Wie Polykuhn zaait, zal winst oogsten De trekpaarden op de fokdag te Goes Aanpassen aan wijzigende omstandigheden De verstandige bietenteler kan de toekomst voorspellen (omdat hij bij-de-tijd blijft). Hij weet nü al alles van zijn volgende oogst. Want hij zaait Polykuhn, dan heeft hij zekerheid. Een succesvolle teelt, een rijke oogst. Bent u óók zo'n verstandige bietenteler? 27 UIT DE PRAKTIJK (Vervolg van pag. 20) We schrijven in OOST ZEEUWS-VLAANDEUEN het jaar 1968. Een koude, natte sneeuw ontneemt het gezicht over ons wijde landschap. De eerste dagen van het nieuwe jaar zetten winters in! Doch de winterse beslotenheid van het land schap zet zich niet voort tot onze hofsteden. Hoewel ze in het winterland als een veilige ves ting lijken, toch liggen ze in alle opzichten open om zich zo nodig aan te passen aan de wijzigende omstandigheden. Enkele hiervan hebben zich het afgelopen jaar aangekondigd, zijn door ons bekeken en zullen, de een meer, de ander minder, door ons worden toegepast. B.v.: bieten zaaien op eindafstand, be handeling ploegsneden met T.C.A., melkopslag in koeltanks, gesubsidieerd bouwen van een melk- lokaal. Zo is de Zeeuws-Vlaamse studiedag, uitgaande van de studieclubs een succes geweest. Niet van wege de toekomstmogelijkheden van intensive ring van het akkerbouwbedrijf, doch vanwege de openheid waarmee de zaken werden belicht, zodat mogelijk teruggehouden is van eventuele foutieve structurele aanpassing. Alleen al wanneer dit de resultaten zijn, kan van een succesvolle dag wor den gesproken. Er zijn op het ogenblik een aantal cursussen aan de gang die grote belangstelling hebben, o.a. twee spuitcursussen $h een cursus bedrijfsecono mie. De belangstelling voor de instructiedagen sproeimachines aan de landbouwpraktijkschool is ook bijzonder groot. Deze maand is zeer geschikt om bij gunstig weer de drainage te onderhouden. Er zijn diverse methoden om dit zelf te doen, b.v. de boorgaten methode, de kunststof buis, kunststof buis met schrapers, kunststof buis waardoor water gepompt wordt door b.v. de sproeimachine en tot slot de methode waar door hoge druk de drain gereinigd wordt, meestal in loonwerk. Echter ook controle op de eindbuizen, herstel len van verzakte buizen, begroeiing van de eind- buis verwijderen etc. zijn zaken die aandacht vragen. Controle en onderhoud is goedkoper dan nieuwe drainage. Een niet goed werkende drain kost geld. De oorzaak kan echter ook boven op het maaiveld te vinden zijn: moeilijk doorlatende lagen, ver- slemping van de bouw voor etc. Veel eerder dan we denken treedt slemp op. Terwijl de analyse van het grondonderzoek als kalktoestand „goed" aangeeft, kan er toch een kalk te kort zijn, wat de slemp in de hand werkt! Vrije kalk alleen gaat slemp tegen En is er geen vrije kalk, dan zal het ook op onze goede gron den nodig zijn gemakkelijk opneembare kalk toe te dienen. Vooral in het gewas suikerbieten kan bij het zaaien veel worden gedaan om het gewas te helpen. Hetzij ontwatering, hetzij bekalking: een goede structuur en haar behoud is een be drijfsbelang van de eerste orde! leverbaar alt: normaal zaad precltle zaad C 3.25 - 4,25 mm D 3,50 - 4,50 mm M 3,25 - 4,75 mm POLYKUHN rodukt van de Koninklijke Beetwortelzaad-Cultuur, uhn&Co. n.v., Naarden. TVE stad Goes neemt nog altijd als agrarisch centrum van Zeeland een belangrijke plaats in. Dat bleek ook weer op deze fokdag. Uit alle delen van Zeeland waren de paarden ingezonden, slecht begaanbare wegen inderdaad, niettemin waren er weinig wegblijvers. In de catalogus wa ren aangegeven 23 veulens, 27 achttienmaanders en 15 dertigmaanders, terwijl er 3 hengsten met afstammelingen en 4 merries met afstammelingen en 12 stalgroepen uit het aangegeven materiaal werden geformeerd als besluit. De voorbereiding was best en de afwerking van de keuring verliep vlot, waardoor het een goed geslaagd geheel is geworden. De kwaliteit van de veulens was matig, van de 18 maanders best, en van de dertigmaanders goed tot best. Het bezoek was niet geweldig groot, meest oudere liefhebbers, ook van buiten Zeeland. Er waren veel kampioen schappen, wat in uitermate kleine klassen de waarde ervan