TUINBOUWKLANKEN Met het nodige optimisme 1968 in Streekplan Midden-Zeeland - Bevriezing Snoeiperiode korter dan ze lijkt DINGEN VAN DE WEEK In ons veel en hopelijk goed gelezen Z. L. M.- blad hebben de THOOLSE land- en tuinbouwers veertien dagen geleden een verslag kunnen lezen, wat als titel had: „Mansholt contra Rehwinkel". Daarin werd duidelijk gemaakt wat genoemde heren voorstonden en in welke richting de land bouwpolitiek in de toekomst gestuurd dient te worden. Wij hebben het betreffende stuk zo goed moge lijk gelezen en voor ons de conclusie gemaakt, dat in beider streven veel goeds zit. Ondanks hun verschillende opvattingen van het mogelijke en het wenselijke van hun streven, zoeken beiden toch naar een oplossing voor de steeds groter wordende problemen in de land- en tuinbouw. Het streven van dr. Mansholt is er op gericht om heil te verwachten van structuurverbetering en vooral bedrijfsvergroting, om een eind te maken aan de inkomensongelijkheid. Terecht merkt dr. Mansholt op, dat er veel kans zal zijn wat de, economen voorspellen dat in de komende twin tig jaar de inkomens in het bedrijfsleven weer verdubbeld zullen zijn en tevens de werkdagen korter. Men staat dan voor de vraag: „Is het één- mansbedrijf dan nog sociaal verantwoord?" De jonge boeren en tuinders van nu vragen nu waarheen de reis gaat en hoe de wissels ge steld zijn. De heer Rehwinkel (voorzitter van de Duitse Boerenbond) ziet er meer heil in dat <fe regering zorgt voor kosten dekkend prijzen en dat het familiebedrijf gehandhaafd blijft. Ook vreest hij dat door te grote concentratie van bedrijven in de toekomst het gevaar niet denkbeeldig is, dat men op den duur in een Russische colchose terecht komt. Hij voelt er meer voor dat, wanneer het eigen bedrijf niet genoeg inkomen meer oplevert, dat men dan beter een nevenberoep of bezigheid in een andere sector van het bedrijfsleven kan zoeken. Genoeg echter over hetgeen ieder op 1 december heeft kunnen lezen over deze toch wel urgente dingen. Voor ons gaat het nu om welke houding wij tegenover deze standpunten zullen innemen. Het wordt voor ons ook wel duidelijk dat, of men nu land- of tuinbouwer is, het in de toekomst een gebiedende eis zal zijn dat men komt tot een dóórgaande specialisatie. Dit houdt voor het heden in, dat iedere onder nemer genoodzaakt is om speciale funkties in zijn bedrijf af te stoten. Men kan in de tegenwoordige tijd niet al die funkties meer waarnemen die vroe ger een vanzelfsprekendheid waren. Onze afzet van onze produkten kunnen wij niet meer zelf verzorgen zoals vroeger en in verband daarmee de onmisbaarheid van de veiling en coöperatieve afzet, alsmede aankoop van bedrijfsmiddelen langs genoemde organen. Onze werkzaamheden, die machinaal uitgevoerd kunnen worden, zal men nu, en zeker in de toekomst, over moeten laten aan het loonwerkersbedrijf. Al deze gespecialiseerde bedrijfstakken kunnen ons veel zorg en werk uit handen nemen, indien hij deze ondergeschikt maakt aan zijn eigen be drijfsvoering. Bij dit alles moet men nooit uit het oog verliezen dat de ondernemer zelf, op het juiste moment, beslissingen moet durven nemen, en zijn eigen koers dient te bepalen. Als het hem gelukt om het juiste profijt uit bovenstaande dingen te halen, dan is het voor hem óók moge lijk om het hoogste rendement te verkrijgen, uit de hem gespecialiceerde teelten. Ieder van ons weet echter ook, dat men dan gebonden is om als glastuinder niet beneden een minimum aan tal meters glas te gaan. Evenzo, dat de volle- grondstuinder en akkerbouwer óók gebonden is aan een zeker aantal ha bouwgrond. Als ondernemer zullen wij de toekomst met gepast optimisme tegemoet moeten treden, want een periode van twintig jaar kan altijd nog ver deeld worden in twintig partjes van één jaar, maar wat ook inhoudt, dat men nauwlettend zich aan moet passen aan de tijd waarin men leeft. Het is gelukkig, dat ondanks het feit dat velen uit de land- en tuinbouw verdwenen zijn, omdat andere beroepen een vast en goed inkomen gaven er toch nog steeds jonge ondernemers op het eiland Tholen gezien worden, die voor hun zelf standigheid willen vechten en werken. Hopelijk dat de nu door velen wat drastisch gevonden maatregelen, die dr Mansholt denkt te moeten nemen in het belang van land- en tuinbouw, in de toekomst toch „het familiebedrijf" van Herr Rehwinkel, misschien in wat gewijzigde vorm, gehandhaafd kan blijven. Daar het voor 1967 wel de laatste „Tuinbouw- klank" zal zijn, wensen wij alle lezers nu alvast een