SUPER BENZINE WEEKOVERZICHT NOTERINGEN UIT EEN geheim WeEKBOEK vak BRAM^srSClKHÏÏEI^ 17 ontleend aan marktbericht Nobeco - Kortgene. Tarwe. Vorige week bleef de, restitutie op tarwe onveranderd en dientengevolge was het vrijwel onmo gelijk om tot nieuwe exportzaken te komen. Het pro- dukt lag mede daardoor zeer stil in de markt, waarbij de verladingsmoeilijkheden met partijen op lopende contracten als gevolg van de zeer hoge coastervrach ten naar Engeland geen stimulerende werking hadden om te trachten toch iets te ondernemen. In Engeland deed zich mondjesmaat enige vraag voor naar maal tarwe, maar om tot afsluitingen te kunnen komen zal de restitutie beslist verhoogd moeten worden. Men kreeg niet de indruk dat hierop door exporteurs al vooruitgelopen werd. Gezien de zeer grote onverkoch te hoeveelheden in de E. E. G. mag evenwel aange nomen worden dat het beleid van Brussel er op ge richt zal zijn deze tarwe zo enigszins mogelijk te spui en. In Duitsland komen er steeds meer ondernemingen die zelf het denatureren ter hand nemen, waardoor deze handel een zeer kleine omvang kreeg. Wat nog gedaan werd bestond slechts uit autovrachten uit het noorden tegen steeds lager lopende prijzen. Op ex portcondities franko Amsterdam/Rotterdam kon slechts incidenteel wat worden afgesloten op weinig interessante prijzen. In handelskringen wordt aange nomen dat de industrie ook in de maand januari a.s. de aankoopprijzen zal doorstaffelen. Alles bijeen ge nomen gaf de tarwemarkt dus een weinig opwekkend beeld te zien, waarbij de houders hun verwachtingen voornamelijk gingen stellen op een mogelijke opleving in de voorjaarsmaanden. Brouwgerst. In de afgelopen week bleef de brouw- gerst vrijwel zonder zaken. Om kwalitatieve redenen mag echter verondersteld worden dat in de komende maanden onze gerst in het binnenland en in Duitsland wel opgenomen zal worden. Het C. B. K. heeft zijn prijzen iets moeten verhogen ter aanpassing aan de geldende marktnoteringen, omdat al geruime tijd bleek dat de houders op de gehanteerde aankoopcon dities niet voldoende wensten te offreren. Afgewacht dient echter te worden of op langere termijn gezien de prijzen een beloning voor het bewaren zullen in houden, omdat uiteindelijk het prijspeil van de Franse gerst hierbij een rol spelen. In Duitsland werd een niet onbelangrijke hoeveelheid Engelse brouwgerst gekocht die onder de gegeven omstandigheden con currerend bleek te zijn. Hoe dan ook, in de komende weken mag nauwelijks op een verbetering gerekend worden. Voergranen. Het is niet overdreven om te stellen dat vorige week Duitsland voor onze voergerst een afgesloten gebied was. Dit werd in hoge mate ver oorzaakt door de aanvoer van goedkopere Engelse gerst. De houders die wensten te verkopen moesten zich dus wenden tot de binnenlandse verbruikers. Dit verliep alles nog vrij stroef omdat de vraag zich voor namelijk richtte op de laagst geprijsde soorten. Toch kreeg de markt in zijn totaliteit een meer prijshouden de stemming, omdat voor kippengerst hier eigenlijk alleen het Franse produkt een mededinger was. De Franse gerst Is als gevolg van de hoge vrachten voor onze industrieën nog steeds vrij duur. In het algemeen leek men van gevoelen dat er een bodem in de markt gelegd is. Haver bleef een moeilijk artikel met bijzon- ROTTERDAMSE KORENBEURS (11-12) Tarwe: 2e h. dec. 37,nieuwe condities, franco fabrieken; export-condities, franco Amsterdam/Rot terdam, dec. 37,Kippengerst: dec. 32,basis boordvrij1. Brouwgerst C.B.K.: 32,55, jan., basis boordvrij. Brouwgerst Duitse condities: dec. 33,40, jan. 33,70, basis boordvrij. Haver 52/53 kg: dec. 28,80, jan./april 30,basis franco Rotterdam. Groene erwten op monster: tot 45,uitgez. par tijen iets hoger, franco Rotterdam. Groene erwten 3 kwaliteit: dec. 50,jan. 50,50, febr. 51,mrt/ april 52,franco Rotterdam. Groene