UIT DE PRAKTIJK Voorspoedig 1968 Plannen moeten weer gemaakt worden Door te vergaderen op tijd, blijft men bij de tijd De laatste hand aan het bouwplan Weer grond voor ruilverkaveling nodig 20 Met onze medewerkers „Uit de Praktijk" willen wij deze eerste bijdragen voor 1968 beginnen met alle lezers een in alle opzichten voorspoedig 1968 toe te wensen. Een heel jaar ligt weer voor ons! En in de schoot der toekomst ligt verborgen wat het ons brengen zal! In een voor de agrarische wereld wat gedrukte stemming hebben we 't jaar 1967 afgesloten. Weliswaar waren de opbrengsten goed en was het verder mogelijk om met relatief geringe arbeid onze gewassen te oogsten, waarover we vanzelfsprekend dankbaar zijn, maar de prijsontwikkeling laat nogal te wen sen over en dat feit weegt toch ook vrij zwaar. De boer is van nature iemand die gemakkelijk naar de donkere zijde kijkt en die daardoor nog al eens gemakkelijk in een mineurstemming verkeert maar toch moeten we wel constateren dat de vooruit zichten voor de Landbouw niet direct bijzonder rooskleurig zijn. Met enige onzekerheid gaan we in 1968 verder, in de wetenschap dat het moeilijk zal vallen om het welvaartspeil, voor zover daar van in onze bedrijfstak sprake is, te handhaven. Tegenover een stijgend kostenpakket staan geen stijgende produktenprijzen. In het verleden was het mogelijk om onze kostenfactoren te drukken door intensivering en mechanisering van onze bedrijven. De mechanisatie is wellicht nog niet helemaal aan het eind, er zullen wel verbeteringen blijven komen maar deze zullen dan vooral betrekking hebben op een perfectionering van bestaande machines. Het ziet er niet naar uit dat geheel nieuwe en sterk arbeidsbesparende werkmethodes voor de deur staan. Dus deze troef lijkt voorshands niet zo heel veel op te leveren. DAN maar intensiverenJa maar in welke richting, zo vragen wij ons in THOLEN en ST. PHILIPSLAND af. Het in ruime mate op nemen van tuinbouwprodukten in het akkerbpuw- bedrijf zal spoedig het nu al labiele markteven wicht verstoren en biedt o.i. weinig of geen soe laas. Uitbreiding in de fruitteeltrichting al even min. Zolang de melkprijs op het huidige niveau gehandhaafd blijft, zit in het houden van een groot aantal melkkoeien per bedrijf nog wel wat perspectief, maar de melkplas die nu al een inter nationaal É.E.G.-probleem vormt, wordt daardoor als maar groter en vragen wij ons af zal dan de „melkbom" niet barsten. Voor kippen en varkens heeft de Tholenaar niet veel belangstelling en hier is het ook niej: alles goud wat er blinkt. Ziedaar een ruwe schets van de perspectieven voor 1968 die bepaald niet hoopvol zijn. Alleen in kostprijsdrukkende productie-metho den zullen wij ons heil moeten zoeken en dus met minder mensen wellicht harder werken. Door samenwerking en het vormen van grotere een heden is wellicht nog iets te bereiken en dit zal dan ook noodwendig de richting zijn waarin wij in de toekomst zullen moeten gaan. De Z.A.R.-toneelavond was een succes, behalve het allerlaatste onderdeel, waaraan overigens geen enkele Tholenaar schuld had. Eigen leden voer den op sublieme wijze het toneelstuk „De Zon tegemoet" ten tonele. Een jonge blind geworden vlieger moest opnieuw in de huidige harde maat schappij de weg vinden. Dat dit zowel voor hem zelf als voor de mensen die in zijn naaste om geving vertoeven bijzonder moeilijk is werd tref fend uitgebeeld, zowel op de goede als ook op de minder goede wijze. Met goedgekozen woorden dankte onze Kringvoorzitter de actrices en ac teurs voor hun prachtig spel, dat in ruime kring onze belangstelling verdient. Op donderdag 11 januari kunt U het nog zien in het Dorpshuis te Stavenisse. Als U daar heen gaat is Uw avond be slist goed besteed. VOOR onze bedrijven hopen we, aldus onze WALCHERSE briefschrijver, op wat betere prijzen voor de verschillende produkten van oogst 1967, welke nog voorradig zijn. Hopelijk krijgt de markt voor deze produkten een wat vriendelijker aanzien wanneer de handel na de feestdagen weer op dreef komt. Ondanks die niet al te optimisti sche vooruitzichten zullen we voor