Gevarieerd menu met O.- en S.- fonds, urgentieprogramma en E.E.G. Produktschap voor zuivel Verloop mond- en klauwzeer in de Bondsrepubliek nauwlettend gevolgd K N L C Tuinbouwdag 1968 K.N.L.C. Suikergoed en marsepein, koek en gard waren kenmerken voor de variatie in de onderwerpen, die in de vergadering van het hoofdbestuur van het K. N. L. C. op 5 december 1967 ter sprake kwa men. Sinterklaas liet zelfs bij het begin van de vergadering zijn goede wensen voor het Landbouw er o mi té bekendmaken. Het hoofdbestuur benoemde in de Landelijke Raad voor de Landbouwvoorlichting in de plaats van de heer F. Goosen te Anlo de heer Ir. J. Prins te Goes. De heer Ir. G. J. A. Bouma, die als Dagelijks Be stuurslid van het Landbouwschap aftredend was, werd voor een periode van drie jaar in deze functie herbenoemd. In overeenstemming met de Kon. Alg. Vereniging voor Bloembollencultuur werden de heren C. Visser Zn te Hoogkarspel en D. P. van Es te De Heen aangewezen als lid en plv. lid van de afdeling Bloembollenteelt van het Landbouw schap. De heer Van Es werd bovendien aangewezen als plv. lid van de E. E. G. contactgroep Sierteelt. De heren H. H. Copijn te Groenekan en G. J. Boo gaards te Boskoop werden namens het K.N.L.C. aangewezen tot lid en plv. lid van het bestuur van het productschap siergewassen voor 1968 en 1969. ORGANISATIE VAN DE LANDBOUW Zoals dat het afgelopen jaar op de hoofdbestuurs vergaderingen gebruikelijk is gegeweest, werd ook in deze vergadering weer gesproken over de orga nisatie van de landbouw, waarbij de publiekrechte lijke organisaties, het overleg van de drie centrale- landbouworganisaties en de Ned. Raad van Over leg voor land- en tuinbouw ter sprake kwamen. Met betrekking tot dit onderwerp zijn allerlei za ken in studie, waarvan in een komende vergade ring van het hoofdbestuur verslag zal worden ge geven. CONGRES 1968 Het hoofdbestuur ondersteunde het voorstel van het Dagelijks Bestuur om op dinsdag 18 en woens dag 19 juni 1968 te Goes een landelijk congres te organiseren samen met de Ned. Bond van Platte landsvrouwen, de P.J. G. N. en de jubilerende Z. L. M. ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van deze laatste organisatie. Het onderwerp zal zijn de besteding en bestem ming van de landelijke ruimten in Nederland. Dit congres zal het vierde worden in de rij van lande lijke congressen, die eerder in Emmeloord (1959), Hoofddorp (1962) en Zuid-Laren (1965) zijn ge houden. SOCIALE AANGELEGENHEDEN De vergadering sprak zich in principe uit voor een gebonden loonpolitiek. Daar waar nu wordt ge streefd naar een vrijere loonpolitiek wil het K. N. L. C. bevorderen, dat binnen de bedrijfstak een ge bonden loonvorming plaats blijft vinden in 1968. Met name wordt daarbij gedacht aan handhaving van het systeem van loonadviezen ten behoeve van het loonoverleg in de akkerbouw en de veehoude rij. Waar voor deze sectoren in E. E. G.-verband een prijzenbeleid wordt gevoerd acht het hoofdbestuur het een vanzelfsprekende zaak, dat de ontwikke ling van de landarbeidersionen in de hand wordt gehouden. Al blijkt met name in de sierteeltrichtin gen in de tuinbouw er in de practijk weinig behoef te te bestaan aan een dergelijk gebonden loon systeem, toch ondersteunt ook de Afdeling Tuin bouw het principe van de gebonden loonvorming. O. EN S.-FONDS Het hoofdbestuur als het ware in afwachting van het komende heerlijk avondje moest gedul dig afwachten de beslissingen die zouden worden genomen over het voorstel tot wijziging van de be- eindigingsregeling van de Stichting O. en S.