Denemarken ziet toekomst in de E.E.G. Landbouw heeft het moeilijk MODERN KWEEKBEDRIJF IN MARIBO In Denemarken is de bietenveredeling ge heel in handen van de particuliere striker- industrieDe Danske Sukkerfabrikken (D.D. S.). Sedert 1920 beweegt de D.D.S. zich op dit ,terrein en beschikt voor dit deel over een groot en bijzonder modem uitgerust kweek- bedrijf van 82 ha bij het stadje Maribo 8.000 inwoners), gelegen op het eiland Lolland. Dit eiland is een van de beste bietenteeltgebieden in Denemarken. Tijdens ons bezoek aan dit kweekbedrijj kregen we een goede indruk van het om vangrijke kweekwerk, dat op dit bedrijf met ruim 6.000 m2 kassen, uitgebreide laboratoria en modem uitgeruste verwerkingsbedrijven, wordt verricht. Het was op dit kweekbedrijj in Maribo, dat voor het eerst een polyploid bietenzaadras werd gekweekt met een groter aantal chromosomen. De polyploide rassen hebben zoals bekend aanmerkelijk tot de op voering van de suikerproduktie bijgedragen. Het Deense polyploide ras Maribo P wordt nog steeds op grote schaal in Denemarken ge teeld en eveneens naar een aantal andere lan den geëxporteerd. Dit ras heeft een hoog sui kergehalte. In ons land heeft Maribo P het niet kunnen bolwerken hetgeen mede een gevolg is van klimatologische omstandig heden. De vermeerdering van het bietenzaad laat de D.D.S. over aan een aantal zaadfirma's, die met de boeren vermeerderingscontracten afsluiten. Deze zaadfirma's leveren het bie tenzaad geschoond en droog af. De bewer kingen van het zaad tot monogerm- of pre- cisiezaad geschiedt op het kweekbedrijj met moderne apparaten en machines. Dit zaad wordt naar alle delen van de wereld geëx porteerd. In Oostenrijk heeft de D.D.S. een filiaal .gevestigd met het oog op de markt in de Zuideuropese landen. Met een Engelse maat schappij (Battle Webb, Ltd) heeft de D.D. S. de Anglo-Maribo Seed Company Ltd te Lincolm opgericht. Het nieuwe bietenras Anglo-Poly van dit bedrijf doet het bijzonder goed in Engeland vanwege zijn hoge suikeropbrengst. Zoals bekend heeft het N.V. Landbouw bureau Wiersum te Groningen de vertegen woordiging van de D.D.S. in Nederland en België. Thans staan wij weer voor nieuwe ontwik kelingen. Op het kweekbedrijj van de D.D.S. in Maribo wordt hard gewerkt aan 't kweken van genetische éénkiemige rassen, waaraan in de praktijk met het oog op de hoge ar beidslonen grote behoefte bestaat. Stellig zullen de veredelaars erin slagen éénkiemig zaak te kweken dat direkt op afstand kan worden gezaaid. E. D. Denemarken onderhoudt zeer nauwe economi sche betrekkingen met Engeland. In beide landen is de economische toestand niet erg gunstig. Bij de recente devaluatie is dat nog weer eens duide lijk tot uiting gekomen. De samenwerking in de E.F.T.A., de tegenhanger van de E.E.G., heeft de Denen niet veel voordelen opgeleverd. Vooral de Deense landbouw heeft te kampen met afzetpro- blemen en zeer lage prijzen. Niet alleen de land bouw, maar ook de Deense industrie verwachten door toetreding van Denemarken tot de E.E.G. een verbetering van de economische situatie. Gezien de relatie met Engeland lijkt een spoedig lidmaat schap van de E.E.G. echter niet erg waarschijnlijk. Er bestaat tussen Denemarken en Nederland zeer veel overeenkomst. Het zijn beide kleine lan den. die voor een belangrijk deel op export zijn aangewezen. Hoewel Denemarken ongeveer IV2 maal zo groot is als Nederland heeft het maar 4Y2 miljoen inwoners. Bijna 25 hiervan woont bovendien in Kopenhagen, zodat het platteland dun bevolkt is en naar onze begrippen een rus tige indruk maakt met betrekkelijk weinig ver keer op de wegen. De boeren en landarbeiders maken nog onge veer 16 van de beroepsbevolking uit tegen 8 in Nederland. Evenals ons land is Denemar ken bezig zich te industrialiseren. Van de 175.000 landbouwbedrijven verdwijnen er jaarlijks 5000. De gemiddelde bedrijfsgrootte bedraagt rond 17 ha. De verkaveling