Oude weggetjes in de Western Ban van Schouwer omstreeks 1783 29 GELIJK een ingewikkelde werkwijze is het tegenwoordig niet meer noodzakelijk een kaart te raadplegen om zich over het mooie Schouwse platteland te begeven, want voor elke weg staat een fraai bordje waarop de naam van die moderne, aan elk verkeer aangepaste weg, staat aange geven. Een grote hoeveelheid weggetjes, weegjes en wekkens zijn met de uitvoering van de herver kavelingswerkzaamheden verdwenen. Zowel lande lijk als pittoresk een verlies, doch de moderne land bouwtechniek vraagt aanpassing. Een gedeelte van Schouwen werd niet in de herverkaveling opgenomen en daar komt men nog tal rijke oude paadjes en weggetjes tegen met zonderlinge namen die zelfs ver in de geschiedenis geen uitkomst geven waaraan ze die namen te danken hebben. Dat in de oudheid echter alle weggetjes en landerijen zorgvulidg werden geregistreerd bewijst een veldboek van de Westeren Ban van Schouwen uit het jaar 1783 dat we een dezer dagen in handen kregen. Een zeldzame schat aan gegevens, in prachtige krulletters met een verenpen legt deze polder geheel bloot en tot in de kleinste stukjes grond is de toenmalige eigenaar terug te vinden, waarbij een aantal namen te vinden zijn, die nu niet meer in de Schouwse Westhoek voorkomen. Eveneens zijn in dit veldboek de namen der wegen, in dien men van wegen mag spreken in die tijd, genoteerd en een groot gedeelte hiervan volgt hier onder met daarachter de ligging, waarbij sommige lezers een aanknopingspunt zullen vinden, doch ook velen tevergeefs zich zelf vergeefs afvragen waar of dit geweest kan zijn. UET veldboek is samengesteld door Jacobus de Fouw, geadmitteerd landmeter binnen de provincie Zeeland. De gegevens zijn overgezet reeds uit 1667 en door deze „behoorlijk gequali- ficeerde Hovenmeester van gemelden Ban in 1783, volgens aanwijzing van Gerret Braber, ingelande van voorschreven Ban en Gerechtsbode van de Baander Heerlijkheid en vrijdommen van Haam stede" samengesteld. De Hoogezoom. Begin einde Noordstraat, bij het voormalige klooster der Grauwe Zusters tot aan het einde der gemeente Renesse. Lagezoom. Begin bij. het voormalige klooster der Grauwe Zusters en einde bij de hofstede van L. C. de Oude. Cornelis Kluizen-wekken (hier beginnen de puzzels) lopend van Galgenveld Lagezoom tot aan Thonis Pieter Gijzen, geheel beplant. Schei ding tussèn de Westeren Ban en de Heerlijkheid van Renesse en Noordwelle, later Schouwen. Paulina-wekken: Hoogezoom Lagezoom tot aan Kampwekken. Breedste weg: Hoogezoom Lageweg langs de hofstede van Jacob Ger Bliek. Galgcveld - wekken. Hoogezoom Gravelijke binnen duinen. Breede weegje. Hoogezoom bij hofstede Pieter Jansz Braber, einde Jonge Jan Boeijes weg bij Corn Vrijdag. Bijsterveldsweegje. Vanaf Breede weegje achter Pieter Jansz. Braber, eindigend J. J. Boeijes weg tussen de Ganze- en de Lely Vate. Ganze Vate. Deze Vate wordt thans (1783) nog prompt onderhouden en gebruikt om des zomers vee dat op de duinen graast van goed drinkwater te voorzien. Dezelfde leid aan J. J. Boeijesweg tussen de hofstede van Adriana Cent- se Koyman en van Jacobus Gerrits Bliek. Lely Vate. Deze vate is tegenwoordig (1783) bijna geheel vernietigd. De zelve leid in een hoek van J. J. Boeijesweg, nader aan de hofstede van J. G. Bliek en de Ganze Vate. Jonge Jan Boeijesweg. Deze weg begint tus sen de Vate aan de