Belangrijke veraadering Krov. I uinbouwkommissie der Z. L. M. E.E.G. en voorlichting Raad voor de bedrijfsontwikkeling KORTE WENKEN Op maandag 13 november j.l. kwam de Provinciale Tuinbouwkommissie in vergadering bijeen onder lei ding van de heer P. J. J. Dekker. De bijeenkomst had een geanimeerd verloop. Over verscheidene belang rijke zaken werd uitvoerig van gedachten gewisseld, met begrip en waardering voor eikaars standpunt. AFZETPROBLEMEN Na de opening gaf de voorzitter een overzicht van de gang van zaken wat betreft de afzet van tuinbouw- produkten. Aanvankelijk werd maar een matig tot vrij goede |ruitoogst verwacht, mede wegens schade door nacht vorst. Door het zeer gunstige zomerweer is het fruit echter zodanig uitgegroeid dat de ramingen ver wer den overtroffen. Ook in de groentesector kwam men aan hoge opbrengsten. In de andere E. E. G.-landen viel de fruitproduktie eveneens mee. Daardoor werd vooral voor appels de afzetpositie moeilijk. Er was weinig vraag voor export. Wel is er doorlopend een zeer grote binnenlandse vraag, gestimuleerd door het lage prijspeil. Er is enige uitvoer van Golden Delicious en Cox's Orange, doch over het geheel genomen is er weinig in 't buitenland te plaatsen. In de buurlanden zijn de prijzen namelijk nog lager dan bij ons. Bij de peren is de situatie gunstiger. De afzet ver loopt vlot, mede door vraag naar Conference uit Enge land. Het lijkt raadzaam op het vrij gunstige prijspeil tijdig te ruimen, want lang wachten is niet zonder risico. Wat de groente betreft, werden de laatste weken goede prijzen betaald voor late tomaten en herfstkom- kommers. Bij de sla wordt concurrentie ondervonden van glassla uit Frankrijk. In Engeland wordt door het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen een uit gebreide reclamecampagne gevoerd voor dit produkt en men verwacht hiervan gunstige resultaten. Als straks de aanvoer van sla sterk toeneemt, hoopt men flinke hoeveelheden naar genoemd land te kunnen exporteren. De vraag naar de specifieke wintergroenten, zoals kool e.d. is zeer zwak. Er is zeer veel export van sprui ten, die daardoor iets in prijs konden aantrekken, hoewel het peil nog aan de lage kant is. Over het ge heel genomen zijn de vooruitzichten voor de meeste wintergroenten (bewaarkool, winterwortelen, e.d.) niet rooskleurig. FRANSE STAAT STEUNT FRUITTELERS Hierna vertelde de voorzitter over een studiereis naar Zuid-Frankrijk. De omstandigheden waaronder de fruittelers in Frankrijk produceren zijn even moei lijk als hier. Men maakt ook hoge kosten en de prij zen zijn even laag; vandaar dat ook geklaagd wordt. Daarbij moet niet worden vergeten dat de afstanden in Frankrijk enorm zijn. Men is hierdoor vrijwel ver plicht eenmalig fust te gebruiken. Amsterdam ligt veel dichter bij' Parijs dan b.v. Avignon, zodat de telers in de Provence aanzienlijk kosten voor transport moe ten maken. De animo voor nieuwe aanplant van anoels daalt. Vooral in de oudere centra van Zuid-Frankrijk ziet men betere kansen voor perziken. De afzet staat sterk in de belangstelling. De "S.I.C.A.'s, die men kan verge lijken met onze veilingen, doch dan met een actieve verkooppolitiek, rijzen als paddestoelen uit de grond. De heer Dekker had een gunstige indruk gekregen van de kwaliteit van de Golden Delicious in het ge bied. Ook had hij respect voor de manier waarop men de afzet aanpakt en alle mogelijkheden voor export benut. Zeer belangrijk is echter de steun die de Fran se regering geeft. .Deze staat achter de fruittelers en helpt hen, o.a. door enorme irrigatiéwerken, stimu lering van de verwerkingsindustrie, subsidies voor bouw van koelhuizen, sorteerstations, enz. Overigens zijn de omstandigheden zodanig, dat de Zeeuwse teler de concurrentie met Frankrijk waar schijnlijk wel aan kan althans wanneer het zuiver een kwestie van kostprijs is. EENMALIG OF MEERMALIG FUST Hierna kwam het punt: export in éénmalig of meer- malig fust ter sprake. Zeeland heeft altijd gepleit voor meermalig gebruik van schoon eenmalig fust bij grens- export. Dit standpunt vond in de andere gebieden in 't verleden weinig bijval. Omdat de uitvoer stokt kreeg Zeeland dit jaar meer steun, zodat aan het Pro- duktschap voor Groenten en Fruit een verzoek