De 20.000 ste polis is er uit Hoe gaat de nieuwe saneringsfondsregeling werken Wist U dat 5 HET antwoord dat de 6-jarige dochter van een provo-echtpaar van haar vader kreeg op de vraag: „Pappie, kom ik ook van de de ooievaar?", was: „Nee kind, jij was een happening!". We zullen maar aannemen dat de vader hiermee de blijde gebeurtenis be doelde. Aldus de heer C. J. van der Werff, voorzitter van de Onderlinge Verzekerings Maatschappij van de Z.L.M. bij de feestelijke uitreiking van de 20.000e polis aan de heer J. C. de Rooy te Stavenisse op 7 december j.l. Een uitreiking die gecombineerd werd met die van de 20.001e polis aan de heer W. Ce vaal te Ritthem en aan de eigenaar van de 19.999e polis, de heer G. de Zeeuw te Terneuzen, die echter door de slechte weersomstandigheden verstek moest laten gaan. Overigens voor deze polishouders een voordeeltje daar de heer De Rooy één jaar gratis verzekerd zal zijn en de heren Ce vaal en De Zeeuw een éénmalige premiekorting van 100 genieten. DE heer Van der Werff ging in zijn ope ningswoord uitvoerig in op de geschiede nis van de Onderlinge en de stormachtige ont wikkeling der laatste jaren. Het was bepaald geen „happening", aldus de heer Van der Werff, toen de Onderlinge Verzekering Maatschappij van Motorvoertui gen van de Kring Schouwen-Duiveland haar eerste boekjaar op 30-6-1948 met een verlies van ƒ55,44 afsloot! Het tweede boekjaar was echter reeds gunstiger en kon premierestitu tie worden verleend. Toen op 1-1-1951 de Onderlinge Verzeke ring Maatschappij Motorvoertuigen der Z.L.M. werd opgericht was dit in feite een na volging van het Schouwse systeem. En dat de ontwikkeling bijzonder snel is gegaan bleek uit de cijfers die de heer Van der Werff memoreerde. Twee jaar nadat de 15.000ste polis, eveneens op Thools gebied, werd uit gereikt, volgt nu de 20.000ste. Vooral de laat ste 5 jaren heeft deze snelle aanwas hoge eisen gesteld aan bestuur, direktie en perso neel. Deze eisen zullen niet verminderen, wil len wij, zo zei de heer Van der Werff, voor onze leden op het gehele gebied van het ver zekeringswezen gunstige financiële voordelen blijven behalen dan zal veel inzicht en daad kracht nodig zijn. Om in de termen van N.S. te spreken, we zullen „vlug, veilig en voor- delig" moeten blijven werken en diè wegen en middelen aangrijpen om het nóg beter ta doen! BIJ deze officiële gelegenheid, waarbij de Algemeen Voorzitter der Z.L.M. Ir. J. Prins de 20.000e polis aan de heer De Rooy uitreikte waren naast het volledige bestuur van de Onderlinge Verzekering Maatschappij der Z.L.M. aanwezig de Algemene Secreta rissen van de Z.L.M. en de Noord Br. Mij. van Landbouw, de heren Mr. E. Wage en A. Kor- teweg, die plaatsvervangend Kringvoorzitter van Tholen en St. Philipsland, de heer A. C. Breure en de Kringsecretaris de heer M. C. J. Kosten, de Voorzitter van de afdeling Stavenisse, de heer C. van Putte en de heer Mr. G. Smit als vertegenwoordiger van de Ver. Wet Risico. DE heer Prins merkte in zijn toespraak op gaarne gevolg te hebben gegeven aan de uitnodiging deze 20.000e polis uit te rei ken. Hij zag daarin het bewijs van de goede band tussen de moederorganisatie en de Onderlinge Verzekering Maatschappij. De Onderlinge heeft zich in de loop dei- jaren gunstig ontwikkeld en doet dit nog. Dank zij de lage premietarieven wordt er jaarlijks honderdduizenden guldens aan pre mie bespaard voor onze leden. Deze lage premies zijn niet het gevolg van een gunstig schadeverloop maar een gevolg van goedkoop werkend apparaat zonder hoge provisie-advertentiekosten etc. De heer Prins prees de Voorzitter en zijn bestuur voor het gevoerde beheer. Hoewel het schadeverloop wel enige zor gen baart, met name in de W.A.-sector, zijn er z.i. nog voldoende ontwikkelingskansen voor de Onderlinge aanwezig. De heer De Rooy nam blij verrast de polis in ontvangst en dankte het bestuur voor de daaraan verbonden gratis verzekering. De heer Van der Werff ging hierna over tot uit reiking van de 20.001e polis aan de heer W. Cevaal te Ritthem. Tenslotte werd nog het woord gevoerd door de heer A. C. Breure namens de Kring Tho len en St. Philipsland en de heren Mr. E. Smit en J. de Lange. De voorzitter der Z. L. M. ir. J. Prins overhandigt de 20.000e polis aan de heer J. C. de Rooy te Stavenisse. De twee gelukkigen de heren J. C. de Rooy en W. Cevaal, resp. de 20.000e en 20.001e polishouders (Vervolg van pag. 3) DE LONEN IN DE LAND- EN TUINBOUW Hoewel een centraal percentage voor de loon onderhandelingen niet is genoemd, zal het in de macro-economische verkenning veronderstelde percentage van vijf in iedere bedrijfstak toch een rol gaan spelen. Deze verwachting sprak de heer Sake van der Ploeg, voorzitter van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond, uit op de