Het streekplan „Walcheren R.M.L.S. viert 25-jarig bestaan f 6 MILJOEN SPAARGELD BIJ RAIFFEISENBANK COLIJNSPLAAT INGEZONDEN TF/ALCHEREN, dierbaar oord omringd door zee en stranden Aan 't Veerse Meer getiecht uls met onziciuoare banden Voor hem die hier zo n zestig jaar geleden Het landschap heeft doorkruist te voet of doorgereden Die kent het niet terug en kon haast niet geloven Dat alles was verwoest en 't is 't nu al te boven. Veel wegen waren toen een ware modderboel Veel weuand was er soms een grote waterpoel In d'oorlog had de zee het in bezit genomen En voor ae vrijheid moest hier alles overstromen. Doch met vereende kracht werd 't water weggedreven Er werd ook hard gewerkt, er kwam weer moreel in 't leven. Met schuimaard en met gips werd 't land bewerkt, bestrooid En heel veel land was gauw met vruchten weer getooid. Met goedvereende kracht van wetenschap en boer ls 't land verkaveld toen, dat was een hele toer De wegen zijn gemaakt en sommigen verlegd De bomen zijn geplant, hersteld is bos en neg. Hoewel we 20 jaar nog veel betalen moeten Een boer die terug wil zul je niet ontmoeten. i \AAR nu is er een plan voor vele nieuwe wegen U Die er niet nodig zijn, dus ook niet zijn tol zegen Parkeerterreinen gaan de beste grond bezetten Op waardeloze grond schijnt men heel niet te letten. Door Kareis vruchtbaar land trekt men onnodig wegen Liefst schots en scheef er door, dat komt ons niet gelegen De boer zit vast niet stil en weet zich aan te passen Maar eist voor zijn bestaan goed land voor de gewassen. Geen snippers en geen punten die passen ons niet meer Verkaveungsrente brengen en dan geen ruimte meer. TJET komen in de streek van veel vakantiegasten Brengt velen voordeel aan en is ook geen bezwaar Maar om tot hun gerief ons boeren vast te zetten Dat ligt ons niet zo goed en is een vreemd gebfïar. De kosten die er zijn voor de bestaande wegen Die zijn heus niet gering en drukken als een last Geen wegen dus erbij die overbodig iijken Niemand die redelijk denkt die vindt zoiets gepast. Wie hier komt voor plezier en 't landschap wil bekijken Die rijdt niet vaak zo hard en heeft niet zoveel haast Wie met vakantie komt moet kalm en rustig leven Want anders is zijn doel en streven er glad naast. Wanneer een partïkulier onnodig geld gaat smijten Dan is dat meestal maar van hele korte duur Als d'Overheid dat doet kan het wat langer duren Maar de belastingheffing die maakt het leven zuur. TiEGEREN is vooruitziendus eist planning 1 Maar planning in een streek moet geen vernieling zijn Ik weet niet wie de maker is van deze plannen Wel weet ik dat wij boeren er niet groots mee zijn. Het is te hopen dat de over ons gestelde machten Vooral de Landbouworganisaties aan de top Dit dwaze plan maar grotendeels torpederen Want anders hebben wij als boeren hier een strop. Doe weg die wegen van de tweede orde En zet geen auto's op het vruchtbaar land Parkeerterrein hoort dichter bij de duinen En is dan ook goedkoper op het zand. Wees zuinig op het geld, besteedt het niet onnodig Geef het niet uit aan dwaze prutserij Laat ons niet over met wat punten snippers Daar kan men met een traktor niet meer bij, T}ROBEER maar eens de Schelde te bedwingen En maak daar eerst een brug of dam met sluis Dat is urgent't is laatst alweer gebleken Dat is met storm en mist een drukkend kruis. Wie op ons eiland komt en het niet naar de zin is Die zoekt maar ergens anders zijn vertier Wij wonen hier en moeten hier ook werken Uns land moet niet verknoeid voor anderen hun plezier. Dus beste brave medemensen C.B.T.B. of Z.L.M. Houdt deze steekkaart in de gaten En anders kom je in de klem. EEN WALCHERSE BOER. Ir. P. R. BOUMAN SPREEKT IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Ir. P. R. Bouman, die jarenlang Rijkslandbouwconsulent in Axel was en daarna de wereld in trok, zal deze rede houden t.g.v. het 25-jarig bestaan van de R.M.L.S. in Schoondijke. De organisatoren van die viering willen n.l. geen stijve herdenking, maar de agrariërs en andere geïnteresseerden wat aanbieden om over te denken, om hun visie te verbreden, kortom iets waar aan ze wat hebben. En ze menen èn wat betreft de spreker èn wat betreft het onderwerp daarin geslaagd te zijn. De feestelijke vergadering vindt plaats op donderdag 11 januari a.s. om 13.30 uur en is voor alle belangstellenden gratis toegankelijk. De plaats der viering is de grote, goed verwarmde loods van de praktijk school „Prins Willem'' te Schoondijke (ingang v. d. Slikkestraatj. Na de rede van Ir. Bouman zullen er in dezelfde ruimte, behalve enkele aar dige attracties, een gezellige receptie en reünie zijn, alwaar onder het genot van wat lekkers nog eens kan worden nagekaart. We geloven dat velen deze bijzonder interessante middag zullen bijwonen. Ook de dames zulen zich niet vervelen en van harte welkom zijn. Dus op 11 januari om half twee in Schoondijke Hoe ziet de landbouw er nu op deze wereld uit? En welke plaats heeft de Zeeuwse boer daarin? Welke veranderingen zijn te verwachten? Hoe gaat onze samenleving in de toekomst worden en welke plaats zullen onze boeren en hun bedrijven dan kunnen innemen? M.a.w. wat staat ons wellicht nog te wachten? Ziedaar vragen, die ons allen in dit tijdsgewricht bezig houden, bewust of onbewust. We leven in een tijd van geweldige en snelle veranderingen en elke agrarische ondernemer vraagt zich af: wat zal dat worden? Ziedaar ook de vragen, die aan de orde zullen komen als Ir. P. R. BOUMAN spreekt over het onderwerp „WERELDBOERDERIJ EN IK." Vlak voor het einde van 1967 werd bij de Raiffei- senbank „Colijnsplaat" de 6 miljoen aan spaargeld vol gemaakt. De voorzitter van de bank de heer P. J. Bom, het bestuurslid de heer C. M. Hanson en de direkteur de heer J. P. de Pree waren aanwezig om juffrouw KI. Huissoon, die de 6 miljoen volmaakte, hiermee te feliciteren. De heer Bom deelde haar mee, dat de bank een extra bedrag op haar spaarrekening had bijgeschreven. Tot deze gelukkigen behoorden ook de heren J. Serier en M. J. de Smit, die respek- tievelijk vóór en na het bereiken van de mijlpaal een bedrag kwamen inleggen. De heer Bom vergeleek het spaargeld voor de bank met het bloed van de mens. Beiden zijn nood zakelijk om hun taak te kunnen verrichten. In 1960 was het spaarbestand 3,3 miljoen, in 1965 5 miljoen en in 1966 ruim 5,5 miljoen. De laatste jaren is er sprake van een aanwas van f V2 mil joen. Momenteel wordt in Kortgene een kantoor in gericht, waardoor de spaaraktiviteiten nog vergroot kunnen worden. Colijnsplaat zit beslist niet stil om de greep op de spaargeldmarkt te verstevigen. Op naar de 10 miljoen

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 25