het aanstaande oogstjaar weer onze plannen moeten maken. Het ondernemerschap eist, dat we voor ons bedrijf de verschillende mogelijkheden van alle kanten be kijken en uiteindelijk die, welke ons de beste lijken, trachten te realiseren. Hieraan zitten vele facetten, onder meer: welke gewassen, hoeveel wat betreft de oppervlakte, welke rassen en de bemesting. In dit nummer vindt U weer een uit gebreide publikatie wat betreft de rassenkeuze. Ook dit onderdeel vraagt weer de nodige aan dacht. Voor de zaaizaadtelers gaat er wel wat verande ren in verband met de inwerkingtreding van de nieuwe zaaizaad- en plantgoedwet. Men dient zich wel tijdig op de hoogte te stellen wat betreft de verschillende voorwaarden bij de teelt. De kringvergadering in december j.l. mocht zich in een zeer goede belangstelling verheugen. Hier uit bleek, dat men toch wel interesse had voor het onderwerp: „Het ontwerpstreekplan Midden- Zeeland". Onze algemeen sekretaris gaf op zeer duidelijke wijze een toelichting. Vooral de mede deling dat het streekplan een groot aantal richt lijnen geeft, hebben wij goed in onze oren ge knoopt. We hopen dat de betreffende ambtenaren die in de toekomst met dit streekplan moeten werken, dit ook zo zien. Namelijk geen geboden of verboden, maar richtlijnen die voor een be paalde situatie zodanig toegepast kunnen worden, dat zo weinig mogelijk wrijving ontstaat. Dan kunnen we wat dit betreft, ook 1968 weer met vertrouwen tegemoet zien. Want hoewel genoemd streekplan nog steeds een ontwerp is, dat nog door Provinciale Staten moet worden goedge keurd, wordt er met genoemde richtlijnen in be paalde gevallen al rekening mee gehouden, zo is ons gebleken. AP het moment dat wij dit in WEST ZEEUWS- VLAANDEREN schrijven staat 1968 vlak voor de deur. Laten we hopen dat in het nieuwe jaar de opbrengst van de gewassen op eenzelfde ni veau zal liggen als we in dit jaar hebben meege maakt, maar dat de prijzen van onze produkten beter zullen uitvallen. In de week vóór Kerstmis werd hier en daar nog een perceel wintertarwe ingezaaid. Hoewel dit nog goed mogelijk is. is het toch de vraag of zomertarwe niet evengoed op zijn plaats zou zijn. Wellicht zullen andere faktoren hierbij een rol hebben gespeeld, als het beschikbaar zijn van het zaaizaad, de werkverdeling enz. De komende twee maanden kunnen terecht ver gadermaanden worden genoemd. Behalve bijeen komsten van de standorganisaties, zijn ook voor de studieklubs weer te houden inleidingen ge pland. Verder zullen enkele collega's weer mee doen aan zgn. gespreksgroepen, waar meestal be drijfseconomische aspekten aan de orde komen. De deelnemers hieraan worden middels zelfwerk zaamheid tijdens de bijeenkomsten wat meer ver trouwd geraakt met bedrijfsbegrotingen, bedrijfs economische boekhoudingen, bepaalde kengetal len hieruit enz. De Zeeuws-Vlaamse studiedag is reeds weer voorbij. Dit keer stond ze in het teken van de in tensivering van het akker bouwbedrijf. Intensi vering wordt ook hier gezien als zijnde op vele bedrijven noodzakelijk om met het inkomen ge lijke tred te kunnen houden in de toekomst met de andere sektoren van onze samenleving. Afsto ten van arbeidskrachten is in veel gevallen om bekende redenen niet meer mogelijk. Uit het be toog van de inleiders viel op te maken dat wat de fruitteelt op het akkerbouwbedrijf betreft een dergelijke intensivering, gezien de financiële re sultaten weinig aantrekkelijk is. Ook de persspec- tieven voor de vollegronds-groentegewassen zijn maar zeer matig. Ook hier zitten de moeilijkheden in de afzet van het produkt en zullen er slechts voor enkele teelten en voor een bepaald aantal bedrijven mogelijkheden in zitten. Prei, spruiten en witlof bieden nog de meeste kansen, vooral in dien de veiling te Terneuzen voldoende afzet mogelijkheden kan scheppen. Verder kan in bepaalde gevallen ook de richting van het gemengde bedrijf, op verantwoorde wijze doorgevoerd, leiden tot een beter arbeidsinkomen. Wellicht zullen velen deze studiedag met min der optimisme hebben verlaten, dan zij zich had den voorgesteld. De sprekers hebben de proble