-fonds. In het algemeen kon het hoofdbestuur zich met de in dit voorstel gedane suggesties verenigen. Er bestond echter bezwaar tegen de verhouding tussen het voorgestelde minimum aantal „punten" (te weten 2500) dat men zou moeten behalen om voor sanering in aanmerking te kunnen komen, vergeleken met de puntenbeoordeling. (Inmiddels is deze grens verlaagd van 2500 tot 2000 punten.) AKKERBOUW Het hoofdbestuur sprak een aantal bezwaren uit tegen de voorstellen tot reorganisatie van de N.A.K. Met name richtten deze bezwaren zich tegen de voorgestelde bestuurssamenstelling, waarin kwe kers, handelaren, telers en gebruikers evenredig zouden zijn vertegenwoordigd onder een voorzitter door de Minister aan te wijzen. Een punt van uitvoerige discussie vormde verder de vraag in hoeverre gestreefd zou moeten worden naar vermindering van het aantal regionale dien sten van de N.A.K. Ook kwam de verhouding tus sen deskundigen en bestuursleden in de geweste lijke besturen daarbij ter sprake. Het hoofdbestuur zou gaarne op de hoogte blijven van de verdere stappen die ten aanzien van dit punt zullen worden ondernomen. GRONDGEBRUIK De Commissie Grondgebruik van het K.N.L.C. werd gevraagd nog eens na te gaan in hoeverre verkopen van grond plaats vinden met gebruikma king van het voorkeursrecht van de pachter en waarbij deze pachter op korte termijn zijn verkre gen eigendom vrij van pacht zou verkopen. Indien deze handelwijze grotere vormen zou aannemen zou daartegen gewaakt moeten worden. De vrees werd verder uitgesproken dat geleidelijk aan het meng- percentage voor het subsidie verstrekt in ruilver kavelingen daalt. Daartegenover werd bepleit om bij ruilverkavelingen te streven naar een zo een voudig mogelijke opzet. Het hoofdbestuur stond uitvoerig stil bij de stand van zaken met betrekking tot de invoering van het urgentieprogramma van het K.N.L.C. Het achtte het gewenst jaarlijks een overzicht te krijgen van de vorderingen op het gebied van dit programma. Ofschoon men voelde dat sommige dezer zaken een hogere prioriteit zouden verdienen dan andere, bleef men bij de opvatting dat het praktisch toch het beste is om voor de diverse onderdelen van het programma het ijzer te smeden als het heet is. Elders op deze pagina wordt dieper op dit program ma ingegaan. E. E. G. Tenslotte werd op deze vergadering aandacht ge schonken aan de E.E.G.-aangelegenheden, waarbij uiteraard de C.O.P.A.-bijeenkomst te Düsseldorf ter sprake kwam. Naar aanleiding hiervan kwam het vraagstuk van de contingentering van agrarische produkten als middel tot handhaving van gunstige agrarische prijzen aan de orde. Het hoofdbestuur sprak zijn voorkeur uit voor andere middelen om de prijzen op niveau te houden. Het hoopt dat deze bruikbaar zullen zijn, maar blijft met zorg vervuld over de toekomstige ontwikkeling met name van de prijzen van melk en zuivelprodukten. De jaarlijkse tuinbouwdag van het K.N.L.C. wordt gehouden op 20 februari 1968 om 10.30 uur in „Krasnapolsky" te Amsterdam. De heer D. J. A. M. van Acken, voorzitter pro- duktschap voor Groenten en Fruit, zal belich- tén wat 10 jaar E.E.G. voor de tuinbouw bracht. SINTERKLAAS STICHT VERWARRING HOGERE RAMING MELKPRODUKTIE Ook het Produktschap voor Zuivel heeft gemerkt dat de goede Sint in het land is geweest. De och tend na Sintterklaasavond werden de bestuursle den tijdens de openbare vergadering gesterkt door een smakelijk stuk boterstaaf. Dat had men overi gens ook wel nodig, want de volgende surprise die Sint in petto had, viel minder in de smaak. De heer Gulickx kwam namelijk met de mede deling dat in het zuiden van ons land een buiten landse fabriek zij het met commerciële bijbe doelingen aan het sinterklazen is geslagen door vla, vruchtenvla en yoghurt gratis aan de bevol king te verstrekken. Bij deze acties was geen detail list ingeschakeld. De discussie, die hieop volgde, was enigszins verwarrend. De voorzitter vertelde dat een buiten landse onderneming bij de invoer van zijn pro dukten in Nederland een invoerheffing moet beta len. Door afbraak van de invoerrechten tussen de E.E.G.