van deze strekking werd gedaan. Het verzoek werd even wel afgewezen. Hierna is de vraag gesteld of de fustverordening in zijn geheel moet worden opgeheven. Dit voorstel is vrij ingrijpend en het wordt dan ook uiteenlopend beoordeeld. Een meerderheid in het bestuur van het Centraal Bureau v. d. Tuinbouwveilingen zou bij voor keur zien dat speciaal voor dit jaar ontheffing werd verleend. Bij opheffing of tijdelijke opschorting van de fust verordening worden de exportkansen gunstiger. Men rekent wel dat uitvoer in meermalig fust 8 cent per kg voordeliger uitkomt dan wanneer éénmalig fust wordt gebruikt. STREEKPLAN MIDDEN ZEELAND Door dr. Ubbink van de Planologische Dienst werd een uitgebreide toelichting gegeven op het streekplan voor Midden Zeeland. Op zijn bétoog volgden veel vragen en opmerkin gen. Er werd o.a. kritiek geleverd op de beperkingen die een grondgebruiker worden opgelegd als zijn per celen bij het „Landschappelijk Waardevol Agrarisch Gebied" worden ingedeeld, zoals b.v. het ganzen- reservaat in de Poel. Tevens had ieder er begrip voor dat plannen worden gemaakt om de beschikbare ruim te zo goed mogelijk in te delen, maar men had er moeite mee dat door het trekken van een bepaalde lijn de één plotseling zijn grond sterk in waarde ziet ver meerderen, terwijl de ander (buurman) zijn bezit tege lijk in waarde ziet dalen. De scherp getrokken gren zen hebben vooral in de recreatiegebieden pijnlijke kanten. Verder zag men grote nadelen voor landbouw en recreatie bij een eventueel te graven kanaal door het^ Sloegebied en werd getwijfeld aan nut en noodzaak om bij het Goesse Sas waardevolle, goed verkavelde landbouwgrond te bestemmen voor industrie. O. EN S. FONDS Er komen nieuwe normen voor bedrijfsbeëindiging in het kader van het O. en S. fonds. Momenteel is een ontwerp in studie. De vergoedingen zullen waarschijn lijk belangrijk lager uitvallen dan voorheen. Ook wat de ontwikkelingskant betreft komen er andere voorschriften. Tot nu toe werden alleen subsi dies gegeven in de gebouwensector, doch in 't ver volg kunnen bijdragen worden verstrekt voor snelle toepassing van nieuwe technische ontwikkelingen, dus als het ware proeven op praktijkschaal. ANDERE PUNTEN Door de voorzitter en de heer Traas werden mede delingen gedaan over het onderwijs. Op 7 november j.l. werd de nieuwe lagere tuinbouwschool te Kapelle officieel geoperid door ir. P. van der Schans. Mr. Wage deelde mede dat de „Nota Vellekoop" over fondsvorming ter dekking van niet verzekerbare risico's door een commissie in studie is genomen. RONDVRAAG EN SLUITING Bij de rondvraag werd vooral aandacht gevraagd voor de ongunstige positie van de ondernemer in ons land. Dat maakt de concurrentie met het buitenland extra moeilijk. De voormannen van onze organisaties moeten tegenover „Den Haag" met klem een ombui ging van het beleid bepleiten. Ook werd bezinning gevraagd betreffende de situa tie in de fruitteelt. Komt er overproduktie? Hoe moet men staan tegenover verdere uitbreiding? Hoe kan de afzet in goede banen worden geleid? Denken we als fruitteler voldoende zakelijk? Telen we in ons land te veel fruit of (omdat voor export zeer grote partijen nodig zijn) nog te weinig? Na een zeer nuttige bespreking van deze punten sloot de voorzitter de vergadering. Met het tot stand komen van de gemeenschap pelijke landbouwmarkt en de voortgang die ge maakt wordt op het gebied van één gemeenschap pelijk landbouwbeleid, is het zaak de grote onder delen van dit beleid duidelijk voor ogen te hebben. De behoefte aan goede voorlichting wordt steeds belangrijker. Tegen deze achtergrond organiseerde de Voorlichtingsdienst van de Europese Gemeen schap de vorige week een tweetal voorlichtings dagen voor de pers. Door enkele deskundigen wer den inleidingen gehouden over verschillende onder werpen, die van actueel belang bij de ontwikkeling van de E.G.G. geacht kunnen worden. Bijzonder nuttig en leerzaam voor de pers om op deze wijze over de nodige achtergrondinformatie te kunnen beschikken. Voor een ieder die niet direkt bij de E.E.E.