is gunstig, maar de grond is van matige kwaliteit behoudens goede zavel/klei gronden op enkele eilanden. De meeste bedrijven hebben dan ook een gemengd karakter. LAGE PRIJZEN Denemarken heeft in vergelijking met ons land het nadeel dat het in veel mindere mate wordt beschermd tegen de afbraakprijzen op de wereld markt. De prijzen voor de landbouwprodukten zijn er dan ook aanzienlijk lager dan in ons land. Hoewel men voor een juist oordeel alle bijko mende factoren mede in ogenschouw moet nemen, spreken de prijzen, die'de boeren voor hun voor naamste produkten ontvangen, toch wel een dui delijke taal. Zo ligt de melkprijs voor de veehouders op on geveer 25,per 100 kg (Nederl. 35,de tarweprijs, die de teler ontvangt, bedraagt rond ƒ26,per 100 kg (Nederl. ƒ36,de gerstprijs bedraagt 23,per 100 kg (Nederl. 32,en de bietenprijs bedraagt ongeveer 57,per ton inclusief de pulp (Neder, 65,per ton). Uit gesprekken tijdens een kort bezoek aan Denemarken kregen we niet de indruk dat het kostenpeil lager is dan in ons land. De Deense regering is evenmin erg scheutig met subsidies en toeslagen, terwijl de belastingdruk er zeker niet geringer is dan in ons land. Ieder kan dan wel uitrekenen dat de situatie in de Deense landbouw niet erg rooskleurig is. Vooral de doorwerking van het lage wereldmarktprijspeil voor zuivelproduk- ten, vlees en suiker voelen de boeren als zeer pijnlijk aan. De laatste jaren zijn de prijzen van de land bouwprodukten maar met slechts 3 gestegen. De produktiekosten daarentegen stegen met rond 20 Het gevolg van een en ander is geweest dat het gemiddelde arbeidsinkomen in de land bouw gelijk is gebleven of zelfs is gedaald. Vooral de arbeidslonen zijn de laatste jaren aanmerke lijk gestegen, terwijl de salarissen van overheids ambtenaren nog meer zijn verhoogd. Het is dan ook begrijpelijk dat de stemming onder de Deense boeren niet zo best is en dat men prespectieven ziet in de toetreding tot de E.E.G. SUIKERINDUSTRIE Op uitnodiging van N.V. Landbouwbureau Wiersum en de Deense suikerindustrie waren wij in de gelegenheid eens wat nader kennis te maken met de bietenveredeling in Denemarken en de suikerindustrie. In totaal zijn er in dit land 7 suikerfabrieken, die in het algemeen iets klei ner zijn dan de fabrieken in Groningen (F.G. en Vierverlaten). Het merkwaardige in een zo coöpe ratief ingesteld land als Denemarken is het feit dat van genoemde 7 suikerfabrieken er 6 in het bezit zijn van de particuliere suikerindustrie, De Danska Sukkerfabrikken, N.V. (D.D.S.). Deze maatschappij neemt rond 87 van de totale suikerproduktie in Denemarken voor haar reke ning. Er is maar één coöperatieve suikerfabriek, n.l. de C.S. „Nyköbing" op het eiland Falster, die maar 13 van de suikerproduktie op haar naam heeft staan. Opvallend is verder in tegenstelling met de situatie in ons land, dat de D.D.S. zich in haar activiteiten niet beperkt tot de suikerindustrie maar ook op andere terreinen actief is. Zo ex ploiteert de D.D.S. eveneens een groot en modern kweekbedrijf dicht bij het stadje Maribo. Op dit bedrijf van 82 ha met laboratoria en verwerkings bedrijven wordt intensief gewerkt aan de bieten veredeling. Voorts houdt de Danske Sukkerfabrik ken zich ook bezig met de ontwikkeling en fabricage van fabrieksuitrustingen voor de sui- (Zie verder volgende pagina.) Tijdens ons bezoek aan deze fabriek vertelde de directeur dat veel last werd ondervonden van de stenen, die in de bodem voorkomen. Deze worden met de bieten aangevoerd, moeten bij de fabriek er uit worden gehaald, met een transportband afgevoerd en in kipwagens ver zameld. Ondanks alle voorzorgsmaatregelen ontsnapt er eens per week wel een steen, die dan in de snijmolens terecht komt en daar de nodige schade aanricht. Dagelijks worden er op deze fabriek niet minder dan 100 ton stenen uit de bieten gehaald

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 6