voorspoedig en gezegend 1968 toe,, met de hoop dat wij ook in het nieuwe jaar weer kunnen en zullen doen wat onze hand vind om te doen. men. Het was de afd. Duiveland van de N.T.O. die deze demonstratie organiseerde in samenwer king met de firma S. P. Groenleer en Zonen te Kapelle-Biezelinge. Ja, voor de rest beste collega's, is er eigenlijk weinig schokkends te vermelden, waarbij ihe zeer goed beseffen dat ook het voorgaande u niet diep geschokt heeft. Het ziet er ook niet naar uit dat het jaar 1967 ons nog veel bijzondere dingen zal brengen, voor wat onze fruitteelt dan betreft. Helaas kan deze laatste „Tuinbouwklank" niet worden geschreven met woorden die we zo graag zouden willen gebruiken, n.l. dat we weer een gunstig jaar achter de rug hebben per 31 decem ber '67. En met gunstig bedoelen we dan dat er brood en vreugde was rondom onze arbeid. We gaan nu maar niet verder over dit punt, want ongetwijfeld zult u bij de jaarwisseling daar nog veel van lezen, geschreven door mensen die veel deskundiger zijn, en met welgekozen woor den uw geest aanspreken en zo mogelijk ver rijken. Wij wensen u prettige Kerstdagen en hopen voor u op een gezegend 1968 in gezin en bedrijf. In het georganiseerde bedrijfsleven op WAL CHEREN is er momenteel veel beroering. Met name is er veel en felle oppositie tegen het streek plan Midden Zeeland. Fel en kernachtig zijn de betogen en grieven op vele vergaderingen naar we van hoorden en er ook zelf van nabij mee maakten. Onze P. J. G. gaat zelfs zo ver om te consta teren dat men beter een snelle (bedrijfs) dood kan sterven dan langzaam weg te kwijnen. Nu zien we nog niet direct alles verkwijnen, maar de aanslag op vele vrijheden zal zwaar te verteren zijn. Voor ons persoonlijk zien we in het streek plan Midden Zeeland een bevriezing van praktisch alle bestaande toestanden en een verstarring op bouw en uitbreidingsgebied die er niet om zal lie gen. Waar de toekomst zowel op land-, tuinbouw- als veeteeltterrein een beweeglijkheid zal vragen die nog niet geheel overzienbaar is zal het streek plan hier dikwijls als grote spelbreker voor ons met bezwarende bepalingen en voorschriften in de weg staan. Ook wij raden nogmaals aan om vóór 23 december inzage te nemen ter gemeente secretarieën. Bij het verschijnen van dit nummer hebben we een vergadering gehad waarin onze veilingsleden gevraagd wordt het veilingbestuur te fiatteren tot deelname in een nieuwe coöperatie voor exploi tatie koelhuis etc. We hebben het vermoeden dat het voorstel na wat geharrewar en oppositie wel zal worden aangenomen. We hopen t.z.t. hier nog eens op terug te komen, 't Is nuttig maar de lasten worden weer hoog. Op de bedrijven is er momenteel veel verschil in arbeid. In de fruitsector is het geregeld ruimen tegen helaas te lage prijzen. In de kassector is men volop doende met jonge teelten. Ook wordt er nogal flink witlof geoogst waarbij de fancy- fair-prijzen werkelijk weldoend zijn. Op de overwegend koude bedrijven is het niet druk; waar nog personeel is kan men dit niet ten volle benutten. De dagen zijn op zijn donkerst en dan is het buiten, 's morgens en 's avonds, snel onbehaaglijk. Dit is onze laatste beschouwing in 1967. We hopen dat menigeen onze krabbeltjes ge lezen heeft en wensen U, hoewel nog erg vroeg, toch reeds goede Kerstdagen en een voorspoedig Nieuwjaar toe. Terwijl we deze laatste „Tuinbouwklank" van het jaar 1967 schrijven, ligt SCHOUWEN-DUIVE- LAND bedekt onder een laagje sneeuw. We vin den het vroeg, maar het is nu eenmaal zo. Hope- lijk ligt deze sneeuw er niet lang. Voor ons, fruit telers, kan dit de snoei soms vertragen, omdat dan bij dit werk veel last van koude voeten wordt ondervonden. Het is misschien goed om erop te wijzen dat hiertegen goede laarzen te koop zijn, zodat voor een gering bedrag dit euvel is te verhelpen. Meestal kunnen de handen enz. voldoende verwarmd wor den door beweging, zodat toch de snoei bij niet al te strenge vorst doorgang kan vinden. Want al lijkt de snoei-periode lang, toch is het weer o zo gauw half februari en dan dienen we ongeveer klaar te zijn! Voor de demonstratie op vrijdag 8 december te Schuddebeurs waren de weersomstandigheden verre van ideaal. Getoond werden de Douven nevel-snelspuit, Votex-cirkelmaaiers (tevens snoei- houtveïsnipperaar), kettingzaagmachines, Eicher- Poema fruitteelt-tractoren en de Little wonder- heggeschaar voor het snoeien van de windscher men. Jammer dat de „grote heggeschaar" voor het snoeien van de windschermen er niet