SUIKER UNIE elke minuut een halve ha. Oude weggetjes in de Western Ban van Schouwen Oude boerderijen in Zeeland dat is dertig ha per uur; 40.000 ton bieten per etmaal. Met deze verwerkingscapaciteit garanderen de zes Suiker Unie fabrieken U ook in 1968 weer een vlotte afname van de bieten.. De jaarwisseling: een tijd om vooruit te zien. Nü kunt U Uw bietenzaad voor de uitzaai 1968 tijdig bij Uw agent of bij een van de fabrieken vail de Suiker Unie bestellen. So^eUe\eïS aneio8<"®(°e<S ee"«68 eo 31 (Vervolg van pag. 29) Ban van den Duine en van de Meijpagt te Wes- tenschouwen. Het onrfjdbare wekken. Dit wekken is bijna geheel ingenomen en beplant door de Voorzaten van Machiel Adriaansz Daalbout. Het zelve begint aan de Noordzijde van den Hoogen weg na Wes- tenschouwen loopt door de Haymans van Machiel Adriaansz Daalbout en eindigt in de Duine. Wisse's wekken. Dit wekken begint aan de Zuid zijde van den Hoogen weg na Westenschouwen en eindigt aan den Lage weg na Westenschouwen bij de hofstede van Pieter Lodewijksz Roedoe. Verschoorde wekken. Dit wekken begint aan den Hoogen weg na Westenschouwen en eindigt aan het begin van den Lage weg na Westen schouwen tegen het einde van Dignusweg bij de hofstede van Jan Dijkgraav en van Marcelis Pad- mis. Krijn Witte's wekken. Dit wekken begint aan de Noordzijde van den Hoogen weg na Westenschou wen be-Oosten annex de hofstede van Roeland Steur en eindigt in de Duine. Nota: Dit wekken heeft Roeland Steur geheel ingenomen en afge sloten. Zie hiervoor Folio 33. (Vervolg van pag. 25) In de akte van scheiding, verleden voor een nota ris te Tholen op 21 mei 1650, is dan de toewijzing van de Kettinghoeve aan Cornelis Bierens Wzn. uitvoerig opgetekend. Aanwezig zijn Cornelis Bierens, Adriana Bierens en haar echtgenoot Ary van Nieuwenhuizen, Cor nelia Bierens en haar echtgenoot Maarten van Nieuwenhuizen, Willemina Bierens, Anthony van Nieuwenhuizen (weduwnaar van Josina Bierens). Deze laatste als voogd over zijn minderjarige kin deren Willemina en Willem van Nieuwenhuizen. Cornelis, Adriana, Cornelia, Willemina en Josina waren de kinderen van wijlen Willem Bierens en Neeltje Kuyper. Verder waren aanwezig een groot aantal nakome lingen van de familie Kuyper, w.o. kinderen van Abraham's zuster Adriana, van zijn halfzuster Wil lemina, zijn halfbroer Izaak Kuyper, de kinderen van zijn halfzuster Lena en de zoons van zijn half broer Willem. Tevens behoorden tot de erfgenamen een aantal bloedverwanten, die de naam Van Nieuwenhuizen droegen. In totaal worden een vijftigtal erfgenamen in de akte vermeld. Ter verkrijging van de hofstede en landerijen moet Cornelis Bierens aan de overige erfgenamen uitkeren 17.422,80 en 1000 (voor de dijk). Van het totaal ad 18.422,80 wordt zijn eigenlijke erf deel groot 1.930,92% afgetrokken, zodat hij heeft te betalen 16.491,87%, waarmede dan de Ketting hoeve zijn eigendom is geworden. Na 1781, toen de hoeve nog in het bezit was van Johanna Bierens en haar man Abr. Reijnberg, kwam ze dus in 1856 75 jaar later terug in de familie Bierens, hetgeen tot op dit ogenblik zo is gebleven. Cornelis Bierens bereikte een hoge ouderdom. Hij overleed op 8 februari 1906 op de leeftijd van negentig jaar. Hij was gehuwd met Helena Pieter- nella Geuze op 4 maart 1845 en hun zesde kind. n.L Willem Abraham, geb. 9 nov. 1855 werd opvolger en eigenaar van de hoeve. Op 8 april 1886 trad hij in het huwelijk met Geertje Elenbaas. Daar ook hij de leeftijd der zeer sterken be reikte hij overleed op 13 mei 1948, 93 jaar oud heeft het bedrijf lang onder zijn leiding gestaan tot ook zijn zoon, Cornelis Bierens, geb. 5 mei 1887, gehuwd met Jacomina Emmerica Nieuwenhuizen, de taak overnam en thans als 80-jarige nog steeds het beheer over de Kettinghoeve later Huys Vermuyden genoemd voert. Moolwekken. Dit wekken begint aan de zuid zijde van den Hoogen weg na Westenschouwen op den Noord-Oosthoek van de Plantagie van Molenberg. Strekt tot aan Koningspad lopende tus- schen een gedeelte der Plantagerie van Molenberg en de hofstede van Willem Hokke door. Is te nauw beplant. Koningspad. Het Koningspad begint aan de Plantagerie van Molenberg agter het boererthuijs en eindigt aan den hoek van de Lage weg na Westenschouwen op het eind van Kommertjes weegje. Daalbouts weegje. Begint aan de zuidzijde van den Hoogen weg na Westenschouwen, steekt voor bij de hofstede van Machiel Leendertsz Daalbout en eindigt aan de zoogenaamde Kruijsse in Burgh- Ambacht daar Dignusweg, de Hogeweg achter het Slot Kraaijestein en de Burghsche Moolweg Be ginnen. Scheid van Burgh-Ambacht. Begint aan Daal- boutsweegje op den Noordhoek van den Boom gaard van Machiel Leendertsz Daalbout en is dus de sloot langs de Noordzijde van gemelde Daal bouts Boomgaard agter het wagenhuijs van voor noemde Daalbout, om tusschen zijne voorschreven Boomgaard en zijn Mestput door voorts den dijk van den voornoemden Mestput tot op den Zuid- Oosthoek der Plantagerie van Molenberg en van daar agter de Heeren en Boeren Huijzen om tot op het Koningspad dat vervolgens het scheid tus schen de Westeren Ban van den Duine en Burgh- Ambacht tot aan het Verschoorde wekken, alwaar het scheid tusschen Westland en den Westeren Ban van den Duine begind 't geen tegen den hoek van den Lage weg na Westenschouwen op het einde van Kommertjes weegje eindigt en dus langs het zoogenaamde Koningspad de Bosschen door loopt. Aldus het Veldboek uit 1783. Voor velen een artikel om de gedachten nog eens te later gaan naar gesprekken van grootvader of overgroot vader. Mogelijk is er nog eens iets blijven han gen dat nu door deze publicaties nog eens wordt opgehaald. C. J. BOOT. Burgh 'MwM DINTELOORD - GRONINGEN - PUTTERSHOEK ROOSENDAALSAS VAN GENT-ZEVENBERGEN

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 33