MECHANISATIE NIEUWS droog en 35 a 40 kg sappig ruwvoer/staldag/e.g.v. Bij overwegend mestvee kan de hoeveelheid droog voer kleiner en "sappig voer groter zijn. Door een eenvoudige berekening kan vastgesteld worden hoeveel voer per vee-eenheid per dag beschik baar is. Als er voldoende sappig voer voorhanden is, wil dat niet zeggen dat er zoveel mogelijk gevoerd moet worden. Houdt de mest in de gaten Bij het verstrekken van veel sappig voer, al of niet van slechte kwaliteit, is de mest veelal te dun. Dit kan ook het geval zijn bij een verkeerde ver houding. Aan de hand van de voorraden voer kunnen de rantsoenen berekend worden en welk krachtvoer eventueel aangekocht moet worden. Het is opval- land dat in tegenstelling tot andere provincies, hiervoor nog steeds weinig belangstelling bestaat. Dit is onbegrijpelijk! Er wordt getracht om zo veel mogelijk winst uit het bouwland te halen; daarentegen wordt de veehouderij stiefmoeder lijk bedeeld. Vanzelsprekend de goeden niet te na gesproken. Men kan zich echter wel afvragen of het dan niet beter is om de produktietak veehou derij af te stoten, of uit te breiden tot een ekono- misch verantwoorde eenheid. Is te geringe belangstelling voor een goede voe ding, enz. juist niet de oorzaak van een te kleine eenheid? Zo ja, dan moet zo vlug mogelijk spe cialisatie toegepast worden om economisch te wer ken. Veel produktietakken op een bedrijf geven versnippering en er worden veel uren gewerkt, die niet of onvoldoende betaald worden. Boven dien: wat komt er van de arbeidstijdverkorting terecht? Overdenking hiervan verdient beslist aandacht. WEILANDVERZORGING Wanneer het vee uit de weide is, wil dit niet zeggen dat het ^grasland geen verzorging meer vraagt. De laatste mestflatten dienen gespreid en de bossen gemaaid te worden. Door het sprei den worden ook de overgebleven resten van het bietenlof verdeeld. Op plaatsen waar dit loof ge voerd en niet voldoende verwijderd is, ontstaat veelal een open grasmat. Grasland moet zo kort mogelijk de winter in gaan. De grassen hebben dan minder last van vorst en de goede grassen blijven behouden. Het is aan te bevelen om al het grasland onder droge omstandigheden door schapen te laten beweiden. Vooral op nieuw gezaaid grasland wordt hierdoor de uitstoeling bevorderd. Op grasland met wateroverlast kan het nodig zijn om greppels aan te leggen. De greppelfrees of -ploeg is hiervoor een geschikt werktuig. Ook op gedraineerd grasland kan dit nodig z$Jn. Voor een goede produktie is niet alleen voor bouw land een droge ligging nodig, maar ook voor gras land. De graslandverzorging vraagt in deze maand daarom de volle aandacht. VEEVOEDING De voederpositie, zowel van droog- als sappig ruw voer, is op de meeste bedrijven ruim vol doende. Een goede voorraad bestaat uit 7 a 10 kg verwacht wordt kan men moeilijkheden voorkomen door de bietenhopen met plastic af te dekken. is de grond 3 maanden ongeschikt voor inzaai. TCA spuiten over het gehele perceel na 1 decem ber wordt dan ook ontraden. NIEUW MODEL CRAMER-AARDAPPELPOOTMACHINE In het komende seizoen zal naast de bestaan de modellen Cramer-pootmachines een nieuw model op de markt verschijnen. Dit nieuwe model, aldus meldt ons Cebeco, heeft ten op zichte van de huidige modellen de navolgende kenmerkende verschillen: a. De vorm van de voorraadbak is rechthoekig geworden. De voorraadbak is gelijktijdig groter geworden (ca. 10 cm breder en ca. 7,5 cm langer), zodat deze nu 100 kg aard-, appelen kan bevatten. Het voordeel hiervan is, dat men