WIJ HEEN? VROUW Recepten Onder redactie van mevr- L. N. HuijsmanGriep Gebraden kalkoen of kip. Geeft u de voorkeur aan kalkoen, dan raden wij u aan deze niet te vullen, daar het geheel dan nogal zwaar wordt. Braadt u het gevogelte in de oven, bedruip dan voortdurend om uitdrogen te voor komen. Koffie met bonbons. Zet sterke koffie en presenteer deze liefst in klei ne kopjes. Geef er apart suiker, melk en wat ge slagen room bij. Met likeur gevulde bonbons doen het hierbij uitstekend. FEESTELIJK KERSTMENU Crabcocktail met toast en boter Tomatensoep met kerstbaardjes. Gebraden kalkoen of kip. Compote Vla met vruchten Koffie met bonbons MINDER KOSTBAAR KERSTMENU Aardappelslaatje Tomatensoep met kerstbaardjes Gevulde kalfsrolletjes Gekookte aardappelen. Doperwtjes. Vanillepudding met chocoladesaus. Cocktailsaus: 4 personen. ^4 liter slagroom tot sausdikte opkloppen, verder op smaak brengen met tomatenketchup (rose kleur van het geheel), peper, zout, Worchesterhiresaus, een borrelglaasje sherry of cognac en eventueel wat mayonaise. De krab uit het blik halen en in gelijke porties verdelen, in wijnglazen of speciale cocktailglazen overbrengen. De saus er voorzichtig overheen gie ten, nadat de krab eerst met een stukje slablad is bedekt. De rand van de glazen versieren met een uitgetand schijfje citroen. Tomatensoep met Kerstbaardjes/roombaardjes. Tomatensoep bereiden op uw eigen manier. Kerstbaardjes: Een eiwit stijf slaan en in brokjes verdelen over de soep. Hierop fijngehakte peterse lie strooien. Roombaardjes: V2 dl slagroom stijf slaan en verdelen over de soep. Hierop wat fijnge hakte peterselie strooien. (Wanneer u het te duur vindt, zou ik de voorkeur geven aan roombaardjes, omdat deze de tomatensoep een mildere smaak geven.) Aardappelsoezen. Voor dit gerecht, dat uw etentje een extra fees telijk tintje zal geven hebt u aardappelpuree en soe- zenbeslag nodig. U neemt van elk de helft, klopt puree en soezenbeslag tot een mooie gladde massa en voeg hier nog wat peper, zout en Worcestershire saus aan toe. Maak met behulp van twee lepels hiervan soezen, haal deze door geslagen eieren, wentel ze door paneermeel en frituur ze in dampend heet frituurvet. (Oppassen, dat het vet niet te heet wordt.) Het voordeel van dit gerecht is, dat u de soezen vooruit panklaar kunt maken en alleen maar even in het frituurvet behoeft te friteren. Compote. U kunt hiervoor lekkere appelmoes of vruchten uit blik of glas opdienen. Neemt u het laatste, maak het sap dan aan met wat aardappelmeel en giet het lauwwarm over de vruchten. Vla mei vruchten. Kook een lekkere vanillevla, laat deze onder voortdurend roeren afkoelen. Verdeel de vruchten uwer keuze over vlaschaaltjes en giet de vla hier overheen. Voor het opdoen kunt u dit gerecht met Franse vruchtjes versieren of een toefje slagroom opspuiten en hierop een half Frans vruchtje leggen. VOOR HET TWEEDE MENU. Aardappelslaatje. Blokjes gekookte aardappelen vermengen met blokjes appel en blokjes rookworst, aangemengd met een slasaus. U kunt zelf variaties bedenken en b.v. wat blokjes gare biet, fijngesneden witlof of als u ervan houdt, kleine blokjes knolselderij toevoe gen. Inplaats van rookworst kunt u ook andere dik- gesneden en in blokjes verdeelde vleeswaren ne men. Het slaatje naar eigen fantasie garneren. Gevulde kalfsrolletjes. Per persoon een dun kalfslapje van ongeveer 100 gram, 25 gram