verkleinde. Merrieveulens, kleine maat. la. Laurina van Beek, grof, vooral zware voorknie. Eig. A. I». Schier, Kapelle en P. Suy, Absdale. lb. Bertha van Steen. Eig. J. Dobbelaere. Sint Jansteen. lc. Jolanda van Bleyendaal. Eig. Stallen Brooymans, Oud-Vossemeer. Merrieveulens middenmaat, la. Blanck van 't Hoogland, regelmatig gebouwd, is kampioene ge worden van alle veulens. Eig. A. Serrarens, Osse- nisse. lb. Ivonne van Bleyendaal. Eig. Stallen Brooymans, Oud-Vossemeer. Merrieveulens grote maat. la. Erna van Steen, goed gelijnd, mooi hoofd. Eig. J. Dobbelaere, Sint Jansteen. lb. Olga van Vitshoek. Eig. G. van Hoe ve, Terneuzen. lc. Sibilia van 't Hoogland. Eig. A. Serrarens, Ossenisse. Hengstveulens kleine maat. la. Alexander van Ooms tr ij en, rondom goed veulen, van beate ai- stamming en is kampioen van alle hengstveulens feworden. Eig. Notaris Huisman te Grotegast en E. de Backere, St. Kruis. lb. Barnum van de Vol harding. Eig. dezelfden, lc. Zephyr van Steenzwaan. Eig. A. N. Steendijk, Nieuwerkerk. Hengstveulens grote maat. la. Cupido van Schelpweg. Schraal, maar behoorlijk gebeend. Eig. A. N. Steendijk, Nieuwerkerk. lb. Nico van Astrid. Eig. A. Geldof, Oostkapelle. lc. Adamant van de Linge. Eig. mevr. De BuckSalomé, Domburg. Achttienmaanders-mcrries, kleine maat. la. Ju liana van Schaapstelle. Goed van type, goed ook in fundament. Eig. C. N. den Hamer, Schoondijke. lb. Jacqueline. Eig. A. Gideonse, Sint Laurens, lc. Mirza van Frik. Eig. A. L. Schier, Kapelle. ld. Hilda van t Neerland. Eig. K. Reijnierse, Bigge- kerke. Ie. Nora van Waarde. Eig. C. Mol, Waarde. Achttienmaanders-merries, middenmaat, la. Ti neke van Nieuw Zoetendale. Fel ontwikkeld, bot ten en spieren hebbende, met voldoende bewegin gen, is gemakkelijk kampioene van de 1%-jarigen geworden. Eig. Gebr. Allaert, Serooskerke. lb. Re- gina. Eig. A. Meijers, Serooskerke en G. de Werd, Chaam. lc. Zita van Goedleven. Eig. C. N. den Hamer, Schoondijke. Achttienmaanders-merries, grote maat. la. Ylon- ka van Steenzwaan, na arbitrage, vlot in de baan, zal een diepe merrie uit groeien. Eig. A. N. Steen dijk, Nieuwerkerk. lb. Resie van Reimershoek, ge handicapt door kreupelheid. Eig. B. de Maaker, Wolphaartsdijk. lc. Ninette van Waarde. Eig. C. Mol, Waarde, ld. Sonja van Weizicht. Eig. P. C. Dieleman, Ritthem. Achttienmaanders-hengsten. 1. Dirk van Schelp- hoek, kreeg de beker van 't kampioenschap. Eig. B. Kloosterman, Noordwelle en A. N. Steendijk, Nieuwerkerk. 30 maandersmerries, kleine maat. la. Nellie van het dorp. Diep koffer, fraai zijaanzicht, brede schenkel, kampioene van de 2%-jarige merries. Eig. B. Simonse, Heinkenszand. lb. Maja van Hoogland. Eig. A. Serrarens, Ossenisse. 30 maanders-mierries, middenmaat, la. Nellie van het Oudven. Limburgs product, paard met overschot, vierkant in bewegingen, modern lynen- verloop. Eig. M. J. Mol, Waarde, lb. Juliana van Gruttershoeve. Eig. A L. Schier, Kapelle. lc. Wi- pette van Bleyendaal. Eig. P. J. Noom, Scherpe- nisse. 30 maanders-merries, grote maat. la. Amanda van Schaapstelle. Veel allure, mooie croupe, sterk in beenwerk. Eig. C. N. den Hamer, Schoondijke. lb. Ludivina van Pietershof. Eig. Stallen Brooy mans, Oud-Vossemeer. lc. Xandria van Steen zwaan. Eig. A. N. Steendijk, Nieuwerkerk. ld. Aagje van de Zandweg. Eig. A. J. C. Temmerman. Oostburg. 30 maanders-hengsten. 1. Jan. Was alléén en kreeg een eerste prijs en kampio ens beker. Eig. Notaris Huisman te Grotegast en P. E. de Backere, Sint Kruis. Stalgroepen. la. Stal Reimershoek, vlot eerste plaats (Schrier en De Maaker). lb. Stal Steen zwaan (A. N. Steendijk). lc. Stal De Backere (De Backere en Huisman), ld. Stal Brooymans (Gebr. Brooymans). Ie. Stal 't Hoogland (A. Serrarens). Verder nog enkele 2e prijzen. Merries met afstammelingen, la. Orpha van de Linge. Eig. Mevr. de BuckSalomé, Domburg, lb. Ingrid van Doolman. Eig. B. Simonse, Hein kenszand. Hengsten met afstammelingen. la. Drnanl d'Orange. Eig. Mevr. De BuckSalomé, Domburg lb. Favori van Moerkapelle. Eig. C. N. den Hamer, Schoondijke. lc. Carlo van 't Broek. Eig. A. N. Steendijk, Nieuwerkerk. PAERDENVRJEND.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 27