men beslist niet onder stoelen of banken gescho ven. Zij zijn er prompt mee voor de dag gekomen en hebben ons weinig moed gegeven. Het is niet prettig dergelijke geluiden te moeten vernemen, maar alleen al daarom was het bezoek aan deze dag zeer nuttig. IN de laatste weken van het jaar is er in ZUID-, BEVELAND nogal wat regen gevallen, maar zien we 1967 in zijn totaal, dan is de totale hoe veelheid neerslag toch heel wat kleiner dan in de voorgaande jaren, n.l. nu 760 mm, tegen 1080 mm in 1966, 950 mm in 1965, 820 mm in 1964 en 715 mm in 1963. De weersomstandigheden zijn voor alle werk zaamheden zeer gunstig geweest. Dit is in de pol ders waar anders nog veel geploegd moest wor den ook duidelijk te zien. Slechts zeer plaatselijk moet nog wat geploegd worden. De strukluur van de grond is tot op dit moment nog zeer gunstig. Op vele bedrijven is nu wel de beslissing geval len welk gewas op de laatst overgebleven kavel gezaaid zal worden. In het ene geval zal het, on danks (te) veel graan in het bouwplan, zomertarwe of gerst worden. In weer andere gevallen wordt het vlas of erwten. Ook moet thans de keuze gemaakt worden wat de meststoffen betreft. De. één geeft de voorkeur aan de enkelvoudige meststoffen, anderen gaan steeds meer over op mengmeststoffen. De keuze en de hoeveelheid van enkelvoudige of meng meststoffen zal sterk afhankelijk zijn van het be mestingsadvies naar aanleiding van en uitgevoerd grondonderzoek. Op de gemengde bedrijven zijn de „verse" sui kerbietenkoppen en -blad nu opgevoerd. Er moet nu overgegaan worden op het winterrantsoen wat hoofdzakelijk bestaat uit ingekuilde bietenkoppen en -blad en weidehooi. Voederbieten worden op steeds minder bedrijven geteeld en spelen geen rol meer. Wel is er thans nogal belangstelling voor voeraardappelen. Toch is het, alvorens hiertoe over te gaan ge wenst om via een rantsoenberekening na te gaan of het wenselijk is aardappelen bij te voeren en welke hoeveelheden krachtvoer nodig zijn om goede melkgiften te verkrijgen JUOORD-BEVELAND gaat na alle feestdagen, goede wensen en voornemens weer over tot de orde van de gewone dag! Landbouwkundig zal 1967 in onze herinnering blijven als een voorspoe dig werkseizoen met voor vrijwel alle gewassen goede tot zeer goede kg-opbrengsten. Ook de opbrengst van het laatste gewas, de bie ten, was goed. We vernamen dat gemiddeld bijna 57.000 kg bieten per ha van Noord-Beveland zijn afgevoerd. Een opbrengst die voorzover ons be kend alleen in 1960 werd overtroffen. Het jaar ook waarin de gele roest enkele nieuwe en veel belovende wintertarwerassen bijna volkomen van de kaart heeft geveegd. Hoe het uiteindelijk finan- ciëel resultaat over 1967 zal worden is nog zeer afhankelijk van vooral de aardappelprijzen. Het streekareaal was in dat jaar 17 aardappelen met een opbrengst van ongeveer 42.000 kg/ha. Dit houdt in dat een variatie in de te maken midden- prijs van 1 cent per kg een verschil in gemiddeld netto-overschot van ruim 70 per ha betekent Gezien het pessimisme op dit punt zouden we de goede kg-opbrengsten wel eens hard nodig kun nen hebben om toch nog aan een behoorlijk re sultaat te komen. Voor de westelijke helf van Noord-Beveland was 1967 ook het jaar waarin de ruilverkavelings- werken grotendeels zijn uitgevoerd en de voor lopige toedeling werd bekendgemaakt. Vooral dit laatste is een zeer ingrijpende zaak. Een door vele jaren heen gegroeide situatie van grondgebruik wordt in één keer opgeheven en een totaal nieu we toestand geschapen. Een toestand waarmee men weer vele jaren verder moet kunnen. Hoe wel het nooit mogelijk is ieder de verbeteringen te geven die hij graag zou willen is over het ge heel gezien de indeling er belangrijk op vooruit gegaan. Het is wel erg jammer dat er tot nu toe niet meer grond is vrijgekomen door vertrek. Dit gaat ten koste van de bedrijfsvergroting. Om op dit gebied nog veel te kunnen doen is het beslist noodzakelijk dat in Oostelijk-Flevoland nog een aantal Noord be velandse candidaten worden opge nomen. (Zie verder pag. 27)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 20