gehakt, 1 augurkje, 20 gram boter of margarine, zout, peper, nootmuskaat, peterselie, sinaasappel. De kalfslapjes aan beide zijden met zout en peper bestrooien. Het gehakt op de gewone wijze aanmaken, zout, peper en nootmuskaat ge bruiken en in een dun laagje over de lapjes ver delen. De augurk in het midden leggen en de lapjes hierom stevig oprollen. De lapjes met stevig garen of dun wit touw omwikkelen en vastknopen als bij een rollade. De boter of margarine bruin laten worden, de rolletjes bruin en gaar bakken in onge veer 20 minuten. Af en toe met jus bedruipen. De rolletjes op een schaal schikken en garneren met sinaasappel en peterselie. De -jus verdunnen en apart bijgeven. van het weer kunnen slagen of mislukken. In wezen zijn de mensen sinds oude tijden nog niet zo heel veel veranderd. Alleen zit er in de moderne tijd geen levensgevaar aan vast als zo'n voorspelling voor de naaste toekomst er naast is. Dat was in oude tijden anders. Als een koning of machtig veldheer zijn sterrenwichelaars raadpleegde vóór zij ten strijde trokken en de slag werd verloren hoewel een overwinning was voorspeld, dan schoot zo'n sterrenwichelaar er het hachje bij in als hij zich niet tijdig uit de voeten had weten te maken. In onze tijd kun je hoogstens je prestige ver liezen, hoewel prestigeverlies tal van mensen zwaar op de maag ligt. UET is niet mijn bedoeling mij aan voorspellin- gen te wagen, maar ik vraag mij wel met enige bezorgdheid af: „Waar gaan wij heen?" In ternationaal ziet de toestand er nogal gespannen uit. Er bestaan verschillende haarden van onrust. De conjunctuur lijkt in neerwaartse richting te gaan en mocht dit zo voortgaan, dan maak ik mij zorgen om de jongeren, die in een tijd van weelde zijn opgegroeid en deze als vanzelfspre kend aanvaarden. Wij ouderen kunnen desnoods met minder toe zonder ons bepaald ongelukkig te voelen. Wij herinneren ons maar al te goed met hoe weinig wij het in de tweede wereldoorlog moesten stellen. In onze jeugd was er geen sprake van, dat con- fectiefabrikanten speciaal een rpode voor de tie ners ontwierpen, omdat deze naar verhouding het meeste geld aan kleding kunnen besteden. Een fiets was een rijk bezit en niemand droomde ervan, dat er een tijd zou komen, waarin jon gens van 16, 17 jaar een bromfiets van achthon derd gulden tot hun beschikking zouden hebben en weer een paar jaar later in een autootje rond toeren. MEN trouwt op jongere leeftijd dan voorheen, zodat de tijd van sparen ook korter is ge worden. Men wil zich liefst luxueus inrichten en het gevolg is, dat er veel op afbetaling wordt gekocht. Het gaat allemaal nog wel als ook de jonge vronw nog een tijd kan meeverdienen, maar als er kinderen komen is dit de eerstvolgende jaren uitgesloten. Men wil toch graag op dezelfde voet blijven voortleven en gaat dit niet, dan ont staan er spanningen, die het leven er niet pretti ger op maken. Daarom vraag ik mij dus met zorg af, waar wij heen gaan als de conjunctuur nog verder daalt. Er zullen vooral onder de jongeren een massa ontevredenen ontstaan en het verleden heeft ge leerd welke gevaren een massale ontevredenheid met zich meebrengt. Laten wij hopen, dat de toestand zich gunstiger ontwikkelt dan het zich nu laat aanzien en het jaar dat voor ons ligt voor ons ellen een gezegend jaar moge zijn, waar wij ook heengaan. T* O

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 5