DE MAAND DECEMBER OP HET ZEEUWS LANDBOUWBEDRIJF mmwi 6 I\E maand december heeft altijd een speciaal karakter, doordat vele werkzaamheden wor den beëindigd en de traditionele feestdagen ge vierd worden. Wanneer we terugzien op het bijna voorbijgegane jaar, kunnen we konstateren dat gemiddeld onder gunstige omstandigheden ge werkt kon worden. De opbrengsten overtroffen veelal de verwachting. De prijzen waren echter over het algemeen matig tot vrij laag. Een grote moeilijkheid van de landbouwproduktie is, dat „vraag en aanbod" niet op elkaar zijn afgestemd en dat hierdoor prijsfluktuaties optreden, zowel naar boven als naar beneden. Door het steeds hoger wordende produktiekos- ten en de vaak hiermede niet parallel lopende op brengsten, is het des te meer noodzakelijk om de bedrijfsorganisatie en de bedrijfsvoering zodanig aan te passen dat de hoogste efficiëntie wordt be reikt. DE winterperiode is uitermate geschikt om, naast andere voorkomende werkzaamheden, het bedrijfsbeheer te toetsen om zonodig aanpas singen te kunnen realiseren. Velen vragen zich af of zij het bouwplan af moeten stemmen op de re sultaten van het laatste jaar. Het weer was in het algemeen bijzonder gunstig voor de groei van de gewassen. Het gevolg is dat van een aantal pro- dukten het aanbod groter is dan de vraag. Vooral aardappelen hebben daardoor een te lage prijs voor de boer. Bij het opstellen van het bouwplan zal men in het algemeen beter uit kunnen gaan van de gemiddelde prijs van de laatste jaren dan van de prijs van het laatste jaar. Het achter de markt aan zaaien is zelden verantwoord. Dit geldt zowel als de produkten duur, doch ook als de prij zen te laag zijn. Vooral als de lage prijzen een ge volg zijn van, een te grote oppervlakte of van ab normaal hoge opbrengsten of van beide, wil dit niet zeggen dat die produkten het volgende jaar ook weer een te lage prijs op zullen brengen. Bij het opstellen van het bedrijfsplan dient iede re ondernemer zich af te vragen of de afwijkende prijs, hetzij hoog of laag, een gevolg is van blijven de of van tijdelijke onmstandigheden. Naast de gewassenkeuze is de bedrijfsorganisa tie en de verzorging van de onderdelen zeer be langrijk. AARDAPPELEN schuimaarde en/of schelpendrainage kunnen uit komst brengen. SUIKERBIETEN Door de termijnaflevering zullen in het begin van de maand vermoedelijk nog niet alle bieten afgeleverd zijn. Er moet rekening gehouden wor den met plotseling invallende strenge vorst. Af dekken van de bietenkuil met plastic is aan te raden omdat bevroren bieten moeilijk te verwer ken zijn en zelfs door de fabriek geweigerd kun nen worden. Afgelopen jaar heeft menige teler geprofiteerd van de verharde stortplaatsen. Het gemakkelijker werken, zowel voor de boer als voor de vervoerder, zal een stimulans zijn vaor hen die zo iets nog niet hebben. Rhizoctonia-bestrijding Reeds enige weken geleden werd in een afzon derlijk artikel de aandacht gevestigd op de bestrij ding van rhizoctonia. De moeilijkheden die dit voorjaar bij de opkomst van de aardappelen voor kwamen, doen de -vraag rijzen of deze aantasting niet onderschat wordt. Zeker geldt dit voor poot- goedtelers waar de kwaliteit van het te oogsten produkt op het spel staat. Maar ook de konsump- tieteler dient zich af te vragen hoe hij schade door rhizoctonia kan voorkomen. Het verdient in elk geval aanbeveling om bij aanschaf van pootgoed de eis te stellen dat het weinig of geen selerotiën of eventueel ontsmet afgeleverd wordt. Verder moet degene die reeds van plan is zijn pootgoed te ontsmetten hier niet te lang meer meè wachten. De aardappelen zijn dit jaar bizonder kiemlustig. Wel is het mogelijk om reeds gekiemd pootgoed te ontsmetten, maar beter kan men het hier niet op aan laten komen. PLOEGEN Het ploegen is op een aantal bedrijven reeds klaar, velen zijn bijna zover. Op verschillende bedrijven blijkt weer dat er een behoefte is aan een grotere ploegcapaciteit. Men kan dit in prin cipe op twee manieren bereiken, n.l. door ver hoging van de rijsnelheid en door een grotere werkbreedte van de ploeg. Uiteraard kunnen deze twee ook worden ge- kombineerd. Tegelijkertijd moeten we echter be denken dat zowel een hogere rijsnelheid als* een grotere