De graszaadteelt loQpt gevaaren zal zich handhaven! De ciraszaadteelt in Zeeland en de toekomstige perspectieven 4 DE graszaadteelt loopt gevaar dood geschreven en dood gepraat te worden. Berichten over markt situaties en wereldmarktprijzen zijn bijzonder moeilijk op de juiste wijze te verstaan en zijn slechts in han den van insiders enigermate hanteerbaar. Moment opnamen kunnen, als zij zonder verdere informatie worden gegeven, de indruk wekken dat de teelt van bepaalde soorten geen enkele zin heeft of juist het tegenovergestelde. Aan dit gevaar staat de Nederland se graszaadteler bloot, waardoor onjuiste beslissingen genomen kunnen worden. Daaruit voortvloeiende teleurstellingen kunnen aanleiding geven tot een zeke re tegenzin in de graszaadteelt vooral bij diegenen die over te weinig ervaring beschikken. Zou men alleen de minder productieve oogstjaren 1965 en 1966 hebben meegemaakt en het veel betere jaar 1967 niet, dan kunnen wij ons voorstellen dat sommigen er de brui aan geven. rT wij niettemin toch weer over de graszaad- teelt schrijven, ook al constateerden wij reeds dat er al te veel over geschreven en gesproken is. komt voort uit onze overtuiging dat, al is men het in de landbouw vaak op verschillende punten met elkaar eens dat het zo of zo zou moeten, er vaak te weinig gevolg aan wordt gegeven. Waarom dat zo is, is dikwijls een duistere zaak. Men kan veronder stellen dat een zeker conservatisme in het spel is, maar ook laat zich een zekere onmacht op sommige bedrijven signaleren. Men legt zich neer bij feiten die men als onvermijdelijk meent te moeten accep teren. Dit kan voortkomen uit personeelstekort, ge brek aan tijd voor het eigen bedrijf moeilijkheden met de structuur van de grond, ziekteverschijnselen in de gewassen en toename van gevaarlijke onkruiden als gevolg van de toegepaste vruchtwisselingen en zware mechanisatie. Op te veel bedrijven is de samen stelling van het bouwplan langzamerhand een pro bleem geworden waarvoor men slechts moeizaam een oplossing weet te vinden. De sluitpost is dan vaak weer een perceel graan op een stuk land, waar eigen lijk geen graan geteeld zou moeten worden. Heel duidelijk zien we de voetziekte In tarwe toenemen; met name op die percelen, waar tarwe de tweede vrucht is. Dat waren veel percelen in 1967Gelukkig degenen, die deze gevaren tijdig onderkenden. Ze zijn er nog, de bedrijven met een gezonde vruchtwisse ling, zonder al te grote structuurproblemen ook al is de grond niet gemakkelijk. MAAR 't zijn ook juist die bedrijven waar we de gewassen aantreffen, die bij zo vele anderen in een minder goed blaadje staan. Daar zien we nog een blok erwten of andere peulvruchten, een per ceel vlas of graszaden. Kennelijk wordt op die be drijven meer aandacht besteed aan de vraag: „Hoe houd ik mijn bedrijf gezond" dan aan de vraag: „hoe verdien ik dit jaar het meeste geld met de minste moeite?" Op korte termijn gezien is de laatste vraag wel aantrekkelijk maar iedere boer weet dat 't juiste antwoord op de eerste vraag van veel groter belang is. Opmerkelijk is in dit verband ook dat iedere kwe ker/handelaar, die met de graszaadteelt te maken heeft, in eigen kring zal kunnen constateren, dat bij de graszaadtelers 't grootste verloop zit in de groep die slechts een kort aantal jaren teelt. Er zijn in ons land bedrijven waar al 25 jaar lang zonder onder breking graszaad geteeld wordt. Ook deze bedrijven hebben minder goede jaren gekend waf betreft de opbrengst en de telersprijzen. Desondanks gaat men rustig door in de wetenschap dat de winst niet uit sluitend van 't onderste regeltje van de afrekening moet komen. Zo ook de bedrijven waar men de peul vruchten of het vlas niet missen wil. Ze zullen wel eens een jaar minder goed uitkomen als buurman, maar op den duuur zullen ze boer blijven op een ge zond bedrijf. Een ieder weet wat dit betekent! Daar om zal de graszaadteelt zich handhaven, ook in ons land. Dit zal echter nu moeten gebeuren en niet alleen dan als de wereldmarktprijzen zodanig zijn dat ieder een wel graszaad wil telen. UR staan te veel landen te wachten om de taak van de Nederlandse boer op dit gebied over te nemen. Slagen zij daarin dan zal het bijzonder moei lijk zijn het verloren terrein terug te winnen. Zoals Kon. Kweekbedrijf en Zaadhandel D. J. VAN DER HAVE N.V. Kapelle-Biezelinge \Af ANNEER wij de C. B. S.