aanvoeren, wees dan niet bang voor een hoge olie- rekening. Tomaten kunnen we in het voorjaar belangrijk vervroegen door in de periode 1520 maart te plan ten en er bij te stoken. In verband met de grond- t^mperatuur niet eerder planten dan half maart. Het verschil in dag- en nachttemperatuur moet minstens 5 C bedragen, dus overdag zo nodig ook wat bijstoken. Stoken met een kiertje lucht kan nodig zijn. Voor deze teelt nemen we een vroeg ras, b.v. Maascross*-of Extase.. Een bezwaar van de warmeluchtteelt is, dat het gewas gauw zwaar en welig wordt. In de herfst kan er wat worden bijgestookt om de afrij ping te bevorderen en een goede kwaliteit te handhaven. Met dit bijstoken moet niet te laat wor- een thermostaat is aan te bevelen; dit bespaart stookkosten. Hang deze op een koude plaats. Con troleer met meerdere thermometers de tempera tuur op verschillende plaatsen in de kas, zodat U weet waar de temperatuur te sterk achterblijft. Warmeluchtkachels kunnen geheel of gedeeltelijk geautomatiseerd worden. Er zijn kachels met vak branders en met drukverstuivers. Geperfectioneer de warmeluchtkachels zijn zuiniger in gebruik dan een eenvoudig type, maar vragen een hogere in vestering. KUNNEN WE MET ANDERE KACHELS HETZELFDE EFFECT BEREIKEN De laatste tijd worden er veel kachels aangeschaft met het doel hetzelfde effect te bereiken als met al heeft bij CO--dosering de warmte een gunstig neveneffect. Als we niet te hard bijstoken kunnen we met deze apparaten in sla wel wat doen. Sla kan wel wat hebben. Bij aardbeien wordt het moeilijker. Daarvoor moeten we deze apparaten alleen zien als CC>2-bron. Bij tomaten moeten we ook oppassen. Deze kachels zijn wel geschikt om in een koude nacht wat te verwarmen als we begin april planten. Ech ter niet om fiks bij te stoken als we half maart planten. In de herfst zullen de overtollige rook gassen waarschijnlijk minder kwaad doen.. Een voordeel van de meeste van deze kachels is dan wel, dat we ze onderdoor het gewas kunnen laten blazen. Een bezwaar van deze apparaten is ook dat we Eenvoudige warmeluchtkachel. Salamander met mantel. Geperfectioneerde warmeluchtkachel, hangend model. Luchtstroom bij warmeluchtkachelverwarming van de zijkant af gezien. Geautomatiseerde C Ou brander. den begonnen. Als de nachttemperaturen te laag zijn, moeten we hier half augustus al mee beginnen. Een be zwaar van dit stoken is, dat de warmte moeilijk door het gewas te krijgen is. We kunnen dit be zwaar enigszins opvangen door ruim blad te pluk ken en bij de uitblaasmond van de kachel het ge was uit te buigen, zodat luchtkanalen ontstaan. Komkommers kunnen in het voorjaar ook wat worden vervroegd, mits er ook een broeiveur is, aangebracht. Tegenwoordig zijn vele warmeluchtkachels zó uitgerust dat de rookgassen zowel in als buiten de kas gebracht kunnen worden. Ze kunnen dus ook gebruikt worden voor CC>2-dosering. Wel moet dan petroleum en geen huisbrandolie worden gestookt. We stoken dan b.v. 's nachts voor temperatuurver- hoging en vanaf één uur vóór zonsopgang laten we de rookgassen in de kas stromen. We hebben dan warmte en COo. Het is wel aan te bevelen om bij het gebruik van warmeluchtkachels plasticfolie aan te brengen langs de kaswand om voldoende de koude van buiten te weren door een isolerende laag. Het gebruik van een warmeluchtkachel. Dit zijn salamanders, R. G. B., Propjet, Wing Flame, Holland Heating, Priva COj-.kanon, Master enz. De salamanders zijn aanvankelijk ontwikkeld als een eenvoudige warmtebron voor loodsen e. d. De andere apparaten zijn CCh-branders. Constructie, materiaal en prijs lopen sterk uiteen. De meeste zijn verdampingsbranders. De duurste zijn uitge rust met een drukverstuiver. Salamanders vragen een lage investering, maar meer controle bij gebruik. Na enkele jaren zijn ze versleten. Nu zijn er tuinders die met salamanders hetzelfde bereiken als met een warmeluchtkachel. Ze hebben op deze kachels een rookafvoer en kunnen de rook gassen zowel binnen als buiten de kas klaren. Door middel van een lange afvoerpijp door de kas trachten ze zoveel mogelijke warmte te benutten. Ventilators zorgen voor de verdeling. Kachels die hun rookgassen altijd in de kas lozen zijn voor een behoorlijke bijverwarming niet te ge bruiken.. Moetep we hiermee flink stoken, dan kan er schade ontstaan. In dit opzicht moeten we onder scheid maken tussen verwarming en C02-dosering, naast CO2 ook waterdamp in de kas brengen, wat de luchtvochtigheid verhoogt. CONCLUSIES 1. De temperatuurbeheersing en warmteverdeling zijn het beste bij buis ver warming. 2. De warmteverdeling bij andere verwarmings apparatuur is maar matig, de grondtempera- tuur blijft ook sterk achter. 3. Vóór men tot aankoop van een kachel over gaat moet men zich afvragen welke eisen aan de verwarming moeten worden gesteld, welk® capaciteit nodig is en hoe we de beste opstel ling krijgen. 4. De warmeluchtkachel biedt voor de praktijk een aantal mogelijkheden. 41 5. Met andere kachels kunnen we hetzelfde b«* reiken als er een rookafvoer is. 6. Kachels zonder rookafvoer moeten we hoofA» zakelijk zien als CC>2-bron. B. BAIJENSE R T. V. D, Goe®.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 23