Hoek van de Haamsteedse Duinweg en tussen het westeinde van het Breede weegje bjj de hofstede van Cornelis Krijnsz Dag en strekt voorbij de hofstede van Adriana Cent- se Koyman en van J. G. Bliek, eindigende om de Gravenlijke duinen, voorbij de Oude Hoeve. (Nota: deze weg werd vroeger Jonge Jan Beij- esweg genoemd. Een kleine verbastering maakte er „Boeijes" van.) De Reën. Is laag veld liggende op Meetjes, zijnde voorheen altijd plat effen wejje en bouw land geweest, doch thans geheel weiland. Op deze Reeën werd voormaals zeer veel en goed hooi gewonnen en zouden ook nog zeer goed zaailand zijn, indien het inbreken van het rund vee en het overvloede water tijdig ontlast kon den worden. De Polder. Is onbeplant effen veld onder be naming van Polder op ieders bezitters. Naam ten Veldboeke gespecificeerd. Deze polders komen in het Veldboek ook wel als belending der stuk ken zonder behoorlijke kenbare onderscheiding gemeen en door elkander liggen. Haamsteedse Duinweg. Deze weg begint aan het Noordeinde der Noordkant van Haamstede tussen de schuren van Adriaan Thonisz Gijse en van het gewezen klooster der Grauwe Zusters strekkende voorts voorbij de hofstede van Her- manus van Dorp tot by de Hofstede van Cornelis Krijnsz Dag. Daar met een hoek aan welke een Vate ligt tegen J. J. Boeijesweg stoot en voorts vandaan voorbij het Agtkant en Jacob Centse Koyman's hofstede, mitsgaders voorbij de Maire op Ruiters hofstede strekt tot aan de zuidelijk ste watering, daar Hugo de Geests Bane begint. Scheid van de Vrije Gemeten Haamstede. Dit scheid begint agter de Keet van het klooster der Grauwe Zusters tot aan het zijl onder de Haamsteedse Duinweg en van daar door de Plan- tagie van het Slot te Haamstede tot aan den dam van den Tempel en verder van daar tot op het Noordeind van den dijk tussen de Haymans van den Plaatsen Armen te Haamstede en van Pieter Dijkgraav, alwaar de Vrije Gemeten te Burgh beginnen en ook het scheid tussen de zelve en de Vrije Gemeten te Haamstede. Oly Molenwekken. Dit wekken aan de Haam steedse Moolweg, regt over de Korenmolen van Haamstede en eindigt op den Noord Westhoek van den Tempel aan den Duinkant. (Nota: Bezat Haamstede vroeger dan toch een tempel?) Duinkant. Deze begint aan het eind van het Olymolenwekken op den Noordhoek van den Tempel en eindigt aan het stukje veld, genaamd Verlore Kost daar de Nieuwe Weg eindigt en het Duinwekken en Bloms Weg beginnen. Nieuwe Weg. Deze weg begint aan de Haam steedse Duinweg op de hoek van de Plantagie Watering. Tegen het zesde ttfvang van den Wes teren Ban geheel Watering. Hugo de Geests Bane. Deze begint aan de Haamsteedsche Duinweg aan de Zuidelijke Wate ring en eindigt in de Duine. De Klooster Bane. Deze begint aan Hugo de Geests Bane en eindigt aan Bloms weg. Bakkers Weg. Deze weg begint in de Duine op het scheid van Graavlijkheid van Mevrouw van Haamstedes Duine regt over Krijn Witte's Wek ken en eindigt in de Graavlijke Duine voorbij de hofstede van Daniel Danielsz Bakker. Platte weg. Deze begint apparent op de Noord Oost Hoek van Mevrouw van Haamstedes Duine en eindigt aan Bakkers weg en bezuiden het eind van Bakkers Bane. Scheiddijk tusschen het twintigste en het drie en twintigste bevang welke vroone aan de Kie- vits Vate eindigt, alwaar Bakkers begane begint die wederom aan Bakkers weg eindigt. Scheid van de Vrije Gemeten van Bnrgh. De Limietscheiding