-cijfers van de landbouwtelling 1967 bekijken dan is het duidelijk dat de graszaadteelt voor onze provincie met 3.891 ha altijd nog zeer belangrijk is. Van het landelijk graszaadareaal ligt ongeveer 36 in de provincie Zeeland. Nu vele landbouwbedrijven op de drempel staan om te beslissen over hun bouwplan voor 1968. wat voor velen geen eenvoudige zaak is, zal men als landbouwer allereerst geneigd zijn om even achter om te kijken naar de resultaten van dit seizoen en van voorgaande jaren. |\AT er in de graszaadsektor hier en daar wel eens tegenvallers feweest zijn valt niet te ontkennen, maar is dit tenslotte met andere produkten ook nooit het geval geweest? Er zijn ook een aantal positieve punten te konstateren: a) allereerst kan gezegd worden dat per 1 juli 1968 de invoerrechten van graszaden van lan den buiten de E.E.G. verhoogd zullen worden tot 8 Dit is een belangrijke ondersteuning voor de Nederlandse graszaadteler die hiermee een voorsprong heeft op landen als Denemarken voor levering aan de andere E.E.G.-partners. b) Bij de wijziging van de wet op de omzetbe lasting naar het systeem van de BTW laat het zich aanzien dat de graszaden op eenzelfde manier zullen worden behandeld als de gra nen. Hierdoor wordt de stemming ten opzichte van de grassen eveneens wat vriendelijker. c) Hoe langer hoe meer landen gaan de invoer van allerlei regionale herkomsten verbieden en het gebruik van graszaden richten op de erken de selekties. Vele Nederlandse selekties zijn in het buitenland op de rassenlijst opgenomen en/of worden in het buitenland aanbevolen. Frankrijk heeft b.v. jarenlang honderden ton nen zeer goedkoop Engels raaigras uit Oregon U.S.A. geïmporteerd. Dit gewas was verre van vorstresistent en werd kwalitatief als minder waardig geclassificeerd. Thans is de invoer hiervan verboden. De plaats wordt nu inge nomen door erkende selekties, waarbij o.a. Nederlandse rassen aan bod komen. Ook in Engeland, België en meerdere landen ziet men een dergelijke ontwikkeling. De Nederlandse kwekers hebben inderdaad een aantrekkelijk assortiment beschikbaar en de Nederlandse graszaadteler kan hiervan mede profiteren. Het is voor de Nederlandse graszaadteler ook van groot belang dat hij zich bij het kontrak- teren afvraagt hoe het ras wat hij gaat telen op de buitenlandse rassenlijsten wordt gewaar deerd. d) Wij hebben verder in de landbouwpers kun nen lezen dat er ten opzichte van het oude participatiekontrakt wijzigingen verwacht mo gen worden. De kwekers zitten op dit gebied niet stil. Tevens is het onvallend dat de kwekers bij een aantal selekties werken met minimum garantieprijzen, zodat men bij een lage prijs ontwikkeling een bodem in de markt houdt en niet terugvalt op het allerlaagste prijs niveau. In de periode dat de boer zich realiseert dat hij niet uitsluitend tarwe en suikerbieten kan verbouwen, oneven dergelijke garanties toch mogelijkheden die het overwegen waard zijn. Rekening houdend met bovengenoemde fakto- ren kan .gesteld worden dat ten opzichte van de graszaadteelt er een aantal onklaringen te zien zün. kan met. bet vaststellen van het bouw plan 1968 hiermee zeker rekening houden. Wan neer wij aansluitend op dit algemene overzicht een marktbeeld schrijven dan is dit per eind december ongeveer als volgt: RAAIGRAS SEN De priizen van Engels raaigras zowel de ras- senlijstselekties van hooi- en weidetyDen liggen op een zeer hoog prijspeil. De zaadprodukties van oogst 1967 zullen in de loop van het voorjaars- sei^oen vlot geruimd worden. Het verbruik van weidemengsels met oranje band wordt jaarlijks groter en dit vraagt grote kwantiteiten zowel van de rassenlijstselekties weide- en hooitype. Landen als Engeland, Frankrijk en België zijp potentiële kopers geworden van onze selekties Engels raaigras. Van het Italiaans raaigras is het tetraploid de grote favoriet geworden in Nederland. Ook in verschillende Westeuropese landen is het tetra- ploide Italiaans raaigras Tetrone een gevraagd en welkom produkt, dat on vele buitenlandse rassen- lijsten is opgenomen. De handelsoriis hiervan ligt op een niveau van 160,per 100 kg. Mede. door het stijgend verbruik in Nederland en andere landen verwacht men dat alles vlot verkocht zal worden. WESTERWOLDS RAAIGRAS De selekties diploid en tetraploid zijn na de aantasting van de blinde zadenziekte van enkele de situatie nu is, kunnen we ons dank zij de kwali tatief en kwantitatief hoogstaande productie hand haven. Vooral de kwaliteit van het te leveren product zal in de komende jaren aan belangrijkheid toenemen. De ervaring heeft geleerd dat de Nederlandse teelt aan de toenemende kwaliteitseisen kan voldoen. Laat ons deze mogelijkheid dan ook uitbuiten, zoals ook op velerlei andere terreinen de Nederlandse kwaliteit handelsmogelijkheden biedt waar anderen falen. ANMISKENBAAR is de toenemende vraag naar speciaal gekweekte rassen van grassen. Het voorheen zoveel op de wereldmarkt aangeboden han delszaad is gedoemd te verdwijnen. Soeciaal in de E. E. G.