erwten 6 kwaliteit: dec. 49,jan. 49,50, franco Rotterdam. Termijnmarkt-maandagochtendcall: geen zaken, stem ming prijshoudend. Schokkers op monster: tot 47, uitgez.. partijen iets hoger, franco Rotterdam. Schok kers 3 kwaliteit: dec. 54,25, jan. 54,50, jan./april 55,franco Rotterdam. Schokkers 5 kwaliteit: dec. 52,50, jan. 53,franco Rotterdam. Tèrmijn- markt-maandagochtendcall: 1 x jan 54,50, stemming nauwelijks prijshoudend. Kapucijners op monster: tot 37,50, franco Rotterdam. Kapucijners 5 kwaliteit: dec. 39,50, franco Rotterdam. Bruine bonen op mon ster: tot 58,—, franco Rotterdam. Bruine bonen doorsneekwaliteit: jan. 58,franco Rotterdam. Maanzaad exportkwaliteit: jan. 135,franco Rot terdam. Karwijzaad exportkwaliteit: jan. ƒ134, franco Rotterdam. Termijnmarkt cons, aardappelen (ochtendcall): Bintje 40 opw., april 10,50 laten, 10,40 bieden. Aardappelbeurs: Bintje 40 opwaarts binnenlandse sortering af binnenland 8,tot 9, autovrij; Bintje 35 opw. export sortering bestem ming West-Duitsland, in 2 maten, 8,tot 9, autovrij; Bintje 45 mm opw., bestemming Italië, 9,75, spoorvrij. Ruwvoeders: Tarwestroo tot 60,Zomer- gerstestro 60,tot 65,Erwtenstro 65,tot 70,af boerderij. der weinig mogelijkheden. Op de Duitse markt waren Engelse en Zweedse haver niettegenstaande onze lage prijzen voordeliger. De restitutie, zij het wat verhoogd, liet nog geen export naar derde landen toe. Peulvruchten, Voor groene erwten werd de stem ming in de tweede helft van de afgelopen week wat beter. Als oorzaak daarvan is wel aan te merken het feit dat de december-aandieningen grotendeels konden worden afgewikkeld. Daarnaast gaf het winterse weer wat steun aan de markt. Er ging zich, zij het nog in bescheiden mate, enige buitenlandse vraag openbaren. De speculatie besteedde wat meer aandacht aan de latere termijnen. Het gevolg was dat een lichte ver hoging van de noteringen onmiskenbaar was. Schok kers konden niet geheel in deze verbetering delen. De prijzen bleven vrijwel onveranderd bij weinig han del. Hier liet de buitenlandse belangstelling veel te wensen over. Bruine bonen werden vriendelijker ge stemd. Er was meer vraag, ook voor boerenpartijen, waardoor de prijzen enige guldens konden aantrekken. De houders van ongedekte contracten realiseerden zich dat de laatste weken de prijsval wel erg sterk is geweest en gingen in vele gevallen tot het gelijktrek ken van hun posities over. Kapucijners daarentegen konden slechts met moeite ondergebracht worden, en van een prijsverbetering was dan ook geen sprake. De termijnmarkt sloot vrijdag 8 december j.l. met de vol gende verrekenprijzen: 3 groene erwten: dec. ƒ50,jan. 51,febr. 51,50, mrt ƒ52,april 52,50; stemming goed prijshoudend; 3 schokkers: dec. 54,jan. 55,febr. 55,50, mrt 56, april 56,25; stemming vast. Bij schokkers was de ter mijnmarkt niet in overeenstemming met de effectieve handel. Zaden. Karwijzaad had vorige week maar zeer be scheiden omzetten, waardoor de prijzen op een onge wijzigd niveau bleven hangen. Ook van blauwmaan- zaad is geen nieuws te vermelden. De noteringen wer den onveranderd aangehouden door het ontbreken van handel van enige betekenis. Cons, aardappelmarkt. Er kwam deze week geen verandering in de situatie op de aardappelmarkt. De exportcijfers over november zijn volgens verwachting, in normale jaren een redelijk kwantum, doch voor onze huidige oogst beslist te weinig. Bovendien lijkt het er op, dat de export momenteel zelfs een teruggang te zien geeft. Nu de winter voor de deur staat, zal het aanbod hier en daar wel wat minder worden. Wan neer de vraag echter zo blijft als momenteel het geval is, lijkt het niet waarschijnlijk dat dit van invloed op de prijs zal zijn. De vraag voor binnenlandse voor zieningen bleef ook deze week klein. Ruwvoeders. De aanvoer van tarwestro vanuit Duitsland was deze week iets kleiner in