TUINBOUW KLANKEN Vergaderseizoen weer begonnen Zorg voor kwaliteitssla noodzakelijk 4 Hagelschade in de brievenbus Let op het streekplan Midden-Zeeland! Appelen werden weer iets goedkoper Op ZUID-BEVELAND is het vergaderseizoen weer begonnen. De eerste vergaderingen waren gewijd aan de fruitteelt in Frankrijk en aan de nauwe beplantingen. Het schijnt dat de Franse fruittelers ook niet erg tevreden zijn over de prij zen die ze van hun Golden Delicious maken. Dat is overigens maar een schrale troost. Liever zou den we zien dat men zowel hier als ginder goede zaken deed en dat iedere fruitteler een redelijk bestaan had. Want daar mankeert het op het ogen blik aan, zo gaan we met zijn allen op de fles. In Frankrijk heeft men een ander afzetsysteem dat, naar het schijnt, bepaalde voordelen biedt boven ons goeie ouwe veilingsysteem, maar dat de Franse telers toch blijkbaar ook niet aan betere fruitprijzen kan helpen. Toch zouden we er geen bezwaar tegen hebben als ook in ons land eens werd gezocht of er op het gebied van de afzet niet beter en goedkoper kan worden gewerkt. Bij de lage prijzen die we nu maken gaan de kosten erg zwaar wegen. Wat de nauwe beplanting betreft, kan wel aan genomen worden dat hierdoor inderdaad meer en goedkoper fruit kan worden geteeld. Het is alleen jammer dat maar een beperkte groep telers hiervan gebruik kan maken. Liever zouden we horen hoe het met de bestaande beplantingen moet. Zelfs de spillebeplantingen van 34 jaar zijn weer al verouderd, want er staan te weinig bomen per ha en te veel Stark Earliest en James Grieve in. De Nederlandse slamarkt vertoont de laatste tijd een somber beeld. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen is van mening, dat deze situatie nog wel geruime tijd kan aanhouden. Voorlopig zal het aanbod van Nederlandse kassla ruim blijven en het aanbod van glassla uit Frank rijk en België is eveneens groot. De natuursla heeft in West-Europa nog weinig last ondervon- 4 den van nachtvorst en in Zuid-Europa staat de oogst er ook goed voor. In verband met de wat verminderde afzetkan- sen voor sla heeft het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen via de plaatselijke veilingen een oproep gericht tot de slatelers, om toch vooral alle mogelijke aandacht te blijven schenken aan de kwaliteit van het produkt. Gezegd wordt dat een van de voornaamste euvels in de verzorging van sla is, dat een deel van de aanvoer de vorige dag is gesneden. In deze tijd van het jaar is het funest voor de sla- kwaliteit wanneer deze de dag tevoren wordt geoogst. Daarom zegt het Centraal Bureau van de veilingen dat er bij het aanvoeren van dit produkt op toegezien dient te worden dat het orodukt is geoogst op de dag dat het wordt aangevoerd. Bij de keuring dient hiermede rekening te worden gehouden. Verder wordt gewezen op het feit dat zware sla soms wordt verpakt in hoeveelheden per kist waarop deze niet zijn berekend. 24 stuks zware sla in de gewone slakLst kan te veel zijn en ook dan treedt er beschadiging op welke voorkomen kan worden. Daarom is het advies om zware sla te verpakken met 18 stuks per kist. Deze „tuinbouwklank" is nogal negatief, maar dat komt door de lage appelprijzen. Daar wordt men kritisch door, omdat de voorlichting groten deels langs je heen gaat. Al spuit je nog zo secuur en al snoei je nog zo vakkundig, dat is alles van ondergeschikt belang als de fruitprijzen laag zijn en jonge boomgaarden al na 4 jaar zijn verouderd. De teeltzorgen komen dikwijls pas op de tweede of derde plaats. Een slecht gesnoeide en weinig bespoten Conference-boom zal dit jaar vaak tien maal zoveel hebben opgeleverd dan een James Grieve-boom die tot in de puntjes werd verzorgd. Toch moeten we verstandig zijn en maken wat er van te maken valt. Zolang we teler zijn moe ten wè doorgaan en de aanplant goed verzorgen. Tevens moed houden, want het is al vaker slecht geweest en toen is het ook weer beter geworden. Waarom zou volgend voorjaar het fruit uit de gascellen weer geen redelijke prijs opbrengen? En anders gaat het 't volgend jaar weer beter. Daarom gaan we straks toch weer naar de snoei- demonstraties en naar de bijeenkomsten over de ziektebestrij ding. Tussen haakjes: ook over Flevoland wordt voor lichting gegeven en voor de telers in de verka- veliingsgebieden biedt deze polder toch wel aan trekkelijke kansen. Prima grond, een niet te hoge en 50 jaar durende pacht, een rechthoekig gemak kelijk bewerkbaar perceel van flink formaat. Dat is toch om over na te denken. In de afgelopen weken zijn op SCHOUWEN- DUIVELAND diverse „dingen" gepasseerd die we toch nog even willen bespreken. Nieuw was voor ons (althans voor velen) de post herverkavelings- rente op het aanslagbiljet van de grondbelasting '1967. 