was (door de weersomstandigheden), want het kleine wonder zal voor vele fruittelers niet geschikt zijn. Heel vlug bleken de takken te dik te zijn. zodat eigenlijk *dit apparaat geschikt is voor éénjarige twijgen. Wellicht bij populier zelfs nog wel eens te dik of te zwaar. Gezien het weer was de be langstelling niet slecht, maar nogmaals bij „ge woon" weer was alles beter tot zijn recht geko LJET is winter geworden. Een witte sneeuwde ken ligt over het landschap. Buitengewoon mooi is de natuur, ook in deze tijd van het jaar. Voor de tuinders brengt deze winterperiode zijn aparte en speciale zorgen met zich mee. Er dienen maatregelen genomen te zijn om vorstschade aan de produkten, welke zich nog op onze bedrijven bevinden, te voorkomen. Met name denken we aan een produkt als knolselderij. Dat kan helemaal geen lage temperaturen verdragen. Uiterste zorg aan dit produkt is gewenst. Ook de appels welke in schu ren en bewaarplaatsen staan welke niet vorstvrij zijn, dienen een bescherming te krijgen. Vooral met plastic kan in dezen veel goeds worden gedaan. De ervaring heeft geleerd dat vorstschade aan tuinbouwprodukten hijna altijd tegenvalt. Daar mag beslist niet te gemakkelijk over gedacht worden. Niemand kan van tevoren zeggen hoe lang de koude periode duurt en hoe hevig ze zal worden. Het kan mee en tegen vallen en daarom is waakzaamheid en voorzorg gewenst. Ook het vervoer van b.v. ap pels en peren naar de veiling moet in een vorst periode met de nodige zorg gebeuren. Vooral op de wagen krijgt het fruit het gauw te pakken. Af dekken is in de eerste plaats nodig en verder moet men er alleen mee op de weg komen tijdens de periode van de dag waarop de temperaturen het hoogst zijn. UOOR de fruitveilingen op Zuid-Beveland is een belangrijke periode aangebroken. Don derdagavond hebben de leden van de veiling in Kapelle-Biezelinge een uitspraak gedaan over een voorstel van de z.g. „Commissie van Acht" om in samenwerking met de overige veilingen van Zuid- Beveland en Walcheren over te gaan tot de geza menlijke bouw- en explotatje van een koelhuis en maandagavond zullen de leden van de veiling „Zuid- Beveland" te Goes zich hierover in een buitenge wone ledenvergadering uitspreken. Het voorstel is om grond aan te kopen om hier op in eerste instantie een koelhuis met een capa citeit van 5 miljoen kg te bouwen met daarbij een sorteerhal. Hiervoor is een oppervlakte van 5 ha grond nodig en dat alles zou een investering vragen van 3,9 miljoen gulden. Het voorstel van de „Commissie van Acht" is om een en ander tot uitvoering te laten brengen door een coöperatieve vereniging waarvan alleen de vier betrokken veilingen, te weten die van Goes, Kapefle, Krabbendijke en Middelburg lid kunnen zijn. De aansprakelijkheid in deze vereniging zou plaats vinden naar ieders aandeel hierin. De commissie uit de besturen van de betrok ken veilingen is van mening dat deze koelhuis- bouw dient plaats te vinden op een terrein waarop in de toekomst een centrale veiling voor Zuid-Beve land en Walcheren gebouwd zou kunnen worden en dan bij voorkeur gelegen tussen Kapelle en Goes. Hiervoor zou in totaal 15 ha grond nodig zijn. In een toelichting, welke op het bestuursvoorstel is gegeven wordt gezegd dat de commissie over tuigd is van de noodzaak om tot concentratie van de aanvoer van tuinbouwprodukten op Zuid-Beve land en Walcheren te komen, maar zij is ook van mening dat dergelijke ingrijpende voorstellen eerst dan aan de leden gedaan mogen worden indien de tijd en de omstandigheden daarvoor rijp zijn. Op korte termijn acht de commissie de voorstellen tot een volledige fusie niet bereikbaar en daarom is thans de vorm gekozen waarbij de koelhuisbouw welke zowel Goes als Kapelle moeten doen, cen traal zou kunnen gebeuren. Daar is alles voor te zeggen en we mogen vertrouwen hebben in het gezonde inzicht van alle daarbij betrokkenen, op dat de voorstellen aangenomen zullen worden en daarna hopelijk op korte termijn uitgevoerd, vooral omdat bij dit koelhuis een modem sorteerstation is gedacht met een sorteerlijn waarin ook de voor- raadkisten verwerkt kunnen worden. Het zit er zon der twijfel in dat de voorraadkist het gaat winnen op de Zeeuwse fruitbedrijven. Hier achter behoort een aangepaste sorteereenheid te staan. De commissie zegt het niet verantwoord te vinden deze dure in stallaties op 3 of 4 plaatsen neer te zetten terwijl met één volstaan kan worden. Een alleszins ge zonde gedachte!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 4