vergelijking met de voorafgaande weken. Hiertegenover staat dat in het binnenland het aanbod wat verder toenam, zo dat vraag en aanbod in evenwicht bleven. De vee houderijsector in de provincies Brabant, Zuid-Limburg en Gelderland wordt bijgevolg gedeeltelijk voorzien met Duits stro, terwijl de tuinderijen voornamelijk afnemen uit de Nederlandse produktiegebieden. In de prijzen kwamen geen veranderingen van enige bete kenis voor. Nu is het dan echt winter Eerst een paar koude dagen en toen we 's morgens opstonden lag er de sneeuw als een smetteloos wit kleed gespreid over bomen, heesters, weiden, akkers en wegen. Een kleed, zó mooi wit als geen schilder het wit zo kan schilderen, onbesmet nog. We stonden er al vroeg naar te kijken hoe mooi het toch wel was en stil. Je kon alleen in de verte een hond horen blaffen; geen windje be woog de kale takken der bomen. Doch het duurde niet lang. Een ronkende trekker kwam aan met een brede sneeuwster er achter en maakte een brede vuile bruine baan op de weg. De mooie witte sneeuw, nu al zwart geworden, werd ruw op zij geschoven. Een vrachtauto strooide zout en zand (gemengd) hier over en het werd een lelijke bruine weg. De jeugd was al vroeg op de been, eerst wat ballen gooien, toen de sleeën gepakt en luid joe lend gleden ze over de weg. Ze keken kwaad naar de vuile bruine doorgang en zochten de nog on gerepte paden op. Het was zo stil, het is net of de sneeuw de geluiden absorbeert. Het is wat vroeger als gewoonlijk, meestal krij gen we tegen 't eind van 't jaar of begin januari wat sneeuw. Nu verstoort ze het buitenwerk dat er nog over was. Zaterdag zagen we nog met grote haast een scheepje bieten laden, dat net nog vol moest vóór de zondag. Nu is er zaterdagnacht nog heel wat sneeuw bijgekomen en alle buitenwerk is gestopt. Het is nu oppassen met het autorijden. Je kunt op vast- gereden sneeuw soms een lelijke schuiver maken. De witte paaltjes langs de hoofdwegen kunnen je zo mooi de weg wijzen en je binnen de perken houden, We zijn zo weer aan 't eind van 't jaar geko men. Het jaar 1967 is vlug aan ons voorbijgegaan. Voor de boer was het een plezierig jaar, niet veel tegenslag met zaaien, verplegen en oogsten, goede tot grote opbrengsten van bijna alle landbouw gewassen. Ook bij de fruitteler is het meegeval len wat kg-opbrengst betreft. Maar de prijzen van aardappelen, uien en fruit hebben toch wel erg teleurgesteld. We denken wel eens, nu hebben we al enige jaren de E.E.G. en nog gaat het niet naar onze zin. Maar toen we verleden week Mr. Schlinge- mann hoorden, bleek het in de andere vijf E.E.G.- landen niet veel beter gesteld. De Duitse boeren, krijgen naar hun zin te weinig voor hun granen, de Belgische boeren en tuinders zijn ontevreden over de prijzen van aardappelen en groen ten, de Franse kleine boeren leverden zelfs slag met de politie, versperden vele wegen naar de steden, ook al ontevredenen. En de Italianen krij gen te weinig voor hun druiven die ze hier af leverden voor onder de gulden en waarop ze dachten meer uitvoerpremie van hun regering te zullen krijgen. Zo zien we, we zitten met de landbouw op het ogenblik wat verkeerd en laten we hopen dat dit toch straks wat beter zal gaan, Bure Plone heeft al heel wat kameraads hoor om naar de R.A.I. te gaan, Mina van Freek, Janna van Sanne, Kee van Jewannes, Sone van Corrie, Pietebure. ollemael gaên ze meê oor, zei Plone. Pietebure, ollemael gaên ze meê oor, zei Plone, dus vrouwliên, zorg da' je der bie komt, oor VARKENSPRIJZEN COVECO (11—16 dec.) Geklassificeerden: 68—80 kg 81—85 kg 86—90 kg 91—100 kg la 2,89 ƒ2,89 ƒ2,84 ƒ2,74 2a, lb ƒ2,77 ƒ2,77 ƒ2,72 ƒ2,62 3a, 2b, lc 2,72 2,72 2,67 2,57 3b, 2c, 3c 2,67 2,67 2,62 2,52 4 en Cc 2,67 2,67 2,62 2,52 Ongeklassificeerden 101—110 kg 111—150 kg 2,51 2,41 (ADVERTENTIE)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 17