30 september 1967 is de geschiedenis inge gaan als eerste datum dat deze rente betaald moest worden en dat zal zo 30 jaar duren. Zij, die met deze rente te maken hebben, weten dat dit indertijd zeer billijk geregeld is. Maar toch be tekent het weer een zorg meer. En u weet het, zorg en zweet zijn voor ons dure brandstof. Op 7 november sprak voor de afdeling Schou wen van de N.F.O. en de V.O.L. „Pomona" de heer Van Kampen, directeur van de veiling Z.H.E. te Rotterdam, over „de afzet van ons fruit". Mede aanwezig was ook de heer Buteyn, direc teur van de V.O.Z.B. te Goes. Met vuur en verve hebben beide heren ons gezegd, dat de afzet in totaal andere banen geleid moet worden. België, Frankrijk, Italië enz. zijn in E.E.G.-verband nu ook binnenland geworden, en dat geeft onze totale afzet een heel ander gezicht. Ons huidig veiling systeem biedt te weinig gelegenheid voor aanbie ding en verkoop van grote partijen, b.v. 100 ton Golden Delicious ineens aan één koper. Met voor beelden maakten zij ons duidelijk dat juist daar door kansen om goed fruit tegen een lonende prijs af te zetten, verloren gaan. Het „poolen" van fruit zal een landelijke aangelegenheid moeten worden. Het was een belangrijke avond en deze mensen hebben ongetwijfeld vele telers „aangesproken". Maar de weg is nog lang en vol obstakels! Op 9 november j.l. werden vele telers opge schrikt door een hagelbui via de brievenbus. Voor velen een zorg om aan het verzoek te voldoen om binnen 14 dagen dit bedrag te betalen. Maar toch zal dit moeten gebeuren, want andere col lega's moeten er mede geholpen worden. In dit besef zullen we moeten handelen, al valt het bij velen zwaar. Een wat opgewekter bericht is dat er medio half november twee cursussen gestart zijn in de Land- en Tuinbouwschool te Zierikzee. Het betreft, een cursus in ziektenbestrijding met 25 deel nemers en een timmercursus fnet 12 deelnemers. We zijn er van overtuigd dat beide cursussen hun nut zullen afwerpen, en het feit dat hiervoor ani mo bestaat stemt tot verheugenis, want ondanks alles moeten we bijblijven, ook op het gebied van de ziektenbestrijding. Ondanks het feit dat de prijzen laag zijn, wordt er toch nogal fruit geveild, want het rijpt dit najaar snel en daarnaast beschikken weinig telers over vorstvrije opslagruimten. De St. Remy, die vooral in de Westhoek nogal voorkomt, stijgt nog voortdurend in prijs, wat ook gezegd kan worden van de Gieser Wildeman. Tenslotte zijn velen weer met de snoei begon nen, een cultuurmaatregel die vele uren vergt, maar ook veel kennis vereist van de teler, want u weet het toch ook: de kleine vruchten zijn waar deloos en de grote vruchten lopen vlug de kans dat te worden bij diverse rassen. Ook eventuele lezers uit Noord- en Zuid-Beve land raden we aan goede nota te nemen van een en ander, want ook hier zal veel waardevol agra risch land zijn dat wel eens van waardevol kan degraderen tot ongeveer waardeloos. Uw correspondent uit WALCHEREN wilde deze week enige woorden wijden aan het Streekplan Midden-Zeeland. Nu heeft echter onze collega die de rubriek verzorgt „Uit de praktijk" een zakelijk overzicht hierover gegeyen in het vorige nummer. Voor de goede lezers is het dus mosterd na de maaltijd en voor de andere lezers geldt mogelijk dat herhaling de moeder van 't geleerde is Allereerst willen we vooropstellen, dat we in zijn totaliteit geen bezwaar hebben tegen een zekere ordening en begeleiding van bovenaf. Menigmaal blijkt dat onpartijdige lichamen die één geheel bestrijken, soms ruimer blik hebben dan meer persoonlijk of plaatselijk georiënteerd en. Wij hebben inzage genomen van diverse plannen en vinden vele voor ons minder prettige ideeën en strepen op de kaart dan ons lief is. We willen dan ook wel neigen tot de overtuiging dat er voor menigeen sprake zal zijn van persoonlijke vrijheidsbelemmering. Ook wij raden een ieder aan zich van een en ander op de secretarie zijner gemeente op de hoogte te stellen. Men kan nog terecht tot 23 december. Overigens prijzen we ons gelukkig met onze organisatie. We lazen in een gemeenteverslag dat de burgemeester der betreffende gemeente teleur gesteld was dat er zo weinigen nog inzage ge nomen hadden van de plannen. Toch durven we stellen dat er op organisato risch gebied veel gebeurt. De vergadering van onze Kring Walcheren der Z. L. M. op 13 decem ber in restaurant Wöhler, Lange Delft te Middel burg is er geheel aan gewijd. We wekken