Balans D1 P. J. G. 30 UTE kunnen het elk ogenblik van het jaar doen de balans opmaken, maar het wordt toch meestal rond de jaarwisseling gedaan. Er blijkt dan dat er goed vaart in zit, in alles. Je werk je beslist veelal niet meer alleen, samen ren je zo hard, dat het heden soms vergeten wordt om de toekomst niet als een diepe kuil te ervaren waarin je zelf vallen kunt. Je ontspanning er is zoveel, dat het meer een kwestie is van zo vriendelijk mogelijk een aantal interessante punten af te wijzen, dan naar mogelijkheden zoeken die nog geschapen moeten worden. 'jIMGEN om je heen, waar je eigenlijk weinig mee te maken had, dringen zich aan je op onder het motto: „democratie", „openheid" of „bij ons over ons, met ons". We hebben al weer een heel jaar vluchtig in deze toch wel heerlijke vruchten van de tijd kun nen happen. Er staat zelfs weer al een nieuw jaar te trappelen om ons met razende vaart 1969 in te slingeren. 1968 is eigenlijk al begonnen. Vele projecten zijn al voorbereid en behoeven nog slechts afgedraaid te worden. Het gaat zover, dat de muziekplaten voor 1968 al geperst zijn, de mode al ontworpen is, de suiker al geraffineerd, de kip al in de diepvries ligt. We hebben 1968 eigenlijk al een heel eind achter de rug. IN dit alles spelen wij mee. Ik vraag U heeft iedereen nu nog wel de kans om als persoon tot uiting te komen? Herkent iedereen nog zo'n beetje zijn eigen stem temidden van het geschreeuw van het totaal van die stemmen? Praat je alleen maar een ander na of is er ook nog wel eens iets van jezelf bij? Hoor een ander jou nog? Gelukkig kan een groot aantal van de lezers op deze vraag posi tief antwoorden. Immers elk jaar weer hoor je meningen van jongeren. Denk hierbij eens aan de behandeling van het vraagpunt over bedrijfsopvolging, aan het kommentaar op het Streekplan Mid den-Zeeland. In de volkshogescholen komen dingen tot stand, die waarde hebben; heus niet alleen op zuiver technisch gebied. Men wisselt uit met andere groepen jongeren uit andere streken of landen. VOOR hen, die de vragen negatief moeten beantwoorden is het de moeite waard om eens na te gaan of het zin hetft om eens echt voor je eigen mening uit te komen; de ander (in je P.J.G.- afdeling bijvoorbeeld) te ontmoeten en ten slotte jezelf te ontdekken. De P.J.G. hoopt hierbij een goede speelruimte te bieden of liever nog te zijn. J. C. ZANDEE, voorzitter. JONGEREN A KTIVITEITEN Uitwisseling met Northumberland (Engeland) De „Northumberland Federation of Young Far mers' Clubs" heeft het plan om een uitwisselings programma tot stand te brengen tussen drie of vier deelnemers uit Engeland en een onbepaald aantal deelnemers uit Nederland. Wat de Nederlandse deelnemers betreft: zowel in groepsverband als in dividueel is mogelijk. Het ligt in de bedoeling de Engelse deelnemers in augustus 1968 naar Nederland te laten komen. Van de Nederlandse deelnemers is nog geen da tum vastgesteld, hierin wordt een ieder zoveel mo gelijk vrijgelaten. Uitwisseling met Grainau (Duitsland) De Volkshogeschool uit Grainau heeft twee week- programma's openbaar gemaakt, waarin zowel ge dacht is aan inspanning als aan ontspanning. Er zijn ondermeer excursies georganiseerd naar typisch agrarische objekten, doch er wordt tevens aandacht geschonken aan de streek Beieren, aan middel eeuwse bezienswaardigheden en aan het in discus sie treden met de Duitse jongeren. Een datum is nog niet bekend, zodat een groep dit altijd nog kan overleggen met de Volkshoge school Grainau. Allen die belangstelling voor deze uitwisselings programma's hebben, kunnen zich voor meerdere inlichtingen wenden tot het secretariaat: Platte lands Jongeren Gemeenschap Nederland, Prins Mauritsplein 23 te 's-Gravenhage (tel. 070-512541). Uitwisseling met Nieuwerkerk a/d IJssel De afdeling Nieuwerkerk aari de IJssel wil graag een uitwisseling tot stand brengen met een afdeling uit Zeeland. Het is een gemengde afdeling met 45 leden. De bedoeling is dat de Zeeuwse gasten in mei worden ontvangen in Nieuwerkerk. Het tegenbe zoek zou dan in overleg geregeld kunnen worden. Belangstellende afdelingen kunnen zich opgeven bij het Ptf.G.