algemene ver gadering van zijn bond in Utrecht. Hij gaf een visie op de factoren die bij de komende „loonwedstrij- den" een rol gaan spelen. Zo zal de ontspannen situatie op de arbeidsmarkt zijn invloed doen gel den. Het streven van de regering om te waken tegen een te forse loonkostenstijging zal een ma tigende invloed hebben, maar van de reeds afge sloten en in 1968 doorlopende meerjarige c.a.o.'s kan een opwaartse druk uitgaan. Bedrijfstakken met beduidende meerjarige loonachterstanden en werktijden die boven de 45 uur uitkomen, zullen volgens de heer Van der Ploeg niet nalaten daar op de aandacht te vestigen. Het „naar elkaar kij ken" van de verschillende bedrijfstakken zal een zekere nivellerende invloed hebben. Concrete mededelingen over de loonacties in de agrarische bedrijfstakken kon de heer Van der Ploeg nog niet doen. Om goed gedocumenteerd aan de onderhandelingstafel te komen, heeft de A. N. A. B. bij het Landbouweconomisch Instituut de rentabiliteitscijfers van de akkerbouw, het weide- bedrijf en de veehouderij over de laatstbekende vijf jaar gevraagd, alsmede de produktiviteitscijfers van het akkerbouwgebied Groningen en het z.w.- kleigebied over de laatstbekende vijf jaar. Ook over de bedrijfsuitkomsten zal de A. N. A. B. zich laten informeren door het L. E. I. Wat de landbouw betreft staat vast, dat de A. N. A. B. een hoge prioriteit zal geven aan de secun daire arbeidsvoorwaarden, een verbetering van de pensioenen en een bescheiden arbeidstijdverkor ting. De looneis in de tuinbouw etc. varieert per contract van ƒ8,tot ƒ10,per week. In alle sectoren zal de eis worden gesteld dat gelijk met de ingangsdatum van een nieuwe c.a.o. ook het mi nimumloon wordt verhoogd. regeling. Zij doen er dan ook het beste aan eerst eens een berekening op te stellen of deskundig advies te vragen. WAAR KUNNEN DE AANVRAGEN INGEDIEND WORDEN De aanvraag kan per 1 januari 1968 ingediend wor den bij de distriktsbureauhouder in uw distrikt. Voor de 10 X de pachtwaarderegeling dient men zich in verbinding te stellen met de plaatselijke kom missie in uw gebied. Wist U dat?het bijzonder moeilijk is om het iedereen naar de zin te maken? Moet je' niet pro beren, lukt toch niet," hoort men vaak en veelal terecht opmerken. Deze week vernamen we een klacht van één der leden van ons boekhoudbureau. Op één onzer zit dagen wilde hij zijn financiële zaken komen be spreken, maarmoest te lang wachten eer hij aan de beurt was. Nu geef ik graag toe dat „wachten" een tamelijk moeilijke „bezigheid" is. Maar er is weinig aan te doen. Het overkomt ons allemaal meermalen. Zelfs bij de tandarts en dan doet het aan het slot nog pijn bovendien. Maar nu de feiten. Teneinde het inderdaad vervelende wachten zoveel als ons maar mogelijk is te beperken, hou den we op verschillende plaatsen zitdagen. Dat werkt goed. Verder trachten we zoveel mogelijk de zaken te organiseren en geven we aan de personen waar een wat uitvoerig onderhoud mee dient plaats te hebben een tijdige oproep voor een bepaald uur. Als ieder zich daar naar richt wordt het wachten weer beperkt. Velen handelen hier ook naar, maar, als op iedere regel, hier zijn ook weer uitzonderin gen. WAAR KUNT U INLICHTINGEN KRIJGEN 0 Bij de voorlichters van uw organisatie. 0 Bij de distriktsbureauhouder. O Bij de leden en deskundigen van de ruilverkave lingskommissie. KONKLUSIE De nieuw gecreëerde regeling is belangrijk minder dan de oude regeling, die zeer gunstig was. Voor som mige personen die voornemens zijn hun bedrijf te beëindigen zijn er mogelijkheden die er vóórheen ech ter niet waren J. M. Wat b.v. te zeggen van een geval als volgt A. is gevraagd om opdag om 11 uur op de zitdag te verschijnen. Hij kan blijkbaar niet. al-- thans verschijnt niet, geeft van te voren geen enkel bericht. Om 11 uur zit de vertegenwoordiger van ons bureau op hem te wachten, maar hij verschijnt niet en dus goed tijd voor een kop koffie. Maar wacht even, in de namiddag verschijnt de bedoelde, terwijl het dan erg druk met bezoek kan zijn. Gevolg, bedoeld persoon zeer zwaar aan het „mopperen" en als hij aan de beurt is en anderen lang moeten wachten ook enkelen van dezen. Waarom dit lange verhaal voor deze kleinigheid zullen vele lezers zeggen als zij dit lezen? Was er nu werkelijk niets anders om te schrijven? Wist 17, dat velen dit verhaaltje volkomen voor kennisgeving zullen aannemen. Ik geloof het graag en begrijp het goed, Maar meen toch, dat ik dit schrijven moet. Laat ieder wien dit aangaat verstaan Niet alles kan als op rolletjes gaan. Als ieder de spelregels neemt in acht, Moet er stellig minder lang worden gewacht. Wie wordt opgeroepen en niet kan verschijnen, Late onzekerheid per telefoon verdwijnen. MEIJERS.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 5