-landen kan het zijn, dat van de invoer heffing niet veel meer over is. In ieder geval zal het P. Z. dit verder onderzoe ken en zal de heer Gulickx met meer concrete ge gevens komen. RAMING MELKPRODUKTIE Het secretariaat van het P. Z. heeft een raming gemaakt van de melkaflevering in het komende seizoen. In de nota is te lezen dat over het geheel genomen de ruwvoederpositie niet alleen ruim, doch ook kwalitatief alleszins bevredigend is. T.o.v. de stalperiode 1966/67 zal de situatie de komende winter nog iets gunstiger zijn. Deze gunstige voe derpositie zal ook op langere termijn zijn invloed, zowel op de grootte van de melkveestapel als op de melkproduktie per koe niet missen. Uitgaande van 2 a 3% meer melkkoeien en een ca 2 hogere melkgift per koe wordt de totale melkaflevering in het tijdvak 12 nov. '67 tot en met 30 maart '68 ca 5 hoger geraamd dan de melkaf levering in het overeenkomende tijdvak van 1966/ 67. Dit betekent dat geschat wordt dat ca. 100.000 ton melk meer door veehouders aan fabrieken wordt geleverd dan in het voorgaande jaar. De nieuwe raming ligt ca. 45.000 ton hoger dan de oorspronkelij ke. De totale melkaflevering in het kalenderjaar 1967 zal vermoedelijk ca. 6.920.000 ton bedragen, corres ponderende met een totale melkproduktie van ca. 7.500.000 ton. Voor 't kalenderjaar 1968 valt te verwachten dat de totale melkaflevering bij in doorsnee 1 a 2 meer melkvee en een bij gemiddelde produktie- omstandigheden iets lagere gemiddelde melk produktie per koe dan in 1967, de 7 miljoen ton zal overschrijden. EXTRA ZUIVELWAARDETOESLAG IN WEST NEDERLAND Een dag na de vergadering stuurde het P. Z. een persbericht rond waarin bekend wordt gemaakt dat het bestuur de extra-zuivelwaardetoeslag in weste lijk Nederland wil verhogen. Het niveau van de in westelijk Nederland door de consumptiemelkbe- drijven uitbetaalde melkprijzen maken het nood zakelijk in dit gebied boven de gebruikelijke zui- velwaardetoeslagen met ingang van 12 november een extra-zuivelwaarde toeslag te verlenen van 50 cent per 100 kg tot consumptiemelk en consumptie- melkprodukten verwerkte melk. Koffiemelk en room moet een dienovereenkom stige extra-zuivelwaardetoeslag worden verleend, zo is het bestuur van oordeel. A. Er bestaat op dit ogenblik geen aanleiding om de invoer van levende jonge varkens en stro uit de Bondsrepubliek te beperken. Dit deelde de Minis ter van Landbouw en Visserij, ir. P. J. Lardinois, mede in antwoord op schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid, de heer Geuze. In West-Duitsland is slechts sprake van enkele sporadische gevallen van mond- en klauwzeer. Hoewel de laatste weken *n enkel geval voorkwam in de nabijheid van de Nederlandse grens, blijft 't totaal aantal gevallen in de Bondsrepubliek gelukkig nog zeer beperkt. Ge middeld worden 3 tot 4 besmette bedrijven per week geconstateerd op een totaal aantal bedrijven van meer dan 1,3 miljoen. Deze gunstige ontwikkeling heeft er toe geleid, dat Frankrijk zijn grens voor Duitse dieren en dierprodukten juist weer heeft opengesteld. Nederland heeft in 't E.E.G.-overleg er trouwens steeds op gewezen dat bij een relatief ge ring aantal gevallen van een ziekte in een bepaald land niet steeds onmiddellijk het wapen van de grenssluiting moet worden gehanteerd. Overigens zijn de in E.E.G.-verband vastgestelde voorwaarden, waaronder levende jonge varkens naar partnerlanden mogen worden geëxporteerd, zeker ten opzichte van het vrij-zijn van mond- en klauwzeer van het herkomstgebied, uitermate strin gent De minister van landbouw verklaarde tenslotte, dat het verloop van de mond- en klauwzeersituatie in West-Duitsland zeer nauwlettend wordt gevolgd. Er zullen passende maatregelen worden genomen als dit onverhoopt noodzakelijk mocht blijken. Zo als bekend, zo wordt van het ministerie van land bouw hieraan toegevoegd, is per 1 december j.l. de z.g. barrière-enting van varkens langs de Duitse firens in Overijssel en Gelderland begonnen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 6