werkbreedte ook extra kracht vragen. Bovendien dienen de ploegen geschikt te zijn voor een hogere rijsnelheid. Bij wieltrekkers heb ben we meestal twee wielen die de kracht van de motor op de grond kan overbrengen. Trekkers met vier wielaandr ij ving hebben op dit punt meer mogelijkheden. Onder kritieke om standigheden is dat echter ook nog onvoldoende. J. C. VAN BERGEIJK. R.L.V.D., Goes Als men van mening is dat men toch eigenlijk zelf ook zou moeten ontsmetten maar er nog steeds niet toe is kunnen komen, moet er niet meer ge wacht worden. Informeer dan eens bij een kollega die het al meerdere jaren doet. Misschien dat u met hem kunt afspreken uw partij bij hem te be handelen. Of anders dat er werk van gemaakt wordt dat er tegen volgend jaar wel een apparaat beschikbaar is. Mogelijk dat een loonwerker een groot, kontinu-werkend apparaat aan kan schaf fen. Er zijn ook zeer goede apparaatjes in de han del, die zeer geschikt zijn om door de boer zelf of door een aantal gezamenlijk te worden aangeschaft. De prijzen hiervan liggen ergens tus sen de 500,en 1000,Werktekeningen die een smid in staat stellen deze zelf te maken, zijn rechtstreeks bij het Instituut voor Landbouwtech niek en Rationalisatie (I.L.R.) te Wageningen of bij de landbouwvoorlichtingsdienst verkrijgbaar. KWEEKBESTRIJDING Als er nachtvorst Wielslip is dan het gevolg. Iedereen weet dat dit minder gewenst is. Onder die omstandigheden zal een vierschaar echter slechts 25 en een drie- schaar 33 van de grond in de voor dichtrijden. Bij een twee- en éénschaar is dat resp. 50 en 100 procent. Op tijd, goed en droog ploegen is veel waard, al kan dat moeilijk in geld uitgedrukt worden. Het dichtrijden t.g.v. wielslip kan daar door voor een zeer groot deel worden vermeden. De grotere kombinaties van trekkers en ploe gen bieden onder die omstandigheden wel pers- pektief. De man die ploegt presteert met zo'n grote combinatie aanzienlijk meer. Dat is echter ook nodig omdat „er een hoge investering aan vooraf gaat. De chemische onkruidbestrijding tegen kweek neemt elk jaar toe. Pil De verschillen tussen de ploegen worden jaarlijks groter. Als men overweegt om volgend jaar een nieuwe ploeg aan te schaffen dient men tijdig te overleggen welke dat zal moeten zijn. Als het vee op stal staat dient de weide een goede beurt te krijgen om de winter te kunnen weerstaan. Vooral aan de plekken waar bietenblad gevoederd werd dient extra aandacht besteed te worden. WINTERTARWE BEHOUD VAN EEN GOEDE STRUCTUUR Er is reeds veel wintertarwe uitgezaaid onder gunstige omstandigheden. De belangstelling voor dit gewas is bizonder groot. Bij late zaai zijn de weinig wintervaste rassen het meest geschikt. Daarna volgen de matig- en "vrij goed wintervaste. Van de goed wintervaste kan alleen het ras Felix nog gezaaid worden. Bij minder goede omstandigheden is het beter om in december geen wintertarwe te zaaien. Het verdient aanbeveling om het zaaizaad naast ont smetting o.a. tegen kiemschimmels, tevens te be handelen tegen vogelschade. De ontwatering verdient extra aandacht. Zorg dat de eindbuizen schoon en niet verzakt zijn. De maand december is zeer geschikt om de drain- reeksen schoon te maken. Tevens kan dan ge- kon troleerd worden of er buizen verzakt zijn en zo ja, waar. Ook kunnen drainreeksen op verstopping ge- kontroleerd worden door op verschillende plaat sen boorgaten te maken. Na één dag is meestal al zichtbaar of er ergens een verstopping is. Er blijft dan water in het gat staan. Tracht piasvor ming op ingesloten laagten te voorkomen. Gips, Teneinde het indringen van de kweek vanuit de graskanten te voorkomen, kunt u de laatste ploegsneden met TCA behandelen. 1 kg TCA op lossen in een rugspuit met water; men kan dan ongeveer over 100 meter lengte de ploegvoor plus enkele sneden tot een breedte van één meter behandelen. Spuit men breder dan is het uiteraard minder dan 100 meter lengte. De laatste ploeg sneden niet te diep ploegen, zodat de meeste kweekwortels bovenliggen; men verkrijgt dan beter resultaat. Bij late toepassing is schade aan de te zaaien gewassen niet onmogelijk, vooral vlas en granen zijn hiervoor gevoelig. Na het spuiten

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 8