede de snijhoogte van beide maairotors gelijktijdig wordt bepaald. Het voorover-stellen van de ma chine voor het verkrijgen van een kortere stoppel is daardoor niet nodig, zodat de snijhoogte over de gehele werkbreedte altijd gelijk is. Betreffende de con structie en werkwijze kan vermeld worden dat het maaiwerkgedeelte van de Voter Excentra door een veiligheidspal in zijn werkstand gehouden wordt. Zo dra de maairotors tegen een obstakel botsen, die deze zou kunnen beschadigen, kan het maaigedeelte geheel naar achteren wegdraaien. Dit is dan tevens de transportstand van de machine. Door net geringe vermogensverlies in het eenvoudige aandrijfmechanisme, kan voor normale rijsnelheden met een 25 pk. trekker worden volstaan. Deze cirkelmaaier geeft een egale stoppellengte en heeft een traploze snij- hoogte-instelling. Onderhoud en afstelling zijn eenvoudig; slechts één sleutel is nodig voor mes ver wisseling, tranportinstelling en beschermkapdemontage. De beveiliging is goed. Er zijn geen smeerpunten aan de machine. No. 91. Op de stand van Louis Nagel - Arnhem, zijn de John Deere-produkten present. Een enorme serie trekkers opent de rij met 11 modellen van 32 PK tot 143 PK. Het betreft hier de z.g. „20-serie" waarvan de Europese modellen 820, 920, 1020, 1120 en 2020 in oktober werden gepresenteerd. De Europese serie van 32 PK tot 60 PK wordt gevolgd door de Amerikaanse typen 3020 (77 PK), 4020 (100 PK) en 5020 (143 PK). De Europese 1010 en 2020 kunnen bovendien nog als fruitteelttrekker worden geleverd; de 1020 ook nog als specifiek smal spoor; in totaal dus 3 typen voor de fruitteelt van 44 PK en 60 PK. De m Europa en Amerika gebouwde trekkers uit de „20-serie" vertonen kon- struktief zeer vele punten van overeenkomst: gesloten hydraulisch systeem, regeling van de 3-punts hefinrichting met automatische diepteregèling via de onderste trekarmen, 8-versnellingsbak met Hi-Lo schakeling. Het kleinste model, de John Deere tuintrekker type 112 van 10 PK (RAI-pri- pneur) voor gebruik in tuinderijen, parken, sportvelden e.d.. is uit te voeren met maai apparaat, frees, sneeuwblazer en schuifblad. Dit kleine trekkertje, ontwikkeld en gefabriceerd in de U.S.A., zal in de toekomst ook in Eurona worden gefabriceerd, om een wat prijs betreft gemakkelijker entree te hebben Op de Europese markt. Op het gebied van maaidorsers maakt John Deere een keuze mogelijk uit zes verschillende tynen, waaronder één getrokken model. De grootste machine, type 730, munt uit door de enorme kapaciteit waarop dors- en reinigingsorga nen zijn gebouwd. Nieuw is de John Deere veldhakselmachine model 34, op de RAI uitgerust met een maisvoorzetstuk voor snijmais. Deze van oorsprong Amerikaanse machine wordt thans in Europa gemaakt en munt uit door een enorme kaoaciteit, wat blijkt uit het feit dat de aandrijving mag geschieden tot 100 PK. De machine kan worden geleverd met pick-up en 1- en 2-rijige maisbek. De John Deere persen serie is uitgebreid met een nieuwe lanedruk oTvaanoers type C 670. De kapaciteit is aanmerkelijk hoger dan van het type C 410 en bedraagt circa 10 ton/u, afhankelijk van het gewas. E«n brede opraper van 140 cm neemt ook een breed slingerend zwad zonder verliezen op. De nieuwe John Deere cultivatoren C 10 E kunnen worden uitgerust met een z.g. ,.verkruimclaar" om tijdens voorjaarswerkzaamheden. in één arbeidsffang te komen tot het zaaiklaar maken van de grond. Een nieuw tyoe John Deere schïjveneg model BW werkbreedte 3 m sluit de rij nieuwe John Deere-produk ten. Dp het gebied van zaaimachines vertegenwoordigt Louis Nagel Nodet, een moderne gespecialiseerde fabriek. De nieuwe 2 tot 1 gekoppelde machine met een werkbreedte van 6 m, vormt hiervan het bewijs. De twee Nodet zaaima chines behouden elk hun eigen funktie en zijn zeer flexibel in het 3-ounts raam bevestigd om zich aan te passen aan alle oneffenheden in het terrein. De aandrijving vindt plaats door middel van 4 wielen voorzien van lagedruk- banden. Ook de Pneumasem precisiezaaimachine behoort sinds kort tot de Nodetgroep en wordt derhalve in Nederland vertegenwoordigd door Louis Nagel. Dit is een zeer bijzondere machine die vooral voor genetisch éénkiemig bietenzaad zeer interessante perspektieven biedt. No. 43. C. van der Lely N.V. te Maasland. Nieuw opgenomen in het verkoop programma zijn de Lely landbouwtrekker met hydrostatische aandrijving; Lely Gemini hooier, hooier voor de drlepuntshefinrichting; Lely kunstmeststrooier, kunstmeststrooier type L 2500; Lely grondfrees, nieuw model met beveiligingen; Lely waterpomp; Lely vacuum mesttank met automatische koppeling van de zuig- «lang. Lely landbouwtrekker. Het is met een zekere trots, dat Lely als eerste in de geschiedenis yan Nederland een volledig in Nederland gefabriceerde landbouw trekker introduceert met hydrostatische aandrijving. Het bijzondere aan de Lely landbouwtrekker Is, dat de traditionele versnellings bak geheel ontbreekt, daar door de hydrostatische aandrliving de snelheden con tinu .regelbaar ziin, d.w.z. een onbeperkt aantal versnellingen beschikbaar zijn. Deze hydrostatische aandrijving is speciaal in het eigén bedrijf voor de Lely trek

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 15