In het hart van Haarlem, in een aantal panden aan het Klokhuisplein, die allesbehalve opvallend zijn, gaat dagelijks voor miljoenen aan bankbil jetten om. De postzegels, de waardepapieren als aandelen en obligaties, of de bijzondere loten en spaarzegels noemen we dan niet eens. Ook op die terreinen van de grafische kunst zouden astrono mische bedragen kunnen worden genoemd. Het hoofd van de produktie, mr. A. W. Brandes, zomede algemeen bedrijfsleider J. T. Kieboom, spreken vóór de rondgang uit wat we later zelf kunnen ervaren: „Misschien alleen voor de buitenstaander sensa tioneel of spectaculairWe beoefenen hier een vakDuizend biljetten van 25 gulden of zelfs duizend biljetten van 1000 gulden hebben voor ons slechts de taal van een produkt. De drie honderd mensen die er, in welk stadium ook, mee omgaan, zijn alleen maar geïnteresseerd in de kwaliteit". OUDSTE LEVERANCIER VAN DE NEDER LANDSE BANK Van het einde van de achttiende eeuw af is in het Huis Enschedé geldswaardig papier gedrukt. Vóór de uitvinding van de fotografie, die ook in de druk kerswereld een kettingreaktie van revoluties ver oorzaakte, werd voor geldswaardig drukwerk het gietsel gebruikt van de typografische muziek, die door de reeds genoemde Fleischman was gecom poneerd". Met deze noten werden de randen en de patro nen samengesteld, waarbij vervalsingen moeilijk, zo niet onmogelijk werden gemaakt door het opzette lijk aanbrengen van kleine onregelmatigheden. Gedurende de negentiende eeuw is deze kant van het grafische vak een van de specialiteiten en tege lijkertijd een van de grote bedrijvigheden van de firma geworden. De Nederlandsche Bank, die niet lang na het ontstaan van het Koninkrijk der Neder- bepallng dient te onderwerpen. Wordt er ten tijde van uw bezoek een vermissing geconstateerd wat betekent dat de betreffende afdeling hermetisch wordt afgesloten, en er niet wordt gerust voordat het manco is hersteld dan zult U zich bij een eventuele fouillering moeten neerleggen". IN EEN KOETSJE NAAR DE BANK De tijd dat een van de Johannes-en zich met een koetsje naar de directie van de Nederlandsche Bank liet rijden om deze aan te zeggen dat er „nu wel ge noeg" bankbiljetten waren gemaakt niet om dat zijn bedrijf de volle capaciteit had bereikt i« reeds lang voorbij. De bescherming van de cliënt en van de opdrach ten, welke deze verstrekt, houden voor het Huis Enschedé echter wel in dat over de waarde van het te drukken bankpapier nooit gesproken wordt. Men kan uiteraard zelf zijn gissingen maken, doch de buitenstaander slaat de plank altijd mis. Als de Nederlandsche Bank in de weekstaten aangeeft dat er op dit moment voor zo'n 9 miljard gulden aan bankpapier in omloop is, kan op z'n hoogst worden gesteld dat al deze biljetten in het Haarlemse bedrijf vervaardigd zijn. MODERNSTE BEVEILIGINGSMETHODEN De rondgang start. Begeleiding en een pasje zijn noodzakelijk, doch men krijgt bepaald niet het idee in een citadel te zijn, waar topgeheimen worden bewaard. Er knarsen wat sleutels; achter enkele loketten en bureaus zitten geüniformde mannen, die een omschreven bewakingstaak hebben. Er zijn machines en persen, welke speciaal vervaardigd werden en daarom uniek zijn. Voor het overige heeft men hetzelfde gevoel als bij een excursie door een melkfabriek. Men vergisse zich echter niet. Op het gebied van de getroffen veiligheidsvoorzieningen zal niemand het achterste van zijn tong laten zien. Zeer terecht n vel bankbiljetten heeft het begeven. Zelfs *t laatste snippertje zal moeten worden opgezocht. aan het werk. IEDERE DAG MILJOENEN DOOR DE PERS Terug naar het Huis Enschedé anno 1967, in het bijzonder naar de geldswaardige sector, die, meer dan de afdelingen, waar de „gewone" boekdruk, offset en rasterdiepdruk worden beoefend, de aan dacht prikkelt en daarom de show dreigt te stelen. IZAAK ENSCHEDÉ »68«—1761 Niet toelaatbare afwijkingen met één oogopslag opgespoord. landen werd gesticht, heeft van stonde af aan het drukken van al haar bankbiljetten aan de Ensche- dé-dynastie opgedragen. De circulatiebanken in de voormalige koloniën: de Javasche, de Surinaamsche en de Cura?aosche Bank, hebben dit moederlandse voorbeeld gevolgd. Onderbrekingen hiervan zijn alleen in tijden van oorlogen voorgekomen. Op het ogenblik worden in het Huis Enschedé de bankbiljetten van een tiental staten of gebieds- gedrukt. Suriname en de Antillen behoren hierbij, maar ook Portugal en enkele landen in het Midden- Oosten. Het vertrouwen, dat de firma van de zijde van al deze opdrachtgevers geniet, kan groot, zo niet onbeperkt worden genoemd. Mr. Brandes: „Nee, de Nederlandsche Bank heeft hier geen controleur rondlopen. Ik kan gerust zeg gen dat we op dit punt tot de uitzonderingen van de wereld behoren. Natuurlijk hebben we een eigen bedrijfsveiligheidsdienst. En natuurlijk zijn alle mannen en vrouwen, die in het bedrijf werken, doorgelicht". Verduisteringen zijn er vrijwel niet. Vermissingen daarentegen wel, maar de regelmatig gehouden controle brengt dat ene, ontbrekende bankbiljet, of dat ene vel, dat zoek is geraakt, altijd wel weer te voorschijn. Mr. Brandes: „Vóór U straks een kijkje gaat nemen, moet ik U wel zeggen, dat U zich aan één overigens, want anders hebben deze maatregelen totaal geen zin. Men kan er dan ook van verzekerd zijn dat het insluipers niet gemakkelijk is gemaakt. Hetzelfde geldt trouwens voor de honderden personen, die met het vervaardigen van miljoenen hun brood verdienen. (Zie verder pag. 13) "wuBflcyrwr 'y/JAiJMmwAiwmmA.JiyJIWWW y?-v>"$yqy" --rs.f - Geld tellen als beroep is geen spectaculaire of spanneate bezigheid.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 9