8 Suikeraktualiteiten De bietencampagne 1967 belooft de grootste te worden uit de geschiedenis van onze nationale suikerindustrie. Deze verwachting valt sa men met het feit dat ons land dit jaar voor het eerst gekon- fronteerd zal worden met de gevolgen van de suiker-con- tingenteringspolitiek derE.E.G. Deze aktuele ontwikkelingen hebben de gezamenlijke Ne derlandse suikerindustrie aan gegrepen om de Nederlandse pers omtrent een en ander voor te lichten. DE dagbladpers heeft reeds, veelal in forse op maak, aandacht besteed aan een door de sui kerindustrie, de vorige week in hotel „Mastbosch" te Breda gehouden „Suikerdag", die besloten werd met een exkursie naar „Dinteloord", de grootste suikerfabriek van West-Europa. Het spreekwoord „Ieder vogeltje zingt zoals het gebekt is" bleek ook nu uit de verslagen en reportages die de ver schillende bladen hierover opnamen. Ieder pikte op zijn eigen wijze dat nieuws voor de lezerskring eruit, dat het interessantst leek. Suiker maakt niet dikker geen angst voor de weegschaal. - Dit jaar rekordoogst suikerbieten verwacht. - Ir. M. A. Geuze: Inkrimping van de suikerproductie te ontraden zijn enkele van de koppen die ge bruikt werden. Van een geheel andere kant bezag een verslag gever van één van onze. grootste dagbladen het begin van deze suikerijag. Die had blijkbaar zijn uitnodiging niet goed gelezen, want hij bracht on dernemen fusie Er was echter geen sprake „van fusienieuws, maar een soort suikerdag, „waarin allerlei aspekten van deze bedrijfstak „de revue passeerden!" Daarna gaat de betrokken korrespondent over op de meer zakelijke zaken van bietenoogst. sui- kerprod,uktie, E.E.G. enz., waarvoor deze bijeen komst ook was belegd en als zodanig was bedoeld! Geen fusie, maar wél overleg en samenwerking tussen de suikerindustrie-partners, zoals ondermeer op het commerciële vlak in de Zuid-Nederlandse Spiritusfabriek te Bergen op Zoom en Delfzijl, en bij de research. Ook ondermeer bij de fabrikage- techniek, de Suikerschool, het I.L.R. Ook inzake de nationale en internationale organisatie vindt nauwe samenwerking plaats. De coöperatieve Suiker Unie met een zestal fabrieken te Sas van Gent, Dinteloord, Roosendaal, Zevenbergen, Puttershoek en de Fries-Groningse, verwachting 680.000 ton bedragen; een produktie- verwachting die werkelijk aangepast wordt aan de laatste gegevens die beschikbaar komen. Overigens, deze produktie ligt een flink stuk boven het quotum van 575.000 ton, waarvoor dit jaar de gegarandeerde bietenprijs voor de boer geldt. Het vorige recordjaar was 1960. toen in Nederland 4.988.000 ton bieten werden verwerkt tot 653.00 ton suiker. De opbrengst per ha was toen groter dan nu: 53.8 ton tegen 51.7 ton nu. Het areaal was toen 92.696 ha tegen 99.000 ha dit jaar. Maar zo merkte Ir. Geuze op, we zijn in Neder land nog nooit minder geworden van te veel, maar wel van te weinig suikerbieten. Een te kleine hoe veelheid bieten tast de sterkte van de industrie aan. Wellicht is het mogelijk bij een kleine oogst suiker goedkoop te importeren, maar het kan in zo'n geval ook wel eens een bijzonder dure im port blijken te zijn. De gemiddelde loco-notering der de overigens rake kop „Zoethouders van Nederland bijeen" het begin van deze perskonfe- rentie op de beurs pagina als volgt: „Hotel „Mastbosch" in de bosrijke omgeving „van Breda lag nog wat verlaten in de ochtend- „nevel toen de direktie van de Centrale Suiker „Maatschappij onder leiding van Dr. Ir. J. J. „Eshuis kwam voorrijden. Als er een verdwaal- „de belegger in de buurt geweest was. zou de „opvallend vroege verschijning van Eshuis en „consorten al goed zijn geweest voor een koers stijging van minstens 10 punten voor de C.S.M.- „aandelen. „Er kwamen echter nog zeker 30 punten bij „toen even later Eshuis' grote rivaal, Ir. M. A. „Geuze, voorzitter van de Suiker Unie met zijn „gevolg eveneens op het tapijt verscheen. De „hele Nederlandse suikerindustrie stond hierna „uitgebreid handen te schudden en lief voor „elkaar te zijn. „De grootste verrassing voor de verdwaalde be- „legger zou echter nog komen. Van allerlei kan- „ten stoven n.l. de journalisten op hotel „Mast- „bosch" af, kennelijk om het grote nieuws te met een gezamenlijke topkapaciteit per etmaal van 40.000 ton konkurreert op het zakelijke vlak echter met de N.V. Centrale Suiker Maatschappij. De C.S.M., met fabrieken te Sas van Gent, Steen- zergen, Breda. Oud-Beijerland, Halfweg en Vier- verlaten, heeft een topkapaciteit van 25.000 ton per etmaal. Nog enige cijfers ter vergelijking: De Suiker Unie heeft 10.315 leden, 4 leden-verenigingen met 11.500 leden en 13.000 kontrakten, te samen 35.000 leveranciers met een totaal van ca. 62.500 ha of wel gemiddeld per teler bijna 2 ha. De C.S.M. heeft een 28.000 kontrakten met een oppervlakte bieten van ca. 37.500 ha, of wel lVs ha gemiddeld per teler. Ir. M. A. Geuze vertelde omtrent de stand van zaken, dat, op de dag dat de perskonferentie werd gehouden (woensdag 8 november), de 12 suiker fabrieken van de rekordoogst suikerbieten van dit jaar ca. 56 hadden verwerkt. De totale hoeveel heid bieten wordt geschat op ca. 5.253.000 ton. Het suikergehalte is, zoals bekend, aan de lage kant, gemiddeld 15% De suikerproduktie zal naar voor ruwe suiker te New York laten over de jaren 1961 tot en met 1966 bijzonder grote schommelin gen zien. In Denemarken heeft de Suikerindustrie onlangs laten uitrekenen dat bij een totale import van suiker over de afgelopen 20 jaar men 4 cent per kg goedkoper uit zou zijn geweest, dan bij het zelf produceren ervan. Afhankelijk van de buitenlandse markt, waar op prijsschommelingen variërend van 100500 geen uitzondering zijn, zou onze binnenlandse voorziening in gevaar gebracht kunnen worden, terwijl van consumentenzijde grote bezwaren zou den bestaan voor de optredende grote prijsver schillen. Bietsuiker neemt 43 van de wereld- produktie voor zijn rekening, rietsuiker 56 De wereldoverschotten zijn beperkt (1015 en de prijzen worden mede bepaald door politieke invloeden. Kostprijzen zijn nauwelijks vergelijk baar, daar de basisgegevens zeer verschillend zijn. Wat te denken van een kostprijs waarin geen rekening wordt gehouden met rente en afschrij ving of een toeslag op transportkosten? De Sowjet-Unie verbouwt de helft van de

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 8