-landen zal op korte termijn het „handels zaad" niet meer te verkopen ziin. In ons land is het vanzelfsprekend dat de gebruiker N. A. K. geplom beerde rassen koopt. Deze situatie komt met rasse schreden ook in de E. E. G.-landen. Van de Neder landse rassen staan er verschillende od buitenlandse rassenliisten en zullen daar gevraagd worden. Wij hopen dat de graszaadtelers daarop het juiste ant woord weten te geven. Men kan daarbij uiteraard rekenen op de volle medewerking van de zïMe der Nederlandse kweekbedrijven, die zich uit in het be schikbaar stellen van een uitgebreid assortiment ras sen van de verschillende grassen, zowel in de weide- hooi- als gazontypes. Door de grote soort- en rassen- keuze is het mogelijk voor ieder bedrijf het meest passende ras te kiezen. Een objectief en deskundig advies van één der teeltdeskundigen is hierbij op zijn plaats. De zeer u»t®ebreide schoningsinrichtlngen. waarin gemiddeld 2000.per geteelde ha graszaad werd geïnvesteerd, waarborgen een tijdige bewerking van het geteelde nroduct tot de hoogst mogelijke kwaliteit. De wijdvertakte handelsorganisaties der kwekers verschaffen ons over de gehele wereld de noodzakelijke contacten om een zo gunstig mogelijk resultaat bij de verkoop te behalen. Het züln juist deze vele internationale" contacten die ons in staat stellen datgene te bereiken wat onder de gegeven om standigheden bereikbaar is. De Nederlandse graszaad teler staat er dus in dit opzicht beslist niet alleen voor jaren geleden in Nederland tot op een klein areaal teruggezakt. De zaadteelt hiervan vindt de laatste jaren voornamelijk in het buitenland plaats. De handelsprijs bedraagt ca. 150,— per 100 kg. VELDEEEMDGRAS Het bekende Merion Blue, dat enkele jaren ge leden wegens de zeer hoge prijzen een aantrek kelijk produkt leek is thans in zijn ware ge daante naar voren gekomen. In ons land valt het Merion Blue niet in concurrentie met U.S.A. te telen omdat wij bij Merion Blue steeds met lage kiemkrachten te kampen hebben. Kwalitatief blij ven wij zodoende, en mede door een meer of mindere bezetting met tuintjesgras, ver onder de Amerikaanse kwaliteiten. In Amerika kent men gebieden waar menrMerion Blue produceert met een hogere kiemkracht en vrij van tuintjesgras. Hiertegen zal Nederland het steeds moeten af leggen! Gelukkig geldt dit niet voor alle soorten en rassen Veldbeemd. Zodoende moet de Nederlandse teler zich richten op de typisch Nederlandse specialiteiten die de concurrentie kunnen opne men met de buitenlandse teelten. De prijs voor de allerbeste kwaliteit Merion Blue vrij van Poa Annua bedraagt ca. 325, per 100 kg. Daar de meeste Nederlandse partijen niet vrij zijn van Poa Annua veroorzaakt dit pro blemen met de afzet en de onmiddellijk daaruit voortvloeiende prijskortingen. De prijs van het gewone Veldbeemdgras is de laatste maanden wat vriendelijker geworden, al kunnen wij nog niet spreken van een lonende prijs. Van de Nederlandse Veldbeemd-rassenlijst- selekties liggen de prijzen op een aanzienlijk beter peil. Wij zien ook steeds meer dat het ge wone Veldbeemdgras niet meer geteeld kan wor den en dat de belangstelling meer uit gaat naar rassenlijstselekties waarvoor in een. aantal ge vallen goedlonende telersprijzen betaald worden. ROODZWENKGRAS De prijs van uitloper vormend Roodzwenk ligt op de wereldmarkt bijzonder laag. Denemarken heeft een grote oogst en ook in Canada heeft men in 1967 een goede zaadoogst gehad. Onder druk van deze twee grote producenten is de prijs van Nederlands zaad ook enigszins lager. Wij mogen stellen dat voor de rassenlijstselek ties aanmerkelijke premies betaald worden afhan kelijk van de kwaliteit. Hier komt nog bij dat voor inzaai tegen oogst 1969 voor de telers goede garanties worden gegeven. De zaadopbrengsten van oogst 1967 zijn van de meeste grassoorten gelukkig weer eens op een normaal niveau gekomen, wat voor de teler een bewijs is dat graszaden in het bouwplan alt yd nog een mogelijkheid bieden, niet alleen ten op zichte van de financiële uitkomsten, maar ook in verband met werkverdeling, vruchtwisseling en struktuur verbetering.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 4