zonder bijvullen langere kavël- lengten kan poten en dat de bak nu beter toegankelijk is voor kiembakjes (minder kiembeschadiging). b. De massa van de correctorschijf (met 20 vakjes) is kleiner geworden, doordat de ver ticale buitenrand niet meer meedraait. Bij hoge pootsnelhedeir wordt hierdoor de cor rectiewerking aanmerkelijk verbeterd. e. De pootketting wordt nu gespannen met één centrale bout. Het verwisselen van de pootketting wordt hierdoor aanmerkelijk versneld, hetgeen door de loonwerker in pootaardappelgebieden op prijs zal worden gesteld. d. Verder is er op de machine een voorziening aangebracht, waardoor op eenvoudige wijze een drukrol gemonteerd kan worden achter de legbuis. Evenals bij de andere Cramer-pootmachines ziin er vele verstelmogelijkheden voor de poter afstand in de rij (vanaf 20 cm tot 70 cm). De rijenafstand is traploos verstelbaar. Ook bij deze machine zijn de aanaardschijven in vele standen instelbaar voor de diverse grondsoorten. De druk op de schijven wordt ook bij deze machine voor een centraal instelbare veer geregeld. Leverbaar zijn 2-, 3- en 4-riiige machine». De nieuwe pootmachine zal tijdens de tentoon stelling ,.Het Landbouwwerktuig" worden ge» exposeerd. DIJ beproevingen die de laatste tijd, vooral in Engeland, hebben plaatsgevonden is gebleken dat normale 2 wiel aangedreven wieltrekkers, ook al zijn deze voorzien van motoren met groot vermogen 90 of zelfs 100 pk, bij het verrichten van zwaar transport en bij ploegen en kul- tivatorwerk in hun prestaties zeer begrensd zijn. Bij deze beproevingen is duidelijk geworden dat de maximum prestatie bij het verrichten van deze werkzaamheden veel eerder wordt bepaald door de wïelgreep (slipgrens) dan door het be schikbare motorvermogen. Het is daarom dat waar groot trekkend vermogen wordt verlangd de vierwiel aaneedreven trekker, met 4 wielen van gelijke grootte, aan populariteit wint. In dit verband meldt O. de Leeuw Landbouwwerktuigen N.V. te Zwolle ons de introduktie van een nieuwe vierwiel aangedreven trekker door Bray Ltd. Het nieuwe model BRAY 4/65 is de opvolger van de succesvolle BRAY 4 - 10/60, die vorig jaar oo de markt werd gebracht. Het nieuwe model heeft dezelfde technische verbeteringen als de nieuwe BMC/NUFFIELD 4/65, met een maximum aan toepasbaar vermogen voor omstandig heden waar vierwielaandrijving nodig is en de laatste technische voorzieningen zijn in deze machine aangebracht. Onder meer een groter motorvermogen, 65 pk bij 2200 motoromw./min., werken met grotere snelheden in alle versnellingen mogelijk maakt. Maximum transportsnelheid 30.7 km/uur is bereikbaar op standaard 11-36 banden. De besturing is hydraulisch bekrachtigd, en de mogelijkheid is aanwezig, door het plaatsen van tegen meerprijs leverbare BMC handge- w'cbten, een r>unstige gewichtsverdeling te verkrijgen. Uitgerust met deze gewichten weegt de BRAY 4/65 3900 kg, waarvan 57 rust op de vooras. De verwijdering van deze gewichten redu ceert het gewicht op de vooras met 320 kg tot 53 Deze mogelijkheid om te veranderen is van enorm belang bij het verrichten van voorjaarswerk met kultivatoren. Extra BMC achter wiel gewichten kunnen worden gemonteerd aan alle vier wielen indien een grotere wieldmk is gewenst. Het totaal gewicht van 4550 kg kan hierdoor worden bereikt. Deze nieuwe trekker zal op de in januari te houden Landbouwwerktuigen Tentoonstelling in de R. A. I. te Amsterdam getoond worden. NIEUW MODEL BRAY-VIERWIELAANGEDREVEN TREKKER

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 9