-zaken betrokken is en er dagelijks mee te maken heeft, is het bepaald niet eenvoudig om op de hoogte te zijn en bij te blijven. De vorige week is echter versche nen een uitvoerige documentatie in de vorm van een 336 pagina's tellend boekwerk, geschreven door dr. J. van Lierde, hoofdadministrateur bij het Direktoraat Generaal Landbouw van de Europese commissie. Met als titel: „Europese landbouwproble men en Europese landbouwpolitiek" geeft deze bij uitstek deskundige schrijver in dit boek op klare wijze inzicht in de oorzaken van de landbouwmoei- lijkheden, de mogelijkheden voor een te voeren be leid en de gerealiseerde gemeenschappelijke land bouwpolitiek. Dit boek, waarvan dr. S. L. Mansholt in zijn voor woord schrijft, een werk van jaren studie geeft een inzicht in de problemen, waarmee men zich met de landbouw moet bezig houden, ook voor de toekomst. Dr. Mansholt schrijft dan ook ervan over tuigd te zijn dat deze studie zijn weg zal vinden, niet alleen bij de direkt geïnteresseerden, maar ook de leek op het gebied van de landbouw. Het boek is verkrijgbaar bij uitgeverij Stenfert Kroese N V. te Leiden en in alle wetenschappelijke boekhandels. g|. I\E Zeeuwse Raad voor de Bedrijfsontwikkeling behandelde in zijn vergadering van 7 novem ber j.l. niet alleen een groot aantal onderwerpen, maar bovendien onderwerpen die zeer gevarieerd waren. Zo werd besloten de Melkwinningskomroissie van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap over te nemen. De aard van de werkzaamheden van de kommissie, die door het organiseren van kantaktdagen voor de melkvee houders het geven van voorlichting beoogt, past ook inderdaad beter bij de werkzaamheden van de Raad voor de Bedrijfsontwikkeling. Het programma van de ruilverkavelingen over de periode van 19681972 verkreeg de instemming van de Raad. Hetzelfde kan opgemerkt worden om trent het werkplan en de begroting voor 1968, voor de Streekverbetering Walcheren. Met algemene instemming werd kennis genomen van het goed gedokumenteerde verslag en het zorg vuldig voorbereide programma van de voorlichting van de Zeeuwse C. B. T. B. PEN nota van de Landelijke Raad voor de land je bouwvoorlichting over de Nederlandse bloem bollenteelt leidde tot het besluit dit onderwerp in het komende voorjaar in een van de vergaderin gen aan de orde te stellen. De bloembollenteelt is ook voor Zeeland een belangrijke aangelegenheid. Meer dan de helft van het nationale gladiolen areaal bevindt zich in het ambtsgebied van de Rijkstuinbouwkonsulent voor Zeeland en West Noord-Brabant, terwijl de tulpenteelt zich uitbreidt. De kommissie voor Borgstellingsfondsaangele- genheden behandelde drie aanvragen waarvan er één gunstig werd geadviseerd tot een bedrag van 64000,de beide overige aanvragen werden af gewezen. Een voor de Raad bepaald niet alledaags onder werp vormde de inleiding van de heer R. T. Haal- stra over ontwikkelingshulp. De heer Haalstra die als dierenarts verbonden is aan de Stichting „Ge zondheidsdienst voor Dieren in Zeeland" mag met enig gezag over dit onderwerp spreken na een twee jarige ervaring in een ontwikkelingsland. Zijn be toog dat geïllustreerd werd met een aantal dia's uit Nigeria gaf de Raad een beeld, enerzijds van het nut van de ontwikkelingshulp, anderzijds bepaald toch ook hoe moeizaam het is iets blijvends te be reiken. ER WORDT DIT JAAR WEER HEEL WAT WIN TERTARWE uitgezaaid. Zet bij de rassenkeuze niet alles op één kaart, maar breng wat spreiding in de rassen. Voor late zaai bevalt Ibis goed en is dan minder gevoelig gebleken voor gele roest. Het ras is goed wintervast en op goede tarwegronden zeer produktief. DE BRUINE RAT geeft onder niet te slechte om standigheden 200 a 300 nakomelingen per jaar. Met 1 kg haver, behandeld met cumarinederivaten, kunt u 20 ratten vergiftigen. Leg het vergiftigd lokaas op rattenpaden, zo dicht mogelijk bij de ingang van een hol. Zolang het vergiftigde lokaas wordt op gegeten, moet het steeds worden aangevuld. Een- gedeelte van de ratten verblijft in het land. Zij vernielen de taluds van sloten en doen volgend jaar schade aan de landbouwgewassen. Leg ook in het land vergiftigd lokaas uit in drainbuizen eh onder dakpannen. Afhankelijk van de opruiming van de ratten moet het lokaas regelmatig worden aangevuld. Tracht bij voorkeur te komen tot een georganiseerde rattenbestrijding.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 6