onze vele leden op om deze vergadering te bezoeken. Het is op geen enkel bedrijf momenteel zó druk dat men er niet eens een middag uit kan. We lazen in de Zeeuwse agenda dat in de afd. Aagtekerke/Domburg over een ongeveer zelfde onderwerp wordt gesproken. We geloven dat te velen onzer collega's boeren en tuinders (en beslist niet alleen dezen gaat het aan) in de mening verkeren: Het helpt toch niet en/of onze organisatie moet er maar voor zorgen! Mogen we. u vertellen dat in eerste opzet in het z.g.n. waardevol agrarisch gebied, geen kassen mochten komen? Mede door de oppositie van uw organisatie is hier nu voor erkende bedrijfsge- noten dispensatie gegeven en mag men alsnog wel bouwen. Hoe diep ingrijpend het streekplan wel is blijkt uit bovenstaande, 't Is eigenlijk een blamage dat men als bedrijfsgenoot geen warenhuizen meer zou mogen bouwen. Dat er momenteel niet zo veel animo voor nieuwbouw is, is een ander vers. We willen ditmaal andere onderwerpen over teelt, afzet en prijzen e.d. laten rusten en nog maals attenderen op het feit dat praktisch aan ieders belang getornd wordt. Immers voor Wal cheren geldt in 't bijzonder dat in het gebied van de kustlijn Vlissingen-Westkapelle-Domburg-Vrou- wenpolder-Veere naar Vlissingen terug weinig aan betrokkenen overlaat. Het prijspeil van appelen dat aanvankelijk wat was aangetrokken, is sinds eind vorige week weer op een lager niveau gekomen, voor enkele voor dit moment belangrijke rassen. Voornamelijk be trof deze prijsdaling de Goudreinette en klasse II Jonathan. Ook handperen werden eind vorige week wat goedkoper. Golden Delicious kon zich vrij goed handhaven en dat gold ook voor Cox's Orange Pippin en klasse I Jonathan. Goed gekleurde Jonathan was gevraagd voor Belgische rekening en daarbij werden dan prijzen betaald van 25 tot 30 cent per kg voor de grote en middelmaat. De kleine maat klasse I en vrijwel alle maten van de klasse II van dit ras deden eind vorige week tussen 17 en 22 cent per kg. Ook deze werden wel naar België verladen. De officiële exportcijfers over de week van 20 tot 25 november zijn nog niet bekend, maar gezien de. Zeeuwse situatie nemen we toch aan, dat de export naar België van appelen belangrijk groter geweest zal zijn dan in de voorgaande weken en dat mag dan toch wel worden toegeschreven aan Terecht zegt het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen dat wanneer het prijspeil zakt, dikwijls de animo verdwijnt om het produkt te verzorgen. Omdat dan het produkt niet goed .is kan de nog aanwezige vraag niet volledig worden benut en daarom blijft de prijs weer laag. Het Centraal bureau van de veilingen zegt dat alles gedaan moet worden wat mogelijk is om deze uiterst gevaarlijke cirkelgang te doorbreken. De veilingprijs van de zware exportsla lag eind vorige week op 9.15 ct. per krop. De lichtere exportsla deed 810 cent. de mogelijkheid om in meermalige kisten te ex porteren. Aan het prijspeil is het niet zo duide lijk te merken geweest, maar het staat vast dat het fruit dat de grens over gaat, niet meer in de weg zit voor de binnenlandse markt en daarom is een vergrote export van betekenis. Goudreinette ging er nog regelmatig naar Frankrijk. De grootste maat van dit ras noteerde rond 30 cent per kg, de klasse I 7585 mm werd eind vorige week verkocht voor 2627 cent en de kleine maat klasse I deed 1920 cent. Klasse II van dit ras was 23 cent per kg goedkoper. Het aanbod van Goudreinette bleef ruim. De Golden Delicious moest voor wat Zeeland betreft vrijwel allemaal worden afgezet op de binnenlandse markt. Het prijspeil onderging ten opzichte van de voorgaande weken weinig ver andering, wat een prijs betekent van 35 tot even boven 40 cent per kg voor de mooi gekleurde par tijen klasse I en 30 tot 35 cent voor de klasse II grote en middelmaat. Cox's Orange Pippin werd overwegend verkocht tegen prijzen van 45 tot 60 cent per kg. Het aanbod van dit ras bleef beperkt. x Wat de peren betreft was er in het begin van de vorige week sprake van een hogere prijs voor Conference, waarvan in Zeeland mooie partijen te koop waren. De vraag van Engelse zijde was iets kleiner, maar daarvoor in de plaats kwam België. Dinsdag deden de grote en middelmaten Conference 80 tot 82 cent per kg en de kleine maat 76 cent. Vrijdag lag de prijs gemiddeld on geveer 5 cent per kg lager. Doyenné du "Comice noteerde voor de meest gevraagde maten tussen 1,15 en 1,25, wat ook 10 cent per kg lager was dan in de voorgaande week. Saint Remy was vast gestemd en steeg tot iets boven 70 cent

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 4