-sekretariaat, Landbouwhuis te Goes (tel. 01100—5010). DROPPING AXEL - ZAAMSLAG De afdeling Axel - Zaamslag organiseert op vrijdag 19 januari a.s. een dropping. Aanvang 19.30 uur in „Landhuis Kijkuit". Men wordt aangeraden stevige kleding aan te -trekken en laarzen of stevige schoenen. Een zak lantaarn kan goede diensten bewijzen. Inschrijfgeld 0,50 per persoon. Reakties van lezers HET AGRARISCH VROUWENPROBLEEM Geachte redaktie, In de plattelandsjeugd van 22 december j.l. was dit te lezen: hoe kom ik aan een vrouw? Dit schijnt een probleem te zijn. Er bestaat een gezegde: zoekt en gij zult vinden. Ten1 eerste: het voordeligst is dus als men persoonlijk iemand zoekt. Ten tweede: men kan ook een advertentie plaatsen, dit wordt tegen woordig veel gedaan. Lukt dit niet dan kan men ten derde nog een huwelijks- of bemiddelingsbu reau inschakelen. Misschien kan dit nog gedecla reerd worden ook. Dus u ziet, helemaal geen pro bleem. Dat de kans er is, één op de drie, dat u vrijgezel blijft is misschien wel goed, want op een vergade ring in Zeeuws-Vlaanderen heeft de heer De Feij- ter gezegd dat de helft van de agrarische bevolking moet verdwijnen. Verder is het gezegde „boer wordt mens" antiek. U schrijft dat men de netto-winstrekening mee moet nemen om de zaak te overtuigen dat u in staat bent ze naar behoren te onderhouden. Ik dacht dat men dergelijke rekeningen alleen maar aan belas- tinginspekteurs moest laten zien en dat er nog zoiets bestaat als liefde boven geld en nog zoiets als vertrouwen. Volgens u voor de heren boven dertig jaar een vrijgezellenclub. U kunt beter schrijven een part nerclub, dan is dat misschien de eerste stap in de goede richting. Verder: „platteland zoekt stad of omgekeerd". Dit is op te lossen door bovengenoem- - de advertenties. Als men van stadswege belang stelling heeft dan wordt er wel op gecorrespon deerd. U schrijft vervolgens dat de heren goed ge kleed moeten gaan. Neem een voorbeeld aan de afgedrukte plaat van de dame. Waarom noemt degene van bovengenoemd ar tikel zijn naam niet? Is hij soms bang dat hij zelf solliciteert, of dat vele dames hem zullen bellen of ftchrijven? EEN P. J. G.-LID. Vrijdagavond Zaterdagochtend Zaterdagmiddag Zaterdagavond Zondagochtend Zondagmiddag van de P. J. G.-Zeeland en de Brabantse Plattelands Jongeren van vrijdag 12 tot en met zondag 14 januari 1968 in het Ontmoetings centrum „Het Zilveren Schor" te Arnemuiden. PROGRAMMA 20 uur aankomst en koffie, waarna informele kennismaking met het centrum en met elkaar. Teach-in over „Artikel 3" (van de Statuten). Thema: Over 10 jaar bestaat de plattelandsjongerenorganisatie niet meer! Wilt u er wat aan doen? Vertoning van een discussiefiim, gevolgd door een gesprek onder deskundige leiding. Gelegenheid tot kerkgang. Een krachtmeting op velerlei gebied tussen Brabant en Zeeland „Eenheid en verscheidenheid in de wereld". (Kijk eens over de grenzen van je eigen land!) Gesprek onder leiding van de heer P. Rekman, lid van de Sjaloom-groep. Gezellige nabespreking. Vertrek om 16 uur. Deelneming is voor alle leden opengesteld. De bijdrage in de kosten bedraagt f 10 per deelnemer. Opgave tot uiterlijk dinsdag 9 januari bij het P. J- G.-sekretariaat, Landbouwhuis te uoes (telefoon 01100—5010). VOORSPOEDIG 1968 VOOR DE OLVEH VAN 1879 RUIM 300 MILJOEN PRODUKTIE AAN NIEUWE VERZEKERINGEN on-'-"- Levensverzekering Genootschap De Ofvrh van 1879 te 's Gravenhage zullen de resul tslooi, voorzover taans Kan worden bezien, gum ff zijn. De produktie van nieuwe verzekeringen overtrof de produktie van enig voorgaand jaar en be droeg ca. 306 miljoen. Mede hierdoor zal aan het be gin van 1968 het totaal verzekerd bedrag de 2 mil jard gulden overschrijden. De nettovooruitgang van de portefeuille zal 12 van de beginstand bedragen. Ook de resultaten van het kantoor in Suriname waren hoger dan in het vorig jaar. Door de gestadige groei namen echter ook de kos ten toe. Hoewel op dit moment de, definitieve cijfers nog niet bekend zijn, mag verwacht worden dat ook de financiële resultaten over 1967 goed zullen zijn. Daar bij de Olveh de palissen winstdelend zijn, met uitzondering van de fractieverzekeringen, kan wor den verwacht dat ook over 1967 de deelnemers een aandeel in het premie-overschot (winst) zullen ont vangen. De directie is hoopvol gestemd ten aanzien van de ontwikkeling in 1968.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 30