Suikerbietenteelt in België 9 JjTEL uw vertrouwen In de keuze van de Belgische bietenverbouwers, kampioenen van de totale mechanisatiezaai Polyx", aldus vermeldt de zakagenda 1968 die -de Belgische Maatschappij voor Suikerbeetzaad te Tienen aan haar relaties toezendt. Het klinkt voor de Nederlandse bietente ler wellicht wat chauvinistisch, maar een feit is dat in België de laatste jaren veel ervaring is opgedaan met het zaaien op eindafstand. Zaaiden in 1964 nog slechts enkele boeren op eindafstand (10 a 12 cm in de rij) in 1967 is dit reeds ZAAIEN OP EINDAFSTAND ZOLANG er over voldoende arbeidskrachten kan worden beschikt om de bieten op tijd opeen te zetten is een verdergaande „mechanisatie" dan precisiezaai op een afstand van ten hoogste 7 cm in combinatie met chemische onkruidbestrijding niet strikt nodig. Zodra het aantal arbeidskrachten minder wordt en er „iets" aan het gewas gedaan moet worden om de nodige afstand en regelmaat te verkrijgen staan twee wegen open, n.l. machinaal dunnen dan wel zaaien op eindafstand. Machinaal dunnen met „blinde" of „gecommandeerde" dun ner heeft, evenals het op eindafstand zaaien, zijn voor- en nadelen. Bij het zaaien op eindafstand wordt niet, zoals vaak wordt gedacht, het zaad op een onderlinge 4e selecteren. Het B. I. V. B. is ervan overtuigd dat deze „kiemsterkte"bepaling mede in aanmerking genomen moet worden om de veldopkomst van het zaad zo goed mogelijk te kunnen voorspellen. Hoge kiemkracht alleen zegt niet voldoende de kiemenergie, de levenskracht van het kiempje kan mede van groot belang zijn voor het wel of niet sla gen van een gewas. Bij het op eindstandzaaien kan dit het verschil geven tussen een goede of slech te oogst! Het op eindafstandzaaien zal zich in de nabije toekomst, onder drang van de omstandigheden, wellicht snel uitbreiden. Vooral als het genetisch éénkiemig zaad niet meer onderdoet voor het zaad van de nu bestaande rassen. Zover is het nog niet al wordt er hard aan gewerkt! tot cïrca 20 van het BelgTsche suikerbieten- areaal toegenomen (1317 cm bij rijafstand van 41,5 cm). Vanzelfsprekend moet bij het beoordelen van deze cijfers met de Belgische omstandigheden beidsbezetting op de grotere Belgische akkerbouw bedrijven in bepaalde streken noodzaakte, wilde rekening worden gehouden. De teruglopende ar- het telen van een voldoende groot areaal mogelijk blijven, tot een ver doorgevoerde mechanisatie. Daarnaast gaf de grondsoort (leemgrond 1718% afslibbaar) bepaalde mogelijkheden voor het op eindafstand zaaien. De chemische onkruidbestrij ding, die de laatste jaren goede resultaten geeft, bracht de oplossing voor het onkruidprobleem. En tenslotte beschikt de Belgische suikerbietenteler over zaad dat voor zijn doen en voor het op eind afstand zaaien bijzonder geëigend lijkt te zijn. Daartoe in de gelegenheid gesteld door Algra N. V. te Leeuwarden, die Polyx voor Nederland in de handel brengt in samenwerking met de Belgi sche Maatschappij voor Suikerbeetzaad (S.B.G.B.) hebben wij van de vele facetten van de Belgische suikerbietenteelt, zowel wat betreft het rassenon- derzoek, de zaadteelt, de suikerfabrïkage, enz., enz. kennis kunnen namen. Stof voor vele pagina's van ons bladl Deze week moeten wij echter volstaan met in het kort op een enkel facet in te gaan. afstand in de grond gebracht die gelijk is aan de tussen de planten gewenste afstand. Wel wordt zo danig gezaaid dat na opkomst een gewas verwacht kan worden waarvan de plantplaatsen gemiddeld de voor een normaal gewas gangbare onderlinge af stand hebben. Dit met als voordeel dat het op eind afstand zaaien minder zaad kost, er geen dunma- chine nodig is en er een minimumafstand tussen de plantplaatsen is. Het grote probleem bij dit alles is de opkomst, dat niet voorspelbaar is. Deze is afhankelijk van zaad- bed, weersomstandigheden, zaaiwerk en.het zaad. Ook het beste zaad met een hoog kiemgehalte en grote kiemenergie heeft een slechte veldopkomst als grond, grondbewerking en de weersomstandig heden niet meewerken, dan wel het zaaiwerk niet aan de daartoe te stellen eisen voldoet! Zaaien op eindafstand brengt dus een zeker risico van de op komst met zich mee en dat risico moet iedere teler zelf aanvaarden. SPECIAAL ZAAD IJET Belgische Instituut tot Verbetering van de Biet (B.I.V.B.) te Tienen, vergelijkbaar met het Nederlandse Instituut voor Rationele Suikerpro- dukie te Bergen op Zoom, heeft de boeren bij. het ontwikkelen van de juiste techniek voor het op eindafstandzaaien volledig gesteund. Dit onder meer door het in samenwerking met de Belgische Maatschappij voor Suikerbeetzaad ontwikkelen van een speciaal zaad als door de zaaitechniek in goede banen te leiden. Speciaal zaad, gemaakt uit partijen met de hoog ste kiemkracht, waarbij tevens volgens een mo derne methode de „sterkte" van de kiemen wordt bepaald. Door weging na 7 dagen kiemen van het zaad, worden de kiempjes gewogen en het gewicht ervan als aanvullend gegeven verwerkt naast kiem kracht, éénkiemigheid, aantal kluwens per kg en af- metingsgrenzen om op deze wijze het beste zaad uit ALGRA N.V. Een kleine 100 jaar geleden, n.l. tn 1868, begon C. B. Algra te Stiens met de handel in granen en veevoeders. Later werd de zaak door zijn zoon B. C. Algra voortgezet en uit gebreid, onder meer met contacten in het buitenland. De heer B. C. Algra was een der oprichters van het Keurings Instituut Zaai zaden, het latere N.A.K. te Wageningen. Twee van zijn zonen, de heren C. B. en J. B. Algra, zetten in samenwerking met hun vader de zaak met grote energie voort en bouwden deze uit tot één van de grootste graan- en zaaizaadbedrijven in het noorden van ons landVele zaken worden er gedaan met Europese en overzeese landen. Drie jaar geleden werd de firma Algra om gezet in een N.V. van zeer bijzondere con structie. 40 van het aandelenpakket bleef in handen van Algra, 40 werd geplaatst bij boeren en 20 bij bevriende zakenrelaties. De boerenaandeelhouders hebben geen af zet- of leveringsplicht maar ontvangen naast het normale dividend op hun aandeel bij afname van door de N.V. geleverde prdukten een be paalde korting. De N.V. heeft een 7-tal vestigingen en drijft handel in granen, zaden, peulvruchten, poot- aardappelen, bestrijdingsmiddelen, veevoer, kunstmest en vloeibare brandstoffen. Over de organisatorische opzet van het B. I. V. B. en de S. B. G.B., het werk dat daar wordt verricht, de suikerbietenregeling in België de volgende keer, BI.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 9