tusschen de Vrije Gemeten te Burgh en de Westeren Ban van de Duine is aan de Westzijde van het dorp Burgh de grippe welke regt over de Kakelstraat aan den Hooge Weg naar Westenschouwen begint en vandaar regt uit naar de Duine loopt en dit de Oostelijke be lending van nummers 36 en 37 in het zestiende bevang van de Westeren Ban van de Duine. Aan de Noordzijde van het dorp Burgh is de questieu- ze Hayman van welk hun wezen Folio 87 isr ge- van het Slot van Haamstede en strekt langs dezelfde Plantagie tot aan het Verlore Kostje. Duinwekken. Dit wekken begint aan het Vore Kostje by het einde van de Nieuwe Weg, strekt vandaar voorbij de hofsteden van Grietje Lie- vense van Orizande en van Leendert Krijnsz Dag en eindigt bij de Vate tegen de Haamsteed sche Duinweg bij het Agtkant. Blomsweg. Deze weg begint aan het Verlore Kostje aan het einde van de Duinkant strekt voorbij de hofstede van Cornelis Danielsz Bak ker en van Machiel Blom en eindigt aan het Kloosterland. Kloosterland. Het Kloosterland heeft gelegen ten Noorden van Machiel BlomHofstede en is op de Veldboeken van de Westeren Ban van de Duine niet anders bekend dan voor belending zodat het zelve waarschijnlijk de Graavlijkheid van Zeeland toebehoort doch is tegenwoordig geheel en al overstoven en onder zand gewaaijd. Scheid van den Oosteren Ban. Reeds eerder is gezegd dat Cornelis Kluisenswekken de Li mietscheiding is tusschen den Westeren Ban van den Duinen en de Heerlijkheden Renesse en Noordwelle. Zoo verre nu het gemelde Wekken tegen het Territoir van Renesse aankomt is het zelve de Limietscheiding tussen de Oosteren en Westeren Ban van de Duinen en is het scheid van de Oosteren Ban als volgt: Tegen het derde bevang van den Westeren Ban van den Duine, het Galgenveld-Wekken, vervolgens een gedeelte van de Graavelijken Ban der Duine en voorts Duindijk. Tegen het vijfde bevang van den Wes teren Ban naast den Duindijk en een klein eind sproken, wordt gedeeltelijk de Limietscheiding tusschen de Vrije Gemeten van Burgh en de Westeren Ban van de Duine en ook gedeeltelijk het scheid tusschen de Westeren Ban van den Duine en de Vrije Gemeten van Haamstede. Hooge Weg na Westenschouwen. Deze weg begint op het Westeind van het dorp Burgh aan de Kakelstraat, die regt op de hofstede van Job de Glopper aanloopt en door den zeiven met een hekken is afgesloten en strekt vandaar tot voor bij Daalboutsweegje, de hofstede van Willem Hokke, de Plantagie van Molenberg, het Mool- wekken, Krijn Witte's wekken en de hofstede van Roeland Steur en voorsgaders voorbij het Ver schoorde wekken de hofstede van Machiel Adri- aansz Daalbout, Kommertjes weegje, het hoevje van Cornelis Gerritsz van Zuijen en voorbij Stof fel Mooijs wekken tot aan het Noordeinde van de Plaats Westenschouwen daar Lieven Theu- nisjes weegje begint. Lieven Theunisjes weegje. Begint aan het Westeinde van den Hooge Weg na Westenschou- weA en eindigt in den Duine. Stoffel Mooijs wekken. Dit wekken begint aan de Noordzijde van den Hoogen weg na Westen schouwen en eindigt in den Duine. Kommertjes weegje. Begint aan den Zuidzijde van den Hoogen weg na Westenschouwen en ein digt aan den hoek van de Lage weg na Westen schouwen. Kort bij de hofstede van Marinus Maar- tensz. van Burgh. (Nota: Dit weegje is het scheid van de Westeren (Zie verder pag. 31)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 31